Τα ξενοδοχεία στον Ελληνικό Κινηματογράφο

Ευχαριστω Κατερίνα πάντα για τις πληροφορίες, οπότε 2 κωμωδιες γυρίστηκαν στο ίδιο ξενοδοχείο! γι' αυτό το ονόμασα και εγώ χαρούμενο!
 
Ξενοδοχειο "ΑΡΙΩΝ" στην ταινια "τρεις κουκλες κι εγω" :

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
χωρος υποδοχης

3koukleskgo.JPG

3k.JPG

3k1.JPG

3k3.JPG

3k2.JPG
 
Το ξενοδοχείο αυτό έχει "εμφανιστεί" και στην ταινία " Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα και ο κοντός".
 
miki-mik7 είπε:
Το ξενοδοχείο αυτό έχει "εμφανιστεί" και στην ταινία " Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα και ο κοντός".
Αρα λοιπον βρισκεται στα Καμενα Βουρλα.
 
με μια ματια που εριξα στην ταινια "ο Κλεαρχος,η Μαρινα και ο κοντος" δε μου φανηκε να ειδαμε το ιδιο ξενοδοχειο,εκτος κι αν κατι μου ξεφυγε :

kle6.JPG

kle000.JPG

kle5.JPG

kle4.JPG

kle.JPG

kle2.JPG
 
Δεν φαίνεται στις φωτογραφίες που ανήρτησες, Κατερίνα.

Εμφανίζεται για πολύ λίγο και μόνο εξωτερικά πλάνα.

Όλα τα εσωτερικά γυρίσματα στον Κλέαρχο είναι σε στούντιο.
 
miki-mik7 είπε:
Δεν φαίνεται στις φωτογραφίες που ανήρτησες, Κατερίνα.Εμφανίζεται για πολύ λίγο και μόνο εξωτερικά πλάνα.

Όλα τα εσωτερικά γυρίσματα στον Κλέαρχο είναι σε στούντιο.
:thanx2: :thanx2: για τις πληροφοριες miki-mik7

η αληθεια ειναι οτι βαρεθηκα να καθησω να δω ολη την ταινια,τραβηξαν την προσοχη μου μονο αυτες οι φωτογραφιες που ποσταρα και σιγουρα μου ξεφυγαν τα εξωτερικα πλανα που αναφερεις και που εμφανιζεται για πολυ λιγο ο εξωτερικος χωρος του ξενοδοχειου ΑΡΙΩΝ
 
miki-mik7 είπε:
Ναι, έχεις δίκιο. Παράλειψή μου η μη αναφορά του τόπου.
Οπως και να' χει, ευχαριστουμε πολυ miki-mik για την πληροφορια. Εγω παντως, δεν ηξερα οτι και στις δυο ταινιες ηταν το ιδιο ξενοδοχειο.

Αντιθετα με τις περισσοτερες κινηματογραφικες εταιριες, οι ταινιες του Φινου ηταν κατα 98 τοις εκατο και βαλε γυρισμενες σε στουντιο στα εσωτερικα τους γυρισματα, παρα σε φυσικους χωρους. Αυτο βεβαια, προϋπεθετε την οικονομικη ευχερεια μια εταιριας, κατι που ειχε η Φινος Φιλμ αφου ηταν η πρωτη στην Ελλαδα.

Ελαχιστες εσωτερικες σκηνες εχω δει λοιπον, γυρισμενες σε πραγματικους χωρους και εντελως προχειρα θυμαμαι δυο αυτη τη στιγμη:

Η μια ειναι στην Αμαρτια της Ομορφιας, οταν η Μπετυ Λιβανου επισκεπτεται στο δωματιο του νοσοκομειου ΚΑΤ το Λευτερη Βουρνα, υστερα απο το ατυχημα που εχει με τη μηχανη του.

Η αλλη ειναι στην ταινια Πολυ Αργα για Δακρυα, οταν η Μαιρη Χρονοπουλου τρεχει φορωντας το νυφικο της στο σπιτι του Ανδρεα Μπαρκουλη για να του ζητησει εξηγησεις που αυτος παντρευεται με αλλη.

Το σπιτι αυτο ειναι πραγματικος χωρος και αυτο φαινεται ευκολα οχι μονο με το ματι, αλλα και με το αυτι, μια που οι ταινιες του Φινου γυριζονταν σχεδον παντα με συγχρονο ηχο κι ετσι ακουμε τον αντιλαλο του σπιτιου.

Δεν ξερω γιατι στη σκηνη αυτη προτιμηθηκε φυσικος χωρος. Καθαρα δικη μου υποθεση ειναι οτι επειδη το σπιτι φαινεται μονο μια φορα μεσα στην ταινια και η σκηνη διαρκει πολυ λιγο, ο Φινος δε θελησε να φτιαχτουν σκηνικα για να γλιτωσει χρονο, κοπο και εξοδα.
 
Μία ακόμα που θυμάμαι είναι από την ταινία "Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα και ο κοντός". Οι Βασιλειάδου, Αυλωνίτης πηγαίνουν στον 1ο όροφο ενός καφενείου, αφού έχουν μάθει για την κληρονομιά του Ρίζου.
 
katerinak είπε:
με μια ματια που εριξα στην ταινια "ο Κλεαρχος,η Μαρινα και ο κοντος" δε μου φανηκε να ειδαμε το ιδιο ξενοδοχειο,εκτος κι αν κατι μου ξεφυγε :
Προβολή συνημμένου 55948 Προβολή συνημμένου 55949 Προβολή συνημμένου 55950 Προβολή συνημμένου 55951 Προβολή συνημμένου 55952 Προβολή συνημμένου 55953
το ξενοδοχειο που γυριστηκε το "ο κλεαρχος η μαρινα και ο κοντος" βρισκεται στα καμενα βουρλα και ειναι το radion...μερικες φωτος απο πως ηταν παλια αλλα και τωραodiporiko_2010_07_tramp.jpg

4098256473_cc8a494c87.jpg

kamenavourla2.jpg

kamenavourla6.jpg

4099011862_72e8f2247b_z.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
georgeikos είπε:
το ξενοδοχειο που γυριστηκε το "ο κλεαρχος η μαρινα και ο κοντος" βρισκεται στα καμενα βουρλα και ειναι το radion...μερικες φωτος απο πως ηταν παλια αλλα και τωρα

Δεν έπρεπε να μας δείξεις τις σύγχρονες φωτογραφίες... Πολύ στενάχωρο θέαμα... :(
 
miki-mik7 είπε:
Δεν έπρεπε να μας δείξεις τις σύγχρονες φωτογραφίες... Πολύ στενάχωρο θέαμα... :(
αναποσπαστο κομματι ομως...ειναι ακομα ετσι πανω στην παραλια στα καμενα βουρλα..
 
ξενοδοχειο Semiramis στην ταινια "η κρεβατομουρμουρα" :

attachment.php
attachment.php


attachment.php


attachment.php
χωρος υποδοχης

attachment.php
σαλονι ξενοδοχειου

krevatomourmour.JPG

kr,semiramis.JPG

kr1.JPG

kr3.JPG

kr,saloni.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ξενοδοχειο Semiramis στην ταινια "η κρεβατομουρμουρα" :
χωρος υποδοχης

σαλονι ξενοδοχειου
βρισκεται στο κεφαλαρι βεβαιως βεβαιως
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια παράκληση: Όταν κάνετε παράθεση κάποιο ποστ με πολλές εικόνες, αν είναι εύκολο, διαγράψτε τις εικόνες από τα

.
Έχουμε μέλη που μπαίνουν από κινητό και αργεί πολύ να "φορτώσει" η ιστοσελίδα! :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το offtopic! #)
 
Στην ταινια "το προσωπο της ημερας" ο Κωστας Βουτσας πηγαινει στο ξενοδοχειο "Κωστης" στην Κηφισια

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
χωρος υποδοχης

prsp3.JPG

prsp1.JPG

prsp7.JPG

prosopoimeras.JPG

prsp6.JPG
 
Park Hotel στην ταινια "καθενας με την τρελα του" :

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
χωρος υποδοχης

p1.JPG

p2.JPG

p5.JPG

p4.JPG
 
Στην ταινια "ενας τρελος γλεντζες" φαινεται το ξενοδοχειο Semiramis

Η Μαρω Κοντου ειναι ρεσεψιονιστ στο ξενοδοχειο "Ερατω" (τουλαχιστον αυτο λεγεται μεσα στην ταινια,δε βλεπουμε το ονομα του ξενοδοχειου αλλά μονο το χωρο υποδοχης)

enastrelosgletzes.JPG

gl03.JPG

gl2.JPG

erato.JPG
 
"King Minos Hotel" στην ταινια "Οχι κυριε Τζονσον"

χωρος υποδοχης

kingminos,oxikirtzonson.JPG

rec.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα