Τα ξενοδοχεία στον Ελληνικό Κινηματογράφο

Το παιρνω τοις μετρητοις επειδη προκειται για γκρεμισμα.

Αν επροκειτο για χτισιμο, τοτε σιγουρα θα δυσκολευομουν να το πιστεψω.
 
Πολύ άσχημη εξέλιξη θα ήταν αυτή. Πάντως έψαξα και προς το παρόν τουλάχιστον η πληροφορία της κατεδάφισης δεν επιβεβαιώνεται από κάπου αλλού.

Γιατί αλλιώς η εξέλιξη θα μοιάζει με αυτή του επόμενου video. Η σκηνή είναι από την ταινία (με τον πρόχειρο και άσχετο τίλο) "Είμαι μιά δυστυχισμένη". Ο Νίκος Ξανθόπουλος είναι μπροστά στο μεγαλοπρεπές άλλοτε ξενοδοχείο "Κάρλτον" απέναντι ακριβώς από τον Φλοίσβο του Παλαιού Φαλήρου που ήταν διαμονή και τόπος παραθερισμού πολλών εύπορων Αιγυπτιωτών. Το εντυπωσιακό αυτό κτήριο έχει πλέον κατεδαφιστεί και έχει δώσει τη θέση του σε ένα άμορφο "κουτί"...

https://www.dailymotion.com/embed/video/k394UMnyyJ4hVa3bHxy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξενοδοχείο "Xenophon", Αχαρνών 340, Κάτω Πατήσια από την ταινία "Η θεία μου η χίπισσα"
 
elephadas είπε:
Το "Η θεία μου η Χίπισσα" με τη Βλαχοπούλου σε ποιο ξενοδοχείο ήταν γυρισμένο? Δεν θυμάμαι αν έδειχναν όνομα. Ένα μεγάλο μέρος της ταινίας διαδραματιζόταν σ' αυτό, οπότε έπαιζε σημαντικό "ρόλο" στην ταινία. Φυσικά τα δωμάτια μπορεί να ήταν ψεύτικα, στημένα σε στούντιο, αλλά όχι και οι σκηνές στους κοινόχρηστους χώρους.
Είναι το ξενοδοχείο "Ξενοφών", Αχαρνών 340 στα Κάτω Πατήσια :

https://www.dailymotion.com/embed/video/k5255KYRP1spO13bHRZ
 
Επανέρχομαι σε ένα ζήτημα που είχα θέσει και παλαιότερα σε άλλο thread. Στην ταινία "Ιδιωτική μου ζωή" ο Λευτέρης Γυφτόπουλος και η Άννα Φόνσου βρίσκονται στο ξενοδοχείο Γαλαξίας που από κάποια πηγή είδα ότι βρισκόταν στην οδό Ακαδημίας. Υπάρχουν κάποιες περαιτέρω πληροφορίες; (αν υπάρχει ακόμη σε τι κατάσταση βρίσκεται κλπ).
 
Στην ταινια "γευση απο Ελλαδα" βλεπουμε τα ξενοδοχεια :

Hotel Aperghi (3 οροφους εχει,δε μπορουσα να βαλω καλυτερα τα screenshots)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Athens Chandris Hotel

attachment.php


attachment.php
στην πισινα του ξενοδοχειου

attachment.php
χωρος υποδοχης

ge2.JPG

ge1.JPG

gefsiapoEllada.JPG

ge3.JPG

ge4.JPG

ge7.JPG

ge8.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Στην ταινια "εκλεψα τη γυναικα μου" βλεπουμε το ξενοδοχειο "ΧΕΝΙΑ" οπου προκειται να περασει την πρωτη νυχτα του γαμου του το νιοπαντρο ζευγαρι :
attachment.php
Μπράβο katerinak! Η συγκεκριμένη ταινία αποτελεί μοναδικό ντοκουμέντο ενός ξενοδοχείου που χάθηκε. Πρόκειται για το παλιό "Ξενία" της Πάρνηθας το οποίο μετά το Mont Parnes άρχισε να περιπίπτει σε αχρησία, στη συνέχεια έκλεισε και εγκαταλείφθηκε. Τέλος, στη μεγάλη πυρκαϊά της Πάρνηθας, κάηκε ότι απέμενε. Σήμερα παραμένουν τα ερείπιά του σε μια πλαγιά βορειοδυτικά της Αγίας Τριάδας, προς τις κεραίες.

katerinak είπε:
Στην ταινια "νυχτοπερπατηματα " βλεπουμε το ξενοδοχειο "Αλεξανδρος" :

attachment.php
Θα μου επιτρέψεις όμως μια διόρθωση στο επόμενο post: Το ξενοδοχείο όπου μπαίνει το ζευγαράκι Καρράς - Κουράκου δεν είναι το "Αλέξανδρος" αλλά το "Αλεξάνδρα". Το "Αλέξανδρος" ήταν (και είναι) στην περιοχή της πλατείας Μαβίλη. Το ξενοδοχείο "alexandra" ήταν κάπου στην οδό Ιουλιανού κοντά στην 3ης Σεπτεμβρίου, αν δεν με γελάει η μνήμη μου και βεβαίως δεν υπάρχει πλέον. Δεν θυμάμαι να το έχω δεί μετά το '80.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανούλης είπε:
Θα μου επιτρέψεις όμως μια διόρθωση στο επόμενο post: Το ξενοδοχείο όπου μπαίνει το ζευγαράκι Καρράς - Κουράκου δεν είναι το "Αλέξανδρος" αλλά το "Αλεξάνδρα". Το "Αλέξανδρος" ήταν (και είναι) στην περιοχή της πλατείας Μαβίλη. Το ξενοδοχείο "alexandra" ήταν κάπου στην οδό Ιουλιανού κοντά στην 3ης Σεπτεμβρίου, αν δεν με γελάει η μνήμη μου και βεβαίως δεν υπάρχει πλέον. Δεν θυμάμαι να το έχω δεί μετά το '80.
σ ευχαριστω για τη διορθωση,δε φαινεται καλα το ονομα του ξενοδοχειου και δεν ημουν σιγουρη για το ονομα : "Αλεξανδρος" ή "Αλεξανδρα"
 
ARETARA είπε:
Επανέρχομαι σε ένα ζήτημα που είχα θέσει και παλαιότερα σε άλλο thread. Στην ταινία "Ιδιωτική μου ζωή" ο Λευτέρης Γυφτόπουλος και η Άννα Φόνσου βρίσκονται στο ξενοδοχείο Γαλαξίας που από κάποια πηγή είδα ότι βρισκόταν στην οδό Ακαδημίας. Υπάρχουν κάποιες περαιτέρω πληροφορίες; (αν υπάρχει ακόμη σε τι κατάσταση βρίσκεται κλπ).
Όντως το "Γαλαξίας" βρισκόταν επί της οδού Ακαδημίας. Δεν θυμάμαι ακριβή διεύθυνση αλλά ήταν στ' αριστερά μας όπως ανεβαίνουμε πρός

Σύνταγμα, μάλλον κάπου κοντά στη γωνία με την Δημοκρίτου. Δεν υπάρχει σήμερα.
 
Στην ταινια "ο Μικες παντρευεται" βλεπουμε το ξενοδοχειο "Pine Hill Hotel" ,εκει ο Μικες(Γιαννης Βογιατζης) πηγαινει για να ζητησει δουλεια ,ορος απαραιτητος του μελλοντα πεθερου του(Διονυσης Παπαγιαννοπουλος) για να παντρευτει τη Σιτσα(Νιτσα Μαρουδα) :

attachment.php


attachment.php
χωρος υποδοχης

Στην ταινια "σκανδαλα στο νησι του ερωτα" οταν η Μινα(Γκιζελα Νταλι) σηκωνει το τηλεφωνο στη reception του ξενοδοχειου που εργαζεται την ακουμε να λεει "King's Palace Hotel" :

attachment.php
εισοδος / εξοδος ξενοδοχειου

attachment.php
χωρος υποδοχης

Αργοτερα πηγαινει η ιδια να κανει διακοπες στην Κερκυρα στο ξενοδοχειο " Xenia " :

attachment.php


attachment.php
εισοδος / εξοδος ξενοδοχειου

mikespandrevet.JPG

mi1.JPG

palace.JPG

sk1.JPG

xen2.JPG

xen13.JPG
 
attachment.php


attachment.php


χωρος υποδοχης

attachment.php


σκαλες που οδηγουν στα δωματια του ξενοδοχειου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξενοδοχείο "Albergo Gelsomino" στην Ακτή Μιαούλη της Κώ, όπου έμεινε ο Ρωμαίος Βέγγος (της δυναστείας των ωραίων) με τον επιλοχία του, Βογιατζή στην ταινία "Ζήτω η τρέλλα". Το φίνο βενετσιάνικο κτήριο διατηρείται αλλά το ξενοδοχείο δεν λειτουργεί πλέον.

https://www.dailymotion.com/embed/video/k6Jo3BFh5MbmI53bV0o
 
Ξενοδοχειο "η νεα ηπειρος" στην ταινια "οι στιγματισμενοι"

attachment.php
εκει μενουν για λιγο ο Γιωργος Φουντας με τον Παντελη Ζερβο,τον υποτιθεμενο πεθερο του που εχει προβλημα με την καρδια του

Στο ξενοδοχειο "Mont Parnes" μενει η φιλεναδα του Πρεκα στην ταινια "ψυχη και σαρκα" :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


oistigmatismoi,fountas.JPG

ps40.JPG

p3.JPG

p5.JPG

p2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
" XENIA HOTEL " στην ταινια "Βιβα Ρενα" :

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
χωρος υποδοχης

attachment.php
χωρος εξω απ το ξενοδοχειο

Το ονομα του ξενοδοχειου το λεει ο Μακης Δεμιρης οταν σηκωνει το τηλεφωνο,οποτε δεν ειμαι σιγουρη 100 % ,στην 1η φωτο δε φαινεται καλα η ονομασια

vivarena.JPG

vi2.JPG

v8.JPG

v6.JPG

v5.JPG

v10.JPG
 
katerinak είπε:
" XENIA HOTEL " στην ταινια "Βιβα Ρενα" :
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
χωρος υποδοχης

attachment.php
χωρος εξω απ το ξενοδοχειο

Το ονομα του ξενοδοχειου το λεει ο Μακης Δεμιρης οταν σηκωνει το τηλεφωνο,οποτε δεν ειμαι σιγουρη 100 % ,στην 1η φωτο δε φαινεται καλα η ονομασια
το ξενια ειναι ...το ιδιο που υπαρχει στην ταινια εκλεψα την γυναικα μου..το θεμα ειναι ποιο ξενια ειναι? σε ποια περιοχη εννοω..
 
Το "Ξενία" στο "Έκλεψα τη γυναίκα μου" είναι το παλιό της Πάρνηθας (ερείπιο πλέον). Στο "Βίβα Ρένα" μοιάζςι εξωτερικά με στο Λαγονήσι όπου έχουν γυριστεί πολλές ταινίες (όπως "Ο ξυπόλητος πρίγκηψ" και άλλες), αν και τα εσωτερικά θυμίζουν Μον-Παρνές
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξενοδοχειο "Φλορίντα" στην ταινια "ενας απενταρος λεφτας" :

attachment.php


attachment.php


λιγο πριν μπει στο ξενοδοχειο ο Γκιωνακης

attachment.php


χωρος υποδοχης

attachment.php


εσωτερικοι χωροι του ξενοδοχειου :

attachment.php


attachment.php


Ξενοδοχειο "η ωραια Πατρα" στην ταινια "η κοροϊδαρα" :

attachment.php


attachment.php


χωρος υποδοχης

Ξενοδοχειο " lucy hotel " στην ταινια "λατερνα,φτωχεια και γαρυφαλλο" .Οι δυο λατερνατζηδες(Βασιλης Αυλωνιτης και Μιμης Φωτοπουλος) με την κορη της Τζενης και του Αλεκου συναντουν σ αυτο το ξενοδοχειο τον Αλεκο Αλεξανδρακη.Το ξενοδοχειο αυτο βρισκεται στη Χαλκιδα

attachment.php


attachment.php


attachment.php


το σαλονι του ξενοδοχειου "lucy hotel"

attachment.php


οι εγχρωμες φωτογραφιες ειναι απ το σάιτ

1ap00.JPG

1ap01.JPG

1ap0.JPG

1ap4.JPG

1ap.florida.JPG

1ap5.JPG

ik41.JPG

ik40.JPG

ga10.JPG

lucy-hotel.jpg

lucy,saloni.JPG

lucyhotel.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο θεμα και ας αργησα να το ανακαλυψω!

ξενοδοχείο που μου έχει μείνει ειναι αυτό της ταινίας ''Ο εμίρης και ο κακομοίρης'' καθως γίνονται κωμικοτραγικά γεγονότα εκεί μέσα! Η ομορφούλα Νέλλυ Παππά είναι εκεί υπάλληλος, ο εμίρης καταφτάνει με την Καλουτά, ο Φίφης κάνει τα δικά του με την ταινία που ετοιμάζει και ο καημένος Πάτζας τρέχει και δεν φτάνει για την γοητεία της Γκιουλιναρ! ξέρουμε το ''χαρούμενο'' ξενοδοχείο και που γυρίστηκε η ταινία;

αλλο ειναι αυτό του ''κυριου πτέραρχου'' με τον Χατζηχρήστο θυρωρό!
 
αριαδνη είπε:
Ωραίο θεμα και ας αργησα να το ανακαλυψω!
ξενοδοχείο που μου έχει μείνει ειναι αυτό της ταινίας ''Ο εμίρης και ο κακομοίρης'' καθως γίνονται κωμικοτραγικά γεγονότα εκεί μέσα! Η ομορφούλα Νέλλυ Παππά είναι εκεί υπάλληλος, ο εμίρης καταφτάνει με την Καλουτά, ο Φίφης κάνει τα δικά του με την ταινία που ετοιμάζει και ο καημένος Πάτζας τρέχει και δεν φτάνει για την γοητεία της Γκιουλιναρ! ξέρουμε το ''χαρούμενο'' ξενοδοχείο και που γυρίστηκε η ταινία ;
Αριαδνη το ξενοδοχειο ειναι το Mont Parnes,εδω θα βρεις screenshots
 
Πίσω
Μπλουζα