ΦΑΝΤΑΖΙΟ

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας johnalepou
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
239.jpg
239.jpg

240.jpg
240.jpg
 
Είχα ξεχάσει ότι ο Στέλιος Καλογερόπουλος είχε παίξει βασικό ρόλο και στη σειρά "Περίπλους" από το βιβλίο του Διονυσίου Ρώμα. Πράγματι, αυτή η σειρά, παρά την ποιότητά της, δεν είχε μεγάλη επιτυχία.
 
Το καταλαβαίνω πώς μπορεί να έχεις "ευπρέπεια στις κινήσεις" - δεν τραγουδάς σαν τον Έλβις Πρίσλεϋ στα νιάτα του, είσαι χαμηλοβλεπούσος, δεν υψώνεις το μεσαίο δείχτη σου και γενικώς συμπεριφέρεσαι σαν γεροντοκόρος. Αλλά τι θα πεί "με ποιότητα στην έκφρασή του"? Υπάρχουν εκφράσεις χωρίς ποιότητα? Ίσως εκφράσεις Made in China?

Δεν έβλεπα τους Πανθέους, ούτε το έγω διαβάσει, αλλά θεωρούσα το Μάρμω κάτι σαν το Γκόλφω, Σύρμω κλπ, παρά το ότι αν θυμάμαι καλά προέρχεται από το αρχαίο και ωραιότατο "Ειμαρμένη". Αλλά συγγνώμην κύριε Αθανασιάδη μου, εκεί που βρίσκεσαι τώρα, είναι όνομα για ρομαντικό ζωγράφο το "Κίτσος"? Εμένα μου θυμίζει το άλογο του θείου μου στο χωριό που το έλεγαν Κίτσο. Γενικά σκέφτεσαι βοσκούς, φλογέρες, τα άγρια και τα ήμερα του βουνού και του λόγγου. Άντε το πολύ Κίτσο Τζαβέλλα. Όχι Κίτσο με πινέλα! Βεβαίως υπάρχει ο Κίτσος του τραγουδιού που πρέπει να ήταν αριστοκράτης αφού η μάδερ του κάθουνταν στην άκρη στο ποτάμι αντί να πλύνει κανένα σκουτί.
 
Χι χι την πρώτη φορά που άκουσα το "Je t' aime, mois non plus" ήταν σε κασετόφωνο που είχε φέρει μαζί του σε μια εκδρομή ο φιλόλογος που μας έκανε Κατηχητικό!! Τρίτη Γυμνασίου. ΤΟΤΕ δεν μου φάνηκε καθόλου περίεργο που ο κατηχητής μας είχε το τραγούδι, το έπαιξε να το ακούσω, και με ρώτησε "ξέρεις ποιο είναι αυτό το τραγούδι?" κι όταν είπα όχι μου είπε "Το "Je t' aime mois non plus"" - ούτε παράστησα ότι δεν ήξερα τι είναι το άσμα. Τώρα έχω διάφορες υποψίες (είχε και ψιλή φωνίτσα και το κοροϊδευτικό του παρατσούκλι από τους μαθητές ήταν "Λαλάκης"). Ωστόσο η συμπεριφορά του προς τους μαθητές υπήρξε πάντα άψογη.
 
Αποτυχημένη η φωτογραφία του εξωφύλλου. Εϊναι αυτό το πρόσωπο γυναίκας που δεν έχει φτάσει ακόμη τα 30?
 
Το 1977 η Βίκυ Βανίτα είχε φτάσει τα 30. Και η παρουσίασή της από το "Φαντάζιο" είναι αλλού γι' αλλού. Ήδη στο ξεκίνημά της, το 1968, είχε παίξει με τον Μάνο Κατράκη στον "Καπετάν Μιχάλη" του Καζαντζάκη και με τον Δημήτρη Χορν στον "Δον Ζουάν" του Μολιέρου. Αυτά ούτε που αναφέρονται στο άρθρο.
 
Έχω παρατηρήσει κι άλλες φορές ότι αυτά τα "βιογραφικά" του Φαντάζιο αγνοούν σημαντικά μέρη της καριέρας ηθοποιών.

Διάβαζα ότι γεννήθηκε το 1948 άρα το 1977 ήταν 29. Αλλά και να είχε φτάσει τα 30, αυτό το κουρασμένο πρόσωπο με τις ρυτίδες στα μάτια και το στόμα θυμίζει γυναίκα πολύ μεγαλύτερης ηλικίας. Να μην πω για τις ζάρες στη μασχάλη, για τις οποίες φταίει η πόζα - αλλά αυτό λέμε, ότι η φωτό είναι κακή.
 
Στη δεύτερη φωτό η κυρία δεν μοιάζει με την πανέμορφη Νόρα Βαλσάμη αλλά τη μεγαλύτερη και ασχημότερη αδελφή της.

Πώς μ' αρέσει η μοντέρνα ιστορία της κας. Νίκα (την οποία αγνοούσα παντελώς ως τώρα)... την είδε ο ηχολήπτης, την ερωτεύτηκε, και έσπευσε να ζητήσει το χέρι της από τους γονείς της (φαίνεται ότι για τη χρήση που έχει ένας σύζυγος για μία σύζυγο ένα χέρι αρκεί :P αλλά φαντάζομαι μαζί με το χέρι θα έπρεπε να πάρει και την υπόλοιπη όπως παίρνεις και κόκκαλο μαζί με το ψαχνό, διότι τι να την κάνανε κουλή οι γονείς της? ). Εκείνη τη ρώτησε κανένας? Ή η όλη διαπραγμάτευση έγινε μεταξύ παλιών και νέων ιδιοκτητών του εμπορεύματος?
 
Η Πλάκα ήταν η Κολυμβήθρα του Σιλωάμ? Ή μάλλον η πηγή στην οποία λουζόταν η Αφροδίτη και ξανάβρισκε την παρθενία της?

Παρατηρώ ότι στην εσωτερική φωτό η καλλίπυγος Νέλλη δείχνει απλόχερα τα φωνητικά προσόντα που την έκαναν δημοφιλή στα κέντρα αλλά όχι σε πωλήσεις δίσκων.
 
Και το εξώφυλλο, πάντως, αρκούντως αποκαλυπτικό θα το χαρακτήριζα!
 
elephadas είπε:
αλλά τη μεγαλύτερη και ασχημότερη αδελφή της.
Εδώ που τα λέμε ,την είχα δεί μιά φορά live , πρέπει να ήταν μέσα δεκαετίας του 1970 ,(έβγαζε βόλτα το μωρό της με το καροτσάκι ,στο Παγκράτι) και ΕΜΟΙΑΖΕ με την "μεγαλύτερη και ασχημότερη αδελφή της" ,θυμάμαι πως είχα απογοητευθεί!
 
Τι μας κάνεις μεσημεριάτικα tonytony!!! Βάλε και τη συνέχεια του ρεπορτάζ στη σελίδα 60, μη μας αφήνεις μισούς!!!
 
Πίσω
Μπλουζα