Ρετρό εκλογές στην Ελλάδα! (Ή αλλιώς η εποχή των δεινοσαύρων)!

Το "γκαντέμης" είναι λέξη που πλάστηκε μετά από την εποχή που έφυγα από την Ελλάδα και είναι συνδεμένη με τον Μητσοτάκη αν και δεν ξέρω αν φτιάχτηκε γι' αυτόν. Προέρχεται από το "God damn(ed?)" με ελληνοαμερικάνικη προφορά.

Θυμάμαι όταν ήταν πρωθυπουργός αποφάσισε να πάει στον οδοντογιατρό του παίρνοντας το τρόλλεϋ (για να δείξει τι απλός και άνθρωπος του λαού ήταν) και όλως τυχαίως βρέθηκαν εκεί ένα σωρό κάμερες και παρατρεχάμενοι δημοσιογράφοι για να καλύψουν το κοσμοϊστορικό θέμα του πρωθυπουργού που μπαίνει στο τρόλλεϋ. Και πάνω εκεί βγήκαν οι τρολλέδες από τα σύρματα. Συνηθισμένο γεγονός, την εποχή μάλιστα που δεν είχαν μπαταρία τα τρόλλεϋ και όταν έβγαιναν οι τρολλέδες σταματούσαν επί τόπου. Αλλά καταλαβαίνετε την πλάκα που έκαναν οι εφημερίδες της αντιπολίτευσης κυρίως με τη γρουσουζιά του. Τότε νομίζω πρωτοδιάβασα και τον χαρακτηρισμο γκαντέμης.

Η έχθρα για τον Μητσοτάκη κρατάει από πολύ παλιά. Κορυφώθηκε με την αποστασία του 1965 αλλά είναι ακόμη παλιότερη. Ο Σοφοκλής Βενιζέλος φέρεται ότι είχε πει γι' αυτόν ότι όχι μόνο είναι ο μόνος Έλληνας πολιτικός που θα μπορούσε να πουλήσει την Ακρόπολη αλλά θα την πουλούσε και φτηνά (όπως μάθαμε έκτοτε, μάλλον δεν είναι ο μόνος). Κι αυτό από έναν πολιτικό του ιδίου κόμματος. Φανταστείτε τι λέγανε οι αντίπαλοι. Αλλά το βρυκόλακας μάλλον αναφέρεται στο χαμόγελό του που σου παγώνει το αίμα στις φλέβες :)
 
Το γκαντέμης το έχω ακούσει πάντως πρώτη φορά αρχές 80. Έλεγε η γιαγιά μου για κάποιον που είχε πει -για ποιόν λόγο δεν θυμάμαι- κάποιον άλλο γκαντέμη. Μου έμεινε γιατί μου έκανε εντύπωση η λέξη και ίσως το κακόηχο του πράγματος... :xm:
 
elephadas είπε:
Το "γκαντέμης" είναι λέξη που πλάστηκε μετά από την εποχή που έφυγα από την Ελλάδα και είναι συνδεμένη με τον Μητσοτάκη αν και δεν ξέρω αν φτιάχτηκε γι' αυτόν. Προέρχεται από το "God damn(ed?)" με ελληνοαμερικάνικη προφορά.
Αν και πρεπει να εχει ηδη αναφερθει καπου στο retromaniax

kadem=καλή τύχη,

kademsiz=αυτός που δεν έχει καλή τύχη -siz=στερητικο (-siz, -sız, -suz, -sόz εχουν την εννοια του χωρίς )

γρουσούζης < τουρκική uğursuz = ο γρουσούζης -που φέρνει κακή τύχη στους γύρω του (απο το uğur=αυτος που φερνει καλη τυχη + το στερητικο -suz)


γκαντέμης < τουρκική kadem (=καλή τύχη) < περσική (qadam) < αραβική (qadam)


· δεν υπάρχει ετυμολογική σχέση με την αγγλική λέξη goddam / goddamn


elephadas είπε:
Ο Σοφοκλής Βενιζέλος φέρεται ότι είχε πει γι' αυτόν ότι όχι μόνο είναι ο μόνος Έλληνας πολιτικός που ........

Κι αυτό από έναν πολιτικό του ιδίου κόμματος.
O Κωνστ.Μητσοτακης ειναι εγγονος της Κατιγκως Βενιζελου, αδελφης του Ελευθεριου Βενιζελου.

Αρα ο Σοφοκλης Βενιζελος ειναι πρωτος ξαδελφος του πατερα του Κωνστ.Μητσοτακη , Κυριακου Μητσοτακη .

Και αρα αυτο κανει τον Σοφοκλη Βενιζελο και "Θειο" του Κων.Μητσοτακη .

Αρα δεν τα λεει ενας πολιτικος του ιδιου κομματος ..... απλα....

Προέλευση: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B7%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82

Υ.Γ.

elephadas είπε:
Ο Σοφοκλής Βενιζέλος φέρεται ότι είχε πει γι' αυτόν ότι όχι μόνο είναι ο μόνος Έλληνας πολιτικός που θα μπορούσε να πουλήσει την Ακρόπολη αλλά θα την πουλούσε και φτηνά"

 





Αλλα παλι ..... ως πρωην συλλεκτης ,....... "φθηνα" ;) ???? Δεν νομιζω .


Αν οι mods αν θεωρησουν οτι καποιο σχολιο ειναι πολιτικο/εκτος κανονισμων να το σβησουν κανενα προβλημα απο μερους μου .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
kadem=καλή τύχη, kademsiz=αυτός που δεν έχει καλή τύχη -siz=στερητικο (-siz, -sız, -suz, -sόz εχουν την εννοια του χωρίς )

γρουσούζης < τουρκική uğursuz = ο γρουσούζης -που φέρνει κακή τύχη στους γύρω του (απο το uğur=αυτος που φερνει καλη τυχη + το στερητικο -suz)


γκαντέμης < τουρκική kadem (=καλή τύχη) < περσική (qadam) < αραβική (qadam)


· δεν υπάρχει ετυμολογική σχέση με την αγγλική λέξη goddam / goddamn
.
Πω πω δηλαδή η "ετυμολογία" από το goddamn την οποία έχω διαβάσει είναι κλασσικό παράδειγμα ψευδοετυμολογίας λόγω ομοιότητας στους ήχους. Μορφωτικό το retromaniax! Ευχαριστώ για τη διόρθωση/πληροφορία.
 
Δεν μπορω να εντοπισω την πηγη που το ειχα ανεσυρει δυστυχως. Καλυψα παντως τα παιδικα προσωπα.

pasok.jpg

Αντι σχολιασμου...

Words Don't Come Easy To Me ~~~ F R David Wid Lyrics HD YouTube

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν περιμενα να μαθω τοσα πολλα για τον Δρακουμελ σημερα :D

Αυτο το αργο και κοφτο γελιο του ειναι μαλλον η αιτια για το "βρυκολακας"

Θυμαμαι το 80 καποιες εφημεριδες ειχανε δημοσιευσει φωτογραφιες του κατα την κατοχη να ανταλλασει χειραψιες με

Γερμανους και ειχε συζητηθει αρκετα.

Τοσες φορες που τον αναφεραμε, απορω που δεν εχει πεσει το φορουμ....ή ουρανος στο κεφαλι μας... :D
 
Nemo είπε:
Αν και πρεπει να εχει ηδη αναφερθει καπου στο retromaniax
kadem=καλή τύχη,

kademsiz=αυτός που δεν έχει καλή τύχη -siz=στερητικο (-siz, -sız, -suz, -sόz εχουν την εννοια του χωρίς )

γρουσούζης < τουρκική uğursuz = ο γρουσούζης -που φέρνει κακή τύχη στους γύρω του (απο το uğur=αυτος που φερνει καλη τυχη + το στερητικο -suz)


γκαντέμης < τουρκική kadem (=καλή τύχη) < περσική (qadam) < αραβική (qadam)


· δεν υπάρχει ετυμολογική σχέση με την αγγλική λέξη goddam / goddamn

elephadas είπε:
Πω πω δηλαδή η "ετυμολογία" από το goddamn την οποία έχω διαβάσει είναι κλασσικό παράδειγμα ψευδοετυμολογίας λόγω ομοιότητας στους ήχους. Μορφωτικό το retromaniax!
Κανονικα επρεπε να βαλω " Sofologiotatos " mode on (τιμητικα παντα)

, μια και το παλαιτερο μελος Sofologiotatos απ οτι θυμαμαι , κατι τετοια/αντιστοιχα θεματα "που -εγω εν προκειμενω- επρεπε να ψαξω , να διορθωσω και να ,ξαναδιορθωσω , τα ειχε για "πρωινο" .

pardalotzatziki είπε:
Τοσες φορες που τον αναφεραμε, απορω που δεν εχει πεσει το φορουμ....ή ουρανος στο κεφαλι μας... :D


mits.jpg

Λετε να αρχισαν οι προσεισμοι ηδη???? :p
 
Άντε βρε! αν δεν πιστεύεις σε βρυκόλακες τότε δεν υπάρχουν!

Πάντως πολύ καλτ φιγούρα ο Δρακουμέλ και θα έδεινα πολλά να μάθω τι έζησε και γνωρίζει που εμείς δεν θα μάθουμε ποτέ.

Αυτό με τις φωτογραφίες του 85 αν θυμάμαι καλά, είναι μαύρη σελίδα των 80s και μας δείχνει πως τα "ρετρό" πολλές φορές είναι και αρκούντως ζοφερά.

Αλλά δεν είναι του παρόντος και όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει μόνος του (αν θέλει να συγχυστεί δλδ...)
 
Wally είπε:
Δεν μπορω να εντοπισω την πηγη που το ειχα ανεσυρει δυστυχως. Καλυψα παντως τα παιδικα προσωπα.
Προβολή συνημμένου 110664
Απλα τραγικο...(οποιουδηποτε κομματος και εαν ηταν...)

chris73 είπε:
Αυτό με τις φωτογραφίες του 85 αν θυμάμαι καλά, είναι μαύρη σελίδα των 80s και μας δείχνει πως τα "ρετρό" πολλές φορές είναι και αρκούντως ζοφερά.Αλλά δεν είναι του παρόντος και όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει μόνος του (αν θέλει να συγχυστεί δλδ...)
Συγχυστηκα ηδη με την παραπανω φωτο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στις εκλογές του 1985 νομίζω, η Νέα Δημοκρατία είχε "κατεβάσει" μια αφίσα που έδειχνε μια ουρά ανθρώπων, κι από πάνω έγραφε "Κάθε ώρα και 323 άνεργοι" (τι πρωτότυπο, ε; )

Όλα καλά μέχρι εδώ, αλλά το "Ποντίκι" αν θυμάμαι καλά, τότε, είχε προσέξει ότι ο πρώτος της ουράς(ο κομπάρσος που φωτογραφήθηκε), φορούσε ένα ρολόι που έμοιαζε με Ρόλεξ, κι είχε γίνει μεγάλο σούσουρο τότε, στο στυλ "τους συμπονάμε όλους, και ιδίως εκείνον με το Ρόλεξ" ! :animeek:
 
Απίστευτη η φωτογραφία. Ο ορισμός του πρασινοφρουρισμού, που τόσα και τόσα δεινά έφερε στον τόπο ...
 
Η φωτογραφια ειναι πραγματικα απιστευτη αλλα δεν με παραξενευει καθολου γιατι ειναι το 1985 στα ντουζενια του πασοκ και τους κοβω ολους αυτους να ειναι τιποτα βολεμενοι δημοσιοι υπαλληλοι αλλα και να εχουν βολεμενους συγγενοις.Το τραγικο και το γελοιον του πραγματος ομως δεν ειναι η φωτογραφια αυτη του 85 αλλα οτι ακομα και σημερα που μας εχουν ξεσκισει και η ζωη ολων εχει γιννει τραγικη η τελως παντων δυσκολη υπαρχουν τετοιοι τυποι οπως στην παραπανω φωτογραφια κυριως στα χωρια.Ετσι λοιπον και στο δεικο μου χωριο υπαρχουν καποιοι τετοιοι κολλημενοι και ΠΑΣΟΚ και ΝΔ που οι μισοι απο αυτους καλα καλα δεν εχουν να φανε που λεει ο λογος.Αυτο ειναι για γελια οτι σημερα υπαρχουν ακομα τετοιοι και οχι ολοι αυτοι που φαινονται στην παραπανω φωτογραφια του 85.
 
metalcandyman είπε:
Η φωτογραφια ειναι πραγματικα απιστευτη αλλα δεν με παραξενευει καθολου γιατι ειναι το 1985 στα ντουζενια του πασοκ και τους κοβω ολους αυτους να ειναι τιποτα βολεμενοι δημοσιοι υπαλληλοι αλλα και να εχουν βολεμενους συγγενοις.Το τραγικο και το γελοιον του πραγματος ομως δεν ειναι η φωτογραφια αυτη του 85 αλλα οτι ακομα και σημερα που μας εχουν ξεσκισει και η ζωη ολων εχει γιννει τραγικη η τελως παντων δυσκολη υπαρχουν τετοιοι τυποι οπως στην παραπανω φωτογραφια κυριως στα χωρια.Ετσι λοιπον και στο δεικο μου χωριο υπαρχουν καποιοι τετοιοι κολλημενοι και ΠΑΣΟΚ και ΝΔ που οι μισοι απο αυτους καλα καλα δεν εχουν να φανε που λεει ο λογος.Αυτο ειναι για γελια οτι σημερα υπαρχουν ακομα τετοιοι και οχι ολοι αυτοι που φαινονται στην παραπανω φωτογραφια του 85.
Έχεις δίκιο Metalcandyman. Yπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Η ανθρώπινη ηλιθιότητα είναι διαχρονική.
 
pardalotzatziki είπε:
Δεν περιμενα να μαθω τοσα πολλα για τον Δρακουμελ σημερα :D Αυτο το αργο και κοφτο γελιο του ειναι μαλλον η αιτια για το "βρυκολακας"

Θυμαμαι το 80 καποιες εφημεριδες ειχανε δημοσιευσει φωτογραφιες του κατα την κατοχη να ανταλλασει χειραψιες με

Γερμανους και ειχε συζητηθει αρκετα.

Τοσες φορες που τον αναφεραμε, απορω που δεν εχει πεσει το φορουμ....ή ουρανος στο κεφαλι μας... :D
Tώρα που το είπες, είχα φίλο αυστραλοελληνα στο γυμνάσιο και οι γονείς του ειταν φανατικοί του ΠΑΣΟΚ. Πάντα ανάφεραν στις φωτογραφίες αυτές και ότι ο μητσοτακης ειναι προδότης κτλ.

Αν επιτρέπεται, βγήκε ποτέ συμπέρασμα;

metalcandyman είπε:
Η φωτογραφια ειναι πραγματικα απιστευτη αλλα δεν με παραξενευει καθολου γιατι ειναι το 1985 στα ντουζενια του πασοκ και τους κοβω ολους αυτους να ειναι τιποτα βολεμενοι δημοσιοι υπαλληλοι αλλα και να εχουν βολεμενους συγγενοις.Το τραγικο και το γελοιον του πραγματος ομως δεν ειναι η φωτογραφια αυτη του 85 αλλα οτι ακομα και σημερα που μας εχουν ξεσκισει και η ζωη ολων εχει γιννει τραγικη η τελως παντων δυσκολη υπαρχουν τετοιοι τυποι οπως στην παραπανω φωτογραφια κυριως στα χωρια.Ετσι λοιπον και στο δεικο μου χωριο υπαρχουν καποιοι τετοιοι κολλημενοι και ΠΑΣΟΚ και ΝΔ που οι μισοι απο αυτους καλα καλα δεν εχουν να φανε που λεει ο λογος.Αυτο ειναι για γελια οτι σημερα υπαρχουν ακομα τετοιοι και οχι ολοι αυτοι που φαινονται στην παραπανω φωτογραφια του 85.
Ωραια τα λες. Ο νονός μου (που ειναι χρυσός άνθρωπος) ειταν δημόσιος σε υψηλή θέση στην ΔΕΗ. Αρχές 90 σταμάτησε τη δουλειά στα 50 με πολλή γεναιοδωρη σύνταξη. Πρόπερσι μου είπε ¨Παιδι μου εγώ έφαγα και χόρτασα για 20 χρόνια, λυπάμαι την γενιά σου και αυτούς που έρχονται στην σύνταξη σήμερα"

Τα παιδιά του ειναι απο τα λίγα στον κοινόνικο κύκλο μας που ειναι κάπως ευκατάστατοι. Όλοι οι άλλοι κλαίνε την μήρα τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσπαθήσω να συγκεντρώσω μνήμες από εκείνες τις εποχές...

Το 81 είμουν γύρω στα 8 και στο μικρό μας μέρος συνηθίζαμε να παίζουμε με τα ποδήλατα και στο πάρκο. Ακριβώς από επάνω ήταν τα γραφεία του Πασοκ. Δεν ξέρω για πόσο καιρό έπαιζαν όλο το απόγευμα εκείνα τα τραγούδια... Φυσικά περνούσαν και της ΝΔ διάφοροι με σημαίες και απόλα. Εμείς παίρναμε τις σημαίες, ανεξαρτήτος κόμματος και τρέχαμε με τα ποδήλατα και ανέμιζαν...Ακόμη και του ΚΚΕ είχαμε βρει μια φορά από τις καλές τις πάνινες pantiera rossa...

Του μπαμπά μου του σφύριξαν κάποιοι, φαντάζομαι με κακό σκοπό, πως ο γιός του τρέχει με το ποδήλατο και κουνάει την τάδε σημαία. Με πιάνει και μου λέει τι είναι αυτά? Μεγάλωσε και κρίνε μόνος σου. Ποίοι είναι αυτοί που σε παρασύρουν? Τι σκοπό έχουν? Να μην κουνάς κανενός την σημαία...Πολύ σωστά τα έλεγε, και πέρασαν πολλά χρόνια από τότε για να μάθω τι ψήφιζε αφού δεν μας έλεγε και καμία αναφορά δεν έκανε για το θέμα μην θέλοντας να μας επηρεάσει. Εγώ όμως το μόνο ζόρι που είχα ήταν να παίξω και καθόλου δεν με ενδιέφερε τι σημαία κουνάω. Όποια έβρισκα μπροστά μου έπαιρνα...

Μετά άλλο παιχνίδι ήταν να μαζεύουμε κάτι χαρτιά που πετούσαν σε σχήμα και μέγεθος χαρτονομίσματος, τα καλύτερα και τα πιό ατσαλάκωτα. Κάναμε χοντρά πακέτα και παίζαμε "κορώνα-γράμματα" πετώντας κολλητά ένα δικό μας με ένα ένος άλλου στον αέρα. Αν και τα δύο έπεφταν με την όψη που είχαμε διαλέξει τα κερδίζαμε... από αυτά θυμάμαι περισσότερο -ή αποκλειστικά- του Πασοκ. Ισως γιατί το είχαμε όλη την ώρα από πάνω μας και μας έριχναν και μπόνους που ήταν απάτητα από ανθρώπους και αυτοκίνητα.

Και την δευτέρα το πρωί που κέρδισε το Πασοκ, πάλι εμείς στο πάρκο, και επάνω στα γραφεία τραγούδια και ρετσίνες τίγκα στο μπαλκόνι (και ζιβάνγκο φυσικά)

Μετά θα πρέπει να ήταν το 85 και αυτή την εικόνα μαζικής προβατοκαφρίλας δεν θα την ξεχάσω ποτέ. Ερχόταν ο Μητσοτάκης στον τόπο μας! (δεν έγινε σεισμός πάντως) είχε μαζευτεί κόσμος κάτω από το μπαλκόνι και τον περίμενε. Πάω και εγώ να δω φάση. Τα πρόβατα μαζεμένα, και στην είσοδο να κάνουν αλυσίδα ντυμένοι στα μπλέ με μαντήλια, αρβύλες και μπερέδες κάτι νεαροί με ύφος 10εκατ μπράβων ο κάθε ένας. Σε κάποια στιγμή φθάνει κοντά το ελικόπτερο που τον έφερνε δεν ξέρω από που, και τότε αρχίζουν να φωνάζουν από τα μεγάφωνα "νάτος-νάτος ο πρωθυπουργός!" κραυγή που αμέσως μεταφέρθηκε στα πρόβατα που με τη σειρά τους υπνωτισμένα φώναζαν και έδειχναν το ελικόπτερο... Είμουν κάπου στα 12-13 τότε και αυτό ήταν ένα μεγάλο μάθημα για εμένα που έκανε πιό ευαίσθητες τις κεραίες μου όσον αφορά την μαζική αντίδραση της μάζας (του πόλτου δηλαδή) μεγάλη αναγούλα είχα νιώσει θυμάμαι.

Και πέρασαν αυτά, και πρώτη φορά που ψήφιζα -το 93- με βάλαν εφορευτική. Για καλή μου τύχη πέρασε πολύ καλά η ώρα αν και είμασταν σχεδόν όλοι άγνωστοι μεταξύ μας. Τόσο καλά τα πήγαμε που σε πολύ σύντομο χρόνο πρώτοι από όλους είχαμε τελειώσει την καταμέτρηση και θα φεύγαμε, ΑΛΛΑ μερικά ψηφοδέλτια πριν το τέλος να ένα που εξ αρχής φαινόταν άκυρο. Τι ήταν να συμβεί αυτό??? Οι αντιπρώσοποι του κόμματος που ήταν δικό τους άρχισαν την αγόρευση προτείνοντας κάθε πιθανό επιχείρημα για να μην βγει άκυρο, και μετά από αυτό οι αντίθετοι, που μίλησαν άλλο τόσο για να μας πείσουν πως ήταν άκυρο.

Αφού στέγνωσε ο λαιμός τους και δεν είχαν άλλο σάλιο εκατέρωθεν, ο δικαστικός μας λέει. Και τώρα θα σας διαβάσω το νόμο και εσείς πρέπει να ψηφίσετε. Μας διάβασε το νόμο που χωρίς αμφιβολία έδειχνε πως αυτό που είχαμε ήταν άκυρο, -κάτι που όλοι είχαμε καταλάβει από την αρχή αλλά έπρεπε να υποστούμε και τα κομματόσκυλα- και τελικά όλοι μας ψηφίσαμε πως ήταν άκυρο και έληξε το θέμα. Αυτό όμως μας έκανε να φύγουμε και τελευταίοι των τελευταίων...

Όχι άλλο κάρβουνο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψυχροπολεμικες καταστασεις σε μικρογραφια :)
 
ΦΖΠ1 είπε:
Στις εκλογές του 1985 νομίζω, η Νέα Δημοκρατία είχε "κατεβάσει" μια αφίσα που έδειχνε μια ουρά ανθρώπων, κι από πάνω έγραφε "Κάθε ώρα και 323 άνεργοι" (τι πρωτότυπο, ε; )Όλα καλά μέχρι εδώ, αλλά το "Ποντίκι" αν θυμάμαι καλά, τότε, είχε προσέξει ότι ο πρώτος της ουράς(ο κομπάρσος που φωτογραφήθηκε), φορούσε ένα ρολόι που έμοιαζε με Ρόλεξ, κι είχε γίνει μεγάλο σούσουρο τότε, στο στυλ "τους συμπονάμε όλους, και ιδίως εκείνον με το Ρόλεξ" ! :animeek:
Αυτήν την αφίσα θα την έβαζα κι εγώ ΦΖΠ1 αν και δεν βρήκα δείγμα να δείξω στο διαδίκτυο. Να συμπληρώσω ότι έδειχνε μια ουρά ανθρώπων (ανέργων, στρατιές ανέργων δηλαδή ήθελε να δείξει, από αυτήν την άποψη ήταν προφητική) και κατέληγε με το ηθικοδιδακτικό μότο: "Κάνε κάτι τώρα. Ψήφισε Νέα Δημοκρατία".

Και να αναφέρω ένα προσωπικό περιστατικό που θυμάμαι με αυτήν την αφίσα στο χωριό μου παραμονές εκλογών 1985. Ο θείος μου που ήταν ΝεοΔημοκράτης είχε καρφώσει αυτήν την αφίσα έξω από έναν αχυρώνα. Βλέποντάς την ο πατέρας μου νευρίασε και πήγε και την κατέβασε. Ξαδέρφια ήταν και δεν μιλιόταν από τέτοια θέματα και άλλα.

Τα χρόνια πέρασαν. Ο θείος μου πέθανε χωρίς να καταλάβει κάτι, Και ο πατέρας μου έστω και στα γεράματα διαπίστωσε με πίκρα πόσο μάταια ήταν όλα αυτά, να παλεύεις για ένα ψέμα που νόμιζες ή τουλάχιστον ήθελες να είναι αλήθεια....
 
Εδώ η περίφημη αφίσα (διορθώνω κιόλας, είναι 323 άνεργοι το 24ωρο). Η ανάλυση ίσως δε βολεύει να δούμε αυτό που ανέφερα παραπάνω. Επιπλέον, αν περιηγηθείτε, θα δείτε κι άλλες αφίσες της εποχής.
 
Paladin είπε:
Tώρα που το είπες, είχα φίλο αυστραλοελληνα στο γυμνάσιο και οι γονείς του ειταν φανατικοί του ΠΑΣΟΚ. Πάντα ανάφεραν στις φωτογραφίες αυτές και ότι ο μητσοτακης ειναι προδότης κτλ.
Αν επιτρέπεται, βγήκε ποτέ συμπέρασμα;

Ναι, αποδείχτηκε πως οι Γερμανοί της φωτογραφίας, είχαν αυτομολήσει στο συμμαχικό στρατόπεδο. Επίσης αποδείχτηκε πως αυτή την φωτογραφία, την έδωσαν σκόπιμα δυο πράκτορες της ανατολικογερμανικής υπηρεσίας ΣΤΑΖΙ ( ζήτησαν συγνώμη σε συνέντευξη μετά από χρόνια), σε γνωστό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ, το οποίο στην συνέχεια την έστειλε στην εφημερίδα. Σκοπός της όλης επιχείρησης ο επηρεασμός του εκλογικού αποτελέσματος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα