Amiga vs Atari ST

μπορεί να ακούγεσαι σαν εμένα αλλά ποτέ δεν θα γίνεις pure αμιγκας...ποταπέ αταράκια! :p
 
Δηλαδη τωρα που καποιο παιδι παιζει Wii ή xbox360 και η μητερα του λεει "παλι πλαιστεσιον παιζεις?" ειναι κοπλιμεντο ή υποτιμητικο ?
 
mike είπε:
Δηλαδη τωρα που καποιο παιδι παιζει Wii ή xbox360 και η μητερα του λεει "παλι πλαιστεσιον παιζεις?" ειναι κοπλιμεντο ή υποτιμητικο ?
Τίποτα από τα δύο, απλά μια πολύ καλή αφορμή για καυγά:

Όχι δεν παίζω πλέιστέσιον, παίζω Wii γιατί δεν μου πήρες το PS3 που σου ζήτησα.
 
ChrisTOS είπε:
Τίποτα από τα δύο, απλά μια πολύ καλή αφορμή για καυγά:
Όχι δεν παίζω πλέιστέσιον, παίζω Wii γιατί δεν μου πήρες το PS3 που σου ζήτησα.
:rofl: :rofl: :rofl:
 
δείτε αυτά τα 2 ρετρό βιντεάκια

[video=youtube;C-hJ_3MvH7Q]


για άλλη μια φορά μαθαίνουμε ότι η αμίγκα ήταν παιχνιδομηχανή στην εποχή της ενώ ο (π)ατάρι workstation....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου κάνει εντύπωση που δεν σχολιάστηκαν τα παραπάνω βίντεο...είναι καραρετρό που ουσιαστικά υμνούν και τους 2 ιστορικούς υπολογιστές τον καθένα για διαφορετικούς λόγους!

(Ούτε ο dino σχολίασε...για ένα φθινοπωρινό ρετροκαυγαδάκι φίλε μου...)
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

Δεν έχω προλάβει τα δω βρε...
 
δεν είναι φοβερά και τα 2;
 
Πιθανό σε 136 σελίδες να έχω ξαναπαντήσει πριν χρόνια, αλλά έτσι κι αλλιώς θέλω να το ξαναπώ: Δεν υπάρχει καμία μα καμία σύγκριση.

Η κυρία ήταν ένα υπερμηχάνημα που άλλαξε τον κόσμο. Δεν έχω να πω άλλα για την Amiga γιατί αν πω, θα είναι βιβλίο.

Ο άλλος ήταν ένα μηχάνημα που δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο, η αρχική του επιτυχία ήταν βασικά λόγω των εξής:

- Το όνομα ενός γίγαντα ...Atari.

- Το MIDI (το οποίο οι τότε ημιμαθείς μουσικοί έλεγαν "ήχο", που φυσικά απέχει πολύ από την αλήθεια μια και ο ήχος της Amiga ήταν ΣΑΦΩΣ ανώτερος από του ST).

- Μια υπόσχεση (ότι κάποτε θα βάλει blitter λες και μόνο αυτό ήταν η Amiga).

- Μερική ομοιότητα με PC και GEM (μια και το TOS από εκεί είχε κλέψει) που είχε αρχίσει να έχει κάποια επιτυχία στα γραφεία τότε.

Από εκεί και πέρα δεν το συζητάω, δεν θα μπω σε μια συζήτηση που δεν είναι καν συζήτηση. Όποιος έχει τα στεγνά δεδομένα ξέρει τον νικητή.
 
Και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα...
 
...όχι δεν μπαίνω εγώ με δεύτερο κωδικό...στο ορκίζομαι... :p
 
NLS είπε:
Ο άλλος ήταν ένα μηχάνημα που δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο, η αρχική του επιτυχία ήταν βασικά λόγω των εξής:

- Το όνομα ενός γίγαντα ...Atari.

- Το MIDI (το οποίο οι τότε ημιμαθείς μουσικοί έλεγαν "ήχο", που φυσικά απέχει πολύ από την αλήθεια μια και ο ήχος της Amiga ήταν ΣΑΦΩΣ ανώτερος από του ST).

- Μια υπόσχεση (ότι κάποτε θα βάλει blitter λες και μόνο αυτό ήταν η Amiga).

- Μερική ομοιότητα με PC και GEM (μια και το TOS από εκεί είχε κλέψει) που είχε αρχίσει να έχει κάποια επιτυχία στα γραφεία τότε.
Η βασική αιτία της επιτυχίας του ήταν ότι ήταν υπολογιστής για το mainstream κοινό: χωρίς custom-ιές κάτι σαν pc που κάνει 500 ευρώ και τα κάνει όλα, αντί ενός mac που κάνει 2,000 ευρώ (χωρίς να είναι τόσο καλύτερος όπως η Amiga για να τα δικαιολογεί).

Όταν η Amiga 600 έπεσε στις 250 λίρες Αγγλίας δηλαδή = Atari 520STE το πανηγύρι τελείωσε. Οι φτηνές - κλάσεις ανώτερες κονσόλες επίσης επιτάχυναν το φινάλε (και της Amiga).
 
Ξέχασα, υπάρχουν και άνθρωποι που δεν δέχτηκαν ποτέ την πραγματικότητα (συνήθως... ένας, αντίστοιχο με πωλήσεις).*

(πραγματικότητα που φαίνεται σε hard-core χαρακτηριστικά, σε πωλήσεις, σε τι community έμεινε ζωντανό κλπ.)

Κρίμα που η Commodore ήταν... η Commodore, αλλιώς τώρα όλοι θα ήμασταν αλλού.

BTW, το Atari 2600 (έχω ένα στην ντουλάπα)... ναι ήταν επανάσταση όταν βγήκε (και μερικά χαρακτηριστικά του εδώ που τα λέμε και όσο γελοίο φαίνεται... ψάξτε το, ήταν καλύτερα και από το... ST).

* Αυτό από μόνο του είναι δικό του θέμα. Έχει σχέση με τα λεφτά που έδωσε κάποιος και δεν μπορεί να δεχτεί ότι ήταν σε λάθος επιλογή, στο ότι μετά έμαθε αυτό που επένδυσε πάνω του και δεν ήθελε να ξαναρχίσει, ότι το... συμπάθησε όταν "γνωρίστηκαν", ότι έβγαλε άμυνα προς κάτι πιο "αδύναμο" κλπ. Το έργο το έχω δει πολλές φορές (χαρακτηριστικό με αυτοκίνητα και μηχανές επίσης).
 
Γιατί όσο να ναι υπάρχουν απόλυτες αλήθειες στον κόσμο μας. Τώρα το ποιος τις ορίζει είναι θέμα από μόνο του.

Επίσης, όσο να ναι, δύο άνθρωποι δεν μπορούν να έχουν τα ίδια δεδομένα και να καταλήξουν σε διαφορετικό συμπέρασμα, μιας και εκτός από απόλυτες αλήθειες υπάρχη και απόλυτη λογική. Την οποία πάλι κάποιοι ορίζουν και αυτό είναι ένα άλλο θέμα το οποίο μάλλον συνδέεται με το προηγούμενο.

Επιπλέον, είμαστε σε ένα φόρουμ όπου οι περισσότεροι είμαστε 30+ και όχι 7χρονα ώστε να έχουμε ψυχολογικά συμπλέγματα για τις τότε επιλογές μας, ειδικα στο θέμα ενός υπολογιστή. Σίγουρα το ότι παίζουμε υπερατου με τα μηχανήματα μας δεν είναι ότι πιο ώριμο, αλλά δεν σημαίνει ότι αυτό δεν γίνεται συνειδητά. Ας μην μπερδεύουμε το ένα με το άλλο..

Και μιλώντας για ώριμα επιχειρήματα, από τα πιο ανώριμα είναι ότι η Commodore (και η Atari σε άλλο επίπεδο) είναι υπεύθυνες για το ότι τώρα χρησιμοποιούμε PC τη στιγμή που η Amiga και ο ST είναι απλά μια υποσημείωση στην ιστορία των υπολογιστών, μια ιστορία που έστριβε προς μια κατεύθυνση όταν αυτά τα δύο μηχανήματα έστριβαν σε μια άλλη. Όταν κατηγορείς για άρνηση τους υπόλοιπους, μια καλη τακτική θα ήταν να μην αρνείσαι ο ίδιος την πραγματικότητα. Ήταν αποτυχημένες τεχνολογικά επιλογές οι οποίες απλά μας άρεσαν. Το ότι είχαν κάποιες τεχνολογικές καινοτομίες είναι ένα άλλο θέμα συζήτησης.
 
Αυτό που λες είναι μεγάλο θέμα χωριστής συζήτησης.
 
ChrisTOS είπε:
Ήταν αποτυχημένες τεχνολογικά επιλογές οι οποίες απλά μας άρεσαν. Το ότι είχαν κάποιες τεχνολογικές καινοτομίες είναι ένα άλλο θέμα συζήτησης.
Αν και δεν εχω ουτε κλασμα των γνωσεων του ChrisTOυ στο συγκεκριμμενο θεμα και επομενως το αντιστοιχο "ειδικο βαρος γνωμης" ,

πιστευω οτι τεχνολογικα, οχι δεν ηταν αποτυχιες - Δαρβινο-τεχνοοικονομικα(*) ηταν

(* ψιλοαδοκιμος ορος )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το θέμα είναι πιο πολύπλοκο και σαφώς έως και άσχετο με την τεχνολογία "στεγνά"
 
NLS είπε:
Ξέχασα, υπάρχουν και άνθρωποι που δεν δέχτηκαν ποτέ την πραγματικότητα (συνήθως... ένας, αντίστοιχο με πωλήσεις).*(πραγματικότητα που φαίνεται σε hard-core χαρακτηριστικά, σε πωλήσεις, σε τι community έμεινε ζωντανό κλπ.)

* Αυτό από μόνο του είναι δικό του θέμα. Έχει σχέση με τα λεφτά που έδωσε κάποιος και δεν μπορεί να δεχτεί ότι ήταν σε λάθος επιλογή, στο ότι μετά έμαθε αυτό που επένδυσε πάνω του και δεν ήθελε να ξαναρχίσει, ότι το... συμπάθησε όταν "γνωρίστηκαν", ότι έβγαλε άμυνα προς κάτι πιο "αδύναμο" κλπ. Το έργο το έχω δει πολλές φορές (χαρακτηριστικό με αυτοκίνητα και μηχανές επίσης).
Πράγματι... Εγώ είμαι αυτός!

Ίσως και να είμαι ο μοναδικός στην Ευρώπη με Atari ST που δε μετάνιωσε για την επιλογή του.

Δε θα αναλωθώ σε άλλα επιχειρήματα για να αναδείξω οτι ο ST δεν ήταν μόνο ένα thumbnail στην ιστορία των υπολογιστών, όπως κάποιοι Amiga users υποστηρίζουν ακόμα και σήμερα.

Δεν είμαστε φυσικά πιτσιρίκια να παίξουμε διαδικτυακές "μπουνιές" για τους υπολογιστές που αγοράσαμε τότε. Όλα γίνονται στα πλαίσια της "κόντρας" του παλιού καλού καιρού. Αλλωστε υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά προβληματα σήμερα...

Το μόνο που θα πω, είναι οτι όποιον υπολογιστή και αν είχε κάποιος, τίποτα μα τίποτα δε θα τον κάνει να μετανιώσει για όλες τις υπέροχες στιγμές που είχε μαζί του.

Ούτε ακόμα και τούτο εδώ το thread...
 
DINO είπε:
Πράγματι... Εγώ είμαι αυτός!Ίσως και να είμαι ο μοναδικός στην Ευρώπη με Atari ST που δε μετάνιωσε για την επιλογή του.
Εϊμαστε 2 :) Στο MIST μου η χρήση είναι 90/10 Atari!
 
Ένας είναι Ο χρήστης ST: Ο Τσουρινάκης.
 
Πίσω
Μπλουζα