Amiga vs Atari ST

Μείζον λάτρης του περιθωρίου ο Τσουρινάκης...

Εϊμαστε 2 Στο MIST μου η χρήση είναι 90/10 Atari!
Άντε και με το Χρήστο 3!

Ούτε για κολιτσίνα δε φτάνουμε... :fafoutis:
 
Γιατι θα πρεπει καποιος κατοχος ST να μετανιωνει για την επιλογη του? τι να πουν δηλαδη καποιοι που εδωσαν τα χρηματα τους σε sinclair QL, σε αρχιμηδη ή 6128plus ?

Με αυτην την εννοια ολοι θελουν να εχουν στην κατοχη ενα καλο αυτοκινητο (π.χ. φερραρι ή impreza ή οτι σας αρεσει) αλλα θα μετανιωνουν που πηραν hyundai? δεν νομιζω.

Οσο για την αναμειξη των pc, σιγουρα η παγκοσμιοποιση-κινεζοποιηση ολων των pc, θα τα εκανε να κυριαρχουσαν οπωσδηποτε, ειναι οικονομικα αναμφισβητητο, ειδικα οταν ειχαν ΗΔΗ κυριαρχησει στην Αμερικη, την μεγαλυτερη αγορα. Ολα τα υπολοιπα μηχανηματα, spectrum, amstrad, commodore, atari κτλ ηταν απλα μια εναλλακτικη λυση του <10%, που ποτε δεν θα απειλουσε τα pc. Αρα παντα μια συγκριση πρεπει να γινεται μεσα στην ιδια κατηγορια, οχι με τα pc που επαιζαν μονα τους κυριαρχοντας σε μια αλλη κατηγορια.

Και οτι τα pc κυριαρχησαν ειναι αλλο τεραστειο θεμα, παντως δεν ηταν καλυτερα απο τα αταρι ST, το διαστημα 1985-1990.
 
Θα διαφωνήσω με τον Χρήστο που θεώρησε τα συγκεκριμένα μηχανήματα τελικά, αποτυχία, κρίνοντας τα εκ των υστέρων.

Για μένα τα μηχανήματα αυτά υπέφεραν πρώτα από την κακή διαχείριση των μητρικών εταιριών και μετά από τον ανταγωνισμό των πισι τουλάχιστον μέχρι το 1989! Το καθένα προσέφερε το λιθαράκι του στην πρόοδο των υπολογιστών άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο! Δεν θα τα αφορίσουμε κιόλας τώρα που αποτελούν απλές ιστορικές αναφορές!

Τα περί κόντρας τα έχουμε ξαναπεί...γίνονται μόνο για χάρη αστεϊσμού και για να πειραζόμαστε μεταξύ μας! Μέχρι εκεί! Αυτό πάντως που είπε ο ΝΛΣ δεν είναι συνολικά λάθος ότι δηλαδή ταυτίζονται κάποιοι με την επιλογή τους και είτε από συνήθεια, είτε από "ντροπή" την υπερασπίζουν ανεξαρτήτως αν βλέπουν ότι υστερεί. Στα αυτοκινητιστικά φόρα αυτό είναι συνηθισμένο όπως ορθά αναφέρθηκε αλλά δεν νομίζω ότι μας επηρεάζει πλέον αναφορικά με τους υπολογιστές της νιότης μας!
 
mike είπε:
Γιατι θα πρεπει καποιος κατοχος ST να μετανιωνει για την επιλογη του? τι να πουν δηλαδη καποιοι που εδωσαν τα χρηματα τους σε sinclair QL, σε αρχιμηδη ή 6128plus ?Με αυτην την εννοια ολοι θελουν να εχουν στην κατοχη ενα καλο αυτοκινητο (π.χ. φερραρι ή impreza ή οτι σας αρεσει) αλλα θα μετανιωνουν που πηραν hyundai? δεν νομιζω.

Οσο για την αναμειξη των pc, σιγουρα η παγκοσμιοποιση-κινεζοποιηση ολων των pc, θα τα εκανε να κυριαρχουσαν οπωσδηποτε, ειναι οικονομικα αναμφισβητητο, ειδικα οταν ειχαν ΗΔΗ κυριαρχησει στην Αμερικη, την μεγαλυτερη αγορα. Ολα τα υπολοιπα μηχανηματα, spectrum, amstrad, commodore, atari κτλ ηταν απλα μια εναλλακτικη λυση του <10%, που ποτε δεν θα απειλουσε τα pc. Αρα παντα μια συγκριση πρεπει να γινεται μεσα στην ιδια κατηγορια, οχι με τα pc που επαιζαν μονα τους κυριαρχοντας σε μια αλλη κατηγορια.

Και οτι τα pc κυριαρχησαν ειναι αλλο τεραστειο θεμα, παντως δεν ηταν καλυτερα απο τα αταρι ST, το διαστημα 1985-1990.
Όπως σε διαβάζω από πάνω προς τα κάτω...

Και εγώ έχω μετανιώσει κατά μια έννοια ότι έδωσα 850.000 (ναι το γράφω σωστά) για να πάρω A4000/040, μηχάνημα που υποσχόταν εκείνη την εποχή ότι θα με ανεβάσει στο τρένο του μέλλοντος (και δεν φταίει αυτό που δεν το έκανε). Ο Sinclair QL επίσης ήταν επανάσταση πριν την ώρα του. Ο Αρχιμήδης το ίδιο. Ο 6128+ τίποτα, ήταν μια βλακεία αναλαμπή του Ζάχαρη... πολύ αργά, χωρίς λόγο, χωρίς υπόβαθρο.

Αν πάρεις Hyundai σε τιμή Impreza ναι μάλλον πρέπει να μετανιώσεις.

Η παγκοσμιοποίηση δεν έγινε τόσο νωρίς όσο λες πάντως. Θυμάμαι όταν τα νούμερα ακόμα πάλευαν γερά (ΚΑΜΙΑ σχέση με το <10% που λες) τι διαφορά στις κινήσεις των εταιριών έγινε. Μεγάλο θέμα ανοίξαμε (άλλο τόπικ).

Συμφωνώ ότι τα PC 85-90 (μη σου πω και 95 και ίσως και πιο πέρα λίγο) ΔΕΝ ήταν καλύτερα από τα εναλλακτικά. Εννοείται αυτό.

spyros_s είπε:
Θα διαφωνήσω με τον Χρήστο που θεώρησε τα συγκεκριμένα μηχανήματα τελικά, αποτυχία, κρίνοντας τα εκ των υστέρων.Για μένα τα μηχανήματα αυτά υπέφεραν πρώτα από την κακή διαχείριση των μητρικών εταιριών και μετά από τον ανταγωνισμό των πισι τουλάχιστον μέχρι το 1989! Το καθένα προσέφερε το λιθαράκι του στην πρόοδο των υπολογιστών άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο! Δεν θα τα αφορίσουμε κιόλας τώρα που αποτελούν απλές ιστορικές αναφορές!

Τα περί κόντρας τα έχουμε ξαναπεί...γίνονται μόνο για χάρη αστεϊσμού και για να πειραζόμαστε μεταξύ μας! Μέχρι εκεί! Αυτό πάντως που είπε ο ΝΛΣ δεν είναι συνολικά λάθος ότι δηλαδή ταυτίζονται κάποιοι με την επιλογή τους και είτε από συνήθεια, είτε από "ντροπή" την υπερασπίζουν ανεξαρτήτως αν βλέπουν ότι υστερεί. Στα αυτοκινητιστικά φόρα αυτό είναι συνηθισμένο όπως ορθά αναφέρθηκε αλλά δεν νομίζω ότι μας επηρεάζει πλέον αναφορικά με τους υπολογιστές της νιότης μας!
Είπαμε μεγάλο θέμα τι στροφή πήρε λάθος ποιος και πότε.

Πάντως εγώ είμαι δογματικός για το θέμα Amiga μια και εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήταν ο καλύτερος personal computer EVER (και όντας επαγγελματίας της πληροφορικής τα τελευταία 17 χρόνια από τα 30 ενασχόλησης μου με τα μπλιμπλίκια).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NLS είπε:
Πάντως εγώ είμαι δογματικός για το θέμα Amiga μια και εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήταν ο καλύτερος personal computer EVER
Ναι δεν διαφωνει κανεις με αυτο :beer: αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.

Για τον αταρι ομως διαφωνω. Δεν μπορεις να πεις οτι δεν αξιζε τα χρηματα του, εαν το αγοραζες το 1985-1990. Δηλαδη τα χρηματα του εβγαζε, δεν πηγαιναν χαμενα, οπως π.χ. στον αρχιμηδη που εαν το αγοραζες στην Ελλαδα, απλα δεν εβρισκες ΠΟΥΘΕΝΑ software και το ειχες και το εβλεπες. Στο γραφω γιατι αυτο ακριβως εγινε με εναν γνωστο μου που πηρε αρχιμηδη, του εδωσαν δωρο ενα παιχνιδι (το prince of persia) και με αυτο εμεινε μεχρι που πηρε pc !

Oσο για την Α4000 που πηρες, ουτε εσυ ουτε κανενας (σχεδον) δεν μπορουσε να προβλεψει οτι θα κλεισει η commodore μετα απο λιγο.

Και τελος στο παραδειγμα με τα αυτοκινητα που σου εδωσα, εσυ ευθαιρετα υποστηριξες οτι καποιος αγοραζει hyundai σε τιμη impreza, το λογικο ειναι να αγοραζεις hyundai σε τιμη hyundai. Αρα και ο αταρι "αξιζε" σαν αγορα αρχικα, αφου ηταν μεν χειροτερος απο την αμιγκα, αλλα ηταν και φθηνοτερος. Οτι πληρωσεις περνεις. Μετα που η τιμη τους ηταν παραπλησια, η αμιγκα κυριαρχησε, γιατι να μην παρεις το καλυτερο με τα ιδια χρηματα, εαν δεν εχεις σοβαρο-δικο σου- λογο να παρεις αταρι?
 
Έναν Αρχιμήδη πάντα ήθελα να δώ απο κοντά, δεν έτυχε ! Είχα δεί ένα review για ενα racing, στο στυλ του Big Run για την Amiga, και είχα πάθει πλάκα με τα screenshots ! Σχετικά με την 4000 νομίζω ήταν μονόδρομος για του Αμιγκάδες που ήθελαν να πάνε στο επομενο επίπεδο, εντάξει βέβαια η κατάληξη ήταν άσχημη. Πάντως ήταν φοβερό μηχάνημα, ελπίζω NLS να την έχεις κρατήσει !
 
εννοείται... και την A500 και τον C64

μόνο που φίλος μου έχασε τον 040 και μου έχει αφήσει και μένα έναν 060
 
Nemo είπε:
Προβολή συνημμένου 86485
Gary Jones (Left) and Hal Greenlee (Right) in Hanger AE, Cape Canaveral Air Station

http://obligement.free.fr/articles_traduction/amiganasa_en.php

Προβολή συνημμένου 86486

Amiga screen displays live user data from the orbiting space shuttle

Προβολή συνημμένου 86487

Amiga 4000s photographed at work during Jan. 1998 shuttle mission to Russian Mir.
Και το σχετικο Video


(@VincentGR)
 
Μιλάμε για τέχνη, όχι αστεία :D
 
Διαβασα και αυτο μεσα στο κειμενο:

Τρία χρόνια χρειάστηκαν για την ανάκτηση των εικόνων.


Οι ψηφιακές εικόνες ανακαλύφθηκαν και ανακτήθηκαν από καθηγητές και φοιτητές του εργαστηρίου υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κάρνεγκι Μέλον.



Ο καλλιτέχνης και θαυμαστής του Γουόρχολ, Κόρι Αρκέιντζελ, ήταν αυτός που παρατήρησε τη συνεργασία του καλλιτέχνη με την Commodore, σε ένα βίντεο που ανέβηκε στο YouTube.



Στη συνέντευξη Τύπου του 1985, ο Γουόρχολ χρησιμοποίησε το πρόγραμμα γραφιστικής του υπολογιστή για να ζωγραφίσει ένα προτρέτο της Ντέμπι Χάρι, τραγουδίστριας των Blondie.



Αυτό οδήγησε τον Αρκέιντζελ να αναρωτηθεί εάν υπήρχαν και άλλα έργα που να δημιούργησε ο Γουόρχολ στον υπολογιστή. Η αναζήτηση απέδειξε ότι υπήρχαν αρκετά αρχεία που είχε δημιουργήσει ο καλλιτέχνης.



Τα έργα αποτελούν ηλεκτρονικές εκδοχές άλλων, πιο γνωστών έργων του.



Τα σύγχρονα προγράμματα δεν μπορούσαν να διαβάσουν τα αρχεία και χρειάστηκαν τρία χρόνια σκληρής δουλειάς για να μπορέσουν να ανακτηθούν τα δεδομένα με ασφάλεια.

 


Kαλα δεν μου το εδιναν σε εμενα να το κανω σε 5 λεπτα? δηλαδη δεν ηξεραν να τρεξουν ενα deluxe paint ? ή μηπως ειχαν χαλασει οι δισκετες? το disk salvation το εχουν ακουσει?


 
Αποδείχθηκε ότι τα περί τριών χρόνων τα έβγαλε από το στομάχι του ο δημοσιογράφος. Είχε όντως λίγη δουλίτσα η υπόθεση, αφού έπρεπε να ανακτηθούν τα αρχεία από χτυπημένη δισκέτα, και δεν θα άνοιγαν με το Deluxe Paint αφού ήταν μια συγκεκριμένη παραλλαγή PLBM των IFF εικόνων που χρησιμοποιούταν ειδικά από το GraphicCraft. Έπειτα, για να τρέξει το GraphicCraft έπρεπε να χρησιμοποιηθεί μια pre-release έκδοση kickstart. Παιδεύτηκαν 2-3 μέρες μέχρι να τα βρουν όλα αυτά, αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι πιο δύσκολο από ό,τι έκανε ο μέσος Amiga user για να τρέξει το Barbarian σε Amiga 1200 πριν το WHDLoad και φυσικά δεν τους πήρε τρία χρόνια.

Κατά τη γνώμη μου, έχει γίνει απίστευτα μεγάλος ντόρος για κάτι δυσανάλογα επουσιώδες. Ο άνθρωπος (το αν ήταν όντως καλλιτέχνης ή όχι είναι άλλη, μεγάλη συζήτηση - για μένα δεν υπήρξε ποτέ) κάθισε μια φορά μπροστά σε μια Amiga, έπιασε για πρώτη φορά ποντίκι στα χέρια του, έκανε πέντε μουτζούρες που παραπέμπουν σε αυτήν εδώ τη σελίδα και τώρα βρέθηκαν αυτές που είχε σώσει. Ούτε χαμένα έργα του είδαν το φως της δημοσιότητας, ούτε τίποτα. Κάτι αντίστοιχο θα γινόταν αν είχαν βάλει το 1986 τον John Adams μπροστά στο Sonix κι έπαιζε το Μικρό Τυμπανιστή.
 
alkis21 είπε:
Είχε όντως λίγη δουλίτσα η υπόθεση, αφού έπρεπε να ανακτηθούν τα αρχεία από χτυπημένη δισκέτα, και δεν θα άνοιγαν με το Deluxe Paint αφού ήταν μια συγκεκριμένη παραλλαγή PLBM των IFF εικόνων που χρησιμοποιούταν ειδικά από το GraphicCraft. Έπειτα, για να τρέξει το GraphicCraft έπρεπε να χρησιμοποιηθεί μια pre-release έκδοση kickstart. Παιδεύτηκαν 2-3 μέρες μέχρι να τα βρουν όλα αυτά, αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι πιο δύσκολο από ό,τι έκανε ο μέσος Amiga user για να τρέξει το Barbarian σε Amiga 1200 πριν το WHDLoad και φυσικά δεν τους πήρε τρία χρόνια.
To εψαξες βλεπω το θεμα. Εγω δεν ειδα καποια αναφορα στο κειμενο, και σκεφτηκα τι πιο απλο απο το να εκανε καποιες ζωγραφιες με Deluxe Paint. Αλλα τελικα ειχε καποια δουλεια το θεμα, με τιποτα ομως 3 χρονια, ελεος ουτε back-up ολοκληρου δισκου να εσωζαν δεν θα εκανε τοσο.
 
επίσης τσατίστηκα διότι είναι "Η Αμιγκα" όχι ο Αμίγκα!

Κάποια κατασκευάσματα είναι θηλυκά με ανάλογη τσαχπινιά...δεν έχουν γράψει ποτέ ο αλφα ρομέο, ο φερράρι αλλά η άλφα ρομέο , η φερράρι η bmw! Κάποια βιομηχανικά κατασκευάσματα έχουν ψυχή...στους υπολογιστές η αμίγκα ήταν ακριβώς αυτό. Μηχάνημα με ψυχή! Ο πατάρι αντίστοιχα ήταν εμφανώς κάτι κατώτερο, σαν να λέμε μούτσος, κλητήρας, άντε υποδεκανεας...ποτέ δεν θα πήγαινε η γλώσσα σου ούτε από λάθος στο "η ατάρι st"! Τυχαίο φίλοι αταράδες; Δεν νομίζω! :p ( αναμένω σχόλιο dino...)
 
Βρήκα πολύ ενδιαφέρον το topic, η κόντρα βλέπω καλά κρατεί. Τι σημαίνει Amiga για μένα το έγραψα εδώ. Είχα όμως και έναν 1040 STe (για να τρολάρω λιγάκι θυμάμαι τον είχα ανταλλάξει δίνοντας μια A500+ και χρήματα, με ένα παιδί από τα Πετράλωνα). Ήταν ωραίο μηχάνημα και το κράτησα αρκετο καιρό, καταρχάς θυμάμαι πως ήταν πιο...βαρύς. Η δική μου κόντρα ήταν C64 vs Amstrad (σαν να κλέβεις εκκλησία) οπότε δεν παίρνω θέση μάχης εδώ. Αγαπώ και τα 2 μηχανήματα. :)
 
Έπειτα από 70 σελίδες, ας γράψω κι εγώ την ταπεινή άποψή μου:

Tα στοιχεία όπου υπερτερούσε ο ST:
  • Ελαφρά ταχύτερος επεξεργαστής (ταχύτερα vectors)
  • MIDI
  • Εμφάνιση μηχανήματος
  • Κόστος
Τα στοιχεία όπου υπερτερούσε η Amiga:
  • Όλα τα υπόλοιπα!
Δεν είναι τυχαίο που προτίμησα, έπειτα από πολλές συγκρίσεις σε μηχανήματα φίλων κι αρκετή έρευνα αγοράς (για την εποχή), να αγοράσω ασυζητητί Amiga 500 (πρώτα με TV modulator και μετά με 1084S). Mόλις βγήκε η 1200 την τσίμπησα αμέσως και κούμπωσα και αρκετά μεγάλο σκληρό. Κρίμα που το AGA δεν περπάτησε περισσότερο και δεν αξιοποιήθηκε όπως του άξιζε.

Ένα πράγμα που με χάλαγε ιδιαίτερα στον ST είναι η πρασινίλα του TOS (όπως και να το κάνουμε το γαλαζομπλέ ήταν πιο ευχάριστο), το οπτικά χάλια low res mode του και οι μπόμπες όταν κόλλαγε (μου φαινόταν λίγο κουλός τρόπος απεικόνισης των critical errors).

Το μόνο που μετανιώνω είναι ότι χρησιμοποίησα την Amiga κυρίως ως παιχνιδομηχανή, ενώ είχαν αρκετό ενδιαφέρον τα AMOS, Sculpt 3D, Brilliance κι ένα σωρό άλλες δημιουργικές εφαρμογές που είχαν κατά καιρούς κυκλοφορήσει. Ήταν όμως μια περίοδος που το gaming είχε πάρει "φωτιά" κι όλοι επιτέλους μπορούσαμε πλέον να απολαμβάνουμε arcade level gaming experience (γκουχ γκουχ σχεδόν) από την άνεση του σπιτιού μας.
 
Το έχω ξαναγράψει, πρέπει να είμαι ο μόνος σε αυτή τη χώρα, που είχε την 500 και είχα δισκέτες με δικά μου γραφικά που έφτιαχνα στο Deluxe Paint. Επίσης είχα γράψει και ένα text adventure με κάποιες εικόνες σε basic (ναι σε basic!).
 
Το έχω ξαναγράψει, πρέπει να είμαι ο μόνος σε αυτή τη χώρα, που είχε την 500 και είχα δισκέτες με δικά μου γραφικά που έφτιαχνα στο Deluxe Paint. Επίσης είχα γράψει και ένα text adventure με κάποιες εικόνες σε basic (ναι σε basic!).

Υπάρχει άλλος ένας πωρωμένος με το Deluxe Paint.. ο Vincent GR! Δες εδώ.


Απο την περιγραφή στο βίντεο : Some hand drawn pictures (mouse) drawn by me, with Deluxe Paint on an Amiga 2000. (1993-4)

Είχε φτιάξει εκείνη την εποχή στην amiga και ένα RPG παιχνίδι (τύπου Diablo) το οποίο υπάρχει σε ένα AMIGA HD
Μπαίνει στο iamretro.gr
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με αφορμή το άρθρο στο Retroid #5 για Amiga vs Atari ST να γράψω μια δυο σκέψεις. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η Amiga σε θέμα hardware, φιλοδοξίας design, gaming, πωλήσεων αλλά και της κληρονομιάς που άφησε, υπερτερούσε του ST. ΑΛΛΑ υπάρχει πάντα ένα αλλά. Ο σχεδιασμός της Amiga ξεκίνησε το 1982, βασισμένο σε ακόμα παλαιότερες αρχικές ιδέες από το 1979 και είχε ακριβώς την ίδια λανθασμένη φιλοσοφία με τους Atari 8 bit που σχεδιάστηκαν από τους ίδιους συντελεστές (Jay Miner, Joe de Cuir).

Τω καιρώ εκείνω υπήρχε η λανθασμένη ιδέα ότι οι κονσόλες ήταν μια περαστική μόδα και το μέλλον είναι οι οικιακοί υπολογιστές. Οπότε θα είχαμε ένα υπολογιστή για την οικογένεια που θα έπαιζε παιχνίδια και θα είχε εκπαιδευτικά προγράμματα για τα παιδιά, ο μπαμπάς θα έκανε τους λογαριασμούς και η μαμά θα κρατούσε τις συνταγές της και όποιες άλλες σεξιστικές ιδέες είχαν τότε. Τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν τελείως λάθος ως εικόνα και οι υπολογιστές της εποχής δεν ήταν τίποτα παραπάνω από ακριβότερες παιχνιδομηχανές. Στην Αμερική η αγορά των οικιακών υπολογιστών κατέρρευσε το 1984 και το όνειρο του οικιακού υπολογιστή έγινε πραγματικότητα 10 χρόνια αργότερα με το World Wide Web και τα Windows 95 που έκαναν την χρήση των PC ευκολότερη για τον μέσο χρήστη.

Τόσο οι Atari 8 bit όσο και η Amiga θα έπρεπε να είχαν σχεδιαστεί αποκλειστικά ως κονσόλες αλλά όπως λένε και οι Αμερικανοί hindsight is 20/20. Ήταν πολύ λογικό ως σκέψη ότι τ μέλλον είναι οι home computers άλλο που αποδείχθηκε λάθος. Και φυσικά το 1983 προηγήθηκε το κραχ των video games οπότε καμία Αμερικανική εταιρεία δεν θα ακουμπούσε μια κονσόλα μέχρι που η Nintendo απέδειξε ότι έκαναν λάθος. Άρα η Amiga ήταν καταδικασμένη να αποτύχει. Έπρεπε να ήταν κονσόλα αλλά τόσο οι ιδέες της εποχής όσο και το status quo δεν θα το επέτρεπαν ποτέ.

Ήταν overdesigned με ένα κάρο άχρηστα custom chips που έκαναν μόνο για gaming αλλά ήταν τελείως άχρηστα για να τρέξουν Visicalc και Wordstar. Αλλά ούτε ήταν και αρκετά δυνατά για επαγγελματικές εφαρμογές γραφικών. Εν ολίγοις της έλλειπε η εστίαση, με λίγο από όλα. Ο Steve Jobs είδε την Amiga όταν η εταιρεία έψαχνε για αγοραστή και πολύ σωστά την απέρριψε. Ο ασπρόμαυρος Mac με ένα λειτουργικό GUI ήταν ο σωστός δρόμος για το μέλλον του υπολογιστή γραφείου (και όχι οικιακού), ένα όραμα που είχε ξεκινήσει πάνω από 10 χρόνια πριν στο Xerox PARC.

Από την άλλη ο Atari ST είχε ένα πολύ πιο μετριοπαθές όραμα, που είχε όμως περισσότερη εστίαση. "Φτιάξτε μου μια φτηνή αντιγραφή του Mac" φαντάζομαι ότι θα ήταν η εντολή του Tramiel στους μηχανικούς του, εξού και ο Jackintosh. O Tramiel ποτέ δεν πρωτοπορούσε αλλά ακολουθούσε, αντιγράφοντας τι κάνουν οι άλλοι αλλά φθηνότερα. Φυσικά έγιναν πολλά λάθη και δεν μπορούσε να γίνει Mac killer αφού η Apple είχε καλύτερο marketing (ο jack δεν πίστευε στο marketing), ήταν πρώτη στην αγορά, είχε περισσότερα χρήματα, περισσότερο ταλέντο και, το κυριότερο, πολύ καλύτερο software. Το Aldus Pagemaker σε συνδυασμό με τον Apple LaserWriter ήταν το killer app του Mac που άφησε τον ανταγωνισμό να φάει την σκόνη του. Με το DTP καπαρωμένο από τον Mac, τις εφαρμογές γραφείου από τα PC ο Atari ST, εκτός από μια μερίδα μουσικών, δεν είχε κάποιο ελεύθερο χώρο στην αγορά για να χωθεί. Όσο για την Amiga...να κάνεις τι ακριβώς με την Amiga; να βάλεις τίτλους στο κακό vhs video του γάμου σου; Πέρα από κάποιους χομπίστες που έπαιζαν με το Deluxe Paint απλά δεν είχε θέση στην αγορά.
 
Υπήρξα κάτοχος πολλών διαφορετικών μοντέλων Amiga όπως και Atari 1040 STE.

Σκέψεις χωρίς φίλτρο.

Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει μεγαλύτερη κόντρα όπως αυτή της Amiga vs Atari (70 σελίδες στο τρέχων thread δεν τις λες λίγες). Για μένα ξεπερνάει αυτή των 8-bit. Στα pc δεν υπήρξε, ούτε υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο κόντρας, στις παλιές κονσόλες λογικό να υπάρχουν κόντρες, κάθε γενιά κονσολών έχει τα δικά της VS. Στις σημερινές κονσόλες, προσωπικά μου είναι μάλλον αδιάφορο αν τα teraflop της μίας GPU είναι περισσότερα από μιας άλλης.

Θυμάμαι πως όταν εμφανίστηκε (απρόσκλητα) ο Archimedes όλοι οι Αμιγκάδες (έστω οι περισσότεροι) τον είδαμε με μισό μάτι (το άλλο μισό είχε γουρλώσει). Γιατί τώρα ήρθε αυτός, αναρωτιόμασταν. Τι ρόλο βαράει :gun:Λιγότερο άβολα πιστεύω ότι ένιωθαν οι Αταράδες με την παρουσία του. Δεν είχαν να αποδείξουν τίποτα. Άσε που κατά βάθος μάλλον το χάρηκαν (με πιάνετε?)

Τέτοια αντιπαλότητα μεταξύ Αμιγκάδων vs Αταράδων θαρρώ δεν έχω ξανα-αισθανθεί στον χώρο των υπολογιστών. Έπαψε να απασχολεί η κόντρα C64 vs Αmstrad όταν ξεκίνησε η μεγαλύτερη αγαπημένη διαμάχη ever στα home micros. Αλλά όπως έγραψα παραπάνω, αγαπώ και τα 2 μηχανήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα