Συζήτηση: Real arcade hardware

Εχεις παρα πολυ ωραια συλλογη vasilas432 και μπραβο για ολο το κοπο και το μερακι σου. Το Cadillacs and dinosaurs ειναι επισης απο τα παρα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια, το εχω τελειωσει δεκαδες αν οχι εκατονταδες φορες και θα ηθελα να ειχα μια καμπινα σαν την αυθεντικη μονο με αυτο.
 
Ωραίο πράμα...μπράβο μάγκες.Είμαι και εγω λάτρης των πλακετών αφού είναι το real thing!

Είχα και εγώ καλή συλλογούλα αλλά τα πούλησα-χάρισα και τώρα έχω μόνο καμια δεκαριά που θα

πάρουν τον ίδιο δρόμο κάποια στιγμή ,εκτός απο τα KONAMI Μ2 φυσικά χαχα...
 
Παίδες οποίος έχει the real thing να το μοιραστεί μαζί μας. Θέλω να φτιάξω άλμπουμ όπως τον geoanas για να τα ποστάρω ευκολότερα γιατί υπαρχει πολυ πράμα ακόμη και περιμένω και κάποια πολυ ζεστά κομμάτια απο εξωτερικό.
 
viking4a είπε:
Αν αρχισω να ρωταω κι εγω.. ΚΑΗΚΑΜΕ!! :cool:
Καλα,εκει που θα καουμε ΕΝΤΕΛΩΣ ομως....:burn:....ειναι αν αρχισω εγω τις ερωτησεις!!! :D

Μια ερωτηση που θα σας εστελνε αδιαβστους θα ηταν αυτη....

"Αυτα τα πρασινα κουτια στο πρωτο ποστ του Βασιλη....ειναι κονσολες?":what:

Ε,εκει...θα με βαραγατε ολοι...γνωστες και μη.... :bash: :frypan: :takethat:

Για αυτο κανω το παπι... :zip: ...παρακολουθω το θεμα,βλεπω τις φωτo και διαβαζω τα γραφομενα...read04.gif

Απλα,τα συγχαρητηρια μου τοσο στον Γιωργο αλλα οσο και στον Βασιλη,για τις ομορφες συλλογες τους!!! :worship:

P.S.

Εκεινο το NEO GEO.....σκετη.....ΚΟΛΑΣΗ!!!!!!:dribble::dribble::dribble:

P.S. #2

Για να μην πω για εκεινα τα Game Gear καλουδια που μπανισα.....:dribble::dribble::dribble:
 
Χαχα!!

Καλα, εσυ Σταυρο εισαι... το ΕΙΔΩΛΟ μου!!! Χαχα!!

Συναγωνιζομαστε δλδ.. :p
 
@ stayros

Χα!Χα!Χα! Σταύρο ρώτα ελεύθερα... γι αυτό γίνεται όλος ο τζερτζελές ! ;)

Τα πράσινα είναι το Capcom System 2 ή CPS2. Αποτελείται από δυο μέρη :

1) Μητρική (είναι η μαύρη από κάτω - A board) που είναι κοινή, αλλά region locked (δηλαδή παίζει παιχνίδια από συγκεκριμένες περιοχές -Ασία, Αμερική κτλ κτλ). Υπάρχουν τρόποι να την μοντάρεις για να παίζει τα πάντα αλλά δεν γνωρίζω παραπάνω. Ο Βασίλης μπορεί να μας διαφωτίσει.

2) Η πλακέτα του παιχνιδιού (Το πράσινο από πάνω). Αναλόγως της περιοχής έχει και το αντίστοιχο χρώμα.

@ pitsunami

Γιάννη, γιατί τις χάρισες ???? ... Που ήμουν εγώ ???? :p :D

Πέραν της πλάκας ο pitsunami είχε μια εξαιρετική συλλογή από arcades (και όχι μόνο). Μας έχει χαρίσει εκπληκτικές στιγμές οφθαλμόλουτρου :D :p στο παρελθόν και ελπίζω να post-άρει τα υπάρχοντα του ...σύντομα !
 
@ stayros


To Capcom system 2 αποτελείται απο μία μητρική πλακέτα που ειναι μαύρη και βρίσκεται στο κάτω μέρος όπως το βλέπεις στη φωτογραφία και απο το game catridge το οποίο ειναι μαύρο απο κάτω και πράσινο απο πάνω, βρίσκεται πάνω στη motherboard. Στην φωτό δεν ξεχωρίζεις τη mother απο το catridge αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω ξεχωριστή επιμορφωτική φωτό.

Ειναι region locked το CPS2. Οι πράσινες που έχω εγω ειναι Japanese και τις προτιμώ γιατί 1) μου αρέσει που ειναι πράσινες 2) οι Japanese δεν ειναι ποτέ censored και πολλές φορές έχουν και παραπάνω κινήσεις ή όπλα στο παιχνίδι. Επίσης επειδή δεν θέλω να έχω μια motherboard και να μπαινοβγάζω τα cartridges, έχω μία motherboard για κάθε catridge και ειναι πάντα εωμενα, οποτε με βολεύει να ειναι όλο το υλικό μία region. Το μόνο μου πρόβλημα με τη region αυτή ειναι οτι στο Dungeons n Dragons Tower of Doom που έχει ιστοριούλα και διαλέγεις και path ειναι στα Ιαπωνικά και με χαλάει λίγο. Όλα τα αλλά ειναι οκ όμως. Το Dungeon n Dragons Shadow over Mystara σκέφτομαι να το πάρω σε ευρωπαϊκό ή αμερικανικό γιατί έχει πολλές ονομασίες στα spells. Οι μπλε cartridges που ειναι Europe και USA και ειναι συμβατές με τις Japanese motherboards.

οι ασύμβατες ειναι οι Γκρι Asian version και οι κίτρινες South America version.

Το ζουμί ειναι οτι "ναι" ειναι κονσόλες με ένα παιχνίδι η κάθε μία ομως.

 


@ Getta Robo



Σε ευχαριστω πολύ, ειναι και εσένα το καλύτερο σου παιχνίδι το Cadillacs & Dinosaurs?
 
Βασιλα και Getta, αν ειναι το καλυτερο σας το cadillacs and dinosaurs (ενα απο τα 2 παιχνιδια που ειχα τερματισει παλια στα ηλεκτρονικα, μαζι με το Sunset Riders), τοτε θα σας αρεσει και το μεγαλο μου απωθημενο, το Final Fight, που ειναι σχεδον ιδιο.. ;)

Και κατι ακομα ασχετο: Βασιλα, απο ποιο παιχνιδι ειναι αυτος στο αβαταρ σου, πες καμια λεπτομερεια, γιατι κατι μου θυμιζει απροσδιοριστο, δε μπορω να θυμηθω.. :p

Υ.Γ απο Contra μηπως?? :eek:
 
vasilas432 είπε:
 


@ Getta Robo



Σε ευχαριστω πολύ, ειναι και εσένα το καλύτερο σου παιχνίδι το Cadillacs & Dinosaurs?
Ναι, ειναι πολυ αγαπημενο παιχνιδι απο την πρωτη μερα που το ειδα. Καπου στο 1999-2000 το τερματιζα καθε καθε μερα για δυο μερες, τεραστια αγαπη!

viking4a είπε:
Βασιλα και Getta, αν ειναι το καλυτερο σας το cadillacs and dinosaurs (ενα απο τα 2 παιχνιδια που ειχα τερματισει παλια στα ηλεκτρονικα, μαζι με το Sunset Riders), τοτε θα σας αρεσει και το μεγαλο μου απωθημενο, το Final Fight, που ειναι σχεδον ιδιο.. ;)
Και κατι ακομα ασχετο: Βασιλα, απο ποιο παιχνιδι ειναι αυτος στο αβαταρ σου, πες καμια λεπτομερεια, γιατι κατι μου θυμιζει απροσδιοριστο, δε μπορω να θυμηθω.. :p

Υ.Γ απο Contra μηπως?? :eek:
Φυσικα, τα Final Fight ειναι εκπληκτικα παιχνιδια και εξισου αγαπημενα. Το avatar του vasilas432 ειναι ο Major Dutch Schaefer, απο το Alien vs Predator, επισης πολυ αγαπημενος τιτλος και φοβερος διαδοχος του Cadillacs and Dinosaurs απο την Capcom!
 
geoanas είπε:
@ stayrosΧα!Χα!Χα! Σταύρο ρώτα ελεύθερα... γι αυτό γίνεται όλος ο τζερτζελές ! ;)

Τα πράσινα είναι το Capcom System 2 ή CPS2. Αποτελείται από δυο μέρη :

1) Μητρική (είναι η μαύρη από κάτω - A board) που είναι κοινή, αλλά region locked (δηλαδή παίζει παιχνίδια από συγκεκριμένες περιοχές -Ασία, Αμερική κτλ κτλ). Υπάρχουν τρόποι να την μοντάρεις για να παίζει τα πάντα αλλά δεν γνωρίζω παραπάνω. Ο Βασίλης μπορεί να μας διαφωτίσει.

2) Η πλακέτα του παιχνιδιού (Το πράσινο από πάνω). Αναλόγως της περιοχής έχει και το αντίστοιχο χρώμα.

vasilas432 είπε:
@ stayros
To Capcom system 2 αποτελείται απο μία μητρική πλακέτα που ειναι μαύρη και βρίσκεται στο κάτω μέρος όπως το βλέπεις στη φωτογραφία και απο το game catridge το οποίο ειναι μαύρο απο κάτω και πράσινο απο πάνω, βρίσκεται πάνω στη motherboard. Στην φωτό δεν ξεχωρίζεις τη mother απο το catridge αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω ξεχωριστή επιμορφωτική φωτό.

Ειναι region locked το CPS2. Οι πράσινες που έχω εγω ειναι Japanese και τις προτιμώ γιατί 1) μου αρέσει που ειναι πράσινες 2) οι Japanese δεν ειναι ποτέ censored και πολλές φορές έχουν και παραπάνω κινήσεις ή όπλα στο παιχνίδι. Επίσης επειδή δεν θέλω να έχω μια motherboard και να μπαινοβγάζω τα cartridges, έχω μία motherboard για κάθε catridge και ειναι πάντα εωμενα, οποτε με βολεύει να ειναι όλο το υλικό μία region. Το μόνο μου πρόβλημα με τη region αυτή ειναι οτι στο Dungeons n Dragons Tower of Doom που έχει ιστοριούλα και διαλέγεις και path ειναι στα Ιαπωνικά και με χαλάει λίγο. Όλα τα αλλά ειναι οκ όμως. Το Dungeon n Dragons Shadow over Mystara σκέφτομαι να το πάρω σε ευρωπαϊκό ή αμερικανικό γιατί έχει πολλές ονομασίες στα spells. Οι μπλε cartridges που ειναι Europe και USA και ειναι συμβατές με τις Japanese motherboards.

οι ασύμβατες ειναι οι Γκρι Asian version και οι κίτρινες South America version.

Το ζουμί ειναι οτι "ναι" ειναι κονσόλες με ένα παιχνίδι η κάθε μία ομως.



Κατατοπιστικοτατοι και οι δυο!!!!! :bow: :bow: :bow:

Ευχαριστω πολυ παιδες!!!!! :thanx2: :thanx2:
 
Getta Robo είπε:
Το avatar του vasilas432 ειναι ο Major Dutch Schaefer, απο το Alien vs Predator, επισης πολυ αγαπημενος τιτλος και φοβερος διαδοχος του Cadillacs and Dinosaurs απο την Capcom!

Σωστα, ακυρο αυτο που ειπα..

Ευχαριστω Getta Robbot!!

Off topic Mode ON: Το παιδικο αυτο το εβλεπα οποτε το εβαζε το πειρατικο καναλι παιδικων της Θεσσαλονικης POWER! :) πολυ καλο!

Οff topic Mode OFF :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
Το avatar του vasilas432 ειναι ο Major Dutch Schaefer, απο το Alien vs Predator, επισης πολυ αγαπημενος τιτλος και φοβερος διαδοχος του Cadillacs and Dinosaurs απο την Capcom!
Το Alien vs Predator ειναι μέσα στα καλύτερα beat em up που φτιάχτηκαν ποτέ. Δεκάδες καλοσχεδιασμένα Alien ταυτόχρονα στην οθόνη και ούτε μπερδεύεται η AI του παιχνιδιού ούτε τίποτα. Ο χειρισμός ειναι πολυ ακριβής και άμεσος. Η δυσκολία όσο πρέπει. Εδώ τώρα θέλω να κάνω μια σύγκριση με τα beat em ups της SNK που ειναι πανδύσκολα όπως το Robo Army, το Mutation Nation και το Sengoku 2. Επίσης οι πίστες ειναι πανέμορφες και ιδιαίτερες η κάθε μια. Σε αυτό το παιχνίδι δεν υπάρχουν "γεμίσματα". Η απόλυτη αξιοποίηση του franchise. Ο Major Dutch θεωρείται δύσκολος χαρακτήρας αλλά ειναι ο προτιμητέος απο τους περισσότερους παίκτες.

Τωρα όσον αφορά το Final Fight δεν με τραβάει και τόσο διότι έχω το Captain Commando το οποίο ειναι ένα βελτιωμένο Final Fight, το Warriors of Fate και περιμένω και κάποια άλλα καλύτερα ακόμα beat em ups.

Μετα στο CPS2 έχω τα Alien vs Predator, Dungeons & Dragons Tower of Doom και Battle Circuit και περιμένω και ένα τέταρτο.

Πρεπει να γίνονται επιλογές γιατί και ο χώρος ειναι περιορισμένος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τελευταίο καλό beat em up από την Capcom που κυκλοφόρησε το 1997. Το Battle Circuit

attachment.php


To artwork και manual του Battle Circuit

attachment.php


attachment.php


Ένα απο τα καλύτερα fighters και πρόγωνος του Ultimate vs Capcom 3 το οποίο είναι το δέυτερο της σειράς με υπερήρωες. Μετά πήρε την κάτω βόλτα η σειρά κατά τη γνώμη μου αφού δεν μπορώ να βλέπω τον Wolverine να πολεμάεi με τον Ryu, δεν μου άρεσε το ανακάτεμα. Το Marvel Super Heroes

attachment.php
 
vasilas432 εχεις σε πλακετα το Cadillacs and dinosaurs; Αν οχι, ποσο εφικτο ειναι να βρεθει πλεον; Ειναι συγκεκριμενα ισως το μοναδικο παιχνιδι οπου θα ηθελα να ειχα σε αυθεντικη καμπινα, τοσες φορες οπου το εχω πιασει και το εχω τελειωσει, θα ειχε σιγουρα την τιμητικη της στο σπιτι μου!
 
Getta Robo είπε:
vasilas432 εχεις σε πλακετα το Cadillacs and dinosaurs; Αν οχι, ποσο εφικτο ειναι να βρεθει πλεον; Ειναι συγκεκριμενα ισως το μοναδικο παιχνιδι οπου θα ηθελα να ειχα σε αυθεντικη καμπινα, τοσες φορες οπου το εχω πιασει και το εχω τελειωσει, θα ειχε σιγουρα την τιμητικη της στο σπιτι μου!
Φίλε Getta Robo η πλακέτα αυτή ειναι παρά πολυ σπάνια και ακριβή (μιλάμε για την original φυσικά) γιατί έχει πολύ μεγάλη ζήτηση. Κατάφερα να βρω το παιχνίδι αυτό μόλις την προηγούμενη εβδομάδα και το έκανα ανταλλαγή. Ένας Ισπανός την είχε και έδωσα πολλά για να την πάρω. Το Σάββατο μπήκε Ελλάδα το δέμα με αυτήν μέσα όποτε απο μέρα σε μέρα θα την έχω στα χέρια μου και φυσικά θα την φωτογραφήσω. Βέβαια δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια γιατί ανταλλαγή ήτανε και ναι μεν εγω έστειλα τα συμφωνηθέντα παιχνίδια σε αυτόν αλλά αν δεν παραλάβω το δέμα και να το ανοίξω για να δω οτι δεν μου έστειλε βιβλία ή πέτρες δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος. Πρέπει επισης να διαπιστωθεί οτι το παιχνίδι ειναι 100% original.

Οποτε την απάντηση αν το έχω το Cadillacs & Dinosaurs θα την πάρεις σε περίπου 3 ημέρες.

Captain Commando CPS plexiglass! Την ιδέα τη χρωστάω στον geoanas! Με ζόρισε πολυ αλλά το υλοποίησα.

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού δεν γράφει κανένας άλλος για να γίνει συζήτηση, ας κάνω μονόλογο :p

Το θηρειώδες Primal Rage με plexi

attachment.php


attachment.php


To Undercover Cops της Irem. Εκδόθηκε το 1992 και αυτη είναι η Ιαπωνική έκδοση με το αίμα και τα naked tits στους θυλικούς εχθρούς. Είναι beat em up

attachment.php


attachment.php


...και αυτό είναι ένα διαμαντάκι και το καλύτερο μου παιχνίδι for ever and ever!

Cadillacs & Dinosaurs CPS dash Αμερικάνικη έκδοση 100% original και desuicided. Σας το παρουσιάζω :cool:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν Βασίλη....λοιπόν....λοιπόν....ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ !!!!!!!!!!

Άψογο το Plexiglass, αψογότερο το Cadillacs (πραγματική Cadillac των Arcades) και αψογότατος ΕΣΥ που τα έχεις όλα στην εντέλεια !

1000 Μπράβο...τι άλλο να πω ? :D
 
geoanas είπε:
Λοιπόν Βασίλη....λοιπόν....λοιπόν....ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ !!!!!!!!!!Άψογο το Plexiglass, αψογότερο το Cadillacs (πραγματική Cadillac των Arcades) και αψογότατος ΕΣΥ που τα έχεις όλα στην εντέλεια !

1000 Μπράβο...τι άλλο να πω ? :D
Σε ευχαριστώ Γιώργο (ελπίζω να μη σε λένε αλλιώς :D ) για τα καλα σου λόγια! Δεν πρέπει να λες για μένα οτι τα έχω όλα στην εντέλεια εφ όσον εσύ δεν παίζεσαι. Δεν μπορώ να είμαι οσο καλός οσο είσαι εσύ. Στο λέω ειλικρινά οτι εντυπωσιάστηκα πάρα πολύ με το μεράκι σου για την τελειοποίηση μίας πλακέτας και απόδειξη σε αυτο οι τόσες ερωτήσεις που σου είχα κάνει για το πως κανείς το κάθε τι! Τα plexi ειναι δίκη σου πατέντα και εγω απλα και ωμά σε αντέγραψα. Keep on walking!
 
Τα λογια ειναι φτωχα, θα πω ομως οτι η συλλογη σου εχει ανεκτημητη συναισθηματικη αξια φιλτατε vasilas432, και πως χαιρομαι πως το υπεροχο Cadillacs and dinosaurs βρισκεται σε τοσο καλα, και μαλιστα Ελληνικα χερια. \

Χιλια μπραβο σου και παλι!
 
Συνονοματε φιλε βασιλη μην απορεις που δεν γραφουμε πολλα πραγματα στο θεμα.Ο μονος λογος που γινετε αυτο ειναι γιατι σε καθε post επρεπε να γραφουμε πεντακοσια μπραβο και αλλα τοσα respect για ολα τα απιστευτα που εχεις αλλα,σε τι κατασταση τα εχεις αλλα και το χρημα που εχεις ριξει γιαυτα.Επισης μαρεσει που σχεδον ολα τα εχεις σακουλοποιημενα ειδικα τα wii και xbox Που βλεπω διπλα στην τηλεοραση.Πιστευω εκει που ειναι οι αεραγωγοι για τα ανεμηστηρακια να εχεις καμια τρυπα για να μην βρασουν οι κονσολες :D Respect και παλι φιλε.
 
Πίσω
Μπλουζα