Το είδατε αυτό; Επετειακό Pixel !!

Νοτη καλως ηρθες και απο εμενα. Αν κι εγω δεν εχω παρει ακομη στα χερια μου το περιβοητο τευχος (στο Βολο φαινεται δεν εχουμε ρετρο αναγκες!) βασιζομαι στα λεγομενα και στις εντυπωσεις των υπολοιπων φιλων εδω μεσα.

Σαφως τα οσα λες μπορει να τα σκεφτει καποιος που θελει α το δει καλοπροαιρετα. Η πιεση ΛΙΓΩΝ ατομων για να βγουν 3-4 εντυπα οπως λες και φανταζομαι υπο συνθηκες δυσκολες και με λιγα κινητρα (βλεπε δυσαναλογες αμοιβες ως προς το φορτο εργασιας και τις απειρες ωρες) ειναι κατι που πρεπει ολοι να σκεφτουμε αλλα ρε γα@#το:

-αν κυρια Compupress δεν μπορεις να φερεις σε περας κατι τοτε καλυτερα αποφυγε το αλλιως εισαι αξια της μοιρας σου να χαρακτηριστεις "της αρπαχτης"

-εφοσον αποφασιζεις ν προχωρησεις τοτε καντο επαγγελματικα, προγραμματισμενα και με τη βοηθεια περισσοτερων ανθρωπων που εζησαν την εποχη για τα καλα

-απο τη στιγμη που το εγχειρημα ειναι η επετειακη εκδοση αφιερωμενη στο πρωτοπορο PIXEL, τοτε ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το κανεις με καθε σεβασμο στην ιστορια του εντυπου και γιατι οχι να αξιοποιησεις και καποιους ανθρωπους (οπως λεω εγω τωρα, καποια μελη του GRM) οι οποιοι συντηρουν το μυθο με τα σκαναρισματα και τις απειρες εργατοωρες που βασιζονται σε ΚΑΘΑΡΟ ΜΕΡΑΚΙ και ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ.

-οσον αφορα τη συμμετοχη παλαιων συντακτων θεωρω οτι ενας αριθμος ατομων ειναι προσβασιμος (βλεπε π.χ. Λεκο) και δε πιστευω οτι θα ηταν αρνητικος στο να γραψει εστω και μια μικρη παραγραφο για εκεινα τα ωραια χρονια και με καποιες ανεκδοτες ιστοριες. Στο κατω κατω αυτο δεν ειναι ο ρολος ενος "επετειακου" τευχους? Τι να κανω εγω τη στειρα αναπαραγωγη

παλιων αρθρων τη στιγμη που τα εχω και μαλιστα στην οριτζιναλ μορφη τους!

Το εχω ξαναπει οτι να ειχαμε τη δυνατοτητα και να το αποφασιζαμε ολοι εδω μεσα να βγαλουμε ενα αναλογου υφους fanzine θα το καναμε 1000 φορες καλυτερα και ε σαφως με πολυ περισσοτερο μερακι. Και για να μη παρεξηγηθω φιλε (μου επιτρεπεις) Νοτη, σεβομαι και εκτιμω αφανταστα τοσο τη δουλεια σου για τη ρετρο γωνια του PC Master οσο και το γεγονος οτι μπηκες στο κοπο να παρεις μερος στη παρεαα και στη κουβεντουλα μας. Το προβλημα προφανως με την "επετειακη" εκδοση εχει να κανει με τη προχειροτητα της Compupress και ΟΧΙ φυσικα με τα παιδια που εγραψαν τα οποια αρθρα.
 
Καλώς ήρθες Olorin στο φόρουμ.Τα είπες πολύ ωραία.

Εμένα προσωπικά μου άρεσε το τεύχος πολύ..ίσως οι τελευταίες σελίδες να μην έπρεπε να μπουν αφού το θέμα του τεύχους απασχολούσε αποκλειστικά τις retro εποχές του 80s και όχι τι νέα υπάρχουν για τις κονσόλες της νέας γενιάς! :)
 
Ειλικρινά ήταν όμορφο να θυμηθούμε ορισμένα τουάχιστον από τα σημεία κλειδί της ιστορίας των home micros αλλά η διαφήμηση ήταν μάλλον άκαιρη. Εκτος αυτού η αίσθηση δεν ήταν ακριβώς η ίδια, για παράδειγμα έχω το τεύχος ιανουαρίου 1990 με το αφιέρωμα στο wonder boy in monster land και το άρθρο με τις εικόνες που παρουσιάστηκε δεν ήταν το ίδιο από αισθητικής αποψης. Κατά τα άλλα ελπίζουμε σε συνέχεια...

Έχω όλα τα τευχη από ιανουάριο 1990 και μετά αλλά δεν έχω χρόνο για σκανάρισμα. Έχω ξεκινήσει να κάνω δουλειά λιγο λίγο αλλά μάλλον αργά πάει. Ξέρει κανείς κάποιο τρόπο να σκανάρω συνέχεια και να δημιουργείται αυτόματα ένα pdf με τα σκαναρίσματα σε σειρα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά μου άρεσε το τεύχος πλην κάποιων άρθρων για σύγχρονο gaming κλπ (όπως αναφέθηκαν από τους προλαλήσαντες)

Το μόνο που θα ήθελα είναι να ήταν μεγαλύτερο σε όγκο !!:biglaugh:
 
δυστυχως ακομη δεν το εχω βρει θεσσαλονικη..
 
Ουτε κι εγω Βολο. Τι διαολο εμεις στην απ'εξω?
 
Σε εσας θα μαζεψουν οτι περισσεψει απο τα περιπτερα της αθηνας και τον αλλο μηνα λογικα θα τα εχετε. :D

Ειναι η τακτικη τους τετοια.
 
!!

Γεια σου ρε Νότη...σε πάω γιατί είσαι και μπασκετικός!!! :) Και πάντα διαβάζω την στήλη σου στο PC Master και πιστεύω οτι κάνεις καλή δουλειά με την ρετρο στήλη. Κάνα ΝΒΑ Live να σε παίξω να δούμε αν είσαι καλός και στο virtual basket:D

Γνώμη δεν έχω γιατί δεν το έχω αγοράσει ακόμη αλλά πιστεύω οτί δεν θα απογοητευτώ αν κρίνω τα σχόλια από τους προλαλλήσαντες. Σίγουρα δεν είναι εύκολο πράγμα να βρεις πρώην συντάκτες και μάλιστα να τους πείσεις κιολάς να γράψουν κάτι. Βασικά σαν ρετρο funs, παραείμαστε ρομαντικοί μερικές φορές και χάνουμε τον ρεαλισμό.
 
...παιδιά λόγω ανηλειμμένων υποχρεώσεων δεν μπόρεσα να postάρω το τελευταίο διάστημα, αν και ήδη μπορώ να πω πως τα λεγόμενα των φίλων Wally, Τelamona, & Pooky, με κάλυψαν - ως επι το πλείστον. Δεν θα προχωρήσω σε περισσότερες λεπτομέρειες, μιά και δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο νόημα τώρα πλέον.

Πάντως το επετειακό αυτό τεύχος (εφ' όσον διαφημίστηκε και μέσω του PC Master) έχει την δυνατότητα να κεντρίσει το ενδιαφέρον των νεαρότερων αναγνωστών που δεν πρόλαβαν να ζήσουν την "σκηνή" των home-micros των περασμένων δεκαετιών, και -γιατί όχι- να τους "στρέψει" στην σκοτεινή πλευρά... εεε, συγνώμη, στην εξομοίωση παλιότερων συστημάτων ήθελα να πω. (έργο θεάρεστο - αν μη τι άλλο :D ).
 
Το πηρα επιτελους....!

Εμενα παιδια σε γενικες γραμμες μου αρεσε,αλλα ξαναλεω,νομιζω οτι δε θα ηταν σωστο η οποια επιτυχια του να βαλει στο μυαλο των ανθρωπων της Compupress μια επανακυκλοφορια του λογω του ονοματος του,με θεματολογια απο κονσολες,PC κτλ....

Aυτο αλλωστε εγινε με το Pixal NG,απετυχε,οποτε εως εδω ηταν μια ομορφη κινηση για να θυμηθουμε τα παλια....

Αλλα,εως εδω....
 
Χμμμ... τελικά υπάρχουν περισσότεροι γνωστοί εδώ μέσα από ό,τι νόμιζα... :cool:

Όπως είπα και πιο πάνω, τις περισσότερες από τις απόψεις σας τις συμμερίζομαι κι εγώ γιατί (όπως ισχύει και για τα υπόλοιπα περιοδικά, αλλά πολύ περισσότερο για αυτό) το αντιμετωπίζω πρώτα ως αναγνώστης και μετά ως συντάκτης...

Απλώς, γνωρίζοντας εκ των έσω την κατάσταση και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γράφτηκε το εν λόγω τεύχος (αλλά και γενικότερα γράφονται τέτοιες εκδόσεις, από όλες τις εταιρείες), κατανοώ ότι θα ήταν ουσιαστικά ανέφικτο να δούμε υλοποιημένα έστω και τα μισά από όσα περιμέναμε/ευχόμαστε/ελπίζαμε.

Αυτό που πιστεύω πως είναι εφικτό, είναι να εισακουστούν κάποιες προτάσεις κι αν αυτές είναι πραγματοποιήσιμες, να υλοποιηθούν...

Βέβαια, προσωπικά δεν γνωρίζω καν αν η Compupress προτίθεται να συνεχίσει το Pixel ως σταθερό περιοδικό ή ήταν απλώς μια ειδική έκδοση "μια κι έξω", αλλά από την εμπειρία μου τόσα χρόνια που εργάζομαι σε περιοδικά της εταρείας, θεωρώ πως αν σημειώσει εμπορική επιτυχία, τότε το πιθανότερο θα είναι να συνεχιστεί, αν και από όσο έχω καταλάβει (όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post) θα είναι κάτι ανάμεσα σε Pixel revival και έντυπο γενικότερου retro ενδιαφέροντος, όπως ήταν αυτό... (αν δεν κάνω λάθος, τα δυο αυτά πρόσωπα του έντυπου περίπου μοιραζόντουσαν τις σελίδες της ύλης -εντάξει, πέρα από τις σελίδες με τα current-gen reviews-:eek:hboy:)

//portarinos78, από όσο γνωρίζω από άλλες ειδικές εκδόσεις της εταιρείας, συνήθως, για οικονομικούς λόγους, αποστέλλονται στην επαρχία τις περισσότερες φορές με αρκετή καθυστέρηση (πιο συγκεκριμένα, συγκεντρώνονται όσα δεν πουλήθηκαν στην Αθήνα και διοχετεύονται στην αγορά της επαρχίας) (Edit: από ό,τι ειδα, το αναφέρει ήδη ο AARDVARK...)
 
Οlorin,αφου σε καλωσορισω κι εγω στο forum,να πω οτι ψιλοδυσαρεστα νεα μας φερνεις ΑΝ γινει οπως λες,καθοτι οτι θα σημειωσει επιτυχια η εκδοση αυτη του Pixel,θα σημειωσει....

Εγω θα συνεχισω να ελπιζω οτι δε θα δρομολογηθει η επανακυκλοφορια του σε μονιμη βαση....

Βεβαια θα ηταν ενδιαφερουσα η κυκλοφορια ενος εντυπου ειδικα προσανατολισμενου σε retro θεματα,emulation και ΙΣΩΣ και προσφορα καποιων θησαυρων του παρελθοντος,ΑΛΛΑ δεν ειμαι καθολου βεβαιος οτι αυτο το εντυπο θα επρεπε να φερει το βαρυ ονομα του Pixel....
 
manos426f είπε:
Οlorin,αφου σε καλωσορισω κι εγω στο forum,να πω οτι ψιλοδυσαρεστα νεα μας φερνεις ΑΝ γινει οπως λες,καθοτι οτι θα σημειωσει επιτυχια η εκδοση αυτη του Pixel,θα σημειωσει....
Εγω θα συνεχισω να ελπιζω οτι δε θα δρομολογηθει η επανακυκλοφορια του σε μονιμη βαση....

Βεβαια θα ηταν ενδιαφερουσα η κυκλοφορια ενος εντυπου ειδικα προσανατολισμενου σε retro θεματα,emulation και ΙΣΩΣ και προσφορα καποιων θησαυρων του παρελθοντος,ΑΛΛΑ δεν ειμαι καθολου βεβαιος οτι αυτο το εντυπο θα επρεπε να φερει το βαρυ ονομα του Pixel....
Επαναλαμβάνω πως όλα αυτά είναι αποκλειστικά προσωπικές εικασίες κι όχι φυσικά επίσημη θέση, αφού δεν γνωρίζω καν την πρόθεση της εταιρείας...

Από εκεί και πέρα, ΑΝ πραγματοποιηθεί το παραπάνω σενάριο, υποθέτω πως θα είναι κάτι σαν το σύνολο που περιγράφεις στην τελευταία παράγραφο ("εντυπο ειδικα προσανατολισμενο σε retro θεματα...κλπ") συν κάποια αυτούσια κομμάτια από την ιστορία του Pixel... Δεν θα έχει δηλαδή σχέση με το Pixel NG που είχε κυκλοφορήσει παλαιότερα ως συνέχεια και όχι αναβίωση του εντύπου...

Κατανοώ βέβαια, γιατί λες πως δεν θα ήθελες ένα τέτοιο έντυπο να φέρει το όνομα του Pixel, όμως, καλώς ή κακώς, τα δικαιώματα του ονόματος αυτού, δεν είναι ούτε δικά σου, ούτε δικά μου, ούτε του GRM, αλλά της Compupress και στην τελική μπορεί να εκδώσει ακόμα και περιοδικό... πλεξίματος με αυτό το όνομα... Και μεταξύ μας κι εγώ αν ήμουν στη θέση της, θα προσπαθούσα με κάθε τρόπο να εκμεταλλευτώ το πιο διάσημο trademark που έχω στην κατοχή μου και ο συγκεκριμένος προσφέρεται, ειδικά από τη στιγμή που παρατηρείται μια γενικότερη στροφή προς το retro (και δεν εννοώ μόνο το gaming) και στην Ελλάδα δεν υπάρχει άλλο τέτοιο έντυπο...
 
Σιγουρα στην τελικη η Compupress αποφασιζει,διοτι δικο της ειναι το Pixel,οτι θελει το κανει....

(αν και βεβαια,οι αγοραστες εμεις ειμαστε και καθοριζουμε την τυχη του,αρα δεν ειναι τοσο απλο το ''οτι θελει,το κανει''..)

Παντως,συμφωνω οτι ενα εντυπο με retro προσανατολισμους θα ηταν πολυ καλη κι ευχαριστη προσθηκη στα περιοδικα που κυκλοφορουν,καθοτι κατι αναλογο του δεν υπαρχει οπως σωστα παρατηρησες κι εσυ,και αν ειναι οπως πρεπει να ειναι ενα τετοιο περιοδικο,δεν εχω αμφιβολια οτι θα σημειωσει επιτυχια...

Βεβαια,ολα τα περιοδικα εχουν ως στοχο ενα συγκεκριμενο αγοραστικο κοινο,και το κοινο με retro ανησυχιες,στην Ελλαδα -ακομη- ισως δεν ειναι τοσο μεγαλο.Θελω να πω οτι πρεπει να υπαρχει ενας ορατος στοχος πωλησεων για οποιον επιχειρησει κατι τετοιο,κι οχι αριθμοι αδυνατοι να επιτευχθουν στη φαση αυτη....

Νομιζω οτι μια διμηνιαια κυκλοφορια για αρχη,θα ηταν πιο σωστη κινηση και με λιγοτερο ρισκο.Ολα αυτα βεβαια που λεμε τωρα υποθετικα ειναι,αλλα αποτελουν παντα μια πιθανοτητα....

Στην περιπτωση δε,που τελικα το εντυπο αυτο ονομαζοταν Pixel,η αναδημοσιευση reviews και αρθρων της εποχης εκεινης,θα θεωρειτο must και σιγουρα θα γινοταν πραγματικοτητα πιστευω....

Anyway,θα δειξει ο καιρος τι θα αποφασισουν οι κυριοι της Compupress,αλλα το σιγουρο ειναι ενα:Οταν χειριζεσαι τις τυχες ενος τετοιου περιοδικου,πρεπει να το κανεις με επιγνωση και σεβασμο του τι κουβαλαει το ονομα αυτο....

Στην τελικη,μια προχειρη αναβιωση του Pixel με πιθανο ετσι ενα αρνητικο αποτελεσμα,μονο καλο δε θα εκανε στο τεραστιο αυτο ονομα.....
 
Εγώ δεν βλέπω και πολλές πιθανότητες να πιάσει τέτοιο εγχείρημα. Για να πετύχει μια τέτοια απόπειρα, θα πρέπει να είναι εφάμιλλο ( ή να ξεπεράσει ) το Retro Gamer , πράγμα που θεωρώ μάλλον απίθανο.
 
τι να τον κανεις τον εντυπο τυπο εφοσον υπαρχει ο ηλεκτρονικος..οχι αλλα περιοδικα, αρκετα εχουμε..
 
Nothing better than a good read before sleep (εε ενταξει,το δευτερο καλυτερο)

Το Pixel καλα θα ειναι να μην νεκραναστηθει...
 
Οπως και να εχει παντως ας κανει οτι ξαναβγαινει PIXEL με ρετρο υλικο και με συνεπη ραντεβου και να δω ποιος δεν θα το αγοραζει. Παντα με τη προϋποθεση οτι θα ειναι στημενο οσο καλυτερα γινεται για τα ελληνικα δεδομενα και μην ακουω για συγκριση με RETRO GAMER γιατι θα ηταν ανισο απο καθε αποψη.
 
Mου αφησε καλες εντυπωσεις.

Θα μπορουσε να εχει πιο πολλες σελιδες.

Θα μπορουσε να υπαρχει και χωρις τις αναφορες στα παιχνιδια της εποχης μας.

Τα παιδια που το στησανε,εχουν μερακι και γουσταρουν.

Μπραβο

Αντε και στο επομενο
 
Πίσω
Μπλουζα