Φωτό από παλιές κασέτες

Lol ,το Classic Metal ballads ακριβως την ιδια συσκευασια την εχω σε CD.
 
Τις κασέτες με τις ροκ μπαλάντες τις είχα λιώσει στο κασετόφωνο πριν καμια 15αριά χρόνια!!!!! Ευχαριστώ που μου τις θύμισες!!! Είναι εύκολο να σκανάρεις και την πίσω πλευρά?..............όποτε μπορέσεις!
 
Ο αγαπημένος μου "Χρυσός Διπλός", που κόστιζε 400 δρχ και ήταν δώρο Χριστουγέννων το 1984, έμεινε "μονός" καθώς η πρώτη κασέτα πήγε δανεικιά κι αγύριστη.

picture.php


Κάνε μια στάση...το 1985


Αν μιλάμε για 80's εξώφυλλο!...ανάλογης αισθητικής πόστερς κοσμούσαν πολλά εφηβικά δωμάτια.

picture.php
 
abbey είπε:
Τις κασέτες με τις ροκ μπαλάντες τις είχα λιώσει στο κασετόφωνο πριν καμια 15αριά χρόνια!!!!! Ευχαριστώ που μου τις θύμισες!!! Είναι εύκολο να σκανάρεις και την πίσω πλευρά?..............όποτε μπορέσεις!
Oριστε και η πισω πλευρα.

picture.php


picture.php


saboter δεν ξερω αν εχεις κανει καποια φωτο upload στο παραπανωσου ποστ..εγω παντως δε βλεπω τιποτα.
 
Ξερει κανεις αν κυκλοφορουν στην αγορα ακομα αγραφες κασετες που ψαχνω για μια διακοσμηση?

Κατι σαν τις διαφανες TDK και ποσο κοστιζουν?

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Αυτή η συλλογή του Κατή με τις ροκ μπαλάντες ίσως να είχε μπει τότε στα μισά σπίτια της ελληνικής επικράτειας! :D Αξιοπρεπέστατη αν και για την οικονομία του χρόνου θυμάμαι κομμένα/μιξαρισμένα τα 'all the fools sailed away' και 'empty rooms' και μάλλον δε θυμάμαι λάθος. Είχε πλάκα και το 'κλείσιμο' της συλλογής με το κατάτι 'άσχετο-άκυρο' 'Κάνω μιαν ευχή' των Εξόριστων που στοίχειωσε γενιές ολόκληρες νεοελλήνων 'ροκάδων'! ;)
 
Wally είπε:
Οχι ακριβως για metal :D Απλα ηταν μεταλλου που ηταν ακομα καλυτερες απο της χρωμιου
Ο exetlaios έχει δίκιο. Οι F.I.S.T. δεν ήταν χρωμίου, πόσο μάλλον μετάλλου. Ήταν απλές Type I. Πλασαρίστηκαν σαν ιδανικές για Heavy Metal και Hard Rock. Η εικονιζόμενη ήταν δώρο με το Metal Hammer κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '90.

DSC00563.jpg


DSC00566.jpg


DSC00566.jpg

DSC00563.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakar, σίγουρα κυκλοφορούν ακόμα άγραφες κασέτες ήχου TDK, έχω δει σε super-market!
 
cass.jpg

Η πάνω δεξιά κασσέτα είναι απομαγνητισμού (degaussing). Δηλ. η κεφαλή αναπαραγωγής χρειάζεται περιοδικά (κάθε 2-3 μήνες) απομαγνητισμό, γιατί μαγνητίζεται από την επαφή της με την ταινία.Η πάνω αριστερή είναι καθαρισμού, της κεφαλής και του κάπσταν από τα υπολείματα της μαγνητικής επίστρωσης της ταινίας. Η κάτω αριστερή είναι μια σφραγισμένη μέμορεξ, χρωμίου, 60 άρα. Η κάτω δεξιά μια άγραφη RAKS χρωμίου πάλι,90 αρα. Θα ήθελα πολύ να είχα μια μετάλλου, άγραφη ή γραμμένη, αν και φυσικά έχουν εξαφανιστεί.
 
Η κασέτα με το πασίγνωστο χιτ "τα παπάκια", είχε γίνει πανικός στον παιδόκοσμο με αυτό το τραγούδι. Ακόμη θυμάμαι τη μέρα που η μητέρα μου μου έκανε δώρο αυτή την κασέτα!



26022011.jpg
 
Η κασέτα με τα "παπάκια", τρελό χιτ του παιδόκοσμου το 1983 περίπου! Ακόμη θυμάμαι όταν μου την έκανε δώρο η μητέρα μου!



Πάριος, πρέπει να είναι τέλη του 70 ή αρχές του '80



Προβολή συνημμένου 49402

Χριστιάνα - Μυτιληναίος (τους θυμάται κανείς; )



Προβολή συνημμένου 49403

Τσιτσάνης



Κοινούσης, 1973...εγώ δεν είχα καν γεννηθεί τότε



Προβολή συνημμένου 49401

Γιώργου Κατσαρού: Ο Δρόμος για τα Κύθηρα



26022011005.jpg

Και τέλος μια αγνώστου περιεχομένου



26022011006.jpg

26022011004.jpg

26022011001.jpg

26022011002.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη φαση!

Γιατι δεν τις ανεβαζεις σε ενα Αλμουμ στο προφιλ σου? Στο Imageshack σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχουν...
 
Έπος το θρεντ! Σαν να φτιάχτηκε για μένα!

Αγαπούσα και αγαπάω τις κασέτες, ήταν το πρώτο (και το μόνο, για χρόνια) μέσο στο οποίο άκουσα μουσική και όσες αντιγραμμένες είχα τότε, τις έχω ακόμα. Είμαι μάλιστα πολύ χαρούμενος επειδή πρόσφατα απέκτησα το ντέμο των Nemesis που είχε βγει το '95 μόνο σε κασέτα!

Βέβαια ο θησαυρός μου είναι η καμιά δεκαριά κασέτες με μαγνητοφωνημένες εκπομπές από Μητσικώστα στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΪ το '91 και το '92. Μακάρι να μπορέσω να βρω τρόπο για να σώσω το περιεχόμενό τους σε πιο σύγχρονο φορμάτ.

Εν καιρώ θα επανέλθω με φωτογραφίες από τη "συλλογή" μου. :)
 
Matsablokos είπε:
Βέβαια ο θησαυρός μου είναι η καμιά δεκαριά κασέτες με μαγνητοφωνημένες εκπομπές από Μητσικώστα στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΪ το '91 και το '92. Μακάρι να μπορέσω να βρω τρόπο για να σώσω το περιεχόμενό τους σε πιο σύγχρονο φορμάτ.
Είναι πανεύκολο, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα καλώδιο (σχεδόν πάντα τύπου jack 3.5mm, το γνωστό "καρφάκι") από την έξοδο ακουστικών του κασετόφωνου στην είσοδο μικροφώνου της κάρτας ήχου.
 
Πρόσφατα έκανα μία βουτιά σε παλιές κούτες σε πατάρια και αποθήκες και βρήκα πολλές παλιές κασέτες. Οι περισσότερες πετάχτηκαν, μιας και δεν είχαν κανένα νόημα (ήταν φτιαγμένες για να ακούω στο walkman), αλλά κράτησα μερικές που είχαν κάποια σημασία. Γενικά, αγοράζω πολύ μουσική από μικρός, αλλά ποτέ δεν μου άρεσαν οι κασέτες, και δεν αγόραζα. Προτιμούσα να αγοράζω βινύλια και μετά να γράφω επιλογές σε κασέτες για walkman κλπ. Το ίδιο κάνω και τώρα, όπου αγοράζω βινύλια και CD αλλά τα περνάω και τα ακούω σε mp3. Μες στο σκ θα πάρω κάποιες φωτό.

Για τις χρωμίου, είχα μπει σε ένα newsgroup στα μέσα του 90 όπου έκαναν ανταλλαγές bootlegs και η χρωμίου ήταν απόλυτος κανόνας, απαγορευόταν να μην γράψεις σε χρωμίου. Και σε άλλα μέρη από δω και από κει για τέτοιες ανταλλαγές πάντα ζητούσαν ή πρότειναν χρωμίου. Προσωπικά δεν είδα ιδιαίτερες διαφορές, αλλά δεν είχα και το υπερσύστημα ενισχυτή/ηχείων.

Για πέρασμα από κασέτα σε mp3, ότι είπε ο Maddog, αλλά προτείνω στην είσοδο line-in της κάρτας, η οποία είναι για αυτό τον σκοπό. Με τον ίδιο τρόπο μπορεί να περαστεί οτιδήποτε - βινύλια, βιντεοκασέτες (ήχος) κλπ.
 
Συμφωνώ απολύτως, στην line in πρέπει να συνδέσεις, είτε γουώκμαν είτε πικάπ, ντεκ κλπ. Και κάνεις εγγραφή με το audacity (www.audacity.sourceforge.net), το οποίο είναι open source και δωρεάν. Για βίντεο, εγώ πήρα ενά στικάκι, το οποίο έχω συνδέσει με το παλιό βίντεο της αδερφής μου, και επιτρέπει capture (δηλ.μετατροπή του βίντεο σε MPEG-2 και από εκεί σε DVD.
 
Uskoke είπε:
Συμφωνώ απολύτως, στην line in πρέπει να συνδέσεις, είτε γουώκμαν είτε πικάπ, ντεκ κλπ. Και κάνεις εγγραφή με το audacity (www.audacity.sourceforge.net), το οποίο είναι open source και δωρεάν. Για βίντεο, εγώ πήρα ενά στικάκι, το οποίο έχω συνδέσει με το παλιό βίντεο της αδερφής μου, και επιτρέπει capture (δηλ.μετατροπή του βίντεο σε MPEG-2 και από εκεί σε DVD.
Το πικάπ δίνει πολύ χαμηλό σήμα σε σχέση με τα άλλα αναλογικά μέσα. Πρέπει πρώτα να περάσει από ενισχυτή, διαφορετικά δεν θα ακουστεί τίποτε, ή κάτι πολύ χαμηλής έντασης.

Το audacity είναι εκπληκτικότατο σαν πρόγραμμα.
 
Εννοείται ότι το πικαπ θα το συνδέσεις με προνισχυτή:) Μιας και οι σύγχρονοι ενισχυτές δεν έχουν σύνδεση phono. Εγώ έχω τον Cambridge audio 540 P. (Μόνο για κεφαλές κινητού μαγνήτη-έχω την Ortofon OM5E). Υπάρχουν

ορισμένα πικάπ με ενσωματωμένο προενισχυτή. Μια άλλη λύση είναι ένας προενισχυτής της NAD που έχει ενσωματωμένη θύρα USB για σύνδεση με υπολογιστή (δεν θυμάμαι τώρα το μοντέλο). Δεν συνιστώ την σύνδεση κανονικού ενισχυτή (δηλ.ολοκληρωμένου ενισχυτή) με την Line in της κάρτας ήχου γιατί εγώ έκαψα έτσι την ενσωματωμένη κάρτα ήχου της μητρικής μου. Ευτυχώς αυτός που μου πούλησε τον υπολογιστή μου, που ήταν και φίλος μου, δέχτηκε να την αλλάξει, ενώ ήταν ολοφάνερο ότι εγώ την έκαψα. (Άλλαξα φυσικά ολόκληρη την μητρική με μια ολοϊδιά)
 
Πώ πωωωω .... άλλο ένα φοβερό θέμα !!!

Δυστυχώς, την κασέτα, της οποίας θα ήθελα να αναρτήσω φωτογραφία στο παρόν τόπικ, δεν θυμάμαι πού την έχω καταχωνιάσει !!! Θα προσπαθήσω, όμως, να την περιγράψω όσο το δυνατόν πληρέστερα [όπως, επίσης και ... το "ιστορικό" της] !!! Και .... είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς θα τη θυμηθείτε !!!

Που λέτε, εκεί στα μισά των 80ς, γύρω στο 1984, η πορτοκαλάδα ΗΒΗ είχε "οργανώσει" την εξής πολύ ωραία "φάση" : Με κάθε προϊόν ΗΒΗ που αγόραζες, έπαιρνες κι ένα έντυπο, το οποίο είχε φωτογραφίες διαφόρων συγκροτημάτων και καλλιτεχνών !!! Απ' ό,τι θυμάμαι, το έντυπο ήταν χρώματος πορτοκαλί [εμ, έπρεπε να παραπέμπει σε ... πορτοκαλάδα !!! ] !!! Και κάτω από τις φωτογραφίες των συγκροτημάτων & καλλιτεχνών υπήρχε χώρος για να εκδηλώσεις την προτίμησή σου, δηλαδή .... να ψηφίσεις κάποιους από αυτούς !!! Από τους 12, αν θυμάμαι καλά, καλλιτέχνες που θα έρχονταν πρώτοι σε ψηφοφορία, θα επιλεγόταν ένα τραγούδι, το οποίο ... θα περιλαμβανόταν σε μια κασέτα - συλλογή που θα κυκλοφορούσε η ίδια η ΗΒΗ !!!

Και πράγματι ... όταν τελείωσε η διαδικασία της "ψηφοφορίας", κυκλοφόρησε στα δισκάδικα μια αξιοζήλευτη συλλογή της ΗΒΗ σε κασέτα !!! Το όνομά της : ΗΒΗ STAR CLUB !!! Η δε κασέτα ... είχε χρώμα πορτοκαλί !!! Αυτό, πια, την έκανε ανάρπαστη, έγινε κασέτα - φετίχ στα μαθητικά μας τα πάρτι !!!

Όσο για τα τραγούδια των καλλιτεχνών, που ψηφίστηκαν από το κοινό, να ποια περιλάμβανε η πορτοκαλί κασέτα : Wham - Wake me up before you go-go, Nina Hagen - The Change, Nena - Just A Dream [τι κορίτσι αυτή η Γερμανιδούλα !!!! Ααααχ, κι αυτή η "παιδική φωνή της" .... Εδώ το ίδιο τραγούδι στη γερμανική του βερσιόν = http://youtu.be/d70-tkYPHYQ], Joan Jett - Fake friends, Men At Work - It's a Mistake, Styx - Mr Roboto, Animals - The Night και άλλα που δεν θυμάμαι ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα