Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

Χαχα!!! Ωραίος ο spirosp. Ήμουν έτοιμος να διαβάσω για άλλη μια διάσωση του Amstrad1981 αλλά τελικά ξεγελάστηκα...
 
Πετυχημένο το σχόλιο του Spirosp! :D

 


Ακολουθεί λίστα με ότι έχω σώσει και έχω κρατήσει μέχρι στιγμής:





80ʼs Joystick for Home Computers


Sega Master System 2
(Include Sonic) + Joystick + Game Predator (1993);


Sega Mega Drive 2 + Joystick (1993);


Olympos Gamatic 7600 + 2 joypads + 4 Games (1976)


CrazyBoy with 168 Games + 2 gamepads (199-)


Pentium (1996)


Μ/ΒSoyo


CPU Intel 166Mhz


Ram 32MB


ΚάρταγραφικώνMatroxPCI 4MB


ΚάρταήχουSoundBlaster 16


Κάρταδικτύου 10/100


Playstation 1 (Old BIOS) + δύοκάρτεςμνήμηςκαικαλώδιο Audio/Video.


Playstation 1 (New BIOS)


Commodore 1084S Monitor


80486 (1994)


M/B: Opti



CPU: 80486 DX2-66Mhz



Ram: 8Mb (2
Χ4Mb Siemens)


HDD: Conner 425Mb



FDD: 3.5 Mitsumi



Graphic Card: Trident 8900D 1Mb



Controler: Winbond



Amstrad CTM-644 Monitor


Microsoft X-Box + Joypad + καλώδιοaudio video + Game Medal of Honor European Assault.


Zenith ZCM-1540 1993 Monitor + CPU 486DX-33Mhz +Ram


Atari 1040STFM + mouse


Game & Watch Parachute


GameBoy Color μωβ Pokemon Gold Version.


PSone Σκέτο (Διαθέτω από προηγούμενη διάσωση τροφοδοτικό, καλώδιο audiovideo και αρκετά joysticks)


ATARI 2600 Woody + GamesBreakout 1978, Outlaw 1979, Pac-Man 1981 + 2 joysticks κλασικά και 2 για τένις


Mitac 5024 BOOK (Notebook του 1995) Pentium 133Mhz, 32MbRam, HDD 1.4GbHitachi, CD-RomTeac, FDD. Ο δίσκος του ήταν κατεστραμμένος και τον άλλαξα με έναν 4Gb!


AmstradCPC-6128 + πράσινη οθόνη + δισκέτα με διάφορα παιχνίδια


QuickShot Supervision


GameBoy Colorχρώματοςροζ + Game The adventures of The smurfs


Sega Gamepad + Lightgun + κουτί+ 3 Games κομπλέ(Operation Wolf, Spider-Man Return of the Sinister Six, Game box με 3 αθλητικάπαιχνίδια). Για το MasterSystem 2

 


Επίσης έχω σε κομμάτια πλήρες συστήματα χωρίς όμως τα κουτιά τους 80386, 80486, Pentium, PentiumMMX, Pentium 2, Pentium 3, Pentium 4.

 


Για το τέλος να συμπληρώσω πως έχω και αρκετά joysticks και joypads που έχω σώσει κατά καιρούς για PC (USB), PSX, PS2, Nintendo 64 και X-Box.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, επιστρέφω ύστερα απο αρκετό καιρό για να συμπληρώσω τη λίστα μου με τα εξής:

Mini κονσόλα joystick Spongebob Squarepants (plug 'n play TV Games) 28/7/11

Mini κονσόλα Sega Megadrive (Radica) 15/9/11

Και τέλος, σήμερα έσωσα και 2 Gameboy Color σε άριστη κατάσταση, μαζί με 2 παιχνίδια!

Αυτά για την ώρα!
 
Amstrad1981 είπε:
Πετυχημένο το σχόλιο του Spirosp! :D  


Ακολουθεί λίστα με ότι έχω σώσει και έχω κρατήσει μέχρι στιγμής:





80ʼs Joystick for Home Computers


Sega Master System 2
(Include Sonic) + Joystick + Game Predator (1993);


Sega Mega Drive 2 + Joystick (1993);


Olympos Gamatic 7600 + 2 joypads + 4 Games (1976)


CrazyBoy with 168 Games + 2 gamepads (199-)


Pentium (1996)


Μ/ΒSoyo


CPU Intel 166Mhz


Ram 32MB


ΚάρταγραφικώνMatroxPCI 4MB


ΚάρταήχουSoundBlaster 16


Κάρταδικτύου 10/100


Playstation 1 (Old BIOS) + δύοκάρτεςμνήμηςκαικαλώδιο Audio/Video.


Playstation 1 (New BIOS)


Commodore 1084S Monitor


80486 (1994)


M/B: Opti



CPU: 80486 DX2-66Mhz



Ram: 8Mb (2
Χ4Mb Siemens)


HDD: Conner 425Mb



FDD: 3.5 Mitsumi



Graphic Card: Trident 8900D 1Mb



Controler: Winbond



Amstrad CTM-644 Monitor


Microsoft X-Box + Joypad + καλώδιοaudio video + Game Medal of Honor European Assault.


Zenith ZCM-1540 1993 Monitor + CPU 486DX-33Mhz +Ram


Atari 1040STFM + mouse


Game & Watch Parachute


GameBoy Color μωβ Pokemon Gold Version.


PSone Σκέτο (Διαθέτω από προηγούμενη διάσωση τροφοδοτικό, καλώδιο audiovideo και αρκετά joysticks)


ATARI 2600 Woody + GamesBreakout 1978, Outlaw 1979, Pac-Man 1981 + 2 joysticks κλασικά και 2 για τένις


Mitac 5024 BOOK (Notebook του 1995) Pentium 133Mhz, 32MbRam, HDD 1.4GbHitachi, CD-RomTeac, FDD. Ο δίσκος του ήταν κατεστραμμένος και τον άλλαξα με έναν 4Gb!


AmstradCPC-6128 + πράσινη οθόνη + δισκέτα με διάφορα παιχνίδια


QuickShot Supervision


GameBoy Colorχρώματοςροζ + Game The adventures of The smurfs


Sega Gamepad + Lightgun + κουτί+ 3 Games κομπλέ(Operation Wolf, Spider-Man Return of the Sinister Six, Game box με 3 αθλητικάπαιχνίδια). Για το MasterSystem 2

 


Επίσης έχω σε κομμάτια πλήρες συστήματα χωρίς όμως τα κουτιά τους 80386, 80486, Pentium, PentiumMMX, Pentium 2, Pentium 3, Pentium 4.

 


Για το τέλος να συμπληρώσω πως έχω και αρκετά joysticks και joypads που έχω σώσει κατά καιρούς για PC (USB), PSX, PS2, Nintendo 64 και X-Box.


Ωραιος ρε φιλε χιλια μπραβο ουτε μαντρα μεταχειρισμενων παντος τυπου να ειχες.
 
Βρηκα το πρωι που πηγα στην ΔΕΗ να πληρωσω τον λογαριασμο ενα PS2 dualshock joypad, και μερικα PS1 games σε οχι και τοσο καλη κατασταση.

Οχι τιποτα φοβερο αλλα πρωτη φορα βρισκω κατι και ενιωσα ωραια :)
 
Στην Καλλθέα πριν κάνα μήνα πέτυχα μέσα σε κάδο (βρωμερό) μεγάλη συλλογή παιχνιδιών Mega Drive με manuals (όσα είχαν ανοίξει) σε πολύ καλή κατάσταση. Δυστυχώς βρωμούσε πολύ ώστε να κάνω το παραμικρό...
 
Χθες έσωσα ακόμα ένα Sega Megadrive 2, μαζί με όλα τα παρελκόμενα, σε άριστη κατάσταση και χωρίς κανένα λειτουργικό πρόβλημα,+ το παιχνίδι Sonic 2 μαζί με τη συσκευασία του και το manual! Επίσης πριν από ένα μήνα έσωσα ένα Nintendo The Smurfs, το οποίο λειτουργεί, και πριν από μια εβδομάδα ένα Nintendo DS σκέτο, αλλά για αυτό το λόγο δεν μπορώ να το δοκιμάσω αν λειτουργεί.


Αυτάααα!


 


Υ.Γ. Το προηγούμενο που είχα σώσει θα επιστρέψει στην ανακύκλωση, επειδή δεν άναβε το λαμπάκι, και δεν λειτουργούσε η αριστερή θύρα για το joypad.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amstrad1981 είπε:
 


Υ.Γ. Το προηγούμενο που είχα σώσει θα πάει για φούντο, επειδή δεν άναβε το λαμπάκι, και δεν λειτουργούσε η δεξιά θύρα για το joypad.
Γιατι να παει για φουντο?μπορει να επισκευαζεται ή να το θελει καποιος για parts..γιατι να μη το βαλεις σε μια αγγελια στα"χαριζεται"?
 
Δεν θέλω να χαρίσω κάτι που είναι προβληματικό! Επί τη ευκαιρία, βρήκα το προηγούμενο και το άνοιξα, κοντά στο λαμπάκι το οποίο τελικά λείπει, είναι ραγισμένη η πλακέτα! Πριν από λίγο καιρό χάρισα ένα Playstation κομπλέ επειδή μου περίσσευε, σε έναν συνάδελφο στη δουλειά, και σε έναν άλλο κάρτες μνήμης που χρειαζόταν.
 
Προσωπικα παντως δεν εχω προβλημα να μου χαρισεις κατι προβληματικο! ;)
 
Χθές βρήκα μερικά ακόμη παιχνίδια για το megadrive, μαζί με το κουτί τους:


Asterix and the great rescue, Where in the world is carmen sandiego?, NBA Live 97, Fifa 97.
 
Το θεμα παντως ειναι ποιοι κανουν αυτο το λαθος κ πετανε ορισμενους θησαυρους στα σκουπιδια!!!!!
 
Καλησπερα σε ολους. Σημερα στις 5 το απογευμα πηγα την κορη μου στο μπαλετο (τι μας λες ρε φιλε, θα μου πειτε)...

Ακριβως διπλα απο τη πορτα της σχολης τι με περιμενε κατω στο πεζοδρομιο;;;;;;;....Μια Amiga 500 !!!!!!!

Μαζι με ενα τροφοδοτικο, το κλασσικο τετραγωνο δικουμπο ποντικι της, κι ενα quickshot joystic.

Απο το τροφοδοτικο, το ποντικι και το joystic ηταν κομμενα τα καλωδια (πραγμα που με κανει να πιστευω οτι

καποιος μπαρμπας 60+ θα την πεταξε... αυτοι εχουν μανια και κοβουν απο παντου τα καλωδια και τα κρατανε σαν

θησαυρο), αλλα τα πηρα ετσι κι αλλιως (εκτος απο το joystic).

Γυρνοντας σπιτι την συνδεσα στο μονιτορ και στο τροφοδοτικο της 1200, παταω ΟΝ... και ξεκινησε!!!

Εικονα δεν ειδα προφανως επειδη στο rgb μου λειπουν κατι πινακια εκει που μπαινει στο μονιτορ και δυστυχως η 500 δεν εχει

video out για rca. To θεμα ειναι οτι δουλευει και μαλιστα δουλευει και το drive συμφωνα με τους ηχους.

Μια ερωτηση τωρα, απο κατω κρεμεται ενα καλωδιο (δυο μικρα κοκκινο και μπλε) που εχει ενα διακοπτακι on/off.

Τι μπορει να παιζει με αυτο;;; Θα την ανοιξω για καθαρισμα ετσι κι αλλιως αυριο το πρωι απλα ρωταω μηπως καποιος εχει καμια ιδεα.

Θα πεσουν και οι απαραιτητες φοτο.

Αντε με'γεια μου. :)
 
DoctorGalifrean είπε:
Καλησπερα σε ολους. Σημερα στις 5 το απογευμα πηγα την κορη μου στο μπαλετο (τι μας λες ρε φιλε, θα μου πειτε)...Ακριβως διπλα απο τη πορτα της σχολης τι με περιμενε κατω στο πεζοδρομιο;;;;;;;....Μια Amiga 500 !!!!!!!

Μαζι με ενα τροφοδοτικο, το κλασσικο τετραγωνο δικουμπο ποντικι της, κι ενα quickshot joystic.

Απο το τροφοδοτικο, το ποντικι και το joystic ηταν κομμενα τα καλωδια (πραγμα που με κανει να πιστευω οτι

καποιος μπαρμπας 60+ θα την πεταξε... αυτοι εχουν μανια και κοβουν απο παντου τα καλωδια και τα κρατανε σαν

θησαυρο), αλλα τα πηρα ετσι κι αλλιως (εκτος απο το joystic).

Γυρνοντας σπιτι την συνδεσα στο μονιτορ και στο τροφοδοτικο της 1200, παταω ΟΝ... και ξεκινησε!!!

Εικονα δεν ειδα προφανως επειδη στο rgb μου λειπουν κατι πινακια εκει που μπαινει στο μονιτορ και δυστυχως η 500 δεν εχει

video out για rca. To θεμα ειναι οτι δουλευει και μαλιστα δουλευει και το drive συμφωνα με τους ηχους.

Μια ερωτηση τωρα, απο κατω κρεμεται ενα καλωδιο (δυο μικρα κοκκινο και μπλε) που εχει ενα διακοπτακι on/off.

Τι μπορει να παιζει με αυτο;;; Θα την ανοιξω για καθαρισμα ετσι κι αλλιως αυριο το πρωι απλα ρωταω μηπως καποιος εχει καμια ιδεα.

Θα πεσουν και οι απαραιτητες φοτο.

Αντε με'γεια μου. :)
Με γειά κολόφαρδε φίλε μου!

Αυτό που βλέπεις από κάτω, πιθανόν να είναι διακόπτης για την έξτρα μνήμη! Πολλά παιχνίδια κόλλαγαν αν είχες παραπάνω μνήμη, και έτσι πολλοί έβαζαν αυτή την πατέντα για να την απομονώνουν!
 
εγώ βρήκα σήμερα σε ένα διάδρομο της σχολής μου μαζί με διάφορα χαρτιά και παλιές συσκευές έναν υπολογιστή με 386 ,πάνω που πήγα να τον πάρω ήρθε ένας και μου είπε ότι δεν γίνεται γιατί αν και είναι για πέταμα πρέπει να τηρηθεί ένα πρωτόκολλο καταστροφής πριν πεταχτεί :angry: ,με τη μόνη μου ελπίδα για διάσωση να είναι η γραμματεία της σχολής ρώτησα τι μπορεί να γίνει και περιμένω απάντηση (κατά πάσα πιθανότητα αρνητική :( ) .......

καταραμένη γραφειοκρατία....
 
DoctorGalifrean είπε:
Καλησπερα σε ολους. Σημερα στις 5 το απογευμα πηγα την κορη μου στο μπαλετο (τι μας λες ρε φιλε, θα μου πειτε)...Ακριβως διπλα απο τη πορτα της σχολης τι με περιμενε κατω στο πεζοδρομιο;;;;;;;....Μια Amiga 500 !!!!!!!

Μαζι με ενα τροφοδοτικο, το κλασσικο τετραγωνο δικουμπο ποντικι της, κι ενα quickshot joystic.

Απο το τροφοδοτικο, το ποντικι και το joystic ηταν κομμενα τα καλωδια (πραγμα που με κανει να πιστευω οτι

καποιος μπαρμπας 60+ θα την πεταξε... αυτοι εχουν μανια και κοβουν απο παντου τα καλωδια και τα κρατανε σαν

θησαυρο), αλλα τα πηρα ετσι κι αλλιως (εκτος απο το joystic).

Γυρνοντας σπιτι την συνδεσα στο μονιτορ και στο τροφοδοτικο της 1200, παταω ΟΝ... και ξεκινησε!!!

Εικονα δεν ειδα προφανως επειδη στο rgb μου λειπουν κατι πινακια εκει που μπαινει στο μονιτορ και δυστυχως η 500 δεν εχει

video out για rca. To θεμα ειναι οτι δουλευει και μαλιστα δουλευει και το drive συμφωνα με τους ηχους.

Μια ερωτηση τωρα, απο κατω κρεμεται ενα καλωδιο (δυο μικρα κοκκινο και μπλε) που εχει ενα διακοπτακι on/off.

Τι μπορει να παιζει με αυτο;;; Θα την ανοιξω για καθαρισμα ετσι κι αλλιως αυριο το πρωι απλα ρωταω μηπως καποιος εχει καμια ιδεα.

Θα πεσουν και οι απαραιτητες φοτο.

Αντε με'γεια μου. :)
Το διακοπτάκι είναι για να απομονώνεις την μνήμη , για να δείς αν δουλεύει το μηχάνημα τέρμα αρίστερα όπως βλέπεις το πληκτρολόγιο πίσω στις θύρες εχεί μονόχρωμο video out , άντε καλορίζικος!
 
Αυτή η μανία να κόβουν τα καλώδια....... πρέπει να περνάνε από ψυχιατρική πτέρυγα κάποιοι. Έλεος.

Dr. Καλορίζικη!
 
Φιλε desperado289 σ'ευχαριστω για την υποδειξη! Μολις την δοκιμασα και οντως ειναι μια χαρα.

Ιδου και η φωτο της. Ειναι πολυ σκονισμενη (ειπαμε, καθαρισμα αυριο, παραλληλα κανω και ενα

φορματ σε ενα pc αποψε) αλλα δεν ειναι καθολου κιτρινισμενη. Εβαλα και το ποντικι να φαινεται

στη φωτο. Την εβαλα να τρεξει το Frontier, και οπως βλεπετε ολα οκ.

krem13, καλη επιτυχια με την Γραμματεια και ... καλα ξεμπερδεματα...

attachment.php
 
μπράβο σου που την έσωσες...η αμιγκούλα σώθηκε από του σκουπιδιάρη τα δόντια
 
Μπράβο σου Dr.Galifrean που μάζεψες την Amiga από το δρόμο! Ξέρω, πολλοί έχουν τη μανία να κόβουν τα καλώδια. Το κάνουν επίτηδες, για να είναι πιο σίγουροι πως το αντικείμενο που πέταξαν, θα καταλήξει στα σκουπίδια, κι όχι στα χέρια κάποιου άλλου!! Το καλό είναι πως δεν έβρεξε, και πως δεν είναι κιτρινισμένη.


 
Πίσω
Μπλουζα