Bibi-bo Μέρος 4ο

bibi-bo

Φίλε bibi-bo πολύ χαίρομαι που μας επανήλθες! :D

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Το φόντο στις τελευταίες φωτογραφίες με τη Νόρα είναι πολύ ωραίο και σταλμένο από σένα στην κούτα με την μπαλαρίνα και τη bibi-bo λαμπάδα! ;) Σε ευχαριστώ ξανά!

Τα ρούχα τα χριστουγεννιάτικα της fraoulitsas πρέπει να ναι αυθεντικά αλλά πρέπει να τα δω πάνω στη bibi-bo,γιατί έχω μια υποψία ότι μπορεί να είναι και Sindy Pedigree.
 
Αλήθεια ήθελα να σας ρωτήσω όποιος μπορεί να μου απαντήσει τι σημαίνει ο κωδικός πίσω από το κεφάλι της κούκλας? Το έχουν όλες οι Bibibo?
 
Kαλησπέρα σε όλους! Αυτές τις μέρες τρεχω απίστευτα κ δε γράφω, αν και σας διιαβάζω. :) Βibi-bo, σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τα χριστουγεννιάτικα ρούχα θα τα φωτογραφίσω όταν ηρεμήσω λίγο.

Ραπουνζέλ μου, η Νόρα σου είναι τέλεια έτσι! Εμένα το χτένισμα μου θυμίζει Μεσαίωνα, δεν ξέρω γιατί... Πανέμορφο πραγματικά! Μπράβο!!!

Αμαλία μου, οι κωδικοί υποδηλώνουν το καλούπι του κεφαλιού της κούκλας. Το EG49 ανήκει στις κούκλες που χαμογελούν με ανοιχτό στόμα (όπως η δική σου και οι πιο πολλές που έχουμε δει) και το EG 48 και 46 ανηκει στις κούκλες που χαμογελούν με κλειστό στόμα, τις μπουλούκες δηλαδή. Γνωρίζει κανείς να μας πει (ναι, το ξέρω σας έχω ζαλίσει!!!) τι είναι οι κούκλες χωρίς κωδικό;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευτυχως που εχουμε τις bibi-bo βρε παιδια και ομορφαινει ο τοπος εδω περα!!! :) Υπεροχες οι κουκλες, και πρεπει να δωσω συγχαρητηρια στην Αμαλια34 μας για το υπεροχο αναγεννησιακο χτενισμα της κουκλας σε λουλουδενιο φοντο στο θρεντ bibi-bo Β περιοδου
picture.php
(Εχεις δικιο Φραουλιτσα, και εκεινο της της Νορας θυμιζει τελη μεσαιωνα, αλλα κυριως συναντιεται και αυτο στην Αναγεννηση, μιας και στον μεσαιωνα οι κυριες ξυριζανε τα μετωπα για να φαινεται πιο πολυ το κουτελο τους! Περι ορεξεως... κολοκυθοπιτα :D )

και στην Rapunjel μας φυσικα που ειπαμε στο μαλλι ειναι μανα καημενη. :flower:

bibi-bo είπε:
Πάντως τα πιό πολλά έρχονταν μάλλον απο τις γιαγιάδες και θείες μας, που απο ότι φένεται ήξεραν την τέχνη αυτή
Γιατι ρε μαμωτο ολες οι θειες να ξερουν πλεξιμο, εκτος απο τις δικες μου :xm: ??? Και ετσι ποτε δεν εμαθα αυτην την τοσο χρησιμη τεχνη (μαθε τεχνη κι αστηνε κι αμα πεινασεις πιαστηνε.) :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

fraoulitsa πιστεύω ότι πρέπει να είναι από τις πρώτες bibi-bo αυτές χωρίς κωδικό αν και στην αρχή οι κούκλες της el greco δεν έγραφαν καν το λογότυπο στο κεφάλι αλλά είχαν μία καρφιτσωμένη καρδούλα στο πέτο με το λογότυπο.Ελπίζω να σε βοήθησα.Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια για τη Νόρα!

Λατρεμένη Αναστασία η Αμαλια34 είναι χαρισματική και συμφωνώ μαζί σου.Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια και ποτέ δεν είναι αργά να μάθουμε πλέξιμο!!! ;)

Η Αφροδίτη ντυμένη Σταχτοπούτα με φόρεμα barbie 1998...

picture.php
 
Αναστασία σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για τη φωτογραφία της κούκλας μου και ευχαριστώ και τη Φραουλίτσα και τη Ραπουνζέλ για τις πληροφορίες σχετικά με τον κωδικό στο πίσω μέρος του κεφαλιού της Bibibo. Δυστυχώς ούτε κι εγώ έμαθα να πλέκω αν και η μάνα μου ήξερε και μας έπλεκε ρούχα αλλά ποτέ δεν είχα σκεφτεί τότε να τη βάλω να μου πλέξει και για την κούκλα μου κάτι. Τώρα το βλέπω δύσκολο να μάθω να πλέκω αλλά αν μου δοθεί η ευκαιρία μπορεί να προσπαθήσω. Η Αφροδίτη σου Ραπουνζέλ μου είναι πράγματι σκέτη σταχτοπούτα στο χορό με αυτό το φόρεμα :)
 
Ωραία η Σταχτοπουτα σου Rapunjel μου, μπραβο! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σχετικά με την έλειψη κωδικού, κι εγώ κάτι τέτοιο υποθέτω...

Κορίτσια, ούτε κι εγώ ξέρω να πλέκω, αλλά θα ήθελα κάποτε να μάθω... Η μαμά μου όταν ήμουν μικρή μου είχε πλέξει μερικά ρουχαλάκια για τις bibi-bo μου, αλλά έκανα τη βλακεία να τα χαρίσω μαζί με τις κούκλες.. :( :( :(

H μοναδική διασωθείσα παιδική μου κούκλα, τις μέρες που την είχα βρει πόζαρε ως άλλη Σκάρλετ Ο' Χαρα με φόρεμα Barbie του 1994 (το φόρεμα ανήκει σε κούκλα της αδερφής μου που δε διασώθηκε).

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φραουλίτσα υπέροχη με αυτό το φόρεμα τέλεια, να τη χαίρεσαι!
 
bibi-bo

Γλυκιά Amalia34 να σαι καλά και σε ευχαριστώ!fraoulitsa σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και η παιδική σου κουκλίτσα είναι πανέμορφη!

Η Αφροδίτη ντυμένη ωραία κοιμωμένη με το αντίστοιχο φόρεμα της barbie του 1998.

picture.php
 
Τι κουκλες ειναι αυτες!!! :D

Λοιπον παιδια εγω θελω να σας προτεινω κατι, και ελπιζω να με διαβαζει και η Mytinyworld μας που θελει να μαθει πως μπαινει το υδατογραφημα για να ασφαλισετε τις φωτο σας.

Απλα επειδη το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο ;) , θα μου πεις τωρα το ανακαλυψες :xm: , τελος παντων παντα το φοβομουνα :D , μια τεραστια ομαδα, π.χ στο facebook, μπορει να παρει τις φωτο μιας μικροτερης και μετα να κανει ρεπορτ οτι ειναι δικες της και οτι της τις πηρανε. Το αποτελεσμα? Οι μικροτερες ομαδες διαγραφονται ως παραβατες γιατι δεν μπορουν να αποδειξουν οτι εγινε το αντιθετο, και μαλιστα μπορει να φανε και ασχημες προσβολες απο πανω, μιας και οποιος λειτουργει ετσι δεν φερεται γενικα και με το γαντι στο κοσμο (δηλαδη μην προσπαθησετε να του πειτε Αχ σας παρακαλω να μου μιλατε στον πληθυντικο, ειμαι κορη αξιωματικου, θα με υποχρεωσετε! στο γνωστο εργο με τον Κωνστανταρα :D ). Σατανικο το σχεδιο αλλα στεκει, πιστεψτε με. :eek:

Λοιπον ελεγα κατι απλο να κανετε που το ειδα να το κανουνε κι αλλα παιδια εδω στο φορουμ μας, μεχρι να μαθετε να βαζετε υδατογραφημα. Να βαλετε διπλα στην κουκλιτσα που φωτογραφιζετε ενα χαρτακι με το nickname σας, ή με την λεξη retromaniax ή και τα δυο. Ετσι τουλαχιστον μενει ενα ιχνος σας, κατι τελος παντων, απο που προερχεται η φωτογραφια.

Το λεω επειδη βλεπω τις ομορφες φωτογραφιες της Αμαλια34 μας, και σκεφτομαι οτι υπαρχει περιεργος κοσμος εκει εξω, πολυ πιο περιεργος απο οτι μερικες φορες θελω να πιστευω και για αυτο κρυβομαι μεσα στα ξανθα μαλλια της bibi-bo μπας και το ξεχασω. :flower:

Εδω εφυγα off topic το ξερω, μην σχολιασετε κατι αλλο, συνεχιστε με τις ομορφες φωτογραφιες της κουκλας μας. Και αν θελετε διαβαστε εδω για το πως μπαινει το υδατογραφημα :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=198&highlight=%F5%E4%E1%F4%EF%E3%F1%E1%F6%E7%EC%E1
 
bibi-bo

Λατρεμένη Αναστασία σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια αλλά πιο πολύ που μας ενημερώνεις και μας προστατεύεις!Να σαι καλά!

Και μιας και ήρθαν της γλυκιάς Αμαλίας τα κινέζικα φορέματα μία bibi-bo Β΄περιόδου με κινέζικο φόρεμα!

picture.php
 
Αχ τι ξανθος χειμαρρος ειναι αυτος Rapunjel μου!!!! Τελικα σημασια δεν εχει απο που ειναι το ρουχο, αλλα ποια το φοραει!!!

Γιατι μην νομιζετε, ο κινεζος εχει ντυσει πολλας βασανισμενας ατυχησασας κορασιδας πριν βρεθουν οι αγαπημενες κουκλομανες και τις προικισουνε με ρουχο φιρμα!
 
Αναστασία σε ευχαριστώ κι εγώ για τις πληροφορίες για την προστασία των φωτογραφιών θα δω αν μπορώ κι εγώ να κάνω κάτι για αυτό για τις φωτογραφίες μου.

Ραπουνζέλ μου πολύ ωραίο και το κινέζικο ροζ φόρεμα της κούκλας σου, χαίρομαι που ήρθαν και τα δικά μου τα είδα μέσω σκάιπ. Ε ρε έρμες μανούλες τι άλλο πια θα κάνετε για μας τα παιδιά σας? Έβαλα χτες τη μάνα μου να ντύνει και να ξεντύνει την μπαλαρίνα για να δω τα ρουχαλάκια και αν της κάνουν ευτυχώς της κάνουν μια χαρά :) Μόνο φωτογραφίες δεν ξέρει να μου στείλει για αυτό θα κάνω υπομονή μέχρι να πάω εγώ εκεί να τα παραλάβω.
 
bibi-bo

Γλυκιά Amalia34,πολύ καλή η μανούλα σου που έντυνε και ξέντυνε την bibi-bo μπαλαρίνα.Η δική μου γκρινιάζει για όλες τις κούκλες άμα έρθει και τις δει εκτός από τις bibi-bo και την Αλίκη!Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το κινέζικο φόρεμα.

Η bibi-bo Βιργινία στα ασημί.Το σετ είναι barbie...

picture.php
 
Πολύ όμορφη και η Βιργινία Ραπουνζέλ μου!

Τελικά και η Barbie έχει κάποια ρούχα υπέροχα για την Bibibo μας όπως αυτό. Νόμιζα ότι είναι της Bibibo, τέλειο !
 
bibi-bo

Γλυκιά Amalia34 σε ευχαριστώ!Όλες οι κούκλες έχουν υπέροχα,καλά και λιγότερο καλά ρούχα.Πολλά της barbie είναι πολύ όμορφα!

Η Αφροδίτη σπανιόλα...

picture.php
 
bibi-bo

Η χρυσή bibi-bo με ένα ζακετάκι που της είχα φτιάξει από μία μπομπονιέρα..

picture.php
 
Τα παρακάτω φορέματα κυκλοφόρησαν την ίδια περίοδο με τα ΒΙΒΙΒΟ Α περιόδου δεν ξέρω όμως αν είναι δικά της. Τα κουμπάκια είχαν ξεκολλήσει και η μανούλα μου τα αντικατέστησε.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Αυτό είχε αντικαταστήσει τη χρυσή οπτασία που δεν μπόρεσαν οι γονείς μου να τη βρουν και έχει σκρατς.

picture.php


Δεν είχα ποτέ τη στολή για το σκι της BIBIBO αλλά βρήκα αυτή από Barbie και είναι πολύ γλυκούλα!!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

soufle υπέροχα και το πιο υπέροχο είναι το τελευταίο της barbie!Τέλειο!

Το πρώτο και το φόρεμα με τα σκρατς είναι σίγουρα bibi-bo. Από τα άλλα τρία το δεύτερο και το τρίτο μοιάζουν πολύ για bibi-bo και το τέταρτο δεν είναι το στυλ της.Πάντως αυτά τα τρία δεν τα έχω ξαναδεί και δεν ξέρω.

Το πρώτο είναι bibi-bo γιατί δες στη φωτογραφία το αντιγραμμένο.Είναι ραμμένο στο χέρι.Με το σκρατς το θυμάμαι.Ελπίζω να βοήθησα...

picture.php
 
Ευχαριστώ Rapunjel για την πληροφορία βοήθησες πάρα πολύ!! Θα τα κατατάξω λοιπόν εκεί που τους αξίζει!! Το αναφερόμενο ως "αντιγραμμένο" θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πρωτότυπο της EL GRECO!! Είναι πραγματικά τέλειο!!! Συγχαρητήρια και γεια στα χεράκια σου!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα