Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

Ωραίοοοος! Καλόπαιχτος!!
 
Τι εννοείς σε video in. Η έξοδος television είναι RF (κεραία) έξοδος. Την συνδέεις εκεί που μπαίνει η κεραία της τηλεόρασης. Αλλιώς συνδέεις την έξοδο Monitor που θέλει όμως ειδικό καλώδιο RGB που οδηγεί σε SCART ή RCA. Υπάρχουν τέτοια καλώδια στο e (vil) - bay ή αν ξέρεις από κολλήσεις μπορείς να φτιάξεις μόνος σου.
 
cyberknight είπε:
Τι εννοείς σε video in. Η έξοδος television είναι RF (κεραία) έξοδος. Την συνδέεις εκεί που μπαίνει η κεραία της τηλεόρασης. Αλλιώς συνδέεις την έξοδο Monitor που θέλει όμως ειδικό καλώδιο RGB που οδηγεί σε SCART ή RCA. Υπάρχουν τέτοια καλώδια στο e (vil) - bay ή αν ξέρεις από κολλήσεις μπορείς να φτιάξεις μόνος σου.
Αχά! Νόμιζα πως το television ήταν video-out! Δηλαδή το συνδέω στην υποδοχή της κεραίας και ψάχνω τη συχνότητα;
 
Amstrad1981 είπε:
Αχά! Νόμιζα πως το television ήταν video-out! Δηλαδή το συνδέω στην υποδοχή της κεραίας και ψάχνω τη συχνότητα;
Ακριβώς. Νομίζω πως είναι (όπως και οι περισσότεροι υπολογιστές - κονσόλες) της εποχής, στο κανάλι 36 των UHF. Πάντως αν ασχοληθείς αρκετά με τον Atari θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την πιθανότητα ενός Monitor to Scart καλωδίου. Η διαφορά στην ποιότητα είναι τεράστια. Όπως και να έχει αν είναι ο πρώτος σου Atari θα τον λατρέψεις (ότι και αν σου πουν οι εξτρεμιστές Amigaδες εδώ :D ) και το συγκεκριμένο μοντέλο είναι από τα πλεόν καλά (χωρίς τις ασυμβατότητες των μετέπειτα STE μοντέλων).
 
cyberknight είπε:
τεράστια. Όπως και να έχει αν είναι ο πρώτος σου Atari θα τον λατρέψεις
Δεν θα τον λατρέψει αν έχει αμίγκα...στην καλύτερη περίπτωση να τον ανεχθεί μέχρι να τον πουλήσει στον dino! :p
 
spyros_s είπε:
Δεν θα τον λατρέψει αν έχει αμίγκα...στην καλύτερη περίπτωση να τον ανεχθεί μέχρι να τον πουλήσει στον dino! :p
Αχά, οι εξτρεμιστές που έλεγα χτύπησαν και πάλι :D .
 
Λοιπών ο Atari 1040ST FM λειτούργησε! :D Καθάρισα και το floppy με δισκέτα καθαρισμού. Πρέπει να είναι 1.44! Πείτε μου τρόπους σας παρακαλώ που να μπορώ να τρέξω διάφορα παιχνίδια που υπάρχουν σε μορφή Roms στο Internet.
 
Κατ'αρχάς καλορίζικος και πάντα τέτοια!!!!

Βλέπω οτι οι Αμοιβάδες :diablotin: ξαναχτύπησαν!!!!! Μη δίνεις σημασία και συνέχισε το Θεάρεστο έργο του ST gaming!!!

Το drive, είναι λίγο απίθανο να είναι 1.44. Αν είναι έτσι, τότε το μηχάνημα θα έχει και επιπλέον μνήμη (μεγαλύτερη από 1 Meg)....

Τώρα, δες αυτό το πολύ χρήσιμο θέμα για να δεις πως μπορείς να φτιάξεις δισκέτες για ST, από disk images...

Για κάθε απορία, εδώ είμαστε... ;)
 
DINO είπε:
Κατ'αρχάς καλορίζικος και πάντα τέτοια!!!!Βλέπω οτι οι Αμοιβάδες :diablotin: ξαναχτύπησαν!!!!! Μη δίνεις σημασία και συνέχισε το Θεάρεστο έργο του ST gaming!!!

Το drive, είναι λίγο απίθανο να είναι 1.44. Αν είναι έτσι, τότε το μηχάνημα θα έχει και επιπλέον μνήμη (μεγαλύτερη από 1 Meg)....

Τώρα, δες αυτό το πολύ χρήσιμο θέμα για να δεις πως μπορείς να φτιάξεις δισκέτες για ST, από disk images...

Για κάθε απορία, εδώ είμαστε... ;)
Σε ευχαριστώ DINO! Λοιπών, μάλλον έχει 720kb floppy. Έβαλα μια δισκέτα, επέλεξα να κάνει format σε double side, αλλά προς το τέλος μου έβγαλε σφάλμα. Το ζήτημα είναι άν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις δισκέτες 1.44.
 
Βάλε ένα σελοτέηπ στην τρύπα (μονοκόμματο μπρος - πισω) και είσαι έτοιμος!

Double sided σημαίνει 720kb... Πιθανόν σου έβγαλε σφάλμα διότι δεν είχες κλείσει την τρύπα με σελοτέηπ.

Ξαναφορμάρισε σε double sided και αν σου βγάλει πάλι σφάλμα, τότε πιθανόν το drive του ST, είναι single sided...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Βάλε ένα σελοτέηπ στην τρύπα (μονοκόμματο μπρος - πισω) και είσαι έτοιμος!Double sided σημαίνει 720kb... Πιθανόν σου έβγαλε σφάλμα διότι δεν είχες κλείσει την τρύπα με σελοτέηπ.

Ξαναφορμάρισε σε double sided και αν σου βγάλει πάλι σφάλμα, τότε πιθανόν το drive του ST, είναι single sided...
Όλα πήγαν καλά! Θα ήθελα μια βοήθεια για να τον αξιοποιήσω. Πήγα στο θέμα για την μετατροπή των disc images και δεν λειτουργούσαν τα site! Μόνο στο Fdrawcmd.sys κατάφερα να μπώ! Βοήθεια ρετρομανιακοί!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι, το link δε δουλεύει.... Ίσως επανέρθει...

Μέχρι τότε, ρίξε μια ματιά στο link που δίνει ο Geoanas, λίγο πιο κάτω, για το MSA Converter....
 
Πριν από 1 μήνα περίπου έσωσα ένα Game & Watch Parachute σε καλή κατάσταση. Τουλάχιστον σε σχέση με τα υπόλοιπα πιάνει λίγο χώρο! ;)
 
Σήμερα έσωσα ένα GameBoy Color μωβ χρώματος σε καλή κατάσταση, μαζί με το παιχνίδι Pokemon Gold Version. Έχει όμως το συνηθισμένο πρόβλημα να μην λειτουργεί ο ήχος, παρά μόνο με την προσθήκη ακουστικών. Επίσης ένα PSone χωρίς τροφοδοτικό, καλώδιο audio video και joystick. Όμως τα διαθέτω από ένα άλλο που είχα βρει και δεν λειτουργούσε! Δεν το δοκίμασα ακόμα, θα το βάλω σε λειτουργία αύριο.
 
Μόλις επέστρεψα στο σπίτι από τη δουλειά, φορτωμένος με ένα ATARI 2600 έκδοση Woody, το οποί είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Μαζί με την κονσόλα υπήρχαν 3 παιχνίδια (Breakout 1978, Outlaw 1979, Pac-Man 1981), 2 joysticks κλασικά και 2 για τένις!

Μόνο ο μετασχηματιστής μάλλον δεν είναι ο δικός του! Τα φώτα σας παρακαλώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μας έφεραν για ανακύκλωση ενα Master System II με 2 cartrige και ενα Game Gear me 3 cartriges.

Περισσότερα μετα την βιοψία το απόγευμα.
 
Όσον αφορά τον μετασχηματιστή, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ο δικός του, (Model AD0952 Made in Greece), το βύσμα του όμως κουμπώνει στην κονσόλα και έχει τα εξής χαρακτηριστικά (Input 220V 50Hz-Outpout 9V 500mA.

Τα φώτα σας παρακαλώ!
 
αυτος ειναι αλλα μαλλον δεν ειναι γνησιος. αν εχεις πολυμετρο βαλτο στην πριζα και μετρα το. 9V ειναι το 2600
 
Εγώ τις προάλλες έσωσα... χμ... μάλλον έπεσε στα χέρια μου.... ένα.... κουτί.... ξέρετε.... αυτό με το Χ επάνω..... το πρώτο που είχε βγει.... εεεεε.... this is embarassing..... Μάλλον θα το πουλ χαρίσω.... Μπα... θα το πετάξω... Ούτε στην υπογραφή μου δε μπορώ να το βάλω.... Άσε θα το κρατήσω.... μπα........ δε την παλεύω.... Έχω βγάλει και σπυράκια.....
 
Dino αυτο το κουτι εξακολουθεί να είναι απο τα καλλίτερα HTPC...

BTW

οι photoz

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


To MS παίζει αψογα (Ελλάδα - Ιαπωνία 4-1)

Το GG έχει πρόβλημα στον ήχο, (δέν βγάζει καθόλου) και η γωνία θέασης είναι ΓΤΠ.

θα πέσει προσεκτικό καθάρισμα και μετα αγγελία, δεν κρατάω πραματα της SEGA...
 
Πίσω
Μπλουζα