Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

Εναν χρονο μετα καταφερα να φερω το κουτι της Lifeview FlyDVB-T Duo Cardbus απο την δουλεια...

P2148254.JPGP2148255.JPG

Βρηκα σε εναν σωρο απο e-waste ενα IBM USB Keyboard with UltraNav SK-8835. Φαινεται να ειναι εντελως αχρησιμοποίητο, εκτος απο μια δυο γρατζουνιες απο τα γειτονικα σκουπιδια. Φυσικα ειχε δυο δακτυλα σκονη οταν το ανακαλυψα. Λειτουργει σαν καινουριο.

P2148256.JPGP2148258.JPG

Trackpoint και touchpad

P2148257.JPG

Ενσωματωμένο USB hub.

P2148263.JPG

Νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει για το Netvista!
 
Καλή μακροημέρευση στα ευρήματα σας!
 
Μια, δυστυχώς, αποτυχημένη προσπάθεια διάσωσης. Προκειται για την οθονη vga 15'' Proview PK-572S, η οποια ειναι 20 ετων και 5 μηνων. Αυτες τις οθονες τις πουλουσαν με τις παλετες καποτε, τωρα υπαρχουν πρακτικα ελαχιστες αναφορες στο internet. Βρηκα αυτα τα χαρακτηριστικά για το μοντελο PX-572 εδω, που εμφανισιακά τουλάχιστον ειναι εντελως ιδιο.

Η συγκεκριμένη ειχε και ενσωματωμένο μικροφωνο στην προσοψη, κατι που αμφιβάλω οτι ειχε χρησιμοποιήσει ποτε κανένας ιδιοκτήτης της. Στην προσοψη βλεπουμε ακομα εναν περιστροφικό επιλογέα που πατιεται και μας δινει προσβαση στο OSD, ενα κουμπι mute για το μικρόφωνο, την ενδεικτική λυχνία λειτουργίας και τον διακόπτη on/off.



Το πλαι



Στο πισω μερος δεν υπάρχουν πολλα πραγματα. Πριζα για το ρευμα, ενσωματωμένο καλωδιο vga και βυσμα καρφι μικρο για να συνδέσουμε το μικρόφωνο με την καρτα ηχου του υπολογιστή μας.



Την βρηκα σε αθλια κατάσταση προς ανακύκλωση, την καθάρισα στοιχειωδώς και ξεκόλλησα μια ντουζίνα αυτοκόλλητα που ειχαν κολλήσει στην προσοψη της. Η αποσπωμενη βαση ειχε σπασει και ειχε κολληθει μονιμα στο σωμα της οθονης με θερμοκολλα.

Δυστυχώς ομως εχει περίπου ενα δισεκατομμύριο ωρες λειτουργίας και εχει φαει τα ψωμιά της. Η εικόνα ειναι χάλια και δεν διορθώνεται με καμία ρύθμιση.



Θα επιστρέψει στον σωρό προς ανακύκλωση μολις μου περασει η βαριεστημάρα.
 
Μια, δυστυχώς, αποτυχημένη προσπάθεια διάσωσης. Προκειται για την οθονη vga 15'' Proview PK-572S, η οποια ειναι 20 ετων και 5 μηνων. Αυτες τις οθονες τις πουλουσαν με τις παλετες καποτε, τωρα υπαρχουν πρακτικα ελαχιστες αναφορες στο internet. Βρηκα αυτα τα χαρακτηριστικά για το μοντελο PX-572 εδω, που εμφανισιακά τουλάχιστον ειναι εντελως ιδιο.

Η συγκεκριμένη ειχε και ενσωματωμένο μικροφωνο στην προσοψη, κατι που αμφιβάλω οτι ειχε χρησιμοποιήσει ποτε κανένας ιδιοκτήτης της. Στην προσοψη βλεπουμε ακομα εναν περιστροφικό επιλογέα που πατιεται και μας δινει προσβαση στο OSD, ενα κουμπι mute για το μικρόφωνο, την ενδεικτική λυχνία λειτουργίας και τον διακόπτη on/off.



Το πλαι



Στο πισω μερος δεν υπάρχουν πολλα πραγματα. Πριζα για το ρευμα, ενσωματωμένο καλωδιο vga και βυσμα καρφι μικρο για να συνδέσουμε το μικρόφωνο με την καρτα ηχου του υπολογιστή μας.



Την βρηκα σε αθλια κατάσταση προς ανακύκλωση, την καθάρισα στοιχειωδώς και ξεκόλλησα μια ντουζίνα αυτοκόλλητα που ειχαν κολλήσει στην προσοψη της. Η αποσπωμενη βαση ειχε σπασει και ειχε κολληθει μονιμα στο σωμα της οθονης με θερμοκολλα.

Δυστυχώς ομως εχει περίπου ενα δισεκατομμύριο ωρες λειτουργίας και εχει φαει τα ψωμιά της. Η εικόνα ειναι χάλια και δεν διορθώνεται με καμία ρύθμιση.



Θα επιστρέψει στον σωρό προς ανακύκλωση μολις μου περασει η βαριεστημάρα.
πρίν την πετάξεις για δοκίμασε κατι. Βγάζεις την πλακέτα της οθόνης - video board(πλακέτα που ενώνεται η crt) Ανάβεις την οθόνη καi πέρνεις ενα καλώδιο και συνδέεις το focus της οθόνης με την γείωση ,θα ακόυσεις ενα τσακ - τσακ σαν σπυνθήρισμα θα το κανεις κανα-δυο φορές και θα εχεις φτίαξει το focus της. -Mε προσόχη πάντα- Δηλ. η οθόνη θα ειναι αναμένη με την video board (στα χέρια σου ας πούμε- βάλε ενα χαρτί κατι να μην βραχυκυκλώσει) η οθόνη θα ειναι μόνο με την υψηλή συνδεμένη - και για να βρείς το focus στην λυχνια της οθόνη εχει ενα Pin το οποιο ειναι κάπως ποιο διαφορετικό απο τα αλλα ειναι σαν σε δυό πλαστικά μαζι θα το δείς
δοκίμασε και πες μου - με μεγάλη προσοχή πάντα -
 
Πετυχα τις προάλλες αυτο εδω το γερο εργάτη στα σκουπίδια. Πρόκειται για ενα Plato PC του πάλαι ποτέ κολοσσου της πληροφορικης στην Ελλαδα Πουλιαδη. Δεν θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες εδω γιατι κάποια στιγμούλα θα το παρουσιάσω σε δικο του thread. Θα πω μονο οτι ΔΕΝ ηταν σε αυτη την κατάσταση οταν το βρηκα! :poop::sick:


 
Οσα δεν φερνει ο χρονος... τις προαλλες προλαβα αυτα εδω δευτερολεπτα πριν καταληξουν στον κάδο απορριμμάτων. Εχουμε και λεμε. Δυο παραλληλα Iomega Zip Drive 250, ενα αυθεντικο τροφοδοτικο, δυο αυθεντικα παραλληλα καλωδια, 27 δισκους 100mb και 3 δισκους 250mb.



Καπως σκονισμενα, αλλα οχι σε ασχημη κατασταση. Το Zip Drive απ' ολες τις μεριες.







Δισκοι 100 και 250mb.




Για να τα δοκιμασω τα συνδεσα στο tweener μου. Χρησιμοποίησα τα Iomega SCSI Tools 5.51. Υπάρχουν δυο τροποι να γδαρει κανεις την γατα. ASPI driver για μια πιο μονιμη εγκατασταση.



Το κλασικο Guest για μια χρηση στα γρηγορα.



Το format του dos δεν υποστηριζει πληρες format των δισκων, ετσι χρησιμοποίησα τα Iomega Utilities. Ακομα και ετσι το 250 μπορει να κανει πληρες format μονο σε δισκους 250mb.




Πριν 25 χρονια ειχα ενα παραλληλο Zip 100 για κατι παραπανω απο ενα χρονο. Πηγαινα στο πανεπιστημιο και εφερνα roms, mp3 και software παιχνιδια στο σπιτι. Το πουλησα για να αγορασω το πρωτο μου CD-R drive, Philips CDD3610.
 
Πριν 25 χρονια ειχα ενα παραλληλο Zip 100 για κατι παραπανω απο ενα χρονο. Πηγαινα στο πανεπιστημιο και εφερνα roms, mp3 και software παιχνιδια στο σπιτι. Το πουλησα για να αγορασω το πρωτο μου CD-R drive, Philips CDD3610.
Το είχα αγοράσει από Στουρνάρα. Μάλιστα το πήρα 2 φορές, το πρώτο σαν αυτό στην φωτογραφία, το δεύτερο ήταν πιο τετράγωνο, χωρίς την κούρμπα πάνω. Υπήρχε και μια transparent έκδοση αλλά δεν μπόρεσα να τη βρώ τότε. mp3 και αρχεία μετέφερα και εγώ. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ποιότητα κατασκευής, είναι πολύ προσεγμένο και στιβαρό gadget (και οι δισκέτες του). Δουλεύει άψογα από τα Windows 95 μέχρι και σήμερα σε Windows 7 αλλά και σε ένα παλιό Acer AspireRevo με Puppy Linux που έχω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι εγινε ρε παιδια;

.jpg

Ψάχνοντας στο βουνο με την ηλεκτρονική σαβούρα (e-waste) για ανταλλακτικα για το Plato PC επεσα σε μερικα ακομα ενδιαφεροντα πραγματα.

Απο ενα τερατώδες full tower με ρόδες εβγαλα τα παρακατω:

QDI Advance 9 motherboard με επεξεργαστη Celeron 733MHz. Οχι το χειροτερο motherboard ολων των εποχων (τουλαχιστον δεν ειναι Elitegroup :fafoutis: ). Φαινεται να δουλευει σωστα, λειπει μονο ενα απο τα clips απο τα dimm slots αλλα δεν το επηρεάζει στην λειτουργια του. Βρηκα και τρεις μνημες 256mb SDRAM PC133, αλλα δυστυχώς ειναι one-sided και το συγκεκριμένο motherboard τις βλεπει σαν 128mb, αλλα παιζουν.




Ενα τροφοδοτικο ATX σε καλη κατασταση. Θυμαμαι αμυδρα την μαρκα, δεν θυμαμαι τι αποψη ειχα για αυτη τα χρονια εκεινα. Λειτουργει και θα το χρησιμοποιησω στο Plato PC.



Μια ακομα Nvidia TNT2 M64 32mb AGP μαρκας Pixelview. Δουλευει.




Επιπλεον βρηκα εναν NOS (new old stock) PCI eide και sata controller με bios. Ισως να φανει χρησιμος καποια στιγμη.



Και κλασσικα αφησα το καλυτερο για τελευταιο, μια ακομα CRT οθονη! :happyjump: Philips 107E6 η οποια ηταν καλη μικρομεσαια οθονη της εποχης και υποψιαζομαι οτι ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο την Proview που ειχαμε δει προ καιρου.


Καποια στιγμη συντομα ελπιζω να την καθαρισω και δοκιμασω ενδελεχώς.
 
Επαθα σοκ οταν σε ενα βουνο απο σαβουροhardware ανακαλυψα δυο διαμαντια. :bigeyes: Φυσικα ηταν τοσο μαυρα απο την βρωμα που μολις ξεχωριζαν τι ειναι. :sick:

Intel RapidCAD-1 εντελως καινουριο σφραγισμενο στο κουτι του. Προκειται για αναβαθμιση επεξεργαστη για υπολογιστες 386 και βασιζεται σε εναν πυρηνα 486. Βεβαιως μην περιμενετε τιποτα τρελες επιδοσεις, αλλα ηταν καλυτερα απο τον επεξεργαστη που αντικαθιστουσε.

Στο περιοδικο Infoworld 17 Φεβ 1992 διαβαζουμε οτι η τιμη του ειναι USD$500, κατι παραπανω απο $1000 σημερα με τον πληθωρισμο.




Imation Super Disk 120mb παραλληλο. Η συσκευασια ειχε ανοιχθεί και λειπει το ενα απο τα δυο χαρτονια που στηριζουν το drive, αλλα κατα τ' αλλα ειναι εντελως καινουριο και αχρησιμοποιητο, πληρες και σφραγισμενο.

Προκειται για μια ακομα συσκευη που διαβαζει κλασσικες δισκετες και δισκους LS120. Ηταν το αντιπαλο δεος των Iomega Zip drives, αλλα δεν ηταν ιδιαιτερα επιτυχημενο.

Στο περιοδικο PC Magazine Απρ 1998 η τιμη του ειναι USD$150.









 
Ειπα να κανω λιγη χαρτοκοπτική (ή μηπως χαρτονοκοπτικη; :) ) και να αναδημιουργησω το χαμενο στηριγμα απο την συσκευασια του Super Disk. Χρησιμοποίησα το υπάρχον στηριγμα σαν πατρόν και ενα παλιο χαρτοκουτι για το υλικο.

Σαν εργαλεια μονο ενα μολυβι, το καταπληκτικό κοπίδι Milwaukee, ενα κατσαβιδι gamebit (για να φτιαξω τις γραμμες στα σημεια που θα λυγιζει το χαρτονι, χωρις να το κοψω) και το self-healing cutting mat της X-Acto για να μην χαράξω το γραφείο μου.



Περισσότερη ωρα μου πηρε να βρω το καταλληλο χαρτοκουτι και να αφαιρέσω προσεκτικά ολες τις κολλητικές ταινιες που ηταν επανω του, παρα ολα τα υπολοιπα.

Φωτογραφια μονο απο το τελικο αποτελεσμα. Σιγουρα μπορει να το ξεχωρισει κανεις απο το αυθεντικο, αλλα δεν ειναι καθολου ασχημο και κανει καλα την δουλεία του. :cool:



Συνεπως, δεν ειναι το πιο δυσκολο πραγμα στον κοσμο να αναδημιουργησει κανεις μια αρχικη συσκευασια, ειδικα αν υπαρχει εστω και μερος απο την αυθεντικη. Θα προτεινα παντως, για να μην κανετε την ζωη σας δυσκολη, να εχετε ενα υψηλης ποιοτητας κοπιδι και να ξεκινησετε με ενα καινουριο κομματι χαρτονι.
 
Εχω 5 crt monitors για PC που λειτουργουν, οχι στην εντέλεια βέβαια. Τα 2 απο αυτα τα χαριζω σε οποιον ερθει βορεια προαστεια να παρει, μην τα παω ανακυκλωση, κριμα ειναι.
 
Πετυχα τις προάλλες αυτο εδω το γερο εργάτη στα σκουπίδια. Πρόκειται για ενα Plato PC του πάλαι ποτέ κολοσσου της πληροφορικης στην Ελλαδα Πουλιαδη. Δεν θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες εδω γιατι κάποια στιγμούλα θα το παρουσιάσω σε δικο του thread. Θα πω μονο οτι ΔΕΝ ηταν σε αυτη την κατάσταση οταν το βρηκα! :poop::sick:


Χμμμ..το ξέρω πολύ καλά αυτό το κουτί. Πρέπει να είναι κατασκευή του 1997-98. Τα λέω καλά;
 
Ενας συνάδελφος επεσε σε μια περίπτωση για τηλεοραση για 20€ και με σκέφτηκε. Του ειπα να την αγορασει για μενα. Πρόκειται για μια Sony KV-M1400D. Ειναι μια μονοφωνική τηλεοραση trinitron 14'' με SCART RGB.




Ειναι η δευτερη 14αρα Sony Trinitron που βρισκω!






Τετοια εχει και ο φιλος @Wally. Παει και αυτη λιγο μονοπαντα, αλλα κατα τ'αλλα δειχνει και ακουγεται καλα.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια χαρα! Απλα την αλλαξα για πιο νεο μοντελο διοτι δυστυχως δεν εχει service menu.

Και ενα μεγαλο παραπονο που εχω απο τις μικρες μονοφωνικες Sony...τα headphones ειναι επισης μονοφωνικα!!
 
Τελευταια crt tv sony trinitron που πηρα ειναι μια μαυρη στις 14" σχεδον καινουγια πεντακαθαρη μεσα εξω χωρις την πραγματικη γρατζουνια και εξαιρετικη εικονα στο κουτι της και ολα τα manuals.Eιχα πει δεν θα επαιρνα αλλη crt αλλα τετοια ευκαιρια δεν μπορουσα να την χασω.

Χορταστικη πλακα και αρκετη με τις crt εχει στο αγαπημενο μας facebook με τους hardcore χρηστες των pvm - bvm που αμα ακουσουν η δουν φωτογραφιες με gaming σε απλη crt tv sony trinitron η philips η samsung κλπ αρχιζουν τα ωραια επιστημονικα τους για το ποσο ανωτερα ειναι τα pvm απο τις crt tv στο retro gaming και γιατι το ενα και γιατι το αλλο και με λιγα λογια δεν θα επεφταν τοσο χαμηλα ωστε να παιξουν στις απλες αχρηστες για αυτους crt tv's χαχαχα.Και εδω μιλαμε για high end crt's οχι αστεια και δεν υπαρχει διασκεδαση σε crt tv και αλλα ωραια.Εχω περασει τελεια στο facebook :cool:.Ισως τους την εσπασα με τα αγαπημενα ποστ μου με τις crt tv και τις αναφορες για τις γομαρο scanlines των pvm - bvm...ε μαααα.

Και τα αυθεντικα arcades των 90ς να επεστρεφαν δεν θα επεφταν τοσο χαμηλα ωστε να πανε να παιξουν στις arcade καμπινες με arcade crt monitors που ειναι σαν τις crt tv.Mονο αν ειχαν οθονες pvm - bvm και crt υψηλης αναλυσης τυπου sony gdm fw900 χαχαχα :fafoutis::fafoutis::fafoutis:
 
Πίσω
Μπλουζα