Προσωπικές εμπειρίες από αγαπημένους μας ηθοποιούς

Ήταν 1989, απόκριες και είχαμε πάει μασκαρεμενοι με μερικούς φίλους στην Πλάκα.

Αν θυμάστε μια εποχή ήταν παράδοση τις απόκριες στα στενάκια της Πλάκας να γίνεται κανονικός πόλεμος και μάχες με πλαστικά ρόπαλα και αποκριάτικους αφρούς για αυτό και εγώ είχα εφοδιαστεί με 2 τεράστια ρόπαλα!

Το παιχνίδι στην Πλάκα ήταν απλό καθώς ή που θα γνωρίζαμε κορίτσια και θα πηγαίναμε παρέα σε κάποιο απο τα ρεμπεταδικα ή που θα γυρίζαμε χαμογελαστοί στο σπίτι με καμία δεκάρια καρούμπαλα απο τις ροπαλιες. :D

Anyway..

Κάποια στιγμή λοιπόν είχαμε πέσει σε μια μεγάλη ομάδα παιδιών που είχαν και εκείνοι ρόπαλα και για να μην μας βουρδουλιασουν αρχίσαμε να τρέχουμε μέσα στα στενακια για να βγούμε σε κάποιο κεντρικό πεζοδρόμιο με κόσμο.. Τρέχοντας λοιπόν πέφτω πάνω σε 4 ανθρωπους όπου ασυναίσθητα χωρίς να προλάβω να δω τα πρόσωπα τους σταματάω να τους ζητήσω συγνώμη που έπεσα πάνω τους, και ξαφνικά βλέπω...

Τον μακαρίτη τον Στάθη Ψάλτη μαζί με 3 δίμετρες γυναικαρες (ήταν πολύ όμορφες γυναίκες, η μία από αυτές τις γυναικαρες ήταν η Καιτη Φινου).

Οπως καταλαβαίνετε έμεινα "κάγκελο" με τα 2 ρόπαλα στα χέρια να κοιτάω τον Σταθαρα με τις γυναικαρες!

Με κοιτούσαν και αυτοί κάπως μάλλον γιατί νόμιζαν ότι θα τους ροπαλιασω! :D

Τέλος πάντων αφού κατάλαβε ο Στάθης ότι απλα έχω κομπλαρει...

Χαμογελάει και μου λέει:

- Τι κοιτάς καλέ, δεν είμαι ο Στάθης Ψάλτης απλα του μοιάζω!!

Του Χαμογελάω και εγώ και γυρίζω και φεύγω για να μην χάσω την παρέα μου με τον χαμό που γινόταν.

Απο τότε δεν τον ξαναείδα,.. Μου έχει μείνει τόσο ζωντανή αυτή η εικόνα στο μυαλό μου.. Μα τόσο ζωντανή που θυμάμαι ακριβώς μέχρι και το σημείο που τον είχα δει σαν να ήταν χθες..

Α ρε Σταθαρα.. Rip!

17991267_1426139217445114_6020370578009091878_n.jpg
 
Προσωπικά δεν έχω δει από κοντά κάποιον ηθοποιό πλην μία φορά το πρώτο μισό της δεκαετίας του '80 το Θανάση Βέγγο.
μας πήγαιναν στο δημοτικό εκδρομή στο άλσος Ιλισίων απέναντι απότην παλιά φοιτητική εστία του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Για να περάσουμε το δρόμο που ήταν διπλής διευθύνσεως και πιο συγκεκριμένα στα όρια όπου η οδός Υμηττού μετονομαζόταν σε Ισσού (πριν γίνει Ούλωφ Πάλμε το 1985) οι δάσκαλοι έκοβαν την κυκλοφορία. Μία φορά σε ένα μικρό αυτοκίνητο στη θέση του οδηγού ήταν
ο Θανάσης Βέγγος και μου έκαναν εντύπωση τα χαρακτηριστικά μάτια του.

Όταν πηγαίνω στο κοιμητήριο Ζωγράφου ανεβαίνω τον κεντρικό διάδρομο για να πάω όπου ως συνήθως βρίσκονται οι ιερείς προκειμένου να βρω για να κάνω τρισάγιο στον οικογενειακό τάφο, στην επιστροφή διακρίνεται το μνήμα του Στάθη Ψάλτη και λίγο πιο κάτω του Γιώργου (και όχι Δήμου) Μούτσιου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
του ηθοποιού Γιώργου Μούτσιου μήπως; Δήμος Μούτσης είναι ο συνθέτης και ζει ο άνθρωπος :)
Κάτι δεν μου άρεσε όταν το έγραφα. Ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση (την πέρασα και στο αρχικό σχόλιο)
 
@karapiperim θέλω να πω ότι με τα διάφορα δημοσιεύματα που κυκλοφορούν είναι λεπτα αυτα τα θέματα για συζήτηση ειδικά για το φόρουμ.

Άνετα μπορεί να εκφέρει κάποιος κάποιες κατηγορίες ή χαρακτηρισμούς που γράφονται σε αυτά τα τελευταία δημοσιεύματα και να αρχίσει η συζήτηση να ξεφεύγει.

Να προλάβω ήθελα να μην απαντήσει κάποιος κάτι αρνητικό για το πρόσωπο που αναφέρεται το σχόλιο της @bettina.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω δεί κάποιους διάσημους (όχι όλοι ηθοποιοί βέβαια οπότε να μου συγχωρήσετε αν είμαι λίγο εκτός thread) και θα προσπαθήσω να τους απαριθμήσω όσους θυμηθώ.
Καλοκαίρι 2009 ήμουν Αθήνα για μια εβδομάδα και μετά από την παραδοσιακή πρωινή βόλτα στο Μοναστηράκι επιστροφή στο σπίτι που έμενα στα κάτω Πατήσια με τον ηλεκτρικό.Ξαφνικά σταθμό Ομονοίας ανοίγουν οι πόρτες του συρμού και επιβιβάζεται ο... Γκουσγκούνης.
Έχω δει επίσης τον Αλέξη Κωστάλα στο Μοναστηράκι,στο Metropolis (το μετέπειτα κατάστημα το μεγάλο) την Μαίρη Συνατσάκη,η οποία μάλιστα με ρώτησε κάτι σχετικά με κάποιο συγκρότημα αν ήξερα σε ποιο ράφι ήταν γιατί δεν το έβρισκε και μου έκανε εντύπωση ότι ήταν πολύ ευγενική και προσιτή.Επίσης στο ίδιο μέρος είχα πετύχει και τον ηθοποιό Βαγγέλη Μουρίκη με ένα σακίδιο στην πλάτη.
Όταν ήμουν Θεσσαλονίκη είχα δει σε ένα σούπερ μάρκετ τον Γιώργο Καρρά απ' τις Τρύπες.
Άλλους ηθοποιούς που τώρα θυμήθηκα που έτυχε να δω: τον Σκουρολιάκο που ήταν τότε στο ΔΗΠΕΘΕ Ρούμελης,τον Νινιό που έπαιζε σε μια παράσταση και το καφέ που αράζαμε τότε σαν στέκι ήταν δίπλα στο Δημοτικό θέατρο οπότε οι πιο πολλοί ηθοποιοί έρχονταν για να πάρουν καφέ,την Ματσούκα στο συγκεκριμένο καφέ σε ένα διάλειμμα.
Σε ένα άλλο μέρος στον Κεραμεικό που ήταν καφέ και θεατρική σκηνή (Beton 7 λεγόταν) είχα δει ηθοποιούς όπως Πέρη Μιχαηλίδη, Βαλέρια Χριστοδουλίδου, Δημήτρη Μπικηρόπουλο.
Αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να συναντήσω τον διάσημο κιθαρίστα Μπίλ Γκέημον, όπως είδα σε αυτό το απολαυστικό τρολλ βιντεακι,που ανάρτησε το φοβερό κανάλι Luben Retrolletarios:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μόλις πριν από λίγα λεπτά...

Ενώ κάθομαι στο γραφείο μου και δουλεύω ανυποψίαστη (στην εταιρεία που εργάζομαι) σηκώνω το κεφάλι μου γιατί αντιλαμβάνονται άτομα να πλησιάζουν στον διάδρομο και ποιον βλέπω λέτε να περνάει απέξω????

Τον Αργύρη Πανταζάρα!!

Μιλάμε για ΤΟ διαπεραστικό βλέμμα!!
 
Έχω δεί κάποιους διάσημους (όχι όλοι ηθοποιοί βέβαια οπότε να μου συγχωρήσετε αν είμαι λίγο εκτός thread) και θα προσπαθήσω να τους απαριθμήσω όσους θυμηθώ.
Καλοκαίρι 2009 ήμουν Αθήνα για μια εβδομάδα και μετά από την παραδοσιακή πρωινή βόλτα στο Μοναστηράκι επιστροφή στο σπίτι που έμενα στα κάτω Πατήσια με τον ηλεκτρικό.Ξαφνικά σταθμό Ομονοίας ανοίγουν οι πόρτες του συρμού και επιβιβάζεται ο... Γκουσγκούνης.
Έχω δει επίσης τον Αλέξη Κωστάλα στο Μοναστηράκι,στο Metropolis (το μετέπειτα κατάστημα το μεγάλο) την Μαίρη Συνατσάκη,η οποία μάλιστα με ρώτησε κάτι σχετικά με κάποιο συγκρότημα αν ήξερα σε ποιο ράφι ήταν γιατί δεν το έβρισκε και μου έκανε εντύπωση ότι ήταν πολύ ευγενική και προσιτή.Επίσης στο ίδιο μέρος είχα πετύχει και τον ηθοποιό Βαγγέλη Μουρίκη με ένα σακίδιο στην πλάτη.
Όταν ήμουν Θεσσαλονίκη είχα δει σε ένα σούπερ μάρκετ τον Γιώργο Καρρά απ' τις Τρύπες.
Άλλους ηθοποιούς που τώρα θυμήθηκα που έτυχε να δω: τον Σκουρολιάκο που ήταν τότε στο ΔΗΠΕΘΕ Ρούμελης,τον Νινιό που έπαιζε σε μια παράσταση και το καφέ που αράζαμε τότε σαν στέκι ήταν δίπλα στο Δημοτικό θέατρο οπότε οι πιο πολλοί ηθοποιοί έρχονταν για να πάρουν καφέ,την Ματσούκα στο συγκεκριμένο καφέ σε ένα διάλειμμα.
Σε ένα άλλο μέρος στον Κεραμεικό που ήταν καφέ και θεατρική σκηνή (Beton 7 λεγόταν) είχα δει ηθοποιούς όπως Πέρη Μιχαηλίδη, Βαλέρια Χριστοδουλίδου, Δημήτρη Μπικηρόπουλο.
Αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να συναντήσω τον διάσημο κιθαρίστα Μπίλ Γκέημον, όπως είδα σε αυτό το απολαυστικό τρολλ βιντεακι,που ανάρτησε το φοβερό κανάλι Luben Retrolletarios:
Αφίχθη με το αεροσκάφος της Ολυμπιακής Αεροπορίας
Καστελόριζο (Isle of Kastelorizo) με νηολόγιο SX-BGB
τύπος Short 330-200 C/N SH.3048
Ημερομηνία παράδοσης 27-05-1980
Ο κρατικός αερολιμένας Κυθήρων έχει το όνομα "Αλέξανδρος Ωνάσης"
 
Καλησπέρα!

Έχω να μοιραστώ μια εμπειρία μου με τον Τάσο Νούσια που τον έχω δει σε περιοδεία μιας και είμαι θεατρόφιλος.
Μετά τη παράσταση είναι δε όλη τη καλυ διάθεση να μας μιλήσει, να μάθει την άποψη μας για τη παράσταση. Ένας άνθρωπος που παρά τη κούρασή του δέχτηκε να μιλήσει με όλους κάνοντας χιούμορ και δημιούργησε ένα πολύ εύθυμο κλίμα. Εξαιρετικός πάνω αλλά και κάτω από τη σκηνή!
 
Χθες βρεθηκα σε γενεθλια φιλου μου οπου παρίστατο και η Ολγα Πολιτου. Φανταστικη,χειμαρρος,απεσπασα και καποιες πληροφοριες για τις σειρες που εχει παιξει, τις οποιες προσεθεσα στο Retro DB.
 
Εγώ έμενα στην ίδια γειτονιά στο Παγκράτι με τον Μπάμπη Ανθόπουλο την δεκαετία του '80. Κάποια στιγμή πρέπει να μετακόμισε στην Καισαριανή νομίζω και τον πετύχαινα ανά αραιά διαστήματα στον δρόμο τυχαία. Ένας ευγενέστατος, ολιγομιλητος και διακριτικός άνθρωπος.
 
εχω αρκετο ζουμακι,αλλα επειδη σημερα δεν ειμαι σε μερα θα πω μονο οτι ενα διαστημα εκανα παρεα με τον αθηνοδωρο,ο οποιος ειναι φοβερος τυπος,ανετος,με πολυ χιουμορ,τον παω με χιλια
μου εχει πει ιστοριες αλλα οχι τοσο καλλιτεχνικες,
 
Καλησπέρα σε όλες και σε όλους , μου έκανε μεγάλη εντύπωση το φόρουμ και αποφάσισα και εγώ να γίνω μέλος . Η Θεματική Ενότητα που έχετε ανοίξει είναι εξαιρετική . Είμαι θεατρόφιλη , αγαπώ τα ωραία θεατρικά έργα και λατρεύω πολλούς διάσημους ηθοποιούς και τραγουδιστές . Σιγά σιγά θα γράψω και εγώ εμπειρίες μου από συναντήσεις με διάσημους ηθοποιούς (και με τραγουδιστές που χω δει σε μιούζικαλ) σε καμαρίνια , σε φουαγιέ μιας και είμαι συλλέκτρια αυτογράφων και μου αρέσει πάρα πολύ να γνωρίζω διάσημα πρόσωπα από κοντά , να συνομιλώ και να φωτογραφίζομαι μαζί τους . Το βλέπω και σαν χόμπι αυτό εγώ προσωπικά . Θα προσπαθήσω να γράψω τις ωραίες εμπειρίες και όταν βρω το κουράγιο ίσως αναφέρω και δυσάρεστες εμπειρίες από θέατρα και επώνυμους και να τις παραθέσω όσο ευγενικά γίνεται .
 
Καλησπέρα σε όλες και σε όλους , μου έκανε μεγάλη εντύπωση το φόρουμ και αποφάσισα και εγώ να γίνω μέλος . Η Θεματική Ενότητα που έχετε ανοίξει είναι εξαιρετική . Είμαι θεατρόφιλη , αγαπώ τα ωραία θεατρικά έργα και λατρεύω πολλούς διάσημους ηθοποιούς και τραγουδιστές . Σιγά σιγά θα γράψω και εγώ εμπειρίες μου από συναντήσεις με διάσημους ηθοποιούς (και με τραγουδιστές που χω δει σε μιούζικαλ) σε καμαρίνια , σε φουαγιέ μιας και είμαι συλλέκτρια αυτογράφων και μου αρέσει πάρα πολύ να γνωρίζω διάσημα πρόσωπα από κοντά , να συνομιλώ και να φωτογραφίζομαι μαζί τους . Το βλέπω και σαν χόμπι αυτό εγώ προσωπικά . Θα προσπαθήσω να γράψω τις ωραίες εμπειρίες και όταν βρω το κουράγιο ίσως αναφέρω και δυσάρεστες εμπειρίες από θέατρα και επώνυμους και να τις παραθέσω όσο ευγενικά γίνεται .
αναμενω με ανυπομονησια,γραφτε κατι αμεσσα
 
Καλησπέρα σε όλες και σε όλους , μου έκανε μεγάλη εντύπωση το φόρουμ και αποφάσισα και εγώ να γίνω μέλος . Η Θεματική Ενότητα που έχετε ανοίξει είναι εξαιρετική . Είμαι θεατρόφιλη , αγαπώ τα ωραία θεατρικά έργα και λατρεύω πολλούς διάσημους ηθοποιούς και τραγουδιστές . Σιγά σιγά θα γράψω και εγώ εμπειρίες μου από συναντήσεις με διάσημους ηθοποιούς (και με τραγουδιστές που χω δει σε μιούζικαλ) σε καμαρίνια , σε φουαγιέ μιας και είμαι συλλέκτρια αυτογράφων και μου αρέσει πάρα πολύ να γνωρίζω διάσημα πρόσωπα από κοντά , να συνομιλώ και να φωτογραφίζομαι μαζί τους . Το βλέπω και σαν χόμπι αυτό εγώ προσωπικά . Θα προσπαθήσω να γράψω τις ωραίες εμπειρίες και όταν βρω το κουράγιο ίσως αναφέρω και δυσάρεστες εμπειρίες από θέατρα και επώνυμους και να τις παραθέσω όσο ευγενικά γίνεται .

@kommatia_naginei Καλωσόρισες στη μεγάλη παρέα του retromaniax! :)

Αναμένουμε τις προσωπικές σας εμπειρίες με τα διάσημα πρόσωπα που γνωρίσατε!
 
Πίσω
Μπλουζα