Συζήτηση: Real arcade hardware

telonio είπε:
Δεν έκανα ποτέ συλλογή από πλακέτες, αλλά κάποτε είχα αγοράσει την πλακέτα τoυ Robocop για 80 ευρώ. Πρέπει να είναι πολύ ακριβό χόμπυ!
Γενικά οι συλλογές βιντεοπαιχνιδιών κοστίζουν ;)
 
Συγνώμη που μπαίνω εμβόλιμα και μάλλον εκτός θέματος αλλά μιας και το επόμενο arcade project ήδη έχει αρχίσει να παίρνει επικίνδυνες διαστάσεις στο κεφάλι μου,

(η Ms PacMan φτάνει στο τέλος της σιγά σιγά) αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω σε μια λογική τιμή την πλακέτα από το Ghosts 'n Goblins ας μου στείλει ένα μήνυμα παρακαλώ... :)

vasilas432 φίλε μου, τι να πω; παρακολουθώ το θέμα από την αρχή του και έχω μείνει άφωνος με τις γνώσεις και την αγάπη που δείχνεις/δείχνετε...

Μόνο έτσι πάνε μπροστά τα πράγματα...

Μπράβο!
 
johnny19818 είπε:
Γενικά οι συλλογές βιντεοπαιχνιδιών κοστίζουν ;)
Σωστός! :beer:

Συλλογή βιντεοπαιχνιδιών και φτηνά δεν υπάρχει...

Fred Madison είπε:
Συγνώμη που μπαίνω εμβόλιμα και μάλλον εκτός θέματος αλλά μιας και το επόμενο arcade project ήδη έχει αρχίσει να παίρνει επικίνδυνες διαστάσεις στο κεφάλι μου,(η Ms PacMan φτάνει στο τέλος της σιγά σιγά) αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω σε μια λογική τιμή την πλακέτα από το Ghosts 'n Goblins ας μου στείλει ένα μήνυμα παρακαλώ...
tinysmile_grin_t.png


vasilas432 φίλε μου, τι να πω; παρακολουθώ το θέμα από την αρχή του και έχω μείνει άφωνος με τις γνώσεις και την αγάπη που δείχνεις/δείχνετε...

Μόνο έτσι πάνε μπροστά τα πράγματα...

Μπράβο!
Σε ευχαριστώ! Σε έχω ξαναπετύχει κάπου και θυμάμαι οτι είσαι και εσύ καλός συλλέκτης!

Το Ghosts n Ghoblins είναι πολύ καλό παιχνίδι. Αν βιάζεσαι πας ebay κλασσικά

http://www.ebay.co.uk/itm/GHOSTS-N-GOBLINS-Original-Capcom-1985-Non-Jamma-Board-with-adapter-WORKS-OK-100-/251841254726?pt=LH_DefaultDomain_186&hash=item3aa2e89546

Εναλλακτικά κοιτάς site του εξωτερικού όπως arcade otaku και neo-geo.com μέχρι να την πετύχεις κάποια στιγμή φθηνότερα.

Η εν λόγω στο ebay φαίνεται να είναι σε πολύ καλή κατάσταση και είναι original.

Μπορείς να επικοινωνήσεις με το τύπο στο ebay να πάτε σκέτο paypal και να σου κόψει χρήματα αν μπορεί και θέλει. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μυρίστηκα σήμερα το τόπικ και το διάβασα μονορούφι. Πραγματικά απολαυστικό και άκρως ικανοποιητικό τόσο σε όγκο όσο και σε πληροφορία! Σωστός θησαυρός για την Ελληνική ρετρο-κοινότητα. Μπράβο geoanas και vasilas432 για τις συλλογές σας και για το γεγονός ότι τις μοιραστήκατε μαζί μας!
 
Μπράβο Γιώργο παιχνιδάρα! Τι πεντακάθαρη πλακέτα ειναι αυτή?

Κόκκινο δεματικό? :p

johnny_salonica είπε:
Το μυρίστηκα σήμερα το τόπικ και το διάβασα μονορούφι. Πραγματικά απολαυστικό και άκρως ικανοποιητικό τόσο σε όγκο όσο και σε πληροφορία! Σωστός θησαυρός για την Ελληνική ρετρο-κοινότητα. Μπράβο geoanas και vasilas432 για τις συλλογές σας και για το γεγονός ότι τις μοιραστήκατε μαζί μας!
Σε ευχαριστούμε! Προσπαθούμε να δώσουμε όση πιο πολυ πληροφορία μπορούμε στους έμπειρους και μη, πάνω στο θέμα. Ο geoanas ειναι ο πιο μεγάλος διδάσκαλος στο θέμα και εγω μαθαίνω απο αυτόν! Βεβαίως καλούμε νέα μέλη να κάνουν ερωτήσεις και κατόχους arcade hardware να συμμετέχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο το κόκκινο, έτσι ? Τα διάλεξα έτσι για να θυμίζουν γλυκάκια ! Χα!Χα!Χα!

Έλα τώρα Bill...εσύ τον ξεπέρασες τον δάσκαλο !!! ;) :thumbup:

Ότι λέει και ο Βασίλης...κάθε απορία δεκτή !...αρκεί να μπορούμε να απαντήσουμε, έτσι ? ;)
 
Ερώτηση. Τα κόκκινα dip switches κάτω αριστερά ρυθμίζουν τα credits (πόσα νομίσματα δηλαδή θα βάλεις για ένα credit).
 
johnny19818 είπε:
Ερώτηση. Τα κόκκινα dip switches κάτω αριστερά ρυθμίζουν τα credits (πόσα νομίσματα δηλαδή θα βάλεις για ένα credit).
Όλες οι πλακέτες έχουν με το πάτημα ενός ειδικού κουμπιού που λέγεται test button, options που ονομάζονται test menu.

Εκεί εξαρτάται την κάθε πλακέτα διαμορφώνεις διάφορες ρυθμίσεις όπως και τα πόσα credits το κάθε νόμισμα.
 
Έτσι ακριβώς. Τα dip switches μπορεί να ρυθμίζουν κι άλλες λειτουργίες όπως βαθμό δυσκολίας, ζωές κτλ κτλ

Π.χ. Αν πας εδώ και κάνεις κλικ στα dips θα δεις τις ρυθμίσιες για κάθε παιχνίδι...
 
Golden Axe απο SEGA πανω σε System 16. Σφινάκι 15 λεπτών όπως λέει και ο μεγάλος metalcandyman! Τον παρακαλώ να το κάνει και review μιας και το τερματίζει με κλειστά τα μάτια!

EDIT:http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23716-Golden-Axe-Review

Bubble Bobble 2 σε Taito F3. Κατα τη γνώμη μου βελτίωση του κλασικού πρώτου μέρους. Επικό παιχνίδι.

Vampire The Night Warriors σε CPS2. Μετα το Super Street Fighter 2 Turbo η Capcom χρησιμοποίησε όλη την μέχρι τότε τεχνογνωσία της στο gerne, δημιουργώντας κάτι διαφορετικό και original, το Vampire. Ακολούθησαν άλλα δυο sequels. Μοναδικό animation και απίστευτα πρωτότυπος σχεδιασμός. Κατα τη γνώμη μου το πιο χαριτωμένο fighting franchise όλων των εποχών και με gameplay που τα σπάει!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε βασιλη οπως εχω γραψει και θα ξανα γραψω πολλες φορες χιλια μπραβο για ολα αυτα που εχεις.Πραγματικα αυτο το θεμα ειναι το οφθαλμολουτρο καθε οπαδου των arcades.Δεν χορταινω να τα βλεπω ολα αυτα.

Για τα παιχνιδια τωρα δεν πιστευω πως υπαρχει ανθρωπος που να μην τερματιζει με κλειστα τα ματια το golden axe και μακαρι να ηταν πιο μεγαλο αλλα οπως και να χει μιλαμε για ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια αυτου του ειδους που πανω στο gameplay του πατησαν εκατονταδες αλλα παιχνιδια.Θα εγραφα ενα review γιαυτο αλλα δεν λεει γιατι ηδη υπαρχει review.

Για το Bubble Symphony το sequel του πρωτου παιχνιδιου δηλαδη θα διαφωνισω λιγο γιατι προσωπικα θεωρω το πρωτο καλητερο.Καταρχην το πρωτο ειναι πιο ''σκοτεινο'' παιχνιδι απο το symphony το οποιο εχει μια χαριτωμενια που προσωπικα δεν μαρεσει αλλα και η κινηση στο πρωτο παιχνιδι γενικοτερα ειναι πιο ομαλη και ευχαριστη τουλαχιστων για μενα σε σχεση με το sympony.Η επιλογη διαδρομης,τα νεα οπλα στης φουσκες οπως ειναι το ουρανιο τοξο που το πηραν απο το Rainbow islands,ο αρχηγος μετα απο καποιες πιστες κλπ ειναι καλες προσθηκες αλλα εμενα δεν με εκαναν κλικ και σαφως προτιμω το πρωτο παιχνιδι που μπορει να το τερματισω και μια φορα καθε μερα ενω το symphony να το παιξω μια φορα το μηνα.Φυσικα και ειναι καλο παιχνιδι και αξιο sequel αλλα προτιμω το πρωτο.

Για το vampire the night warriors τα ειπες ολα.Μιλαμε για παιχνιδαρα που δυστηχως δεν ειχα την τυχη να το απολαυσω σε καποια καμπινα στο χωριο μου γιατι δεν το εφεραν ποτε αλλα στης διακοπες εκει που εχουμε το εξοχικο ενα καλοκαιρι που το ειχαν μιλαμε το ξεσκισα.Παιχνιδαρα οπως και ολα της σειρας.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε βασιλη οπως εχω γραψει και θα ξανα γραψω πολλες φορες χιλια μπραβο για ολα αυτα που εχεις.Πραγματικα αυτο το θεμα ειναι το οφθαλμολουτρο καθε οπαδου των arcades.Δεν χορταινω να τα βλεπω ολα αυτα.
Για τα παιχνιδια τωρα δεν πιστευω πως υπαρχει ανθρωπος που να μην τερματιζει με κλειστα τα ματια το golden axe και μακαρι να ηταν πιο μεγαλο αλλα οπως και να χει μιλαμε για ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια αυτου του ειδους που πανω στο gameplay του πατησαν εκατονταδες αλλα παιχνιδια.Θα εγραφα ενα review γιαυτο αλλα δεν λεει γιατι ηδη υπαρχει review.

Για το Bubble Symphony το sequel του πρωτου παιχνιδιου δηλαδη θα διαφωνισω λιγο γιατι προσωπικα θεωρω το πρωτο καλητερο.Καταρχην το πρωτο ειναι πιο ''σκοτεινο'' παιχνιδι απο το symphony το οποιο εχει μια χαριτωμενια που προσωπικα δεν μαρεσει αλλα και η κινηση στο πρωτο παιχνιδι γενικοτερα ειναι πιο ομαλη και ευχαριστη τουλαχιστων για μενα σε σχεση με το sympony.Η επιλογη διαδρομης,τα νεα οπλα στης φουσκες οπως ειναι το ουρανιο τοξο που το πηραν απο το Rainbow islands,ο αρχηγος μετα απο καποιες πιστες κλπ ειναι καλες προσθηκες αλλα εμενα δεν με εκαναν κλικ και σαφως προτιμω το πρωτο παιχνιδι που μπορει να το τερματισω και μια φορα καθε μερα ενω το symphony να το παιξω μια φορα το μηνα.Φυσικα και ειναι καλο παιχνιδι και αξιο sequel αλλα προτιμω το πρωτο.

Για το vampire the night warriors τα ειπες ολα.Μιλαμε για παιχνιδαρα που δυστηχως δεν ειχα την τυχη να το απολαυσω σε καποια καμπινα στο χωριο μου γιατι δεν το εφεραν ποτε αλλα στης διακοπες εκει που εχουμε το εξοχικο ενα καλοκαιρι που το ειχαν μιλαμε το ξεσκισα.Παιχνιδαρα οπως και ολα της σειρας.
Για να το λες εσύ Βασίλη που τα τερματίζεις, έτσι θα ειναι οσο αφορά το Bubble Bobble. Εγω στα arcades ειχα παίξει τότε μια-δυο φορές το Symphony και ένα φιλαράκι μου το τερμάτιζε όποτε το έπιανε. Το πρώτο δεν το ειχα δει ούτε παίξει αλλα πανω κάτω έχω δει οτι έχει χειρότερα γραφικά απο το Symphony και δεν είχε και power ups και μάνες. Γι αυτο θεώρησα οτι το Symphony ειναι βελτιωμένο. Το έχω λίγο καιρό και λίγο που το έχω βάλει μου φαίνεται πολυ καλό σαν παιχνίδι puzzle-platform.

Το Vampire ειναι πραγματικά παιχνιδιάρα και ειναι το μονο της σειράς που έχει ο κάθε χαρακτήρας τη δική του πίστα. Πιστεύω οτι ίσως απο πλευράς SNK η οποία έχει πολλα fighting να το φτάνει μονο το Samurai Shodown 2.
 
Δες τι γινετε φυσικα και ολα αυτα που λες και τα εγραψα και γω παραπανω ειναι βελτιωσεις σε σχεση με το πρωτο παιχνιδι απλα για μενα δεν βελτιωσαν την ολη εμπειρια πιο πολυ με ευχαριστει καιαπολαμβανω το πρωτο παιχνιδι παρα το symphony και μπορει να ειναι και το θεμα νοσταλγια μεσα γιατι το bubble bobble το ειχα λιωσει στα ηλεκτρονικα ενω το symphony σπανια το συναντουσα.Καθενας εχει την αποψη του οπως και συ που για τους δεικους σου λογους σαρεσει πιο πολυ το symphony η για να δωσω αλλο ενα παραδειγμα για πολλους το Shadow dancer ειναι πολυ καλο παιχνιδι και βελτιψωμενο σε σχεση με το shinobi.Για μενα ομως δεν ισχυει αυτο και εγραψα τους λογους και σε ενα review Που εχω γραψει γιατι θεωρω πολυ καλητερο παιχνιδι το shinobi.Γενικοτερα τα arcades το εχουν αυτο αλλους να τους αρεσει καποιο και αλλους οχι αναλογα πως το βλεπει το πραγμα,αναλογα της εμπειριες του κλπ.
 
Shinobi έχω παίξει μονο στο Game Gear τα 1&2 και ειναι παιχνιδάρες. Στα arcades έβλεπα ένα παιχνίδι παλιά που πετούσες αστεράκια και είχες και 1 σκύλο αλλα δεν το ειχα παίξει ποτέ και δεν ξέρω αν θα μου άρεσε ή αν γενικά ειναι καλό.
 
vasilas432 είπε:
Shinobi έχω παίξει μονο στο Game Gear τα 1&2 και ειναι παιχνιδάρες. Στα arcades έβλεπα ένα παιχνίδι παλιά που πετούσες αστεράκια και είχες και 1 σκύλο αλλα δεν το ειχα παίξει ποτέ και δεν ξέρω αν θα μου άρεσε ή αν γενικά ειναι καλό.
Το παιχνίδι που αναφέρεις πρέπει να είναι το Shadow dancer για μένα εξίσου καλό με το shinobi.
 
Μάλλον αυτό εννοεί. Έχει κάνει και review ο συνήθης ύποπτος εδώ. :D
 
Αχχχ....κάηκα πάλι,τελικά κακές συναναστροφές είστε εδώ μέσα!! :)

Έχω αρχίσει πάλι και τις ξεσκονίζω και να ξεκινήσω επιδιορθώσεις.

Η ιδέα με το plexiglass πολύ καλή αλλά με τι κόστος τα φτιάχνετε?

Ένας local τζαμάς μου είπε οτι έχει γύρω στα 35ε το μέτρο,είναι σωστό?
 
pitsunami είπε:
Αχχχ....κάηκα πάλι,τελικά κακές συναναστροφές είστε εδώ μέσα!! :)
Έχω αρχίσει πάλι και τις ξεσκονίζω και να ξεκινήσω επιδιορθώσεις.

Η ιδέα με το plexiglass πολύ καλή αλλά με τι κόστος τα φτιάχνετε?

Ένας local τζαμάς μου είπε οτι έχει γύρω στα 35ε το μέτρο,είναι σωστό?
Κάπου εκεί πρέπει να κάνει. Ακριβό είναι.Το θέμα για να βάλεις plexi ειναι που θα βρεις Μ3 spacers. Αν δεν βρεις πρέπει να βάλεις 3άρες ή 4άρες βίδες με παξιμάδια.

SPYROS και JOHNNY σας ευχαριστώ!
 
R-Type Leo original πλακέτα απο την Irem. Το πιο εύκολο επισόδειο της σειράς και με τα καλύτερα γραφικά λόγω του M92 chip που χρησιμοποίησε η Irem's για τα arcades της το 1992. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στο gameplay σε σχέση με τους προκατόχους του με βασική διαφορά τη απουσία της μπίλιας απο εμπρός και την προσθήκη δύο μικρότερων πάνω και κάτω απο το σκάφος. Πυροβολούν και οι δυο δορυφόροι με τη δυνατότητα για πυρά εμπρός και πίσω. Επίσης με το παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου προσκολούνται σαν τηλεκατευθυνόμενες σφαίρες πανω στους εχθρούς και ανατινάζονται κάνοντας μεγάλη ζημιά. Το gameplay δεν απετεί παπαγαλία των διαδρομών και των πυρών του εχθρού για να προχωρήσεις, αλλά βασίζεται στα αντανακλαστικά του παίκτη. Οι πίστες έχουν μεγάλη ποικιλία σε περιβάλλοντα και σε εχθρούς. Οι μάνες ομως δεν με εντυπωσίασαν.

Πάνω κατω ειναι ένα πολύ ευχάριστο αεροπλανάκι που παίζει και διπλό. Δεν κυκλοφόρησε ποτέ εκτός Ιαπωνίας το arcade καθιστώντας την γνήσια πλακέτα αρκετά σπάνια και δεν έχει εκδοθεί ποτέ σε οικιακή κονσόλα σε οποιαδήποτε μορφή.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα