Ξέρατε ότι....;

...Σε πολλές ταινίες του Θανάση Βέγγου εμφανίζονται τα παιδιά του!

 
Ξέρατε ότι ο Βασίλης Αυλωνίτης έχει έναν εγγονό συνονόματο? Εδώ μια συνέντευξη του στην Εσπρέσσο τον Σεπτέμβριο ,

 
... η Γκέλυ Μαυροπούλου έκανε την πρώτη της εμφάνιση στην ταινία του 1947 "Μαρίνα"? Εδώ ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα σε αυτή την εμφάνιση με το σχετικό απόσπασμα από την ταινία!!!

 
.... Ο Λάμπρος Κωνσταντάρας ξεκίνησε την θεατρική του καριέρα στο Παρίσι στον θίασο του Louis Jouvet ; Τον Μάρτιο του 1938 τόν βρίσκουμε στον εν λόγω θίασο να εμφανίζεται στο θεατρικό έργο Le Corsaire με το όνομα Constant Darras!




IMG_20231225_223002.jpgIMG_20231225_222930.jpg
 
Ξέρατε ότι η υπόθεση της ταινίας " Ένα βότσαλο στην λίμνη" βασίστηκε σε πραγματικό γεγονός το οποίο συνέβη στον ηθοποιό Γιώργο Παππά? Τουλάχιστον αυτό ισχυρίζεται το παρακάτω δημοσίευμα. Δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει , αλλά μου φαίνεται απίθανο να αφορά την Ξένια Καλογεροπούλου (όπως αναφέρει το άρθρο) , μια και η συγκεκριμένη ήταν ακόμα πολύ μικρή όταν συνέβη το εν λόγω περιστατικό....


 
Ξέρατε ότι η υπόθεση της ταινίας " Ένα βότσαλο στην λίμνη" βασίστηκε σε πραγματικό γεγονός το οποίο συνέβη στον ηθοποιό Γιώργο Παππά? Τουλάχιστον αυτό ισχυρίζεται το παρακάτω δημοσίευμα. Δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει , αλλά μου φαίνεται απίθανο να αφορά την Ξένια Καλογεροπούλου (όπως αναφέρει το άρθρο) , μια και η συγκεκριμένη ήταν ακόμα πολύ μικρή όταν συνέβη το εν λόγω περιστατικό....


Συμφωνω. Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ.
Αναφέρεται σε ενα σημείο:

31.jpg

Αφού η ταινία γυρίστηκε το 1952 κι είχε ήδη προηγηθεί σε θεατρικό 1-2 χρόνια πριν. Η Ξ.Καλογεροπούλου (σύμφωνα με τη wikipedia) είναι γεννημένη το 1936.
Δηλαδή πόσο χρονών ήταν η Καλογεροπούλου, όταν την φλέρταρε ο Παππάς, ώστε "πολλά χρόνια αργότερα" (σύμφωνα με το δημοσιεύμα) ο Παππάς να διηγηθεί την ιστορία κι να το κάνουν σενάριο;;;
Δεν γνωρίζω αν είναι αληθές ή όχι. Πρώτη φορά το ακούω. Αλλά αν είναι αληθές, μάλλον θα πρόκειται για ομοιότητα, για σύμπτωση.
 
Δεν γνωρίζω αν είναι αληθές ή όχι.
Δεν ξέρω ούτε κι εγώ. Πάντως και με τη Μελίνα όταν ήταν, ανήλικη ήταν και αρκετά ανήλικη. Σχεδόν παιδί. Επίσης ο Γιώργος Παππάς φωτογραφίζεται από την ηθοποιό Αλίκη Γεωργούλη στη βιογραφία της ως ο καθηγητής του Εθνικού Θεάτρου που έπαιρνε σκληρά ναρκωτικά και έδινε μάλιστα και στους μαθητές του. Η ίδια περιγράφει πως τον ακολούθησε ένα βράδυ στο σπίτι του και την πότισαν κι αυτήν και κόντεψε να πεθάνει. Στις υπόλοιπες αναφορές για τον ηθοποιό που έχω, μιλάνε οι συνάδελφοί του για έναν "ευπατρίδη και γαλαντόμο κύριο". Τώρα τι σόι κύριος ήταν που έκανε τέτοια πράγματα δεν ξέρω. Αν δε βαρεθώ θα σας ανεβάσω το απόσπασμα.
 
Δεν ξέρω ούτε κι εγώ. Πάντως και με τη Μελίνα όταν ήταν, ανήλικη ήταν και αρκετά ανήλικη. Σχεδόν παιδί. Επίσης ο Γιώργος Παππάς φωτογραφίζεται από την ηθοποιό Αλίκη Γεωργούλη στη βιογραφία της ως ο καθηγητής του Εθνικού Θεάτρου που έπαιρνε σκληρά ναρκωτικά και έδινε μάλιστα και στους μαθητές του. Η ίδια περιγράφει πως τον ακολούθησε ένα βράδυ στο σπίτι του και την πότισαν κι αυτήν και κόντεψε να πεθάνει. Στις υπόλοιπες αναφορές για τον ηθοποιό που έχω, μιλάνε οι συνάδελφοί του για έναν "ευπατρίδη και γαλαντόμο κύριο". Τώρα τι σόι κύριος ήταν που έκανε τέτοια πράγματα δεν ξέρω. Αν δε βαρεθώ θα σας ανεβάσω το απόσπασμα.
Α! Τι θυμήθηκα. Στην βιογραφία* της Ε.Λαμπέτη αναφέρεται πως ένα βράδυ, μπήκε η Λαμπέτη στο καμαρίνι του κι τον βρήκε σε τέτοια κατάσταση αφασίας που τρόμαξε κι έφυγε τρέχοντας. Το βλέμμα του χαμένο στο κενό, δεν καταλάβαινε τίποτα, κυριολεκτικά βυθισμένος στον κόσμο του. Κι ότι τα ναρκωτικά τα είχε ξεκινήσει όταν διαγνώστηκε με καρκίνο, ως αναλγητικά-ανακουφιστικά για τους πόνους που δεν μπορούσε να υποφέρει. Αλλά ότι "πότιζε" κι τους μαθητές του, ομολογώ δεν το ηξερα.

Βέβαια είναι γνωστό ότι δεν άφηνε ούτε θηλυκό κουνούπι, πόσο μάλλον δε νεαρές υπάρξεις. Δεν αμφιβάλλω για το περιστατικό με την Καλογεροπούλου. Για τη χρονολογία που περιγράφει το άρθρο, έχω αντιρρήσεις.
Σκέψη-εικασία δική μου, τι θα μπορούσε να είχε συμβεί:
Ισως το περιστατικό με την Καλογεροπούλου να συνέβει γύρω στα 1950 (όταν εκείνη τότε ήταν περίπου 15). Μετά απο λίγο διάστημα, το διηγήθηκε στον Γιαννακόπουλο: "άκου τι έπαθα τις προάλλες με μια ξαδέρφη μου". Οπότε ο Γιαννακόπουλος με το Σακελλάριο, στο άκουσμα της ιστορίας, το έκαναν αμέσως σενάριο. Έτσι κολλάει χρονικά.
Αλλά αυτό που αναφέρει το site ότι το είπε μετά απο πάρα πολλά χρόνια, δεν κολλάει χρονικά με τίποτα.



*σ.σ. δεν θυμάμαι σε ποια απο τις δυο, ή της Φ.Μπιούμπη ή του Φ.Γερμανού...τις έχω και τις δυο, θα το τσεκάρω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Α! Τι θυμήθηκα. Στην βιογραφία* της Ε.Λαμπέτη αναφέρεται πως ένα βράδυ, μπήκε η Λαμπέτη στο καμαρίνι του κι τον βρήκε σε τέτοια κατάσταση αφασίας που τρόμαξε κι έφυγε τρέχοντας. Το βλέμμα του χαμένο στο κενό, δεν καταλάβαινε τίποτα, κυριολεκτικά βυθισμένος στον κόσμο του. Κι ότι τα ναρκωτικά τα είχε ξεκινήσει όταν διαγνώστηκε με καρκίνο, ως αναλγητικά-ανακουφιστικά για τους πόνους που δεν μπορούσε να υποφέρει. Αλλά ότι "πότιζε" κι τους μαθητές του, ομολογώ δεν το ηξερα.

Βέβαια είναι γνωστό ότι δεν άφηνε ούτε θηλυκό κουνούπι, πόσο μάλλον δε νεαρές υπάρξεις. Δεν αμφιβάλλω για το περιστατικό με την Καλογεροπούλου. Για τη χρονολογία που περιγράφει το άρθρο, έχω αντιρρήσεις.
Σκέψη-εικασία δική μου, τι θα μπορούσε να είχε συμβεί:
Ισως το περιστατικό με την Καλογεροπούλου να συνέβει γύρω στα 1950 (όταν εκείνη τότε ήταν περίπου 15). Μετά απο λίγο διάστημα, το διηγήθηκε στον Γιαννακόπουλο: "άκου τι έπαθα τις προάλλες με μια ξαδέρφη μου". Οπότε ο Γιαννακόπουλος με το Σακελλάριο, στο άκουσμα της ιστορίας, το έκαναν αμέσως σενάριο. Έτσι κολλάει χρονικά.
Αλλά αυτό που αναφέρει το site ότι το είπε μετά απο πάρα πολλά χρόνια, δεν κολλάει χρονικά με τίποτα.



*σ.σ. δεν θυμάμαι σε ποια απο τις δυο, ή της Φ.Μπιούμπη ή του Φ.Γερμανού...τις έχω και τις δυο, θα το τσεκάρω
Πάντως σε αυτήν την συνέντευξη της η Ξένια Καλογεροπούλου ανάφερει ότι ο Γιώργος Παππάς ήταν θείος της. Αν το περιστατικό είναι όντως αληθινό τότε μάλλον θα πρόκειται για άλλη γυναίκα και μπερδεύτηκαν τα ονόματα....

 
Κι ότι τα ναρκωτικά τα είχε ξεκινήσει όταν διαγνώστηκε με καρκίνο, ως αναλγητικά-ανακουφιστικά για τους πόνους που δεν μπορούσε να υποφέρει.
Πάντως η ιστορία με τη Γεωργούλη είναι προτού διαγνωστεί με καρκίνο. Κι έχει και πολλές λεπτομέρειες.
 
*σ.σ. δεν θυμάμαι σε ποια απο τις δυο, ή της Φ.Μπιούμπη ή του Φ.Γερμανού...τις έχω και τις δυο, θα το τσεκάρω
Το τσέκαρα. Είναι από τη βιογραφία του Φ.Γερμανού. Αλλά δεν μπορώ να βάλω αυτούσιο το απόσπασμα όπως ακριβώς το περιγράφει, γιατί απαγορεύεται η αντιγραφή χωρίς την άδεια του εκδότη.
 
Πόσες Ελληνίδες έδωσαν τελικά χυλόπιτα στον Μάρλον μπαρντο;
 
Τα βαπόρι από την Περσία (γνωστό άσμα του Τσιτσάνη) ήταν στην πραγματικότητα από το Λίβανο και η κατάσχεση του παράνομου φορτίου του έγινε σαν σήμερα, 47 χρόνια πριν, στις 7 Ιανουαρίου 1977.

 
..... η Λίλιαν Μηνιάτη έκανε το κινηματογραφικό της ντεμπούτο στην ταινία του 1963 Island of Love ; Εδώ ένα δημοσίευμα από τον Ιούλιο του 1962 αναγγέλει την συμμετοχή της ηθοποιού στην εν λόγω ταινία που είχε αρχικό τίτλο Not on your Life! Η Λίλιαν Μηνιάτη εγκατέλειψε την καριέρα της μετά τον γάμο της με τον βιομήχανο Βασιλειάδη όπως αναφέρει το δημοσίευμα του Μαϊου 1968....


IMG_20240109_172708.jpgIMG_20240109_165552.jpg
 
....Ο ηθοποιός Γιώργος Παππάς είχε έναν γιό ο οποίος γεννήθηκε στο Μονπελιέ της Γαλλίας και έκανε καριέρα στον δικαστικό κλάδο; Το όνομα του ήταν Jean Georges Pappas (1925-2007) και στις γαλλικές εκλογές του 1973 ήταν υποψήφιος βουλευτής. Εδώ βλέπουμε το εκλογικό του φυλλάδιο με ένα σύντομο βιογραφικό και τις πολιτικές του θέσεις....

EL066_L_1973_03_034_02_1_PF_04_000.jpgEL066_L_1973_03_034_02_1_PF_04_001.jpg
 
....Ο ηθοποιός Γιώργος Παππάς είχε έναν γιό ο οποίος γεννήθηκε στο Μονπελιέ της Γαλλίας και έκανε καριέρα στον δικαστικό κλάδο; Το όνομα του ήταν Jean Georges Pappas (1925-2007) και στις γαλλικές εκλογές του 1973 ήταν υποψήφιος βουλευτής. Εδώ βλέπουμε το εκλογικό του φυλλάδιο με ένα σύντομο βιογραφικό και τις πολιτικές του θέσεις....

Προβολή συνημμένου 271175Προβολή συνημμένου 271176
Και έμοιαζε στον πατέρα του πολύ νομίζω
 
Πίσω
Μπλουζα