Ρετρό αστικοί μύθοι

Nαι οπως ειναι στην φωτο ειναι το καλυτερο,οπως ακριβως τα γραφεις.


Αλλιως με κοσμο και τουριστες υπαρχουν και θεες απο τα ξενοδοχεια.
 
viking4a είπε:
Για καλό και για κακό, στην περίπτωση που όλα αυτά αληθεύουν, αποφύγετε τις νυκτερινές διελεύσεις έξω από το κτίσμα της Βασιλίσσης Όλγας με τον αριθμό 261- 263, ή καλύτερα κατά γενική ομολογία όλων το ʽʼΣτοιχειωμένο Σπίτιʼʼ.
Εγώ κάποτε έμενα κοντά στο μέρος αυτό που περιγράφεις και ως φαν του τρόμου μου άρεσε ιδιαίτερα να περνάω και νύχτα! Αυτό που έχω ακούσει για την πραγματική ιστορία, χωρίς να ξέρω αν στέκει, είναι ότι το κτίριο για κάποιο λόγο έμεινε χωρίς ιδιοκτήτη και κόλλησε το θέμα στα γραφειοκρατικά.
 
Πτήση F-104 Starfighter ανάμεσα από τον Ισθμό της Κορίνθου

Λοιπόν, η παρακάτω ιστορία είναι πραγματική αλλά έχει πάρει διαστάσεις μύθου. Έψαξα πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα λεπτομέρειες, ονόματα κλπ. (Aν ποστάρω σε λάθος σημείο, παρακαλώ μετακινείστε το εκεί που πρέπει! Thanx!)

Βλέποντας χθες να πετάνε πάνω από τα κεφάλια μας τα ελληνικά μαχητικά αεροπλάνα για την επερχόμενη παρέλαση της 25ης Μαρτίου, συζήταγα με έναν συνάδελφο και μου είπε την εξής ιστορία:

Τη δεκαετία του '70 ένας πιλότος F-104 Starfighter παρέκκλινε από το σχέδιο πτήσης του και πέταξε ανάμεσα στον Ισθμό της Κορίνθου. Λέγεται ότι έφαγε χοντρή "καμπάνα", το είχανε γράψει οι εφημερίδες και είχε γίνει σούσουρο τότε.

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο περιστάτικο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, αλλά έχει ακουστεί, πάλι ως μύθος, ότι αυτό το εγχείρημα το έχει κάνει προπολεμικά ένας άλλος πιλότος της ΠΑ, με ελικοφόρο, ο Δημήτριος Καμπέρος. Από αυτόν βγήκε και η έκφραση "τρελλο-Καμπέρος" για τις έτσι κι αλλιώς παράτολμες πτήσεις του, στις οποίες όμως κανείς δεν ξέρει αν συμπεριλήφθηκε και η συγκεκριμένη...
 
stratos84 είπε:
Λοιπόν, η παρακάτω ιστορία είναι πραγματική αλλά έχει πάρει διαστάσεις μύθου. Έψαξα πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα λεπτομέρειες, ονόματα κλπ. (Aν ποστάρω σε λάθος σημείο, παρακαλώ μετακινείστε το εκεί που πρέπει! Thanx!)Βλέποντας χθες να πετάνε πάνω από τα κεφάλια μας τα ελληνικά μαχητικά αεροπλάνα για την επερχόμενη παρέλαση της 25ης Μαρτίου, συζήταγα με έναν συνάδελφο και μου είπε την εξής ιστορία:

Τη δεκαετία του '70 ένας πιλότος F-104 Starfighter παρέκκλινε από το σχέδιο πτήσης του και πέταξε ανάμεσα στον Ισθμό της Κορίνθου. Λέγεται ότι έφαγε χοντρή "καμπάνα", το είχανε γράψει οι εφημερίδες και είχε γίνει σούσουρο τότε.

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο περιστάτικο;
Το ξερω για πολλα χρονια. Ισως με διαφορετικο αεροπλανο. Επισης λεγαμε οτι τιμωρηθηκε αλλα πηρε και παρασημο(που δε νομιζω).
 
Θα ρωτήσω τον πατέρα μου. Την δεκαετία του 70 ήταν υποσμηναγός/σμηναγός, πιλότος σε RF-84F (αργότερα σε A-7 Corsair). Λογικά αν έχει γίνει κάτι τέτοιο, θα το γνωρίζει.
 
Μια και πήγαμε στο στρατιωτικό, θυμήθηκα έναν άλλο δημοφιλή στρατιωτικό μύθο, με αξιωματικό των καταδρομών που έμπαινε στο τουρκικό έδαφος και εξόντωνε Τούρκους στρατιώτες. Από στόμα σε στόμα οι επιτυχίες ανέβαιναν, με αποτέλεσμα στο τέλος να κοντεύουν οι νεκροί Τούρκοι να φτάσουν... το τάγμα. Πέρα από τις σάλτσες, με κομμένα αυτιά για λάφυρα κλπ...
 
RIO είπε:
Μια και πήγαμε στο στρατιωτικό, θυμήθηκα έναν άλλο δημοφιλή στρατιωτικό μύθο, με αξιωματικό των καταδρομών που έμπαινε στο τουρκικό έδαφος και εξόντωνε Τούρκους στρατιώτες. Από στόμα σε στόμα οι επιτυχίες ανέβαιναν, με αποτέλεσμα στο τέλος να κοντεύουν οι νεκροί Τούρκοι να φτάσουν... το τάγμα. Πέρα από τις σάλτσες, με κομμένα αυτιά για λάφυρα κλπ...
Ο Ελληνας Γιαννης Ραμπονιδης :p :p
 
RIO είπε:
Μια και πήγαμε στο στρατιωτικό, θυμήθηκα έναν άλλο δημοφιλή στρατιωτικό μύθο, με αξιωματικό των καταδρομών που έμπαινε στο τουρκικό έδαφος και εξόντωνε Τούρκους στρατιώτες. Από στόμα σε στόμα οι επιτυχίες ανέβαιναν, με αποτέλεσμα στο τέλος να κοντεύουν οι νεκροί Τούρκοι να φτάσουν... το τάγμα. Πέρα από τις σάλτσες, με κομμένα αυτιά για λάφυρα κλπ...
Αν δεν απατώμαι, λεγόταν Ματαφιάς.

Καλά, και εγώ δε νομίζω, ότι όποτε δεν είχε τι να κάνει, πέρναγε απέναντι και έτρωγε και από έναν λόχο.

Αλλά από την άλλη, δε νομίζω να υπάρχει και "κανός χωρίς φωτιά" ...
 
exetlaios είπε:
Αν δεν απατώμαι, λεγόταν Ματαφιάς.
Καλά, και εγώ δε νομίζω, ότι όποτε δεν είχε τι να κάνει, πέρναγε απέναντι και έτρωγε και από έναν λόχο.

Αλλά από την άλλη, δε νομίζω να υπάρχει και "κανός χωρίς φωτιά" ...
Νομίζω ότι το όνομα ήταν Θάλασσας . Βέβαια μπορεί να κυκλοφορούσαν και άλλα ονόματα...
 
alkis21 είπε:
Θα ρωτήσω τον πατέρα μου. Την δεκαετία του 70 ήταν υποσμηναγός/σμηναγός, πιλότος σε RF-84F (αργότερα σε A-7 Corsair). Λογικά αν έχει γίνει κάτι τέτοιο, θα το γνωρίζει.
Λοιπόν, η απάντηση του πατέρα μου ήταν η εξής: Έχει ακούσει κι εκείνος για κάποιον παλιό πιλότο που πέταξε μέσα στον ισθμό, αλλά πολύ παλιά, με ελικοφόρο που βεβαίως πετούσε σε πολύ μικρότερες ταχύτητες. Δεν γνωρίζει κάτι για F-104 στη δεκαετία του 70 και το θεωρεί πολύ απίθανο, πρώτον λόγω υψηλής επικινδυνότητας και δεύτερον γιατί θα το είχε ακούσει - ο πιλότος δεν θα έτρωγε απλή καμπάνα αλλά θα πήγαινε σπίτι του, επομένως δύσκολα δεν θα μαθαίνονταν.
 
alkis21 είπε:
Λοιπόν, η απάντηση του πατέρα μου ήταν η εξής: Έχει ακούσει κι εκείνος για κάποιον παλιό πιλότο που πέταξε μέσα στον ισθμό, αλλά πολύ παλιά, με ελικοφόρο που βεβαίως πετούσε σε πολύ μικρότερες ταχύτητες. Δεν γνωρίζει κάτι για F-104 στη δεκαετία του 70 και το θεωρεί πολύ απίθανο, πρώτον λόγω υψηλής επικινδυνότητας και δεύτερον γιατί θα το είχε ακούσει - ο πιλότος δεν θα έτρωγε απλή καμπάνα αλλά θα πήγαινε σπίτι του, επομένως δύσκολα δεν θα μαθαίνονταν.
Μάλιστα, οπότε λύθηκε το μυστήριο! Ευχαριστώ Άλκη! :thumbup:
 
Εχει αναφερθει αυτο που ειχε ακουστει για τον Walt Disney, οτι τον ειχανε παγωσει μεχρι να ανακαλυφθει η θεραπεια για τον καρκινο;

Οταν ημασταν πιτσιρικια το συζητουσαμε συχνα.
 
pardalotzatziki είπε:
Εχει αναφερθει αυτο που ειχε ακουστει για τον Walt Disney, οτι τον ειχανε παγωσει μεχρι να ανακαλυφθει η θεραπεια για τον καρκινο;Οταν ημασταν πιτσιρικια το συζητουσαμε συχνα.
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό. Μήπως το έχεις μπερδέψει με το Demolition Man :p ?
 
johnny19818 είπε:
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό. Μήπως το έχεις μπερδέψει με το Demolition Man :p ?
Είναι γνωστός μύθος. Πολλοί στις ΗΠΑ, τον πιστεύουν κιόλας... :)
 
Για να δούμε...

Πόσα αγοράκια από Αθήνα θυμάστε την περιβόητη "Νεκρόφιλη" και τον αστικό μύθο που την περίβαλε...; ;)
 
stratos84 είπε:
Λοιπόν, η παρακάτω ιστορία είναι πραγματική αλλά έχει πάρει διαστάσεις μύθου. Έψαξα πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα λεπτομέρειες, ονόματα κλπ. (Aν ποστάρω σε λάθος σημείο, παρακαλώ μετακινείστε το εκεί που πρέπει! Thanx!)Βλέποντας χθες να πετάνε πάνω από τα κεφάλια μας τα ελληνικά μαχητικά αεροπλάνα για την επερχόμενη παρέλαση της 25ης Μαρτίου, συζήταγα με έναν συνάδελφο και μου είπε την εξής ιστορία:

Τη δεκαετία του '70 ένας πιλότος F-104 Starfighter παρέκκλινε από το σχέδιο πτήσης του και πέταξε ανάμεσα στον Ισθμό της Κορίνθου. Λέγεται ότι έφαγε χοντρή "καμπάνα", το είχανε γράψει οι εφημερίδες και είχε γίνει σούσουρο τότε.

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο περιστάτικο;




alkis21 είπε:
Λοιπόν, η απάντηση του πατέρα μου ήταν η εξής: Έχει ακούσει κι εκείνος για κάποιον παλιό πιλότο που πέταξε μέσα στον ισθμό, αλλά πολύ παλιά, με ελικοφόρο που βεβαίως πετούσε σε πολύ μικρότερες ταχύτητες. Δεν γνωρίζει κάτι για F-104 στη δεκαετία του 70 και το θεωρεί πολύ απίθανο, πρώτον λόγω υψηλής επικινδυνότητας και δεύτερον γιατί θα το είχε ακούσει - ο πιλότος δεν θα έτρωγε απλή καμπάνα αλλά θα πήγαινε σπίτι του, επομένως δύσκολα δεν θα μαθαίνονταν.

stratos84 είπε:
Μάλιστα, οπότε λύθηκε το μυστήριο! Ευχαριστώ Άλκη! :thumbup:
Παντως προσφατα

[video=dailymotion;x1k9ysi]

https://www.dailymotion.com/embed/video/x1k9ysi

Besenyei_Corinth_26032014-5-960x640.jpg

Besenyei_Corinth_26032014-3-960x640.jpg

o-p?ter-besenyei-σε-πτήση-στον-ισθμό-της-κορίνθου.jpg

o-p?ter-besenyei-κάτω-από-τη-γέφυρα-της-διώρυγας.jpg
 

Συνημμένα

  • Besenyei_Corinth_26032014-2-960x640.jpg
    Besenyei_Corinth_26032014-2-960x640.jpg
    185,8 KB · Προβολές: 4
  • πτήση-κάτω-απ-τη-γέφυρα-του-ισθμού-της-κορίνθου.jpg
    πτήση-κάτω-απ-τη-γέφυρα-του-ισθμού-της-κορίνθου.jpg
    266,3 KB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νοσταλγός είπε:
Για να δούμε...Πόσα αγοράκια από Αθήνα θυμάστε την περιβόητη "Νεκρόφιλη" και τον αστικό μύθο που την περίβαλε...; ;)
Άντε, να βάλω ένα πιο εύκολο...:

Ποιοι είχαν παίξει "το Ouija των '80s"; Την Αγία Γραφή με το κλειδί, δηλαδή...
 
Νοσταλγός είπε:
Για να δούμε...Πόσα αγοράκια από Αθήνα θυμάστε την περιβόητη "Νεκρόφιλη" και τον αστικό μύθο που την περίβαλε...; ;)
Μην μας αφήνεις με τη απορία, ποια ήταν η ιστορία; :)
 
Πίσω
Μπλουζα