Amiga vs Atari ST

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Shinobi
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
έπαιζε με ποντίκι απλά δεν είχε freelook ...
 
Μήπως είμαστε λίγο off topic; To thread λέγεται Amiga vs Atari ST, που έχει μια κάποια πρόκληση. Το να τα βάλω με τα PC (της εποχής εννοείται) δεν έχει ενδιαφέρον για μένα αφού είναι πολύ εύκολος στόχος...
 
Ποιο DOOM ρε σεις? υπαρχαν την ιδια εποχη χιλιαδες καλυτερα παιχνδια σε αμιγκα.

Το doom ηταν και ειναι υπερκτιμημενο. Απλα ηταν ενα νεο ειδος, τις μοδας.

Η επανασταση που εφερε το dune2 στην αμιγκα, δεν συγκρινεται με το doom.

Ακομα και τα παιχνδια μεταξυ τους δεν συγκρινονται, μιλαμε για αλλο βαθος,

αλλο επιπεδο. Πολυ καλυτερο το dune2 απο οποιαδηποτε εκδοση του Doom.

Δεν εφταιγε το συγκεκριμενο παιχνιδι επειδη ΕΣΕΝΑ σε εκανε να αφησεις την αμιγκα.
 
mike είπε:
Ποιο DOOM ρε σεις? υπαρχαν την ιδια εποχη χιλιαδες καλυτερα παιχνδια σε αμιγκα.Το doom ηταν και ειναι υπερκτιμημενο. Απλα ηταν ενα νεο ειδος, τις μοδας.
Μια μόδα που κρατάει 18 χρόνια είναι καθεστώς, όχι μόδα.

Τώρα το DUNE, δεν μου άρεσε καθόλου.

Εξαρτάται το είδος των παιχνιδιών που παίζει ο καθένας, αλλά αντικειμενικά το DOOM άλλαξε τα πάντα στο gaming.

Ακομα και τα παιχνδια μεταξυ τους δεν συγκρινονται, μιλαμε για αλλο βαθος, αλλο επιπεδο. Πολυ καλυτερο το dune2 απο οποιαδηποτε εκδοση του Doom.

Δεν εφταιγε το συγκεκριμενο παιχνιδι επειδη ΕΣΕΝΑ σε εκανε να αφησεις την αμιγκα.
Πρώτον δεν σου φωνάζω, σέβομαι τις απόψεις σου, θα ήθελα με καλύτερο τόνο αν είναι δυνατόν να συζητάμε.

Ο καθένας μας βλέπει το gaming διαφορετικά, μη προσπαθείς να επιβάλεις απόψεις. Εννοείται, για μένα (επαναλαμβάνω: για μένα) όντως το DOOM ήταν χιλιάδες φορές καλύτερο από οποιοδήποτε Dune.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Doom ξεDoom εγώ με την Amiga παίζω ακόμα, το Doom το έχω στο κινητό σε java....
 
το DOOM ήταν επανάσταση στο gaming ανεξαρτήτου πλατφόρμας! Είναι ιστορία.

Επίσης φίλε mike για το Dune2 που λες δεν παίζει, τον Δεκέμβριο του 1992 κυκλοφόρησε πρώτα για pc και κάπου στο 1993 και σε amiga/megadrive... :P μαστίγωμαααααααα

Και στο κάτω-κάτω της γραφής, το dune2 ήταν απλά μια πάρα πολύ καλά υλοποιημένη ιδέα, το DOOM ήταν και πάρα πολύ καλά υλοποιημένη ιδέα και επίτευγμα προγραμματισμού/"νέων τεχνολογιών" , δεν μπορείς να τα συγκρίνεις...


" Originally released for DOS in 1992, Dune II was one of the first PC games to support the recently introduced General MIDI standard. Game-audio was programmed with the middleware Miles audio library, which handled the dynamic conversion of the game's MIDI musical score, originally composed on the Roland MT-32, to the selected soundcard. At initial release, the game's setup utility lacked the means to support separate output devices for the musical-score and speech/sound-effects. This limitation was frustrating to owners of high-quality MIDI-synths (such as the Roland Sound Canvas), because users could not play the game with both digital sound-effects (which MIDI-synths lacked) and high-quality MIDI score. Westwood later published a revised setup utility to enable users select a different soundcard for each type of game audio: digital-speech, music, and sound effects.


 


In 1993, it was ported to Amiga and Mega Drive/Genesis. Two years later it was also brought to the Archimedes and Risc PC range of RISC OS computers.



The Amiga floppy disk port is nearly identical in interface and game play to the PC version, albeit with less detailed graphics and frequent disk swapping — the game uses 5 disks. Save games are stored on a specially formatted disk.[...]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω όμως πως ανεξάρτητα με το αν άρεσε ή όχι το Doom σε κάποιον, δεν έπαυε να είναι ένα μόνο παιχνίδι. Το να πουλήσεις την Amiga σου εκείνη την εποχή για αν αγοράσεις PC ήταν επενδυτική γκάφα που την έκλαψαν πάρα πολλοί στη συνέχεια. Πόσο έστεκε αξιοπρεπώς το PC σου χωρίς αναβάθμιση πριν αρχίσεις να μην μπορείς να τρέχεις κανέναν καινούργιο τίτλο; 6 μήνες; Ένα χρόνο (no way); Δεν θα ήταν καλύτερα να είχες κάνει οικονομίες ώστε να μην ξεπουλήσεις την Amiga σου, η οποία ακόμα και σήμερα έχει μεταπωλητική αξία;

Εγώ πάντως χαίρομαι ιδιαίτερα που κρατήθηκα (πίστεψέ με, κι εγώ ζαχάρωνα ένα 386 για όλα τα adventures της Sierra που δεν κυκλοφορούσαν για Amiga) και αντί για PC επένδυσα σε Α1200 + σκληρό δίσκο. Κέρδισα (και ακόμα κερδίζω) 17 συναπτά έτη gaming. Που θα ήταν σήμερα ο 386 αν τον είχα αγοράσει;
 
Και εγω εγκατελειψα την Amiga το 1995. Mεχρι τοτε PC ουτε ζωγραφιστο. Sega κονσολια και Amiga. Υου needed nothing more!
 
alkis21 είπε:
[..]. Που θα ήταν σήμερα ο 386 αν τον είχα αγοράσει;
εγώ τον έχω (ΙΒΜ PS1/pro) σε λειτουργεία στο γραφείο μου... δεν μπορώ να καταλάβω τί εννοείτε κύριε :P :P:P:P
 
keropi είπε:
το DOOM ήταν επανάσταση στο gaming ανεξαρτήτου πλατφόρμας! Είναι ιστορία.
Επίσης φίλε mike για το Dune2 που λες δεν παίζει, τον Δεκέμβριο του 1992 κυκλοφόρησε πρώτα για pc και κάπου στο 1993 και σε amiga/megadrive... :P μαστίγωμαααααααα

Και στο κάτω-κάτω της γραφής, το dune2 ήταν απλά μια πάρα πολύ καλά υλοποιημένη ιδέα, το DOOM ήταν και πάρα πολύ καλά υλοποιημένη ιδέα και επίτευγμα προγραμματισμού/"νέων τεχνολογιών" , δεν μπορείς να τα συγκρίνεις...
Το dune σιγουρα ηταν φοβερη ιδεα και πρωτοτυπη πραγματικα. Αλλα το doom σαν ιδεα προυπηρχε. Η πραγματικη καινοτομια στα FPS ηταν το wolfenstein 3d που κυκλοφορησε το 92 και ετρεχε καλα ακομα και σε 286.

Θα ελεγα οτι το doom ειναι για τα fps οτι το command and conquer για τα RTS. Αυτο που τα εκανε γνωστα τα genres στο ευρυ κοινο, αλλα οχι το πρωτο στο ειδος τους

Παντως το doom ζοριζε ακομα και 386. Ηταν ιδιαιτερα απαιτητικο για την εποχη. Η αμιγκα τι ειχε απο FPS? Ειχα δει το deathmask σε α500 το οποιο ηταν μαλλον μετριο αλλα δεν ξερω στα ανωτερα μοντελα τι ειχε βγει και πως συγκρινοταν με το doom
 
Το καλύτερο FPS για Amiga θεωρείται το Alien Breed 3D, τουλάχιστον σύμφωνα με το Amiga Computing που είχε συγκριτικό όλων των FPS εκείνα τα χρόνια. Δεν έχω άποψη γιατί δεν είμαι fan.

 
@ keropi δεν ξερω που βρηκες το κειμενο για το dune2 ουτε ποιος το εγραψε, αλλα ειναι ΑΝΑΚΡΙΒΗΣ.

Originally released for DOS in 1992

Η εκδοση κυκλοφορησε ταυτοχρονα σε πισι και αμιγκα, αλλα επειδη οι πειρατες ηταν ταχυτατοι, στην Ελλαδα η αμιγκα το ειχε μηνες πριν τα πισι. Ακομα και user/pixel να διαβασεις, το εγρεφαν. Αν και το πισι-friendly USER (νομιζω) το παρουσιασε πρωτα σε πισι.

with less detailed graphics

Αυτο και αν δεν ισχυει. Αν το παιξεις θα καταλαβεις το ποσο πιο ομορφα ειναι τα γραφικα σε αμιγκα. Στο πισι ειναι παραγματι πιο γρηγορο, αλλα τα στρογγυλεμενα γραφικα της Α500 εβαζαν τα γυαλια στα πιξελιασμενα/γωνιακα του πισι.

and frequent disk swapping — the game uses 5 disks.

Για αυτο και μονο το αρθρο χαρακτηριζεται 100% ανακριβες. Σε προκαλω να παιξεις τωρα dune2 σε απλη Α500, και αν αλλαξεις εστω και μια φορα δισκετα μεσα στο παιχνιδι, σου χαριζω ολες τις αμιγκες μου. Μονο πριν ξεκινησεις αλλαζεις, ενω οταν παιζεις παιχνιδι ΠΟΤΕ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dune_II

http://uk.pc.ign.com/objects/006/006717.html και μετά δες εδώ: http://uk.cheats.ign.com/objects/008/008809.html

http://www.mobygames.com/search/quick?q=dune+2&x=0&y=0

και εγώ έτσι τα θυμάμαι για τις ημερομηνίες... τεσπά για τις δισκέττες το αφήνω εκτός, για τα γραφικά υποθέτω λόγω 256 χρωμάτων στο pc... για χώσε όμως την amiga σε κανονικό vga monitor και όχι σε 1084 με το δωρεάν bilinear θολούριασμα ΛΟΛ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To thread θα μπορούσε να λέγεται Amiga VS Όλων.

Πλάκα-πλάκα προχτές είδα φωτογραφίες από port του Firefox σε AmigaOS οπότε μπορούμε να κοτσάρουμε και browser wars!
 
εντάξει, μικρές παρεκλίσεις και προχοράει η κουβέντα...

εξάλλου θα ήταν βαρετό να λέμε όλη την ώρα ότι η amiga ήταν καλύτερη του ST :P

270px-Homer.gif
 
Shock είπε:
To thread θα μπορούσε να λέγεται Amiga VS Όλων.Πλάκα-πλάκα προχτές είδα φωτογραφίες από port του Firefox σε AmigaOS οπότε μπορούμε να κοτσάρουμε και browser wars!
Σε 680x0 firefox?
 
όχι ChrisTOS , σε ppc και ειδικά στις "next-gen amiga με AmigaOS 4.1" (whatever) γιατί σε οποιαδήποτε πραγματική amiga με ppc θα τρέχει σαν ... χελώνα ΛΟΛ
 
keropi είπε:
όχι ChrisTOS , σε ppc και ειδικά στις "next-gen amiga με AmigaOS 4.1" (whatever) γιατί σε οποιαδήποτε πραγματική amiga με ppc θα τρέχει σαν ... χελώνα ΛΟΛ
Ναι γιατί βλέπεις στην x64 πάει επίσης σαν πομπή νεκροφόρας.:Ρ
 
keropi είπε:
όχι ChrisTOS , σε ppc και ειδικά στις "next-gen amiga με AmigaOS 4.1" (whatever) γιατί σε οποιαδήποτε πραγματική amiga με ppc θα τρέχει σαν ... χελώνα ΛΟΛ
Το φαντάστικα.. Δυστυχώς σε μας έχει βαλτώσει το development του Highwire οπότε ο καλύτερος native browser έχει μείνει αρκετά πίσω. Ενδεχομένως τώρα με το ACP Firebee να το ξαναπιάσουν. Πάντως υπάρχει port του Links αλλά είναι θεόαργος σε σχέση με το Highwire οπως και του Netsurf...
 
Πίσω
Μπλουζα