AM-DRIVE.....Επιτέλους στα ράφια!!

Καταρχήν gtsamour, όντως έχω παράσιτα στο Arkanoid.

Κατα δεύτερον:

Υπάρχουν διάφορα ωραία πράγματα για τον Spectrum +3, όπως:

http://www.worldofspectrum.org/zxplus3e/software.html#taprom

Εδώ μέσα παίζει ένα προγραμματάκι το MFormat.

Με το εν λόγω πρόγραμμα μόλις τώρα φόρμαρα δισκέττα 3.5 ιντσών στα 828Κ, μέσω του Spectrum +3.

Ικανότατο το AM-Drive θα έλεγα !!!

Το πρόγραμμα το πέρασα στον spectrum, από το στερεοφωνικό μου.

Το Σ.Κ. αν βρω χρόνο θα τεστάρω κι άλλα 8 bitα, αν λειτουργούν με το AM-Drive.
 
Αφού μπορείς να κάνεις το ίδιο από το πρόγραμμα εγγραφής δισκετών για τον Amstrad στο PC, αρκεί στο format να επιλέξεις 80 tracks αντί 40.

Το πρόβλημα με τον παραμορφωμένο ήχο στον +3 παρατηρείται μόνο στην πρώτη έκδοση του μηχανήματος. Στην +3Α και +3Β έχει λυθεί και μάλιστα ο +3Β έχει και stereo ήχο (ενώ όλα τα προηγούμενα είχαν mono).

Tο πρόβλημα οφείλεται στο ότι η Amstrad ξέχασε να βάλει μια αντίσταση στον εκπομπό του transistor TR5 με αποτέλεσμα αυτό να λειτουργεί σαν διακόπτης, με το γνωστό αποτέλεσμα του παραμορφωμένου ήχου όταν παίζουν και τα τρία κανάλια μαζί.

Η λύση είναι να βάλει κανείς μια αντίσταση 220ohm στον emitter του TR5 (BC239) και το πρόβλημα θα αποτελεί πια παρελθόν.

Μου πήρε μισή ώρα σύνολο να το κάνω.



Eπίσης πρόσφατα αντικατέστησα τις δύο original ROMS του +3 με τις απείρως καλύτερες +3e roms.
 
Καλά αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω, διότι θα το κάψω ΧΑ ΛΑ ΡΑ :)

Οι Roms που λες, τι διαφορά δίνουν στο μηχάνημα και πόσο κοστίζουν ?
 
Aν όντως θέλεις να το κάνεις το fix μπορώ να στο κάνω εγώ.

Οι +3e roms έχουν διορθωμένα όλα τα bugs που είχε η original rom και επιπλέον διαθέτει και πολλά επιπλέον features κυρίως όσον αφορά δεύτερο εξωτερικό drive αλλά και πάρα πολλά άλλα.

Μπορείς να βρείς πληροφορίες εδώ

http://www.worldofspectrum.org/zxplus3e/

Οι roms δεν πωλούνται, απλά τις κατεβάζεις και με έναν eprom flasher τις γράφεις σε δύο τσιπάκια επρομ 27C256 (32Kb).

Το κάθε άδειο τέτοιο τσιπάκι κάνει 4 ευρώ οπότε συνολικά θα πάει περίπο 8 ευρώ.

Μετά μπαίνουν πολύ εύκολα γιατί όι ήδη υπάρχουσες roms του μηχανήματος είναι πάνω σε βάσεις οπότε τις βγάζεις και βάζεις τις +3e μέσα σε μισό λεπτό.

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου τις γράψω και να στις εγκαταστήσω κιόλας.
 
gtsamour εντάξει το fix είναι ιστορία και θα το δούμε εν ευθέτω χρόνο...

Είμαι εν Αθήναις! Αν δεν σου είναι δύσκολο, ετοίμασε μου τις Roms και στείλε μου pm να βρεθούμε να μου τις δώσεις, να σε πληρώσω κιόλας.

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου, είμαι περίεργος να δω τις διαφορές :)
 
Αν σε ενδιαφέρει για τις roms πάρε δύο 27C256 από κάποιο μαγαζί με ηλεκτρονικά (πχ Κατουμάς στο κέντρο) και πέρνα από το σπίτι μου να στις γράψω, μένω Γλυφάδα. Ή αν δε μπορείς να βρείς μπορώ να πάρω eproms εγώ και μου δίνεις όσα κάνουν.
 
gtsamour: Αν δεν σε πειράζει πάρε μου εσύ τα τσιπάκια και θα έρθω σπίτι σου με τον Spectrum μου να τα βάλουμε. Φοβάμαι να μην πάρω κάτι άσχετο. Μένω Αργυρούπολη, θα μιλήσουμε από βδομάδα...
 
A ok, είμαστε και κοντα. Θα πάρω 2 chipάκια και θα τα φλασάρω, δύό λεπτά θα πάρει και για τα δύο.

Μάλιστα στην Αργυρούπολη είναι και το μαγαζί με ηλεκτρονικά που αγοράζω τα chipάκια.

http://www.beskas.gr

Οδός Ανεξαρτησίας 21 Αργυρούπολη
 
Super !!! Αν θέλεις στείλε μου το κινητό σου με Pm να σε πάρω τηλέφωνο από εβδομάδα.
 
sylvester είπε:
Super !!! Αν θέλεις στείλε μου το κινητό σου με Pm να σε πάρω τηλέφωνο από εβδομάδα.
Το κινητό μου είναι 6973981636, Γιώργος.

Πάρε με μέσα στη βδομάδα να κανονισουμε πότε θα έρθεις για να τα έχω πάρει και γράψει κανα δυο μέρες πιο πρίν.
 
Χάρη στον gtsamour, έχω νέες ROMs για τον Spectrum +3 !!

Ευχαριστώ πολύ !!
 
Να τις χαρείς :D Βρές βρε Συλβέστρο τι παραπάνω κάνουν ακριβώς και πές μου και μένα....
 
Λοιπόν, τα σημαντικότερα που μάζεψα είναι:

01. Added support for MMC/SD devices

02. Improved speed of sustained hard disk reads

03. Added support for various other IDE interfaces

04. Enhanced CAT TAB command to display detected geometry for each drive

05. Changed FORMAT TO command; automatically detects drive geometry, so now only needs a unit number and number of partitions

06. Fixed "No files found" message appearing when multiples of 63 files are displayed

07. Fixed handling of partitions greater than 8MB in +3DOS (access previously wrapped to below 8MB, due to 16-bit operations on record numbers)

08. Fixed incompatibility with Multiface 3 (now allows saving snapshots to floppy disk)

09. Bugfix (+3e): fixed menu bugs trying to enter 48K BASIC and Loader etc

Με λίγα λόγια, με τις νέες ROMs, ο Spectrum +3 αλλάζει πρόσωπο και κτυπάει δυνατότητες 16 bit μηχανημάτων !!!
 
sylvester είπε:
Με λίγα λόγια, με τις νέες ROMs, ο Spectrum +3 αλλάζει πρόσωπο και κτυπάει δυνατότητες 16 bit μηχανημάτων !!!
Αμε! Πως! Τρέχει και windowz! :rofl: :rofl:
 
RYGAR: Πιθανόν να ξέρεις ...

http://www.symbos.de/

...τι μπορεί να κάνει ο Z80 ... και μετά μου λες για windows :)

Απλά τώρα με το DivIDE ... όπου νά 'ναι έρχεται και το port για Spectrum 128, +2, +3 κλπ.
 
Παιδιά μπορώ να προμηθευτώ κάπως αυτό το Drive?θα ήταν εύκολο να το βάλω μόνος?Έχω κάποιες βασικές ηλεκτρονικές γνώσεις.

Εγώ δεν έχω Amstrad αλλά έναν spectrum +3 που χρησιμοποιούσε το ίδιο drive 3 ιντσών με τον CPC αλλά δυστυχώς το χάλασα,γιατί όταν το άνοιξα για να του αλλάξω ιμάντα χάθηκε μια μικροσκοπική βελονίτσα λίγων χιλιωστών που είναι αυτό που βοηθά το drive να γράφει.Έτσι μπορώ να διαβάσω δισκέτες 3 ιντσών αλλά όχι να γράψω.

Οπότε πως μπορώ να το αγοράσω για τον spectrum +3 ?

PM PLEASE!!!!!!

THANK YOU!
 
Πίσω
Μπλουζα