Ρετρό μοτοσυκλέτες που έχουμε στη κατοχή μας!

Honda Varadero 1000,την είχε πάρει ο πατέρας μου μεταχειρισμένη το 2000,αλλά σίγουρα είναι 1997-1998!Δεν είναι βέβαια τόσο retro αλλά σε λίγα χρόνια θα θεωρείται!
 
Πιθανολογώ ότι η vespa κατατάσσεται στην κατηγορία "μοτοσικλετών"..

Παρότι δεν έχω... Έχω απίστευτη λατρεία σε αυτό το είδος οπότε και για τους fun έφτιαξα μία αφίσα...

vespaartkmkz69.jpg
 
εγω εχω μια yamaha του 1975-77 καπου εκει μεσα..συλλεκτικοτατο μοντελο αγορασμενη απο τον μεταναστη παππου στην γερμανια..την κατεβασε με ενοικιασμενο βαγονι τραινου..τι εποχες..
 
enrique19 είπε:
εγω εχω μια yamaha του 1975-77 καπου εκει μεσα..συλλεκτικοτατο μοντελο αγορασμενη απο τον μεταναστη παππου στην γερμανια..την κατεβασε με ενοικιασμενο βαγονι τραινου..τι εποχες..
Ε, βάλε και μια φωτό να την καμαρώσουμε! :)
 
Yamaha SXR

Αξιόπιστο μονοκύλυνδρο 400αρακι. Προσέξτε τα μαρσιπιέ που βρίσκονται... Αρχικά ήταν πάνω στο μπράτσο καθιστώντας τα ιδιαίτερα άβολα για το συνεπιβάτη!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω διανυσει καμποσα μετρα τσουληθρα στη Μεσογειων με ενα τετοιο Yamaha SRX...φοραγα και ολοκαινουργο 501 που μετα εγινε σαν το παντελονι του Ροβινσωνα Κρουσου...

Το BROS των πτωχων. Tιμιο μηχανημα παντως.

Εχει και φαν site
 
383216_3030838450948_1262470501_33550232_798982399_n.jpg


378994_3030852091289_1262470501_33550250_1652264028_n.jpg


Vmax και eliminator 750cc .. το Vmax το εδωσα προσφατα και μου εχει λειψει παααρα πολυ οσοι εχουν η ειχαν ξερουν.. τωρα εχω ενα hayabusa..

srx 400 ειχα πολυ καιρο να δω.. αψογος

378994_3030852091289_1262470501_33550250_1652264028_n.jpg

383216_3030838450948_1262470501_33550232_798982399_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Εχω διανυσει καμποσα μετρα τσουληθρα στη Μεσογειων με ενα τετοιο Yamaha SRX...φοραγα και ολοκαινουργο 501 που μετα εγινε σαν το παντελονι του Ροβινσωνα Κρουσου...
Το BROS των πτωχων. Tιμιο μηχανημα παντως.

Εχει και φαν site
:) Το BROS ήθελα κι εγω αλλά... Ως πτωχός κατέληξα σ' αυτό. Το έχω ακόμα αλλά θέλει καινούρια εξάτμιση (την έφαγε η σκουριά από τη μεριά του τροχού). Κροταλίζει υπερβολικά :)
 
Ναι τα SRX με την κοντη εξατμιση, επιανε σκουρια και τρυπουσε.

Και τα Bros ειχαν πολυ ωραια εξατμιση, κοντη.
 
Όλο μαζευα για ένα κόκκινο bros αλλά... Είπα αει-σιχτιρ και κατέληξα σ' αυτό. Διαφορετικά θα τελειωνα το πολυτεχνείο πριν πάρω μηχανή (τσσσσ).
 
...έχω ενα παπί Honda c-50 12v μοντέλλο 1993 72cc με το εργοστασιακό του χρώμα!!!!!!!!! και τα αυτοκόλλητα του στον προφυλαχτύρα της αλυσίδαςγια πιέσεις ελαστικών. Το αγόρασα φέτος μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ ωστε να βρω σε "μαμά" κατάσταση

ελπίζω να βρω και να μπορέσω να αγοράσω και μια HONDA CB250N/CB400N και φυσικά μία Vespa p/px
 
Βγαλε την πάπια μια φωτογραφία να την θαυμάσουμε και εμεις... :D
 
Fistikis είπε:
Βγαλε την πάπια μια φωτογραφία να την θαυμάσουμε και εμεις... :D
πρέπει φιλε μου να φαίνονται εδώ και τα Άλφα που πέρασαν απ' τα χέρια μου, και το Μίνι, και η Πάπια!


Θα το δεις εδω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
5 μηχανακια εχω στην κατοχη μου 2 μη ρετρο και 3 ρετρο.Το ενα απο τα 3 ρετρο το εχω δανησει σε ενα ξαδερφακι μου μικροτερο αλλα δυστηχως μενει εκτος Σερρων και δεν μπορω να το βγαλω φωτογραφια.Αυτο ειναι ενα Yamaha XT 600 96 μοντελο και τα αλλα δυο που εχω και οχι απλα τα εχω αλλα τα χρεισιμοποιω καθημερινα πρωι,μεσημερι,βραδυ ειναι δυο παπιες.Η μια ειναι μια Honda 90νταρα και η αλλη ενα Υamaha Townmate που αγοραστηκε πενηνταρακι αλλα μεσα στον πρωτο μηνα εγειναι 80νταρα.Απο πιτσιρικας τα εχω και δεν τα αγορασα τωρα η τα τελευταια χρονια.

Την 90νταρα την χρεισιμοποιω καθημερινα γιατι βαριεμαι να περνω το αμαξι για να πηγαινω στο μαγαζι μου και μπορω να πω οτι ειναι σε εξαιρετικη κατασταση.Το μηχανακι σπερνει κανω και της σουζες μου κλασικα και βαζω και καμια κοντρουλα αμα λαχει:DKατι crypton και λοιπα 100σταρια τα εχω για πλακα.Φυσικα μονο 90νταρα δεν ειναι η παπια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα χαχαχαχαχα :D ;)

IMG_0279.jpg

Η yamaha ειναι πραγματικα σκυλι μαυρο και οπως εχω πει καποτε εχεις αυτοκινητα δωστα η πουλα τα οποτε θες και αν θες εχεις τετοια παπια ομως μη διανοηθεις να την πουλησεις και ερειπιο να ειναι.Την εχω για αγροτικο μηχανημα,για τα χωραφια και γενικα και που δεν εχω παει μαυτην.Μπροστινο φτερο σπασμενο,Φλας και φαναρι κολημενα με μονοτικη ταινια οπως και το στοπ.Εξατμιση μανησια που την εχω κανει μεχρι και τρυπα απο κατω περα απο της πισω για να ακουγεται περισσοτερο και γενικα απο φωτα κλπ μη χρειαζουμενα δεν λειτουργη τιποτα.Μηχανικως ομως ειναι τζιτζιλονι και το καλοκαιρι που μας περασε αλαξα πιστονι,κυλινδροπιστονο,δισκακια και γενικα τα παντα φυσικα 80αρια και πεταει το εργαλειο.Μιλαμε δεν την αλαζω με τιποτα ωσο σαραβαλο και αν φαινεται εξωτερικα :cool:

IMG_0381.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μαλιστα εγω εχω απο τον πατερα μου ενα yamaha pw 80 που πρεπει να ειναι απο το 1984 και δουλευει ακομα. υπαρχει και ενα rd 200αρι του 1979
 
Μου εχουνε μεινει απο το νονο μου ενα DKW Hummel 1969 και ενα YAMAHA YB50 1975.

Παντα ηθελα να τα επαναφερω...αλλα ποιος ξερει ποτε.
 
εχω ενα simson που εχει παιξει και σε πολλες ελληνικες ταινιες....... συντομα θα ειναι σαν καινουριο
 
Εγώ πάντα γούσταρα αυτοκίνητα.

Η μοίρα το έφερε να γίνω αργότερα, σχεδόν αποκλειστικά μοτοσυκλετιστής όμως.

Τότε που γούσταρα τα αυτοκίνητα λοιπόν και δεν ήξερα από μοτό, μου άρεσαν αυτές (σε διαφορετικές περιόδους):

- Harley Davidson

- VMax (που στα μάτια μου ήταν ένα τρελό μείγμα κλασικής σχεδίασης και μοντέρνου μαζί)

- Honda NSR 500 (για την τεχνολογία που είχε τότε)

Μετά βέβαια έμαθα από μηχανές, οδήγησα και πολλές και κατάλαβα τι βλακείες έλεγα (έρχονται τα flames χαχαχαχα).

- Η τελευταία απέκτησε ένα status θρύλου και ακόμα θα την ήθελα μόνο για να την έχω να την βλέπουν (που αν την είχα λογικά θα σήμαινε ότι είμαι και πολύ πλούσιος).

- Την δεύτερη δεν θα την ήθελα πια (ας μη το συζητήσουμε, γιατί έχει κατόχους εδώ).

- Την πρώτη δεν το συζητάω και δεν έχω πρόβλημα ούτε για flaming. Είναι ένα χάλι η ύπαρξη της, ΕΙΔΙΚΑ με την φιλοσοφία των τελευταίων ετών ("πάω στο Κολωνάκι και παραγγέλνω μια γιατί πάει με τα κουστούμια μου"). Θα δεχτώ μόνο τους τύπους που είχαν την αρχαία HD και την αναπαλαίωσαν με πόνο και ξέρουν τι έχουν και γιατί.

Α με την ευκαιρία να θάψω και όλες τις "γιαλατζί" HD (δηλ. άλλες μάρκες mainstream που μοιάζουν custom - μεγάλος εκφραστής αυτής της αηδίας το Virago).

Αυτά.
 
Εγώ πάντα γούσταρα αυτοκίνητα.

Η μοίρα το έφερε να γίνω αργότερα, σχεδόν αποκλειστικά μοτοσυκλετιστής όμως.

Τότε που γούσταρα τα αυτοκίνητα λοιπόν και δεν ήξερα από μοτό, μου άρεσαν αυτές (σε διαφορετικές περιόδους):

- Harley Davidson

- VMax (που στα μάτια μου ήταν ένα τρελό μείγμα κλασικής σχεδίασης και μοντέρνου μαζί - μιλάμε για τα τότε μοντέλα)

- Honda NSR 500 (για την τεχνολογία που είχε τότε)

Μετά βέβαια έμαθα από μηχανές, οδήγησα και πολλές και κατάλαβα τι βλακείες έλεγα (έρχονται τα flames χαχαχαχα).

- Η τελευταία απέκτησε ένα status θρύλου και ακόμα θα την ήθελα μόνο για να την έχω να την βλέπουν (που αν την είχα λογικά θα σήμαινε ότι είμαι και πολύ πλούσιος).

- Την δεύτερη δεν θα την ήθελα πια (ας μη το συζητήσουμε, γιατί έχει κατόχους εδώ).

- Την πρώτη δεν το συζητάω και δεν έχω πρόβλημα ούτε για flaming. Είναι ένα χάλι η ύπαρξη της, ΕΙΔΙΚΑ με την φιλοσοφία των τελευταίων ετών ("πάω στο Κολωνάκι και παραγγέλνω μια γιατί πάει με τα κουστούμια μου"). Θα δεχτώ μόνο τους τύπους που είχαν την αρχαία HD και την αναπαλαίωσαν με πόνο και ξέρουν τι έχουν και γιατί.

Α με την ευκαιρία να θάψω και όλες τις "γιαλατζί" HD (δηλ. άλλες μάρκες mainstream που μοιάζουν custom - μεγάλος εκφραστής αυτής της αηδίας το Virago).

Αυτά.

Α, κάποια στιγμή μου άρεσαν και κάτι ZXR κλπ. αλλά ποτέ δεν θα έπαιρνα (ειδικά εκτός πίστας) γιατί έχω βαρύ χέρι, δεν είναι να μου δίνετε πάρα πολλά άλογα.
 
Πιστεύω ότι τις Harley τις αδικείς. Προσωπικά, έχω οδηγήσει την Harley-Davidson XLH Sportster 883 κάπου στα 18 μου και την είχα βρει εκ-πλη-κτι-κή!!!!

09_XL883_Iron_N_R.jpg

πηγή

Αν και το έχω γυρίσει στις street / naked μηχανές, η συγκεκριμένη είναι η μόνη που αν την έβρισκα σε καλή κατάσταση, θα την έπαιρνα!

Για τις Virago δε, δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.... Τόσο χάλια ροπή, που μου χρωστάει σπασμένη κνήμη σε στροφή και ράμματα πάνω στο γόνατο, σε άλλη στροφή.... :eviltongue:
 
Πίσω
Μπλουζα