Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Σκεφτομουν για αυτα τα παρακατω

http://www.arcadespareparts.com/arcade_parts/monitors_chassis/inch_monitor_chassis/13173.html

http://www.arcadespareparts.com/arcade_parts/monitors_chassis/inch_monitor_chassis/13171.html

http://www.arcadespareparts.com/arcade_parts/monitors_chassis/inch_monitor_chassis/13172.html

Οπου το ενα απο αυτα ειναι για Sega New Astrocity που πιστευω θα κανει για ενα κανονικο astrocity ή κανω λαθος;

Τα αλλα δυο υπολοιπα θα μπορουσαν να κανουν για astrocity καθολου;

Πουλουνται Eλλαδα arcade monitors οπως ειπες για τον φιλο nikosmimosa?
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα

Έχω κάποιες ερωτήσεις για κάποιες καμπίνες που έχω στα χέρια μου .Εϊμαι εντελώς άσχετος απο καμπινολογίες. Διάβασα όλο το thread άλλα θα ήθελα κάποια βοήθεια στο τι υλικά να αγοράσω

Λοιπόν έχω 2 καμπίνες. Μια Ultra-G και μια Naomi. Και οι 2 ψηλές

Πρώτα για την UltraG (6κουμπι) ,29αρα οθόνη,κερματοδέκτης, ηχεία,κομπλέ με το Punisher πάνω.

1. Μετατροπή σε pc.. Θα χρειαστώ ενα jpac και ενα Ipac ή κάνο λάθος ? Χρειάζεται κάτι άλλο ?

2.Μπορώ να δουλεύω και jamma Και το pc με κάποιο τρόπο ?

3. Ο κερματοδέκτης που έχει πάνω θα μπορώ να τον δουλέψω με το μαμε ?

4. Τα ηχεία που έχει πάνω θα δουλεύουν με το pc ή πρέπει να αγοράσω xtra ?

Για την Ναομι έχω μια γενική ερώτηση... .Μπορεί να παίξει και παιχνίδια Jamma ? Σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να την εκμεταλευτώ σωστά...

Ευχαριστώ
 
Προς luffy

Λογικα θα κανει εφοσον ειναι 29 ιντσων και 15/31Khz

Eιμαι σιγουρος οτι ο nikosmimosa θα σου βρει τη λυση,εποικινωνησε μαζι του αν θες με pm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
merlinios είπε:
Καλησπέρα σε όλη την παρέα
Έχω κάποιες ερωτήσεις για κάποιες καμπίνες που έχω στα χέρια μου .Εϊμαι εντελώς άσχετος απο καμπινολογίες. Διάβασα όλο το thread άλλα θα ήθελα κάποια βοήθεια στο τι υλικά να αγοράσω

Λοιπόν έχω 2 καμπίνες. Μια Ultra-G και μια Naomi. Και οι 2 ψηλές

Πρώτα για την UltraG (6κουμπι) ,29αρα οθόνη,κερματοδέκτης, ηχεία,κομπλέ με το Punisher πάνω.

1. Μετατροπή σε pc.. Θα χρειαστώ ενα jpac και ενα Ipac ή κάνο λάθος ? Χρειάζεται κάτι άλλο ?

2.Μπορώ να δουλεύω και jamma Και το pc με κάποιο τρόπο ?

3. Ο κερματοδέκτης που έχει πάνω θα μπορώ να τον δουλέψω με το μαμε ?

4. Τα ηχεία που έχει πάνω θα δουλεύουν με το pc ή πρέπει να αγοράσω xtra ?

Για την Ναομι έχω μια γενική ερώτηση... .Μπορεί να παίξει και παιχνίδια Jamma ? Σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να την εκμεταλευτώ σωστά...

Ευχαριστώ
1.Σωστα αλλα επισης θα χρειαστεις και ενα τροπο να απεικονιζεις απο το pc σου 15khz αναλυσεις(εκτος και αν το μονιτορ σου ειναι μονο 31khz)

2.Λογικα μπορεις αλλα θα πρεπει να το σκαλιζεις καθε φορα

3.Nαι

4.Τα ηχεια θα δουλευουν αλλα θα χρειαστεις και ενα ενισχυτη για να τα συνδεσεις με το pc

Tι ακριβως θες να κανεις με τη naomi?Nα την καταργησεις και να βαλεις jamma interface?Γινεται
 
Ευχαριστώ Chahn για την βοήθεια..

1. Πήρα μια arcadevga απο ultimarc. Θα χρειαστώ και jpac άλλα και ipac ??

2. Ok θα το ψάξω λίγο παραπάνω.

3. O κερματοδέκτης Θα πρέπει να συνδεθεί πάνω στο jpac , ipac ?

4. Αυτό με τον ενισχυτή με μπέρδεψε λίγο.. Η καμπίνα δεν έχει λογικά ενισχυτή επάνω τις ? Αν δώσω την έξοδο από το pc κατευθίαν πάνω στα ηχεία τις καμπίνα δεν γίνεται ?

Για την naomi θα την αφήσω όπως είναι και θα τσιμπίσω παιχνιδάκια απο ebay.

Ευχαριστώ
 
Η ultrag καμπινα σου εχει το jamma καλωδιο μεσα της?Αν ναι τοτε θα χρειαστεις μονο το jpac.O κερματοδεκτης και τα controls θα μεινουν ως εχουν και θα τα κανεις oλα map μεσα απο το mame.

Η καμπινα δεν ειναι σιγουρο οτι εχει ενισχυτη μεσα της,πολλες φορες οι ενισχυτες ειναι πανω στις πλακετες του εκαστοτε παιχνιδιου και τελικως τα ηχεια καταληγουν στο jamma καλωδιο.
 
Επειδή είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος με τις καμπίνες.. εφόσον δουλεύει η καμπίνα κανονικά με το παιχνίδι που έχει μέσα (Punisher) άρα το jamma καλώδιο δεν είναι μέσα ?
 
Ετσι ακριβως

Οποτε πας μονο για jpac
 
ωραία προχωρώ στην παραγγελία . Μια τελευταία ερωτησούλα...

Πως λέγονται αυτά τα σιδεράκια που βάζεις στην άκρη των καλωδίων για να τα κουμπώσεις στα κουμπιά και στους μοχλούς από κάτω ? Επίσης το καλώδιο αυτό είναι κάτι συγκεκριμένο ?

Ευχαριστώ
 
Χμ φισσακια τα λεω εγω :)

Mπορεις ομως και να τα συνδεσεις χωρις αυτα,χρησιμοποιωντας κολλητηρι.

Απλο πολυκλωνο καλωδιο χρειαζεσαι απο μαγαζι με ηλεκτρονικα(σαν αυτο που βαζουμε στα ηχεια)

Στην ultrag δε θα χρειαστει να πειραξεις τιποτα απο αυτα,απλα ενωνεις το jpac στο jamma σου.
 
Επειδή είναι 6κουμπι και απ ότι ξέρω το jamma υποστηρίζει μέχρι 3 κουμπιά λογικά δεν θα πρέπει να ενώσω τα άλλα 3 έχτρα κουμπιά πάνω στο jpac ?
 
Aν ειναι απο τα καινουργια jamma τοτε υποστηριζει 4 κουμπια.

Τα υπολοιπα ναι πανω στο jpac
 
Μια που αναφέρατε τα φισάκια, ξέρει κάποιος να μου πει από πού είναι καλά να αγοράσω δλδ αν έχει κανένα πολυκατάστημα σε συσκευασία με πολλά μέσα η μόνο σε μαγαζιά με ηλέκτρολογικό υλικό;
 
Να πας καλύτερα σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικό αλλά καλύτερα με ηλεκτρονικό υλικό. Και πιο φτηνά θα τα πάρεις και θα τα πάρεις στο μέγεθος που τα χρειάζεσαι. Πάρε μαζί σου και τα κουμπιά
 
Chahn είπε:
Aν ειναι απο τα καινουργια jamma τοτε υποστηριζει 4 κουμπια.Τα υπολοιπα ναι πανω στο jpac
Ευχαριστώ φίλε μου

Παιδιά θα μπορούσε να συνδεθεί στις mame-καμπίνες μας και κάποιο Lightgun για τα παιχνίδια που υποστηρίζουν ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα ηθελα παντως αφου υπαρχουν τοσοι που εχουν φτιαξει καμπινα και καλοσυνη τους που ανεβασαν πληροφοριες για την κατασκευη !!!! αν θα μπορουσε καποιος να ανεβασει και πληροφοριες στο θεμα σεταρισματος του υπολογιστη και software που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει δηλαδι αν καποιος ακολουθησει τα βηματα και φτιαξει η μεταποιησει μια καμπινα για να την χρησιμοποιησει ως mame με υπολογιστη και Jamma η μονο υπολογιστη τι σεταρισμα πρεπει να κανει στον υπολογιστη και πως να τον ενωσει ...

αν ειδη υπαρχει αυτο καπου και μου διεφυγε ζητω συγνωμη !!
 
merlinios είπε:
Ευχαριστώ φίλε μου
Παιδιά θα μπορούσε να συνδεθεί στις mame-καμπίνες μας και κάποιο Lightgun για τα παιχνίδια που υποστηρίζουν ?
Λογικα υπαρχουν usb lightguns που κανουν τη δουλεια,δεν το εχω ψαξει το θεμα.Το ultimarc στην ιστοσελιδα του επισης εχει ενα περιφερειακο το aimtrack,δε ξερω τι παραπανω κανει αυτο,ψαξε το αν θες.

Nikosmihalakis στο software περιληπτικα θα χρειαστεις windows αναλογα με το pc που διαθετεις(αν εχεις παλιο pc θα βαλεις windows xp,αν εχεις ενα διπυρηνο και πανω,windows 7-64bit.Εννοειται οτι θα βαλεις πανω ολους τους drivers,directx,κτλ.

Απο κει και περα θα χρειαστεις μια command line mame version(παλι αναλογως τι windows εχεις βαλει πανω) http://mamedev.org/ ,ενα frontend που θα λειτουργει ως μασκα για τη καμπινα σου(Mala,Maximus Arcade τα πιο δημοφιλη)http://malafe.net www.maximusarcade.com .Kαι φυσικα να βρεις τις roms των παιχνιδιων με καποιον τροπο.

Για τα controls σου δε θελεις καποιους drivers,οι ρυθμισεις θα γινουν μεσα απο το μενου του mame(πατωντας το tab ενω εισαι μεσα σε ενα παιχνιδι).

Επισης αν συνδεσεις το pc σου σε arcade monitor ή σε τηλεοραση με καλωδιο vga scart,θα χρειαστεις απαραιτητα και το soft15khz προγραμμα,οπου θα σου βγαλει τις σωστες αναλυσεις στα παιχνιδια σου. http://community.arcadeinfo.de/showthread.php?p=59291#post59291.Εχωντας ομως την arcadevga δε χρειαζεται αυτο το utility φυσικα.

Eπισης αν το βαλεις σε pc monitor ή με απλο tvout,τοτε δε χρειαζεσαι καποιες ιδιαιτερες ρυθμισεις.

Aυτα περιληπτικα παντα.
 
Το arcadevga σε astrocity ειναι απαραιτητο οποσδηποτε ή με το soft15khz δεν χρειαζεται και πολλη;Και επισης εγω δεν εχω pc,και σκεφτομαι να παρω τα απαραιτητα εξαρτηματα pc για την καμπινα,ποια ακριβως χρειαζεται να παρω;
 
Για να δουλέψεις jamma και πισί ταυτόχρονα, θες ενα jamma switcher, όπως π.χ. αυτό εδώ. Η αλλη λύση ειναι να βγάζεις το jamma απο το πισί και να το βάζεις στην πλακέτα. Αλλα το πολύ βαλε-βγάλε το φοβάμαι. Εννοείται θες και ειδικό εξοπλισμό για να παίξει το πισί σε jamma. Ο κερματοδέκτης θα δουλέψει αν παίξεις μέσω jamma. Τα ηχεία θα δουλέψουν. Αν λέω κατι λάθος, παρακαλώ τους υπόλοιπους να με διορθώσουν.

Για το Ναόμι δεν κατέω! :D
 
Η arcadevga οχι δεν ειναι απαραιτητη,θες μια καρτα γραφικων ati κατα προτιμηση μαζι με το soft15khz.Απλα η arcadevga σου λυνει τα χερια γιατι τη βαζεις και αυτο ειναι ολο,με το soft15khz ειναι λιγο πιο περιπλοκο το θεμα(οχι τοσο δυσκολο ομως).

Οσον αφορα το pc,τα χρειαζεσαι ολα πλην ισως του κουτιου,το τι pc θα παρεις τωρα εξαρταται απο το τι θελεις να τρεχεις στη καμπινα σου.Για ολα τα 8-16bit 2D κλασσικα παιχνιδια(ολα τα 80s,neogeo,cps1,cps2 κτλ)και ενας απλος Pentium 4/celeron/athlon xp με 512mb ram αρκει.
 
Πίσω
Μπλουζα