Aγαπημένη Κονσόλα [1991-2001]

Aγαπημένη Κονσόλα [1991-2001]

  • Nintendo Gamecube

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sega Dreamcast

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Atari Jaguar

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Playstation 1

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Playstation 2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Neo Geo

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • CD32

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    3
Imgema είπε:
Μάλλον εννοεί ότι τα λίγα καλά παιχνίδια που έχει το Ν64 είναι καλύτερα από τα καλά παιχνίδια του PS1 και ας έχει περισσότερα το τελευταίο. Πράγμα με το οποίο συμφωνώ αλλά είναι καθαρά προσωπική άποψη και θέμα γούστου.
είναι όντως 100% καθαρά προσωπική άποψη και φυσικά ο καθένας έχει διαφορετική,το πρόβλημα είναι όταν τη παρουσιάζεις ως γεγονός.
 
Imgema είπε:
Μάλλον εννοεί ότι τα λίγα καλά παιχνίδια που έχει το Ν64 είναι καλύτερα από τα καλά παιχνίδια του PS1 και ας έχει περισσότερα το τελευταίο. Πράγμα με το οποίο συμφωνώ αλλά είναι καθαρά προσωπική άποψη και θέμα γούστου.
Η δικη σου προσωπικη γνωμη, οπως η δικη μου ειναι οτι τα top παιχνιδια του ps1 ειναι καλυτερα απο τα τοπ του Ν64.

Αλλα τουλαχιστον κανενας δεν διαφωνει οτι του ps1 ειναι περισσοτερα. Λογικο ειναι: σε μεγαλυτερο συνολο, θα εχεις περισσοτερα τοπ (και περισσοτερες σαβουρες).
 
nintendo 64 for me μονο και μονο για τις ατελειωτες ωρες που περασα παιζοντας mario cart και super mario 64
 
Και για να ξεμπλέξουμε τα "γεγονότα" με τις "απόψεις" περί N64 vs PS1:

To PS1 έχει περισσότερα παιχνίδια από το N64 - Γεγονός.

Το PS1 έχει περισσότερα καλά παιχνίδια από το N64 - Γεγονός. Έχει και περισσότερα κακά :p

To PS1 έχει καλύτερα παιχνίδια από το N64 ή το αντίστροφο - Προσωπική άποψη, αλλά:

To PS1 έχει καλύτερα RPG και fighting games - Γεγονός.

Το N64 έχει καλύτερα FPS και 3D platform games - Γεγονός.

Το PS1/N64 έχει καλύτερα games από άλλα genres - Προσωπική άποψη γιατί οι διαφορές εκεί είναι πολύ μικρότερες.

Αυτό σαν τελεία στο θέμα N64 vs PS1.
 
Imgema είπε:
Και για να ξεμπλέξουμε τα "γεγονότα" με τις "απόψεις" περί N64 vs PS1:
To PS1 έχει περισσότερα παιχνίδια από το N64 - Γεγονός.

Το PS1 έχει περισσότερα καλά παιχνίδια από το N64 - Γεγονός. Έχει και περισσότερα κακά :p

To PS1 έχει καλύτερα παιχνίδια από το N64 ή το αντίστροφο - Προσωπική άποψη, αλλά:

To PS1 έχει καλύτερα RPG και fighting games - Γεγονός.

Το N64 έχει καλύτερα FPS και 3D platform games - Γεγονός.

Το PS1/N64 έχει καλύτερα games από άλλα genres - Προσωπική άποψη γιατί οι διαφορές εκεί είναι πολύ μικρότερες.

Αυτό σαν τελεία στο θέμα N64 vs PS1.
το έθεσες πολύ σωστά αλλά προσωπικά πιστεύω ότι και το ποιος την έχει καλύτερη (την κατηγορία :D ) είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό θέμα,για παράδειγμα εγώ δεν μπορώ να δεχτώ ότι επειδή το ένα σύστημα έχει π.χ 2-3 πολύ καλούς τίτλους (κατα κάποιους αριστουργηματικούς) σε μια κατηγορία παίρνει αυτόματα φαλάγγι ΚΑΘΕ πρόταση του αντιπάλου και κερδίζει ένα ολόκληρο genre.

τοποθετήστε το και σε διάλογο:

υποψήφιος αγοραστής προς πωλητή: ...οπότε επειδή μου αρέσει το "τάδε" είδος παιχνιδιών,ποια κονσόλα μου προτείνετε για αγορά; την "χ" ή την "ψ" ;

πωλητής: θα σας πρότεινα τη "ψ"

αγοραστής: μα...βλέπω ότι η "χ" έχει 200 τίτλους παραπάνω στο συγκεκριμένο είδος από την "ψ",πολλοί από τους οποίους μάλιστα έχουν πάρει πολύ καλές ή και άριστες κριτικές...

πωλητής: ναι αλλά η "χ" δεν έχει τους 2-3 "κλασικούς" τίτλους που έχει η "ψ"

αγοραστής: ............................................

σας φαίνεται λογικό αυτό :D ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικα η ψηφοφορια κατεληξε "ps1 VS N64" ενω η κονσολα με τους περισσοτερους ψηφους ειναι το dreamcast !
 
Παραδοσιακα το Dreamcast παιρνει τα σκαλπ σε τετοιου ειδους δημοσκοπησεις...και οχι αδικα!

Δεν πεθαινει λεμε!
 
@Krem

Πρόσεξε, δεν είπα "περισσότερα καλά FPS", είπα απλά "καλύτερα FPS". Τώρα αν ο άλλος θέλει να παίξει 5-6 καλούτσικα FPS και να χάσει τα 2-3 κορυφαία, δικαίωμά του. Δεν αλλάζει το γεγονός ότι τα λίγα που έχει το N64 είναι καλύτερα.

Αν κάποιος μου έλεγε "μου αρέσουν τα platform" τί θα του πω, το PS1 με τα Sryro the Dragon και Croc ή το Ν64 με τα Mario64, Banjo, DK64, Conker κλπ? Όπως και αν με ρωτήσει κάποιος "θέλω RPG τί να πάρω?" Τι θα του πω N64? Επειδή έχει ένα Zelda όλο και όλο? (το οποίο είναι action-adventure ουσιαστικά). Αν του αρέσουν τα fighting τι θα του πω το N64 το οποίο έχει μόνο ένα αξιόλογο Mace the Dark Age ή το PS1 που έχει 2-3 κλασσικά fighting games όπως Tekken και Soul Edge? Ακόμα και αν μου αρέσει το Mace περισσότερο, δεν θα κάτσω ποτέ να πω ότι το N64 έχει καλύτερα fighting games.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
@Krem
Πρόσεξε, δεν είπα "περισσότερα καλά FPS", είπα απλά "καλύτερα FPS". Τώρα αν ο άλλος θέλει να παίξει 5-6 καλούτσικα FPS και να χάσει τα 2-3 κορυφαία, δικαίωμά του. Δεν αλλάζει το γεγονός ότι τα λίγα που έχει το N64 είναι καλύτερα.

Αν κάποιος μου έλεγε "μου αρέσουν τα platform" τί θα του πω, το PS1 με τα Sryro the Dragon και Croc ή το Ν64 με τα Mario64, Banjo, DK64, Conker κλπ? Όπως και αν με ρωτήσει κάποιος "θέλω RPG τί να πάρω?" Τι θα του πω N64? Επηδή έχει ένα Zelda (το οποίο είναι action-adventure ουσιαστικά). Αν του αρέσουν τα fighting τι θα του πω το N64 το οποίο έχει μόνο ένα αξιόλογο Mace the Dark Age ή το PS1 που έχει 2-3 κλασσικά fighting games όπως Tekken και Soul Edge? Ακόμα και αν μου αρέσει το Mace περισσότερο, δεν θα κάτσω ποτέ να πω ότι το N64 έχει καλύτερα fighting games.
δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένο είδος ούτε σε συγκεκριμένες κονσόλες,γενικά μιλάω ;)
 
Wally είπε:
Παραδοσιακα το Dreamcast παιρνει τα σκαλπ σε τετοιου ειδους δημοσκοπησεις...και οχι αδικα!
Δεν πεθαινει λεμε!
εεεεετσι... ρε ρεμαλια (φωνη Κωνστανταρα) το απιστευτο 3DO και το γλυκουλη :p CDI γιατι δεν τα βαλατε..;; στημενα ολα τσ τσ τσ χαχαχα
 
Δηλαδη επρεπε και εγω που ειμαι αμιγκοβιος να ψηφισω CD32, να φταναμε το saturn και να απειλουσαμε το gamecube ?
 
mike είπε:
Δηλαδη επρεπε και εγω που ειμαι αμιγκοβιος να ψηφισω CD32, να φταναμε το saturn και να απειλουσαμε το gamecube ?
Ε, μα...Μόνος σου το είπες. Υπάρχει λίστα που γράφει amiga και ψηφίζεις άλλο ;
 
mike είπε:
Τελικα η ψηφοφορια κατεληξε "ps1 VS N64" ενω η κονσολα με τους περισσοτερους ψηφους ειναι το dreamcast !

Wally είπε:
Παραδοσιακα το Dreamcast παιρνει τα σκαλπ σε τετοιου ειδους δημοσκοπησεις...και οχι αδικα!
Δεν πεθαινει λεμε!
Δείτε τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Game cube παντως ειναι δεδομενο οτι επρεπε να εχει παρει περισσοτερες ψηφους γιατι πολυ απλα ειναι η κορυφαια κονσολα απο ολες της ψηφοφοριας αλλα δυστηχως δεν εγειναι αυτο.
 
Ψηφισα κατα λαθος το N64 - μιας και ηταν η καλυτερη κονσολα της γενιας της - αλλα η αγαπημενη μου ηταν το Gamecube.
 
Αντικειμενικά και υποκειμενικά η καλυτερη κονσόλα εκείνης της εποχής ήταν το ps1,o ουσιαστικός συνεχιστής του snes με δεκάδες παιχνίδια ΚΟΡΥΦΗ.Το Ν64 είναι πολύ καλό σήμερα που θα το πάρεις με 40 ευρώ, αν έσκαγες τα χρήματα τότε αντι να πάρεις ps1 για να πάιξεις όλα κι όλα δέκα παιχνίδια, κανονικά θα βαρούσες το κεφάλι σου στον τοίχο.Και πόσο θα έπαιζες το ζελντα ή το banzo kazzoie;Για ολόκληρά χρόνια;Εμένα προσωπικά η αγαπημένη μου κονσόλα είναι το snes αλλά όποιος δεν είναι fanboy κατανοεί πως η sony με τα ps1 και ps2 μάζεψε σώβρακα και άφησε τους υπόλοιπους χιλιόμετρα πίσω.Αντίστοιχα η nintendo πάντα ήταν και είναι η κορυφη στα handhelds.
 
Ειναι επισης πολυ υποκειμενικο - το καλυτερη κονσολα - δεν εννοουμε παντα αυτη που πουλησε περισσοτερο. Ειναι πιο απλο να μεινουμε στην αγαπημενη του καθενα μας, στη συγκεκριμενη δεκαετια.
 
Tupamaro είπε:
Αντικειμενικά και υποκειμενικά η καλυτερη κονσόλα εκείνης της εποχής ήταν το ps1 ....η sony με τα ps1 και ps2 μάζεψε σώβρακα και άφησε τους υπόλοιπους χιλιόμετρα πίσω.
Οπότε αν αντικειμενικά και υποκειμενικά η καλύτερη κονσόλα είναι αυτή που παίρνει τα σώβρακα από τους άλλους τότε θα πρέπει να υποστηρίξεις ότι το Wii είναι αντικειμενικά και υποκειμενικά η καλύτερη κονσόλα σήμερα αφού πήρε τα σώβρακα από το PS3. Επίσης το Dreamcast δεν θα έπρεπε να βγαίνει πρώτο στην ψηφοφορία γιατί αντικειμενικά και υποκειμενικά όλοι οι υπόλοιποι του πήραν τα σώβρακα, ή τουλάχιστον τους τα χάρισε η Sega.

Εγώ πάντως δεν χτύπησα το κεφάλι μου στον τοίχο, μια χαρά ευχαριστήθηκα τα games του που ήταν αρκετά (για μένα που έτσι κι αλλιώς παίζω πάντα λίγα και καλά). Αντιθέτως, φίλος μου που είχε PS1 χτύπαγε το κεφάλι του στον τοίχο αφού χρειάστηκε να αλλάξει την κονσόλα μία φορά και να κάνει και service αργότερα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα