ΦΑΝΤΑΖΙΟ

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας johnalepou
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
ARETARA είπε:
Τι μας κάνεις μεσημεριάτικα tonytony!!! Βάλε και τη συνέχεια του ρεπορτάζ στη σελίδα 60, μη μας αφήνεις μισούς!!!
Η Kambia αφήνει;;; Καραδοκεί!!! Εγώ κανένα πρόβλημα!
 
Ε, δεν νομίζω να είναι δα και κάτι τόσο τρομερό μια δυο παραπάνω σελίδες σε ολόκληρο περιοδικό...
 
copyrights

Εγώ το ανεβάζω και κείνη ας πράξει όπως θέλει... :)

 


[edit] Sorry παίδες αλλά από ένα άρθρο (είτε είναι μέσα σε περιοδικό είτε όχι) μπορεί να γίνει παράθεση μόνο σύντομων αποσπασμάτων και ήδη το "τραβάμε" αφήνοντας ολόκληρες σελίδες. [edit]
 
Μάλιστα!!! Τώρα είναι ολοκληρωμένο το ρεπορτάζ. Που θα βρούμε την κυρία Ευσταθία Ναυπλιώτου για περισσότερο υλικό :P ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony να μην τα ξαναλέμε είσαι οχι θεός, ημίθεος!!!!
 
Μάλιστα. Μαθαίνουμε ότι στις ιδέες τους οι χαριτόβρυτες αφες Γαλάνη ήταν, καθ' ομολογίαν τους, πολύ πουριτανές. Όχι ότι χρειαζόταν να το πουν. Στις φωτογραφίες ο πουριτανισμός τους φαίνεται πολύ καθαρά.

 
279.jpg
279.jpg

280.jpg
280.jpg
 
Μ' αρέσει η βαθύτατη γνώση του επιμελητή του εξωφύλλου για την τζαζ. Ρυθμός από τη ζούγκλα? Σε λίγο θα γράψει ότι είναι μουσική που βοηθάει στο χώνεμα βραστού ιεραπόστολου. Μετά από αυτό, το άχρηστο διαλυτικό στο δεύτερο ι του εποποιία είναι πταίσμα. Τα διαλυτικά χρειάζονται μόνο στο δεύτερο φωνήεν μιας διφθόγγου όταν πρέπει να προφερθεί χωριστά. Δίφθογγος ιι δεν υπάρχει.
 
elephadas είπε:
Μ' αρέσει η βαθύτατη γνώση του επιμελητή του εξωφύλλου για την τζαζ. Ρυθμός από τη ζούγκλα? Σε λίγο θα γράψει ότι είναι μουσική που βοηθάει στο χώνεμα βραστού ιεραπόστολου. Μετά από αυτό, το άχρηστο διαλυτικό στο δεύτερο ι του εποποιία είναι πταίσμα. Τα διαλυτικά χρειάζονται μόνο στο δεύτερο φωνήεν μιας διφθόγγου όταν πρέπει να προφερθεί χωριστά. Δίφθογγος ιι δεν υπάρχει.
Ούτε υπάρχουν φυσικά στα ελληνικά τρίφθογγοι όπως στα ρώσικα. (ή στα βουλγάρικα δεν θυμάμαι ποιο απ' τα δυο).
 
"Σύλβα Κόσινα; πώς κατάντησε γυμνή;" διερωτάται στο παραπάνω εξώφυλλο το "Φαντάζιο" για τη γνωστή Ιταλίδα ηθοποιό. Για τα δικά του εξώφυλλα και τις αφίσες, που ήταν ό,τι πρέπει για οφθαλμόλουτρο, είχε διερωτηθεί ποτέ το περιοδικό;
 
atanasio είπε:
"Σύλβα Κόσινα; πώς κατάντησε γυμνή;" διερωτάται στο παραπάνω εξώφυλλο το "Φαντάζιο" για τη γνωστή Ιταλίδα ηθοποιό.
Οχι Ιταλίδα ,Ελληνίδα ,ο πατέρας της λέγονταν Κοσκινάς! Πολύ όμορφη κοπέλα. Νομίζω το γυμνή αφορά μια θεατρική παράσταση όπου εμφανίζονταν γυμνή.

Ο Γιώργος Ζωγράφος ,πολύ συμπαθής άνθρωπος. Θυμάμαι , λίγο πρίν το "Πολυτεχνείο" πρέπει να ήταν, το 1973 , εκανε μιά γιορτή ο σύλογος φοιτητών της Ανωτατης Βιομηχανικής Πειραιά, και είχε προσκαλέσει να τραγουδήσει ο Μπιθικώτσης. Περιμέναμε πως θα έρχονταν, καθώς αυτές οι εκδηλώσεις είχαν τότε "αντιστασιακό" χαρακτήρα ,αλλα ο..."σέρ" μας ζήτησε μιά εξωφρενική αμοιβή για να έρθει! (είπαμε...όλοι αντιστασιακοί ήταν!!!). Σαν εναλλακτική λύση ζητήσαμε τον Γιώργο Ζωγράφο ,που δέχτηκε αμέσως ,και αρνήθηκε να πάρει οποιαδήποτε αμοιβη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Michel Vaillant είπε:
πρέπει να ήταν, το 1973 , εκανε μιά γιορτή ο ,αλλα ο..."σέρ" μας ζήτησε μιά εξωφρενική αμοιβή για να έρθει! (είπαμε...όλοι αντιστασιακοί ήταν!!!)
Γενικότερα αντιστασιακά ο "σερ" στην επταετία

δεν ήταν και στο "πικ" του (δυστυχως) .

(το παρών θα αυτοκαταστραφεί/διαγραφεί ......)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Φιλιππινέζοι μάγοι ή τσαρλατάνοι? Δηλαδή το καλό περιοδικό αντιμετωπίζει σοβαρά την πιθανότητα να είναι πραγματικοί μάγοι?

2. Η καλαισθησία δεν είναι κάτι για το οποίο καμαρώνεις, αγαπητέ κύριε Λαμπρόπουλε. Είναι κάτι που ικανοποιεί, ή μάλλον είναι, εσωτερική ανάγκη. Η κακογουστιά και η ακαλαισθησία σε ενοχλούν. Τι νόημα έχει να λες "Πείτε μου μπράβο που γύρω μου κυριαρχεί καλαισθησία"?

3. Ορνέλα Μούτι - τελευταία γυναίκα Η αναφορά είναι στην ταινία του Marco Ferreri, "La derniere femme" με Ζεράρ Ντεπαρντιέ, Ορνέλλα Μούτι, Μισέλ Πικολί κι ένα ηλεκτρικό μαχαίρι κουζίνας. Την είχα δει και με έκανε να μη θέλω να πάρουμε ηλεκτρικό μαχαίρι για χρόνια.

4. Ο "Μύθος" δεν είναι σουξεδάκι που τραγουδιέται στη Λυσιστράτη όπως τραγουδούσε η Μαίρη Λίντα στο ελληνικό σινεμά, όπως μοιάζει να πιστεύει ο συντάκτης Δεν τραγούδησε το Μύθο η Τόλη. Έπαιζε στο χορό της Λυσιστράτης. Ο "Μύθος" είναι διάλογος μεταξύ του χορού γερόντων και του χορού γυναικών. Εδώ το αρχαίο κείμενο toy "Μύθου" και η καταπληκτική (και αθυρόστομη) μετάφραση του Πολύβιου Δημητρακόπουλου

Κώδικας:
http://www.mikrosapoplous.gr/lysistrati/lyrikos.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα