Καρουζέλ (Carrusel)

nick είπε:
Η Σουζάνα η οποία κυκλοφορούσε με ένα σκαραβαίο(vw)και είχε μια κόρη σε αναπηρικό καροτσάκι η οποία αν θυμάμαι καλά ξαναπερπάτησε.
Αυτό μου διαφεύγει...θυμάμαι ότι ανάπηρη έμεινε η μητέρα του David από ένα ατύχημα,αλλά τελικά ξαναπερπάτησε μετά από περίπου 30 επεισόδια
 
ναι ξαναπερπατησε οταν πηγαν να πεταξουν κατι φιλοι του νταβιντ χαρταετο σπιτι του νταβιντ.Ο χαρταετος σκαλωσε σε ενα παραθυρο ανεβηκε ο νταβιντ να τον πιασει και κινδυνεψε να πεσει.Τοτε για να τον σωσει η μητερα του σηκωθηκε απ το καροτσακι και τον επιασε.

Τα θυμαμαι σχεδον ολα.

Τι απεγινε το προτζεκτ με το ριπαρισμα στα ελληνικα?
 
Από τη σειρά, την οποία είχα δει σε επανάληψη μέσα τις δεκαετίας του 90 από την ΕΤ2, μου άρεσε ο μικρούλης Κοκιμότο (το γιαπωνεζάκι), ήταν από τις καλύτερες παιδικές σειρές...όλα τα παιδάκια καταπληκτικά!Ο καημένος ο Σιρίλο συνεχώς στο φτύσιμο από τη Μαρία-Χοακίνα!Θυμάμαι σε κάποια φάση είχε έρθει στην τάξη ο Χόρχε και είχανε γίνει φίλοι με τη Μαρία-Χοακίνα...(με ποιον θα έκανε παρέα?)
 
Αυτο το ειδατε; Καλα μην πανηγυρισετε, μαλλον φρεσκο ειναι ακομη και μαλλον (ΜΑΛΛΟΝ) αρπαχτη. Ειτε ο ιδιος που ανεβασε στο telenovelas τα επεισοδια και το προτζεκτ κοπηκε πριν ολοκληρωθει η καποιος αλλος τα screenshots μου φαινονται ιδια. Εστειλα μειλ να ρωτησω τι παιζει με τα επεισοδια και αναμενω απαντηση. Και οσοι εχετε fb μπειτε στην ομαδα Συρίλο ξεκόλλα η ζωή συνεχίζεται (λινκ κατω αριστερα στην προαναφερθεισα σελιδα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σας παιδιά... Νέο μέλος και για να πω την αλήθεια λόγω αυτού του θέματος έγινα μέλος!!

Βέβαια, έχω και εγώ λίγη ρετρομανία μέσα μου οπότε θα ενεργοποιηθώ σιγά σιγά...!!!

Οσο για το Καρουζέλ... Είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο site μας συνέντευξη του Σιρίλο!!!

Πραγματικά φαίνεται συμπαθέστατος όπως το παιδάκι του σίριαλ... τώρα είναι άνω των 30 βέβαια...

Συγγνώμη αν σπαμμάρω , αλλά είναι επί του θέματος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το καρουζελ ηταν απ τις αγαπημενες μου παιδικες σειρες,το εβλεπα σχεδον καθε μερα στην κρατικη τηλεοραση
 
Τι ωραία σειρά, κρίμα που τα σημερινά παιδιά δεν βλέπουν κάτι αντίστοιχα στη τηλεόραση και αν'αυτού βάζουν, άντε μη πω καμιά βαριά κουβέντα. :rant:

'Εμαθα ότι η Laura (Hilda Chavez) παντρεύτηκε Έλληνα και έκαναν το γάμο στη Σαντορίνη! :D
 
nikotse είπε:
telika ti egine me ta epeisodia??
nikotse καλως ηρθες στο ρετρομανιαξ!πρεπει να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες,απαγορευονται τα greeklish

Επισης σ αυτο το φορουμ δε θα βρεις πουθενα παρανομο υλικο για κατεβασμα αν αυτο εννοεις με την ερωτηση σου
 
Τέλεια σειρά,πόσες αναμνήσεις!!!!!!Έχω κολλήσει,με τα επεισόδια που υπάρχουν ήδη!!!!!
 
Remake του Καρουζέλ (2012)

333.jpg

Iσως η καλύτερη παιδική σειρά με παιδάκια όλων των εποχών η οποία αγαπήθηκε από πολλά ελληνόπουλα στην δεκαετία του 90. Η σειρά 20+ χρόνια μετά από την πρώτη προβολή της γίνεται remake βασισμένο στην παλιά σειρά. O Σιρίλο, ο Νταβίντ, ο Χάιμεν και η Μαρία Χοακίνα θα αναβιώσουν ξανά στις οθόνες των τηλεοράσεων όλου του κόσμου.

Η σειρά παίζει ήδη (και μπορείτε να δείτε τα επεισόδια από το youtube) δυστυχώς είναι στα Πορτογαλικά (σε αντίθεση με το original που ήταν στα Ισπανικά) και δεν έχουμε υπότιτλους, περιμένουμε λοιπόν ποιο κανάλι κάνει το σωστό deal και φέρει την σειρά στην Ελλάδα γιατί μιλάμε για σίγουρη επιτυχία.

Πηγή http://tsakos.blogspot.com

Είδα τα πρώτα επειδόσια της σειάς είναι βασισμένο στο παλιό καρουζέλ που λατρέψαμε αλλά κυλάει με αργό ρυθμό και έχει επιπλέον σκηνές. Είναι σκηνοθετικά καλύτερο από το παλιό και η επιλογή προσώπων πολύ καλή επισης λάτρεψα και το τραγουδάκ των τίτλων. Eίναι βραζιλιάνικη παραγωγή και δυστυχώς δε ξέρω πορτοαγαλικά ( :( και υπότιτλους πουθενα).

To πρόβλημα μου είναι ότι μου φαίνεται πιο ψεύτικο από το παλιό :(

Π.χ. βλέπεις το καρουζέλ το παλιό τα παιδιά φτωχά και πραγματικά πιστεύεις ότι είναι φτωχά. Εδώ μπερδεύεις τον φτωχό με τον πλούσιο όλα τα παιδάκια καθαρά ακόμα και ο χάιμε (απλά για να τον δείξω ακατάστατο του βάλανε μαυρίλες στις κάλτσες και χύμα μαλλί.

Καλή επιλογή ο σιρίλο.

Ξέρεις κανείς που μπορώ να βρω ([edit], να αγοράσω) τα παλιά επεισόδια του καρουζέλ; στο youtube έχει μέχρι το 37 (από το παλιό αλλά το παιδί που τα ανέβασε δνε έχει αλλα έμεινα εκεί (που αρχίζει ένα φεστιβάλ και θέλω να δω την συνέχεια) βασικά θυμάμαι :( . Δε

ο παμπλο θα πάθει κάτι με το στομάχι του η μαρία χοακίνα θα κλαίει γιατι δε θα χωρέχει και ο σιρίλο θα χορέψει με την μαρία χοακίνα. Το θυμάμαι και έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια :(

[edit].........[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! :)

Μακάρι να έρθουν όντως στην Ελληνική τηλεόραση - έστω κι αν δεν είναι αυτό που μας μεγάλωσε! Θα ήθελα να δω τη "φυσική εξέλιξη"!

fockos είπε:
Ξέρεις κανείς που μπορώ να βρω ([edit], να αγοράσω) τα παλιά επεισόδια του καρουζέλ;
Ενημερωτικά, όποιο μέλος γνωρίζει, θα σου πει από πού μπορείς να τ' αγοράσεις. Οι αναφορές σε κατέβασμα όσον αφορά υλικό που υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα, απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! :)
Μακάρι να έρθουν όντως στην Ελληνική τηλεόραση - έστω κι αν δεν είναι αυτό που μας μεγάλωσε! Θα ήθελα να δω τη "φυσική εξέλιξη"!

Ενημερωτικά, όποιο μέλος γνωρίζει, θα σου πει από πού μπορείς να τ' αγοράσεις. Οι αναφορές σε κατέβασμα όσον αφορά υλικό που υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα, απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ! ;)

:( το ήξερα απλά έλπιζα μήπως δεν είναι παράνομο :( Στο youtube υπάρχουν μέχρι το 38 ελληνικα για οποιον ενδιαφέρεται. Παρά τις επιφυλάξεις μου η σειρά βλέπετε άνετα και τώρα παρά το ότι είναι τόσο παλιά

____________________________

Το βραζιλιάνικο καρουζελ είναι όλο στο youtube μεχρι εκει που εχει φτάσει ως και σήμερα

πρώτο επεισόδιο

http://www.youtube.com/watch?v=XJrX3Pvq65M (δεν έχει υποτιτλους όμως :( )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fockos είπε:
:( το ήξερα απλά έλπιζα μήπως δεν είναι παράνομο :( Στο youtube υπάρχουν μέχρι το 38 ελληνικα για οποιον ενδιαφέρεται. Παρά τις επιφυλάξεις μου η σειρά βλέπετε άνετα.____________________________

Το πορτογαλικό είναι όλο στο youtube μεχρι εκει που εχει φτάσει

πρώτο επεισόδιο

(δεν έχει υποτιτλους όμως :( )
Παρά την καλή σου πρόθεση, δυστυχώς είναι παράνομα -όχι μόνο στο Retromaniax, αλλά και σε όλους τους διαδικτυακούς χώρους που σέβονται την πνευματική ιδιοκτησία!

Μπορούμε να μείνουμε στο σχολιασμό της σειράς - πίστεψέ με "ζωντάνεψες" ενδιαφέρον τόπικ! ;)

Ενημερωτικά, τα offtopics θα διαγραφούν (ως συνήθως! :) )
 
κατι πιανω λογω ισπανικων αλλα κολλας τελικα κι ας μην ξερεις τα λογια! για να δω, για να δω και τη δασκαλα!!! Αραγε τι να φταιει; Οτι στη σημερινη εποχη δεν υπαρχει τοση φτωχεια (που υπαρχει) η οτι δεν θα τραβαγε αν τη δειχναν τοσο εντονα; Παντως δεν ειναι οπως το αυθεντικο αλλα δεν ειναι και εκτρωμα. Καλε η Σιμενα ειναι σαν τη Μακρυπουλια στα πρωτα της βηματα!!!!! :)
 
σ αυτο το λινκ υπαρχουν φωτογραφιες με τους πρωταγωνιστες της σειρας οπως ειναι σημερα
 
Nassos83 είπε:
'Εμαθα ότι η Laura (Hilda Chavez) παντρεύτηκε Έλληνα και έκαναν το γάμο στη Σαντορίνη! :D
Ναι ειναι οντως αληθεια, ετυχε να το μαθω πριν κανα χρόνο σε μια συνέντευξη που ειδα στο youtube της ηθοποιού που εκανε τη δασκάλα Σιμένα (Gabriela Rivero)

Για οποιον ενδιαφέρεται να δει ολοκληρη αυτη τη συνέντευξη ας βάλει στο youtube το τίτλο "Gabriela Rivero, a professora Helena de Carrossel, no Programa do Ratinho" και θα το βρει (και να μη ξερει καποιος καλα πορτογαλικά, με λιγη γνώση ισπανικών μπορει να καταλαβει απο τα συμφραζόμενα τι λενε στο περίπου)

 


Η σειρά κατα γενική ομολογία ηταν και παραμένει η καλύτερη για παιδια (και οχι μονο!) Την εποχή που παιζόταν στην Ελλάδα αποτελούσε το "talk της παρέας", θυμάμαι πολυ καλα που εκεινα τα χρόνια που η σειρα προβαλλόταν απο την ΕΡΤ1 καπου το 1996-97 (πηγαινα δημοτικο τοτε) με φιλους απο τη γειτονιά τα απογευματα παιζαμε τη δική μας εκδοχή του "Καρουζέλ" υποδυόμενοι το πιο αγαπημένο μας χαρακτήρα απο τη σειρά και μπαιναμε σε μαγικές περιπέτειες.. Το ιδιο γινοταν και στα διαλλείματα του σχολείου!




Εχω απιστευτες αναμνησεις βλεποντας τη σειρά, θυμαμαι τοτε δεν ειχαμε αγοράσει ακομα βίντεο και μερικά επεισόδια τα έγραφα σε...μαγνητόφωνο! (Εχω σώσει ενα μικρο αποσμασμα επεισοδίου σε μια κασσέτα!) Ενα απο τα στοιχεία που εκαναν το "Καρουζέλ" αξεπέραστο αποτελούσε η μαγευτική ατμόσφαιρα που κυριαρχούσε σε καθε επεισοδιο, ειδικα σε εκεινα που ειχαν εντονη περιπέτεια και μυστήριο, οπως σ'εκεινο που ο Νταβίντ σε μια προσπαθεια του να εντυπωσιάσει τη Βαλέρια που αγαπούσε, για να δειξει οτι ειναι γενναίος παιρνει αλλους 2 συμμαθητες του (Το Πάμπλο και το Κοκιμότο νομιζω) και πανε βράδυ σε ενα νεκροταφείο για να βγαλει ο Νταβίντ μια φωτογραφία και μ'αυτο το τροπο να δειξει οτι ειναι ατρομητος.. Τι ειχε γινει ομως? Ο Πάμπλο ειχε συννενοηθει να του κανουν φάρσα και να κανει καποιος το φάντασμα να τρομάξει το Νταβίντ, η φάρσα ομως απέτυχε επειδη την ωρα που πηγε να γινει παρουσιάστηκε εκει ενας γκάνγκστερ ονόματι "Καρότας" (ενας αρκετά ψηλός Μεξικάνος με μουστάκι, Oscar Zerafin Gonzalez το πραγματικό του ονομα και ειναι ο ιδιος που επαιζε και στη ταινία "Η μάσκα του Ζορρό" με το Μπαντέρας σε μια σκηνη μάχης) και απαγάγει το Νταβίντ οδηγώντας τον σε μια καλύβα οπου ηταν το καταφύγιο μιας συμμορίας κακοποιών με αρχηγό ενα νάνο.. Ενα αλλο τρομερό επεισόδιο ηταν εκεινο που ο Μαριο κατεβηκε σε ενα πηγαδι να σωσει ενα γατακι και στον πατο ητανε κρεμασμενο ενα πανι πειρατικο και απο πισω ενα μεγάλο τουνελ. Μολις επεστρεψε και το ειπε στα υπολοιπα παιδια λεγανε οτι θα βρουνε το θησαυρο του Μπαρμπαροσα εκει κατω, και τη μερα που κατέβηκαν ολοι μαζι ειχαν ντυθει πειρατες, και μολις διέσχισαν το τουνελ βρηκαν στο τέρμα του ενα άντρο κοσμηματοκλεφτών που ειχανε τα κοσμηματα στο υπογειο και για ''βιτρινα'' ειχαν μαγαζι που ταριχευανε ζωα. Ο αρχηγός της συμμορίας ηταν ενας τρελός γέρος που ηθελε να ταριχευσει τα παιδια αλλα στο τελος η αστυνομια επενέβη και απο το γεγονος αυτο τα παιδια βγήκαν προτωσέλιδο σε εφημεριδα ως θριαμβευτές!

Φοβερές περιπέτειες λεμε!!!

Eπιτρέψτε μου επισης να σας πω οτι η σειρα εβγαλε και 2 βινύλια το 1989 με το soundtrack της σειράς, τα οποία ψάχνω μανιωδώς! (ρετρό οσο δε πάει!!!)

lp-carrossel-1991-sbt-novela-trem-alegria-amado-batista_MLB-F-2857762944_062012.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eίμαι στην ευχάριστη θέση να παρουσιάσω σε ολους εσας τους ρετρο λάτρεις και συνάμα εκεινους που αγαπήσατε τη σειρά "Καρουζέλ" το βινύλιο με τα τραγούδια της σειράς που μου ήρθε σημερα το πρωι απο το ταχυδρομειο (Το βινυλιο το ειχα παραγγείλει απο κατι γνωστούς στη Βραζιλία) Δε μπορείτε να φανταστείτε τη χαρα που εχω πάρει, πραγματικα δε μπορω να το πιστεψω οτι μετα απο τοσα χρονια καταφερα να το βρω και να το αποκτήσω! Αποτελούσε για μενα απο τα ρετρο-όνειρα ζωης! Τα τραγούδια του δίσκου ειναι ολα εκπληκτικά με νοσταλγικές κι αλλωτε χαρούμενες 80's μελωδίες που ενθουσιάζουν και συγκινούν..

DSC01641.jpg
 
Ωραίο απόκτημα Jackie dragon :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα