Το είδατε αυτό; Επετειακό Pixel !!

portarinos78 είπε:
και μην ακουω για συγκριση με RETRO GAMER γιατι θα ηταν ανισο απο καθε αποψη.
Γιατί είναι άνιση η σύγκριση; Δεν έχουμε ανθρώπους που ξέρουν να γράφουν πέντε σωστά πράγματα στην Ελλάδα; Και πόσο καλύτεροι είναι οι Αγγλοι δηλαδή ( και γιατί; ). Έχω την αίσθηση οτι ακόμα και άτομα απο εδω μέσα (που δεν είναι επαγγελματίες) θα μπορούσαν να γράψουν πολύ αξιόλογα άρθρα (εφάμιλλα με αυτά του RG, ίσως και καλύτερα).

Η είναι άνιση η συγκριση όσον αφορά την ποιότητα του εντύπου; Ισχυρίζεσαι οτι δεν μπορούμε να φτιάξουμε αντιστοιχης ποιότητας έντυπα; :confused: (αν δεν μπορούμε ας δώσουμε την παραγωγή έξω :p )

Και στην τελική με τί να το συγκρίνω; Δεν υπάρχουν και πολλά ρετρο gaming έντυπα στον κόσμο .... Δεν σε πιάνω :help:
 
keeper7k είπε:
Εγώ δεν βλέπω και πολλές πιθανότητες να πιάσει τέτοιο εγχείρημα. Για να πετύχει μια τέτοια απόπειρα, θα πρέπει να είναι εφάμιλλο ( ή να ξεπεράσει ) το Retro Gamer , πράγμα που θεωρώ μάλλον απίθανο.
Φιλε keeper

1ον αυτοαναιρεισαι ή δεν καταλαβα το προηγουμενο post σου:rolleyes:

2ον παραπανω αλλα και παλαιοτερα εγραψα οτι θα μπορουσαμε καλλιστα αρκετοι απο εδω μεσα να στηναμε ενα αξιοπρεπεστατο και ποιοτικοτατο fanzine βασισμενο στην αμεση γνωση εκεινης της εποχης και στο μερακι

3ον το Retro Gamer ειδικα πριν την ανασταση του ηταν ενα εντυπο με ιδιαιτερα retro feeling που πιστευω οτι και μονο οτι τολμησαν να το βγαλουν και να πουλανε κι εκτος συνορων αποτελει αποδειξη της τεραστιας επιτυχιας του.

Οσον αφορα τι καλυτερο μπορει να εχουν οι Αγγλοι φτανει να σου πω οτι υπαρχουν απειρως πολλοι περισσοτεροι τρελαρες (ακομη και αναλογικα να το δουμε), gatherings, εξειδικευμενες αγορες και καταστηματα, υποστηριξη, καλυτερες τιμες σε ρετρο υλικο και σε τελικη τι να κανουμε που η Αγγλια υπηρξε μια απο τις μεγαλυτερες σκηνες και αγορες παγκοσμιως στην 8 και 16 bit εποχη. ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μπορουμε να εχουμε τις ιδιες παραστασεις λογω ελλειψης αμεσοτητας με αρκετα πραγματα αν και τα τελευταια χρονια εχουμε κανει βηματα μπροστα.

Οσο για δικο μας fanzine εγω ειμαι σοβαρα μεσα.
 
portarinos78 είπε:
1ον αυτοαναιρεισαι ή δεν καταλαβα το προηγουμενο post σου:rolleyes:
Στο προηγούμενο post αναφερόμουν στο Pixel και την Compupress και όχι σε ένα έντυπο γενικότερα. Έχεις δίκιο, δεν το ξεκαθάρισα ;)

portarinos78 είπε:
Οσον αφορα τι καλυτερο μπορει να εχουν οι Αγγλοι φτανει να σου πω οτι υπαρχουν απειρως πολλοι περισσοτεροι τρελαρες (ακομη και αναλογικα να το δουμε), gatherings, εξειδικευμενες αγορες και καταστηματα, υποστηριξη, καλυτερες τιμες σε ρετρο υλικο και σε τελικη τι να κανουμε που η Αγγλια υπηρξε μια απο τις μεγαλυτερες σκηνες και αγορες παγκοσμιως στην 8 και 16 bit εποχη. ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μπορουμε να εχουμε τις ιδιες παραστασεις λογω ελλειψης αμεσοτητας με αρκετα πραγματα αν και τα τελευταια χρονια εχουμε κανει βηματα μπροστα.
Κι εκεί την δουλειά καμμια δεκαριά άτομα την κάνουν όμως ;)
 
Πάντως αν βγει ένα fanzine από δω μέσα θα έχει πιστεύω πολύ μεγάλη επιτυχία και όλοι θα το αγκαλιάσουμε :) Και πιστεύω οι retro maniacs είναι πολύ περισσότεροι και στην Ελλάδα απότι νομίζουμε..
 
παίζει να σκαναριστεί το τεύχος βρε αρχηγόπουλα??? :) :)

Εδώ στη Δράμα φυσικά ούτε για δείγμα :(
 
lefteri,τευχος που ειναι υπο κυκλοφορια προφανως και δε μπορει να σκαναριστει νομιζω.....
 
manos426f είπε:
lefteri,τευχος που ειναι υπο κυκλοφορια προφανως και δε μπορει να σκαναριστει νομιζω.....


σωστος δε το σκέφτηκα....:animrolleyes:

ελπίζω να ρθεί και κατά δω να το δούμε κι εμείς, παρόλο που οπως λετε κι εσεις δεν ειναι κάτι το τοοοοσο ιδιαίτερο... έχει άλλη αίσθηση να το ξεφυλλίζεις :biglaugh:
 
και εδω Θεσσαλονικη στο ψαξιμο ειμαι...
 
Μπορείς να τα αγοράσεις και να τα πουλήσεις μετά με το αζημίωτο σε όσους τα ψάχνουν και δεν τα βρίσκουν... :p
 
Μολις σημερα παρελαβα το εξ'Αθηνων τευχος μου γιατι στο Βολο δεν....

1ον - Γενικα μου αρεσε και φυσικα δεν περιμενα κατι παραπανω απο αυτο που ειδα. Μεγαλες προσδοκιες δεν θα επρεπε να ειχε κανεις μας.

2ον-Δεν μου αρεσε η στειρα αντιγραφη της σελιδας με αξια και σπανιοτητα μηχανηματων, κατευθειαν απο Retro Gamer

3ον-Δεν μου αρεσε η υπαρξη review συγχρονων παιχνιδιων και οι περιττες σελιδες περι 80's σειρες, ηθοποιους κλπ. Απλα ατοπο γεμισμα σελιδων

4ον-Μου θυμισε λιγο best of στο οποιο πρεπει να χωρεσουν τα περισσοτερα απο τα 8-16 bit μηχανηματα. Δεν ηταν κακο το αφιερωμα αλλα φανηκε πολυ "στουμπωμενο" και ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ η ΑΠΟΥΣΙΑ αυτουσιων αφιερωματων για Α500, Α1200 κλπ. Ελεος!!

Συνολικα, νομιζω οτι οσοι το εκριναν στην αρχη ηταν λιγο αυστηροι. Δε λεω βαρυ το ονομα PIXEL αλλα σε γενικες γραμμες ο επετειακος χαρακτηρας εστω και με ελλειψεις πιστευω οτι κινηθηκε σε σωστες κατευθυνσεις. Αν, λεω ΑΝ το ολο εγχειρημα συνεχιστει και αργοτερα, θεωρω οτι με αναλογου υφους υλικο και καποιες σημαντικες βελτιωσεςι-προσθηκες, θα εχουμε ακομη ενα λογο να πηγαινουμε περιπτερο εστω και 1 φορα στο διμηνο.
 
lefteris είπε:
παίζει να σκαναριστεί το τεύχος βρε αρχηγόπουλα??? :) :)
Εδώ στη Δράμα φυσικά ούτε για δείγμα :(
φίλε κατέβα στο κέντρο εκεί απέναντι από το ξενοδοχείο ΞΕΝΙΑ και έχει το καλύτερο και ποιο ενημερωμένο μαγαζί με περιοδικά δεν υπάρχει περίπτωση να μην το έχει...είναι ακριβώς δίπλα από τις κεντρικές καφετερίες...

32bitos είπε:
και εδω Θεσσαλονικη στο ψαξιμο ειμαι...
Στην Θεσσαλονίκη....για ρίξε ένα μήνυμα στον ΜΑΚΜΑΡΙΟ...είναι μέσα στα πράγματα αφού είναι η δουλειά του...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι έγινε ρε παιδιά!!!!Βλέπω το τεύχος έγινε ανάρπαστο!!!Το πουλάω 1000Ε :D
 
akmakas είπε:
Τι έγινε ρε παιδιά!!!!Βλέπω το τεύχος έγινε ανάρπαστο!!!Το πουλάω 1000Ε :D

περίμενε πρώτα 10-15 χρόνια αν γίνει και αυτό ρετρό το τεύχος και μετά να βάλεις τιμή...Και όμως ναι δεν είναι εύκολο να βρεθεί και σίγουρα ήταν μια προσπάθεια από τους εκδότες να δουν πόσα απίδια πιάνει ο σάκος....και σύντομα κάτι θα κάνουν είμαι σίγουρος...το τι ακριβός και το πως θα το δούμε στην πορεία...αλλά δεν είναι τυχαίο αυτό που έκαναν οι κατά τα άλλα "τεμπέληδες" πλην όμως respect....η τιμή δεν δικαιολογούσε όμως τέτοιο "μικρούλι" αλλά γεμάτο αναμνήσεις τεύχος.

Η ιδέα σας για ένα FUNZINE retro είναι πολύ καλή...να μην μείνει όμως ως ιδέα...άλλοι μέχρι που πλουτίζουν...όχι εδώ που υπάρχει το KNOW HOW σε υπερθετικό βαθμό.
 
Σε δέκα με δεκαπέντε χρόνια θα το δίνω 2000Ε..οπότε τρέχτε να προλάβετε!!! :D
 
Μολις σημερα παρελαβα το εξ'Αθηνων τευχος μου γιατι στο Βολο δεν....
χθες βράδυ το αγόρασα απο κεντρικό πρακτορείο στο Βόλο (Δημητριάδος - Γαμβέτα) και έχει αρκετά τεύχη :)

Το σχόλιό μου :

Και μόνο που βγήκε, είναι θαύμα ! Κατα τα άλλα, αναλόγως τι περίμενε ο καθένας... Ούτε μια χορταστική μεγάλη φωτο απο ένα 6128 :mad::mad:

Προτείνω:

Nα βγαίνει πχ κάθε δίμηνο σε συνεργασία με τη retro σκηνή (εμάς!!) με retro τιμή (χωρίς cd) :help:
 
Φτου σου ρε fgbrain αυτά δεν λέγονται....έχασα τους πελάτες μου!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα