Ρετρό Βλακώδεις διαφημίσεις!

οφ τοπικ...... αλλά κάθε βράδυ στην Νετ έχει ενα τασάκι που τραβαέι τον καπνό,οτι πιο επικ έχετε δεί....... κατα τις 4:00 τα χαράματα...... αν αντέξετε να την δείτε ολη σας βγάζω το καπέλο........
 
ειχα δει στο εξτρα 3 αλλα και σε αλλα καναλια να διαφημιζουν ενα γιαλυστικο αυτοκινητου που λεγοταν auri gold ελεγε ο παρουσαστης το περναμε με αυτο παμε μεσα απο λασπες χωματα και κοιταξτε τωρα πως καθαριζει με απλο νερο χωρις πιεση και εβγαινε ενα πυροσβεστικο και 2 πυροσβεστες κραταγαν την μανικα και το καθαριζαν λολ
 
Rakeesh είπε:
Εγω παω πολυ τις διαφημισεις με το "τυχαιο δε νομιζω". Ο τυπος ειναι επαγγελματιας διαφημιστης (οχι ηθοποιος) και πετυχαινει αριστα τον εκνευριστικο "τυπο" που θελει
είναι επαγγελματίας [edit] Ο άνθρωπος κάνει τη δουλειά του. Καλυτερα να λείπουν οι χαρακτηρισμοί [edit]

το παραπάνω είναι 1 σειρά

οι δύο πρώτες λέξεις δίνουν 18 γράμματα

το Β από το βλάκας, αν το κλοτσήσεις από πίσω γίνεται 8

όλες οι σειρές μαζί με αυτήν είναι 8

όλο μαζί 11888 τυχαίο? δε νομίζω!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλες οι πολιτικές διαφημίσεις...
 
Συμφωνω!... Αλλα πιο πολυ δεν μπορω τις διαφημισεις αυτοκινητων! Ειδικα, οταν ειναι στο τιμονι Super-cool ματσωμενος Γιαπης!... Γενικα,για διαφημισεις πριν το '95 δινω ελαφρυντικα!
 
Α ναι, εγω θεωρω βλακωδεις τις διαφημισεις ουισκιών. :rant:

Αντί να επικεντρωθούν σε πράγματα πιο χειροπιαστά και σχετικά με ουίσκυ όπως κάνανε παλιά (πχ άρωμα, γεύση, όνομα, ωρίμανση) σήμερα επικεντρώνονται σε έννοιες ή σε, και καλά, "αξίες", οι οποίες είναι εντελώς άσχετες με... οτιδήποτε. 8)

Δεν μπορω να καταλαβω πού μπορει να κολλαει το μόττο "Ζησε με ιπποτισμό" ή "Συνεχισε να προχωράς" ή "ποιά είναι η μεγαλύτερη απόσταση" ή "περπάτα με γίγαντες" ή "τόσοι πολιτισμοί, ένας πλανήτης". Ωραίες φιλοσοφίες και ρητά, αλλα εκτός του οτι δεν εχουν καμια σχεση με ποτά, αν περιμεναμε απο ουίσκια να μας διδάξουν, καήκαμε :banghead:

Χίλιες φορές καλύτερα "Παίζουμε με τις τάπες των βαρελιών" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι,βλεπω τον 'ιπποτισμο' που διδασκουν τα ουισκι,εκει που κυριως καταναλωνονται... Στα Σκυλαδικα!!!...
 
Γιατί, σε ποιό άλλο μέρος βρίσκεις τόσο ιπποτισμό όσο στα σκυλάδικα;

Για παράδειγμα...

Κάποια στιγμή πρέπει να ανοιχτεί και ένα thread για βλακώδεις γενικεύσεις. ;)
 
Παρεξηγηθηκες για το 'Σκυλαδικα' και αποκαλεις την αποψη μου βλακωδη? :cool: @ Maddog Α! Και πολλες φορες σ'αυτα τα μαγαζια 'ιπποτισμος'=Φιγουρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια μπορει να μην ειναι τοσο ρετρο αλλα αν δεν το εβαζα θα εσκαγα ειλικρινα δεν ξερω ποιον θελουν να κοροιδεψουν οι τυποι

 
Μια διαφήμηση με βαφές αυγών που στο τέλος βγαίνει ένας παλαβός με τα δάχτυλα στα μάτια στύλ φοράω γιαλιά και λέει "Αυγά-γαβ γαβ γαβ γαβ!!!" τη πετύχατε;
 
Την είχα πετύχει εγώ Κρητικέ ;) . Ήταν ένας καραφλός με μουσομούστακο, τιράντες κι ένα καλάθι κόκκινα αυγά. Για λίγο καιρό νόμιζα ότι ήτανε ντόπιος rapper που το γύρισε σε διαφημίσεις, έσπαζα το κεφάλι μου να καταλάβω ποιός ήτανε.

"Θα τρελλαθούμε πολύ το Πάσχα, Αυγαβ-γαβ-γαβ-γαβ-γαβ-γά!"

Με την ευκαιρία...

Θυμάται κανείς μια διαφήμιση -από τις αμέτρητες- του Γερμανού με τον Καφετζόπουλο, όπου ήταν ντυμένος Donkey Kong, και μετά πόζαρε και ντυμένος Mario;

Θυμάμαι ότι ξεκινούσε σε στυλ Donkey Kong Country, και ο Donkey Kong πέταγε ένα βαρέλι σ'έναν αντίπαλο. Με το που έκανε zoom-in η κάμερα, έβλεπες ότι ο Donkey Kong ήτανε ο Καφετζόπουλος με κουστούμι γορίλλα και να λέει κάτι περίεργα!!!! Ε, και μετά σε άλλη οθόνη ντυμένος Mario να λέει "τα πάντα για το Gameboy στο Γερμανό", ενώ από πίσω άλλος Καφετζόπουλος-Donkey Kong έτρωγε μια μπανάνα!

Μόνο μια φορά την πέτυχα αυτή τη διαφήμιση, θα'βαζα στοίχημα ότι με το που την είδε ο άνθρωπος παρακάλεσε να την αποσύρουν. :D
 
Καθόλου ρετρό, αλλά αυτή η διαφήμιση με τον τύπο που κάνει "γυμναστική", τρώγοντας αυτά τα 7 Days bars, με κάνει να σκέφτομαι πάντα όταν τη βλέπω: "WTF?"
 
Έχω να δω διαφημίσεις δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια, αφού στον ελάχιστο χρόνο που η τηλεόραση είναι ανοιχτή (εννοώ σε κανάλι, συνήθως λόγω ποδοσφαίρου) αν πέσει διαφήμιση τρώει mute και ορμάω στο laptop. Αλλά από τα παλιότερα χρόνια, αυτή που μου έχει μείνει ως ότι ηλιθιότερο έχει υπάρξει ποτέ είναι μίας σάλτσας με το όνομα Ραγκουλέτο, όπου τραγουδούσαν την Κάρμεν με στίχους για τη σάλτσα. Όποιος ευθυνόταν για τη συγκεκριμένη φρίκη θα έπρεπε από τότε και μέχρι το τέλος της ζωής του να περνάει μεσαιωνικά βασανιστήρια.
 
Μια βλακώδης που μου 'ρχεται είναι της WIND πριν 8-9 χρόνια με έναν βλάκα νεαρό που ρώταγε με βλακώδη τρόπο: "Μπορώ... να μιλάω όσο θέλω και να πληρώνω λιγώτερο"??? και άλλες παρόμοιες ερωτήσεις. Για σφαλιάρες...
 
Όλες (μα όλες) οι προεκλογικές διαφημίσεις όλων (μα όλων) των κομμάτων...BY FAR !
 
krios είπε:
Δεκαετίας 90 η διαφήμιση του τυριού Καρδάρι. Γιατί τόση ξενομανία; Το Καρδάρι παραπέμπει σε κάτι χωριάτικο, παραδοσιακό. Δεν ταίριαζε κατά τη γνώμη μου να λέει κάποιος με βροντερή φωνή ΤΟ ΚΑΡΔΑΡΙ και η μαντάμ με τη γαλλική προφορά να αναφέρει τα είδη: Le grand και Santa Anna.
'Ασχετο αλλά αλήθεια, ξέρει κανείς ποιά εταιρεία έφτιαχνε το τυρί καρδάρι; Θυμάμαι ότι ήταν μέσα σε τετράγωνη συσκευασία τύπου tetra-pack, σαν το ντοματοπελτέ ένα πράγμα και μου άρεσε πολύ η γεύση κ η υφή του! Τι απέγινε;
 
H Διαφήμιση του στερεωτικού οδοντοστοιχίας (να το πω κι εγώ κυριλλέ) KORREGA. Για να μη σου δείχνει "και καλά" την αντιαισθητική μασέλα να βουτάει στο ποτήρι, είχε ένα αβγό με ζωγραφισμένα δόντια, το οποίο αβγό γελούσε όλο ευχαρίστηση από το καλό στερεωτικό...

Και γενικά πολλές "οδοντιατρικές" διαφημίσεις απέκτησαν βλακώδη υφή, με "στρατούς από μικρόβια" και άλλα τέτοια...
 
-Η διαφήμιση προφυλακτικών Durex, αν θυμάμαι καλά, με ένα χαζό νεαρό που γελούσε στην οθόνη (φαντάζομαι από την ευχαρίστηση που προσέφερε η συγκεκριμένη μάρκα!).

Η διαφήμιση προβλήθηκε τη δεκαετία του 90.
 
Μια διαφήμιση που δεν συμπάθησα ποτέ και με τρόμαζε μικρό ήταν η διαφήμιση της σκούπας Φιλιπς που για να δείξουν την δύναμη και την ισχύ της έφτιαχναν ένα σενάριο που λες και περιέγραφε την ...συντέλεια του κόσμου. Αντικείμενα να ίπτανται και να εκσφενδονίζονται εδώ κι εκεί και άνθρωποι με πρόσωπα τρομαγμένα να παρακολουθούν τα γενόμενα τρομοκρατημένοι σαν να περιμένουν το τέλος τους.

Μια άλλη που μου φαινόταν χαζή ήταν το "τα ομόλογα ΕΤΒΑ , αυγατίζουν τα λεφτά".

Και μια άλλη που επίσης μου φαινόταν αντιπαθητική ήταν άρωμα "τζοβάνα" με το γνωστό τραγουδάκι "με τρελαίνεις τζοβάνα με τρελαίνεις πολύ... "κλπ κλπ.
 
Πίσω
Μπλουζα