Κατηχητικό

Blacklord είπε:
Απέναντι από τον Δεληολάνη.
Εκεί που είναι o hondos τώρα.
...ωχ !!! :eek: ...το είχα ξεχάσει !!!! κι έμενα πάρα πολύ κοντά....κοντά στην Αρρύβου.....μα τι μου θύμησες....έχω στο μυαλό μου μία αχνή εικόνα ...να περνάω από εκεί (εννοείται συνοδεία της μητέρας μου λόγω ηλικίας) και να βλέπω μία επιγραφή "Ραντεβού το Σεπτέμβρη" !!!....αλλά είχα ξεχάσει το όνομα....anyway ευχαριστώ πολύ (μην βγω και off topic).... #)
 
Κατηχητικο πηγαινα και εγω στο οταν ημουν στο Δημοτικο αλλα δεν κρατησε για πολυ...επειδη μια Κυριακη ζωγραφισα,με κωμικο τροπο ειναι η αληθεια,εναν απο αυτους που μας εκαναν μαθημα και κατα λαθος η ζωγραφια επεσε στα χερια του εγινε συμβουλιο με τον παπα της εκκλησιας και μας διωξανε(εμενα και 3 φιλους μου)!!!Ευτυχως που οι φιλοι μου δεν μου κρατησαν κακια!
 
NBJOGA είπε:
...ωχ !!! :eek: ...το είχα ξεχάσει !!!! κι έμενα πάρα πολύ κοντά....κοντά στην Αρρύβου.....μα τι μου θύμησες....έχω στο μυαλό μου μία αχνή εικόνα ...να περνάω από εκεί (εννοείται συνοδεία της μητέρας μου λόγω ηλικίας) και να βλέπω μία επιγραφή "Ραντεβού το Σεπτέμβρη" !!!....αλλά είχα ξεχάσει το όνομα....anyway ευχαριστώ πολύ (μην βγω και off topic).... #)
Νασαι καλά! ;)

Όσο για το εκτός θέματος...

Και το Ολύμπια -για πολλούς πιτσιρικάδες -ένα είδος κατηχητικού ήταν...
 
ΝΤΙ είπε:
Γιατι οχι?? ξεκιναμε το ερημοκλήσι. Εις το βουνο ψηλα εκει ειναι εκκλησια ερημικη το σημαντρο της δεν χτυπα δεν εχει ψαλτη ουδε παπα .Ενα κανδηλι θαμπερο και εναν πετρινο σταυρο εχει στολίδι μοναχο το εκκλησακι το φτωχο. Αλλα ο διαβατης σαν περνα στεκεται και το προσκυνα και με ευλαβεια πολυ τον ασπρο του σταυρο φιλεί. Επανω στο σταυρο εκει είναι εικόνα μυστικη με αιμα την εγραψε ο θεος και την λατρευει ο λαος. Ελπιζω να σου αρεσει exetlaio!!
Παλιόπαιδο, με συγκίνησες ! :D

Αυτό το τραγουδάκι μου το έλεγε η γιαγιά μου, όταν ήμουν παιδάκι !
 
Εχω και αλλα Exetlaio αν θέλεις μπορω να τα δημοσιεύσω. Διαλέγω αυτά που μου έκαναν τότε κλίκ και συνεχίζουν ακόμη και τώρα.!!
 
ΝΤΙ είπε:
Εχω και αλλα Exetlaio αν θέλεις μπορω να τα δημοσιεύσω. Διαλέγω αυτά που μου έκαναν τότε κλίκ και συνεχίζουν ακόμη και τώρα.!!
Δώσε τραγουδάκια στο λαό ! :)

stakovios είπε:
Μπορεί ! Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε ! Χα χα ! :p
 
Κατηχητικό φωλιά/ για του Θεού τη φαμιλιά.... Έκανα κατηχητικό στο Δημοτικό και είχα πάει και ένα φεγγάρι και στο Γυμνάσιο. Στο δεύτερο μάλιστα είχαμε εξομολογηθεί κιόλας!
 
μάλλον είμαι με τους λίγους που δεν έτυχε ποτέ ν΄ακούσουν τη λέξη κατηχητικό σαν κάτι που υπήρχε ακόμα στην εποχή μας :sealed: ειλικρινά νόμιζα ότι αυτά όλα είχαν τελειώσει κάπου στη δεκαετία του '60 και πάντως με το τέλος της επταετίας ...

βρε τι μαθαίνει κανείς 8)
 
Clemence είπε:
μάλλον είμαι με τους λίγους που δεν έτυχε ποτέ ν΄ακούσουν τη λέξη κατηχητικό
Δυστυχώς δε σταθήκαμε όλοι το ίδιο τυχεροί... :sealed:
 
Clemence είπε:
ειλικρινά νόμιζα ότι αυτά όλα είχαν τελειώσει κάπου στη δεκαετία του '60 και πάντως με το τέλος της επταετίας ...
βρε τι μαθαίνει κανείς 8)
Και πίστεψέ με υπάρχουν ακόμα και με πολυ μεγάλη επιτυχία, χάρη στην προσπάθεια κάποιων σπάνιων ανθρώπων που είχα τη χαρά να γνωρίσω.
 
Αν και με μάνα βαθιά θρησκευόμενη, στάθηκα τυχερός που δεν το ανάφερε ποτέ όσο ήμουν πιτσιρικάς.
 
Εκτός και εντός θέματος!

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τη μανία του κράτους-εκκλησίας να ελέγχει τα πλήθη με φανατισμό είτε αυτός είναι θρησκευτικός είτε στρατιωτικός , είτε πολιτικός η ακόμα και ποδοσφαιρικός.

Όλα τα κατηχητικό , προσκοπισμός , οδηγησμός , στρατός , ποδόσφαιρο ακόμα και τις μ.... περί ζωδίων κτλ τα έχω βάλει στο ίδιο καζάνι να βράζουν.

Όλα με σκοπό να σου διστρεβλώσουν την προσωπικότητα μέσω των τύψεων και των ενοχών που οι ίδιοι σου δημιουργούν, του φανατισμού και μιας προγραμματισμένης καθοδήγησης για να μάθεις όπως θέλουν αυτοί! Να μισείς το άγνωστο και το διαφορετικό και να κάνεις ότι σου λένε χωρίς σκέψη και πραγματογνωσία!

Όπως και στον προγραμματισμό όπου οι καθηγητές ήθελαν να κάνεις πρώτα ανάλυση για να έχουν τον τρόπο δημιουργίας του κώδικα. (Και να το συνεχίσει άλλος όταν σε απολύσουν!!!) Μπρίτς που θα σας δώσω τα πνευματικά μου δικαιώματα τσάμπα..... θα πλερώσετε για να πάρετε το πρόγραμμα έτοιμο .... τέλος! :sealed:

Στο κοντινότερο που είχα συμμετάσχει ποτέ ήταν η σχολική χορωδία και αυτό γιατί γλυτώναμε ώρες από θεωρητικά μαθήματα . όπως μαθηματικά , Ιστορία κτλ :)
 
παιζει καθοριστικό ρόλο ποιος θα κάνει το μάθημα του κατηχητικου ( για το αν θα σε τραβήξει ή όχι) άλλο να έχεις μια γλυκειά, όμορφη παρουσία που να σου αφήνει χώρο για κριτική, αμφισβήτηση, ελευθερη συζήτηση και προβληματισμό και άλλο μια δογματική φιγουρα :angry: που δεν δέχεται καθόλου την προσωπική σου προσέγγιση πάνω στα θέματα που θίγει έχει διαφορά! άλλο το πίστεψε και μη ερεύνα και άλλο το ερεύνα και πίστεψε! o ανθρωπος θυμώνει όταν του δίνουν μασημένη τροφή και πόσο μάλλον ο νεος άνθρωπος που κάπου είναι και σύμφυτο της φύσης του να αμφισβητεί και να ψάχνει απαντήσεις συνέχεια !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πήγαινα στο κατηχητικό μέχρι την 5η δημοτικού, για τα "μάτια" (κ τα πάνω και τα κάτω κ τα πίσω!) της Μαρίας, μετά η Μαρία έγινε μέλος της ΚΝΕ κ αναγκάστηκα (αχ ρε Μαρία με τα κάλλη σου ;) ) να πάω να γραφτώ και εκεί (για λίγο).

Ωραία ήταν, ο διάκος (πλέον θα έχει ανέβει τα σκαλιά της ιεραρχίας) ήταν κυριλέ τύπος κ είχε κ χιούμορ, κ πάντα με καλή διάθεση απαντούσε της τυχόν απορίες μας, όσο τραβηγμένες κ αν ήταν.

Τώρα βέβαια το ότι είμαι πλέον άθρησκος ίσως σημαίνει ότι δεν έκανε κ τόσο καλά την δουλεία του ή πολύ καλά... (μην πέσετε να με φάτε, χίουμορ κάνω για το αν έκανε ή όχι καλά την δουλειά του.:Ρ).

Υστερόγραφον: τελικά με την Μαρία δεν έγινε τίποτα. :(
 
statusgr είπε:
Πήγαινα στο κατηχητικό μέχρι την 5η δημοτικού, για τα "μάτια" (κ τα πάνω και τα κάτω κ τα πίσω!) της Μαρίας, μετά η Μαρία έγινε μέλος της ΚΝΕ κ αναγκάστηκα (αχ ρε Μαρία με τα κάλλη σου ;) ) να πάω να γραφτώ και εκεί
[edit]

Δων Δωκκενιδης

402 π.Χ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
α ρε Ντον χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχα
 
statusgr είπε:
Πήγαινα στο κατηχητικό μέχρι την 5η δημοτικού, για τα "μάτια" (κ τα πάνω και τα κάτω κ τα πίσω!) της Μαρίας, μετά η Μαρία έγινε μέλος της ΚΝΕ κ αναγκάστηκα (αχ ρε Μαρία με τα κάλλη σου ;) ) να πάω να γραφτώ και εκεί (για λίγο).:(
Tι μπορεί να κάνει μια γυνέκα!!

Και γω πηγενα στο κατηχητικο οταν πιγενα 5η και 6η δημοτικού 1990-91 ,γυνόταν θυμάμε Κυριακές μεσημέρι (δεν θυμαμε ακριβή ωρα).

Ο λόγος που το σταματισα αργότερα είταν (τι άλλο) η βαρεμάρα, όχι οτι δεν συμφονούσα με τα όσα λεγόντουσαν εκει περι θρησκειας και Θεού, κάθε αλλο!
 
εγώ στο δημοτικό ήθελα να πάω όχι μόνο στο κατηχητικό αλλά και για παπαδάκι (για ένα πολύ μικρό ευτυχώς χρονικό διάστημα με είχε πιάσει μία θρησκευτική μανία) ,ευτυχώς όμως η αιώνια αναποφασιστικότητά μου με έσωσε αφού δεν πήγα τελικά!
 
statusgr είπε:
Πήγαινα στο κατηχητικό μέχρι την 5η δημοτικού, για τα "μάτια" (κ τα πάνω και τα κάτω κ τα πίσω!) της Μαρίας, μετά η Μαρία έγινε μέλος της ΚΝΕ κ αναγκάστηκα (αχ ρε Μαρία με τα κάλλη σου ;) ) να πάω να γραφτώ και εκεί (για λίγο).
Πάλι καλά να λες, που η Μαρία σου δε γράφτηκε στη "λέσχη Lions κυριών" , ή στους Αντβεντιστές της εβδόμης ημέρας.. :D
 
Πίσω
Μπλουζα