Bibi-bo Τζον-Τζον

Makisimos, ακόμα με καλώδια δουλεύεις???? :eek: :D:p:p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Εγώ κορίτσια όταν έπαιζα με την αδερφή μου κρατούσα τη bibi-bo και η αδερφή μου τη barbie γιατρό. Ο Τζον Τζον ήταν για υπηρέτης και μάλιστα δε δούλευε τον ζούσαν οι κούκλες. Έπρεπε να καθαρίσει και τα 3 δωμάτια της bibi-bo ,δεν είχαμε την κουζίνα, και μετα να αποσυρθεί. Αυτό το σαλόνι που πήρες makisime το έχει καθαρίσει άπειρες φορές....
 
Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!! Rapunjel μου απίστευτο! :D :D:D:D

Τον καημένο, η μοίρα του είναι να ζει στη σκιά της τελικά...... Αλλά εντάξει να υπηρετεί τη θεά ΒΙΒΙ ΒΟ, την barbie όμως? :xm:

Rapunjel μου, έφαγα ένα "κόλλημα" τώρα.... Υπήρχε και κουζίνα?????????? :eek: o_Oo_OΠώς ήταν??? Δεν θυμάμαι να την είχε πάρει πουθενά το μάτι μου!
 
Rapunjel μου στην συγκεκριμένη φωτογράφηση λοιπόν στο σαλόνι θα φροντίσω να τον βάλω να τα περάσει όλα πάλι ενα χεράκι γιατί σαν να έχει αν το ξεσκονίσειπολύ καιρό..!!!

ΜΥΤΙΝΥ , όπως βλέπεις για να έχω μείνει στην ΒΙΒΙ ΒΟ και στον ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ και στα παιχνίδια δεκαετίας 80 και πολύ μου που ξέρω να χειρίζομαι το κινητό με το καλώδιο..!!!! χαχαχαχαχαχ!!!!!

Γιατί υπάρχει κι άλλος τρόπος??? Πρόσεξε μην το πεις απότομα και πάθω πολιτισμικό ΣΟΚ ...!!!!! Το έπαθα πάλι τελευταία που μου είπαν ότι από το κινητό μπορεις με ένα 3G na δεις τον άλλον απευθείας σαν βίντεάκι σε live σύνδεση..!!!! :)

Το απόγευμα θα αγοράσω νέο καλώδιο και μέχρι αύριο θα έχουν βγει όλες οι φωτό στον αέρα..!!!

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ μου λίγη υπομονή κι εσύ και θα δεις την παπαράτσι φωτό..!!! Δεν κρατιέσαι πια..!!!!!!!!! Ούτε στην Λαμπίρη να δούλευες..!!!!!

GEORGEIKOS εσύ δεν μας έχεις πει πόσες ΒΙΒΙ ΒΟ έχεις? Τις έχεις μέσα στα κουτιά τους η εκτός??Είσαι συλλέκτης γενικά παιχνιδιών ή του συγκεκριμένου???

Δώσε πληροφορίες να σε γνωρίσουμε καλύτερα..!!!

Κάτι άσχετο βρήκα ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ στο κουτί τους αλλά σε μέτρια κατάσταση σε μαγαζάκι παλιό(ξεθωριασμένο κουτί και ελαφρώς στραπαταρισμενο) στα 25 ευρώ..!!!! Αξίζει λέτε???? ΝΟμίζω όμως ότι κάπου τόσο πωλούνται και στο ΕΒΑΥ οι ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ και μάλιστα μένουν κι απούλητοι..!! Ακόμη κι εκεί ριγμένος ο ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ έναντι της ΒΙΒΙ ΒΟ..!!! Να σημειωθεί και μεγάλη πτώση ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στα παιχνίδια στο ΕΒΑΥ ..

Είδα ΒΙΒΙ ΒΟ απούλητη στα 70 δολλάρια κάπου στα 53 ευρώ δηλαδή πράγμα που έναν χρόνο πριν θα γινόταν σκοτομός..! Απούλητος ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ στα 25 ευρώ και το σαλόνι το αγόρασα στα 13 ευρώ..!!!! Το ίδιο και στα EL GRECO ΠΟΝΥ μεγάλη πτώση..!!! Πριν 4 χρόνια τα πουλούσαν στα 1000kai 2000 ευρώ μου είπε "φίλος"-γκούχου γκούχου- συλλέκτης εμπορικός και τώρα στα 200 και απούλητο..!!!

Kαι ρωτώ, πότε θα βρώ τα ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ EL GRECO επιτέλους??????
 
Rapunjel μου ξεραθηκα απο τα γελια με τον νοικοκυρη Τζον Τζον!!!!!!!! Εισαι φοβερη!!!!!!!!!!!! :D :D:D:D Μπραβο!!!

Ειναι πολυ σημαντικο ενας ανδρας να ειναι ανεξαρτητος και να μπορει να κρατησει ενα σπιτι σε καλη κατασταση μονος του!!! :)

Βεβαια αν καταλαβα καλα ομως τα κοριτσια ουτε χαρτζιλικι δεν του εδιναν ε??? :eek: o_Oo_O

Ηταν καθαρα για τις αγκαριες. Παντως και αυτος δεν κακοπερασε, γιατι για κατσε ρε φιλε εχεις να καθαρισεις 3 δωματια αλλα τι δωματια; Η κουζινα και το μπανιο, που δεν ειχες Rapunjel, ηταν αυτα που λερωνοντουσαν πιο ευκολα.

Οποτε μια χαρα περνουσε αφου ειχε να καθαρισει τα αλλα δωματια!!!

Makisime το ξερεις οτι εχω να δω κουτσομπολιστικη εκπομπη απο τις διακοπες στην Ελλαδ;;; Αμα δεν μου τα πεις εσυ τα νεα, ο σουπερ παπαρατσος μας εγω πως θα τα μαθω;;;;

Αυτο με τις τιμες το παρατηρησα κι εγω. Σκεφτομαι αυτους τους αμοιρους που χρυσοπληρωσαν στην αρχη. Αλλα ετσι ειναι το mercato online, αλλοτε ανεβαινει κι αλλοτε κατεβαινει. ;)
 
Makisimos, δεν θέλω να σε ταράξω, αλλά έχει εφευρεθεί (μετά τον τροχό βέβαια και την ανακάλυψη της φωτιάς που βεβαίως είναι οι ΤΟΠ ανακαλύψεις) ένα μαραφετάκι που το λένε κάρτα μνήμης. Αυτό λοιπόν, μπαίνει στο κινητό ή την ψηφιακή σου φωτογραφική μηχανή και μετά βγαίνει φορτωμένο με el greco/lyra εικόνες και μπαίνει στο pc σου! Ελπίζω να μην σοκαρίστηκες, έτσι?? :p

Βρε Αναστασία, πες του κι εσύ που τα ξέρεις καλά αυτά, κι εμένα έτσι μου τα μάθανε πριν δυο μήνες!!!!! #)
 
Τι να πω τωρα....να φυγω οφ τοπικ?

Ολοκληρος παπαρατσος Μακισιμος ΚΑΙ Αρχοντας συλλεκτης να μου δουλευει με καλωδιο και κινητο?????

Να πω και την αμαρτια μου τωρα...και εγω με καλωδιο συνδεω την μηχανη στον υπολογιστη αλλα το εχω μπροστα μου ολη μερα! Και τον υπολογιστη και την μηχανη και το καλωδιο.

Kαι πες ενταξει το καλωδιο δεν το βρισκεις, ανθρωπινα ειναι αυτα, αλλα να το χασεις πανω στο καλυτερο ρε Μακισιμακο.... τον Τζον τζον στο πατωμα του καινουριου σαλονιου...

Δεν πιστευω να θελεις να ζητησεις και αυξηση του μισθου στο περιοδικο που δουλευεις ως παπαρατσος :p :p:p

Georgikos, καλα λεει ο Μακισιμος μας, πες λιγα πραγματα για σενα και την συλλογη σου!!! Εχεις πολυ ωραιο και σπανιο αβαταρ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tzon Tzon υπηρέτης

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld υπήρχε και κουζίνα. Εμένα δε μου άρεσε όμως και δεν την πήρα. Εξάλλου είχαν για υπηρέτη τον Τζον Τζον.

Μπάνιο λατρεμένη μου Αναστασία είχα και το καθάριζε μέρα νύχτα.

Α, ξέχασα να σας πω ότι στο κρεβάτι κοιμόταν η barbie γιατρός και η bibi-bo και αυτός στο πάτωμα. Τόση γούνα για χαλί που είχαν τα δωμάτια της bibi-bo να πάει χαμένη; Χαρτζιλίκι του δίναμε.

Παρόλα αυτά κρατιέται καλά μετά τόσα χρόνια ενώ η bibi-bo όλο ινστιτούτα είναι. Μια για μαλλιά, μια για βλεφαρίδες, μια για χέρια και μια για να ξεκολλήσουν από πάνω της τα ρούχα. Την έφαγε ο Τζον Τζον. Λέτε να τη δηλτηρίαζε λίγο λίγο; Νομίζω ότι τη ζήλευε και για αυτό έβαλε χρυσα και λαμέ να της μοιάσει! Έτσι εξηγείται και το δαντελωτό εσώρουχο που φορούσε!

Makisime μου γλυκέ καλά κάνουν και φτηνίζουν οι bibi-bo και οι Τζον Τζον. Η αξία τους είναι συναισθηματική και ανήκουν σε ανθρώπους που τους λατρεύουν. Να τους αγοράσει και κανένα φτωχαδάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έπιπλα

Για την πολυαγαπημένη μου mytinyworld φωτογραφία από τα δωμάτια της bibi-bo! Η κουζίνα είναι η κίτρινη! Λάτρευα το μπάνιο!
 
Αμαν.... ειχες μπανιο, κουζινα δεν ειχες Rapunjel μου!!! Τοτε δηλαδη απο την πολυ ασκηση να πλενει μια τον μπιντε, μια το βεσέ, μια την μπανιερα που εκανε τα αφρολουτρα η ΒιΒιΒΟ εκανε κορμι αραπικο ο Τζον Τζον!!! :D :D:D:D

Οντως οπως τα λες ειναι για την πτωση των τιμων!!! Η εχουμε οικονομικη κριση ή δεν εχουμε!!! Οταν αγοραζαν με 200 και 250 ευρω ολοι οι ευκαταστατοι τις ΒΙΒΙΒΟ και τους Τζον Τζον απο το ιμπει και μεναμε εμεις να απορουμε "τι εγινε ρε παιδια, μια ζωη αυτη η ΒΙΒΙΒΟ θα ειναι απιαστο ονειρο?", τωρα αναποδογυρισαν τα πραγματα και εχουμε εμεις τις πριγκηποπουλες, και μαλιστα με εκατονταπλασια συναισθηματικη αξια γιατι ειναι χαρισμενες απο σπανια χερια, να κοιταμε αυτους που εκμεταλλευτηκαν το ονειρο να τους μενουν στα ραφια οι κουκλοι!!!

Παντως ειχα προσεξει οτι ο Τζον Τζον ποτε δεν πουλησε οπως πουλαγε η ΒΙΒΙΒΟ. Και εκει δηλαδη να τον ριξουν τον κακομοιρη...

Δεν ειχα ιδεα οτι ειχαν φτασει καποτε τα παιχνιδια στα 1000 και 2000 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αυτο δεν το ειχα δει ποτε γιατι φετος μονο ασχοληθηκα με το θεμα και αποφασισα να προχωρησω στην περισυλλογη βασανισμενων παιχνιδιων!!!! Ευτυχως που δεν εζησα τετοια καταντια!!!!!!

Θελω να παω να παρω απο το μαγαζακι του τρομου εναν Κεν Κεν που ειχα δει προ μηνων και να βγαλω μια σειρα απο φωτογραφιες συγκρινοντας Τζον Τζον και Κεν Κεν της δεκαετιας του 80! Ειναι ενα απο τα κολληματα που ειχα μικρη, γιατι δεν ειχα ποτε ουτε τον εναν ουτε τον αλλον και προσπαθουσα να μαντεψω τις διαφορες στα χερια τους, στο σωμα τους, στο προφιλ τους κτλ κτλ απο τα κουτια στις βιτρινες.

Επισης θυμαμαι οτι ειχα παει πολυ μικρη στο σπιτι μιας γνωστης και ο μπαμπας της τής ειχε φερει απο την Τζεντα (αμαν αυτη η Τζεντα...ολες ειχαν μπαμπαδες που δουλευαν εκει και τους εφερναν κουκλες, μονο ο δικος μου δουλευε στην Αθηνα!!!8)) 5/6 Κεν Κεν.

Αλλα εγω δεν τολμησα ουτε να τους πιασω στα χερια μου γιατι τους θεωρουσα κατι σαν κουκλα ταμπού (8)8)8)λογω της τιμης, της σπανιοτητας ή του φυλου???)

Ημουν μικρο κοριτσακι τοτε, επαιζα με ακομα με τα playmobil. #)

Ελπιζω αυριο να μπορεσω να παω... Το χρωσταω στον Τζον Τζον μου!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Rapunjel μου στην συγκεκριμένη φωτογράφηση λοιπόν στο σαλόνι θα φροντίσω να τον βάλω να τα περάσει όλα πάλι ενα χεράκι γιατί σαν να έχει αν το ξεσκονίσειπολύ καιρό..!!!ΜΥΤΙΝΥ , όπως βλέπεις για να έχω μείνει στην ΒΙΒΙ ΒΟ και στον ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ και στα παιχνίδια δεκαετίας 80 και πολύ μου που ξέρω να χειρίζομαι το κινητό με το καλώδιο..!!!! χαχαχαχαχαχ!!!!!

Γιατί υπάρχει κι άλλος τρόπος??? Πρόσεξε μην το πεις απότομα και πάθω πολιτισμικό ΣΟΚ ...!!!!! Το έπαθα πάλι τελευταία που μου είπαν ότι από το κινητό μπορεις με ένα 3G na δεις τον άλλον απευθείας σαν βίντεάκι σε live σύνδεση..!!!! :)

Το απόγευμα θα αγοράσω νέο καλώδιο και μέχρι αύριο θα έχουν βγει όλες οι φωτό στον αέρα..!!!

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ μου λίγη υπομονή κι εσύ και θα δεις την παπαράτσι φωτό..!!! Δεν κρατιέσαι πια..!!!!!!!!! Ούτε στην Λαμπίρη να δούλευες..!!!!!

GEORGEIKOS εσύ δεν μας έχεις πει πόσες ΒΙΒΙ ΒΟ έχεις? Τις έχεις μέσα στα κουτιά τους η εκτός??Είσαι συλλέκτης γενικά παιχνιδιών ή του συγκεκριμένου???

Δώσε πληροφορίες να σε γνωρίσουμε καλύτερα..!!!

Κάτι άσχετο βρήκα ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ στο κουτί τους αλλά σε μέτρια κατάσταση σε μαγαζάκι παλιό(ξεθωριασμένο κουτί και ελαφρώς στραπαταρισμενο) στα 25 ευρώ..!!!! Αξίζει λέτε???? ΝΟμίζω όμως ότι κάπου τόσο πωλούνται και στο ΕΒΑΥ οι ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ και μάλιστα μένουν κι απούλητοι..!! Ακόμη κι εκεί ριγμένος ο ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ έναντι της ΒΙΒΙ ΒΟ..!!! Να σημειωθεί και μεγάλη πτώση ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στα παιχνίδια στο ΕΒΑΥ ..

Είδα ΒΙΒΙ ΒΟ απούλητη στα 70 δολλάρια κάπου στα 53 ευρώ δηλαδή πράγμα που έναν χρόνο πριν θα γινόταν σκοτομός..! Απούλητος ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ στα 25 ευρώ και το σαλόνι το αγόρασα στα 13 ευρώ..!!!! Το ίδιο και στα EL GRECO ΠΟΝΥ μεγάλη πτώση..!!! Πριν 4 χρόνια τα πουλούσαν στα 1000kai 2000 ευρώ μου είπε "φίλος"-γκούχου γκούχου- συλλέκτης εμπορικός και τώρα στα 200 και απούλητο..!!!

Kαι ρωτώ, πότε θα βρώ τα ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ EL GRECO επιτέλους??????[καλησπερα και απο μενα,εγω εχω 3 μπιμπιμπο μια με ρολευ μια με συλεκτικο φορεμα barbie my fair lady και μια β περιοδου...στα κουτια τις εχω..τις 2 τις εχω παραθεσει κιολας..βλεπε και αβαταρ...εχω καποια παιχνιδια απο παιδι..καποια επιτραπεζια φασουλετο και playmobil και διαφορα αλλα αλλα λογω χςρου κυριως ειναι στο παταρι του σπιτιου της μητερας μου..κατα τα αλλα δεν εχω δεν μπορω να βρω πουθενα ρουχα α περιοδου και εχω στεναχωρηθει πολυ..κυριως ψαχνω το νυφικο και το χρυσο μαγιο αλλα δεν..ουτε ακρες εχω ουτε φιλους να με βοηθησουν αλλα ουτε και πολυ χρημα :(
 
Πωπω Rapunjel μου, έπρεπε να φτάσω στην προχωρημένη αυτή ηλικία για να δώ για πρώτη φορά την κουζίνα! Σ'ευχαριστώ πολύ! Και αυτό το σαλονάκι πολύ σούπερ! Ούτε αυτό νομίζω να το είχα δει!

Georgeikos, θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε, όπως βλέπεις κι εμείς στη γύρα είμαστε και ψάχνουμε! Σε ενδιαφέρουν μόνο ρουχαλάκια α' περιόδου ή οτιδήποτε bibi bo? Αυτή με το fair lady τι φορούσε όταν την πήρες?
 
mytinyworld είπε:
Πωπω Rapunjel μου, έπρεπε να φτάσω στην προχωρημένη αυτή ηλικία για να δώ για πρώτη φορά την κουζίνα! Σ'ευχαριστώ πολύ! Και αυτό το σαλονάκι πολύ σούπερ! Ούτε αυτό νομίζω να το είχα δει!Georgeikos, θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε, όπως βλέπεις κι εμείς στη γύρα είμαστε και ψάχνουμε! Σε ενδιαφέρουν μόνο ρουχαλάκια α' περιόδου ή οτιδήποτε bibi bo? Αυτή με το fair lady τι φορούσε όταν την πήρες?
αυτη φορουσε ενα φορεμα με μπλε και κοκκινα μικρα λουλουδακια και κοκκινη τσαντα και κοκκινο καπελο..νομιζω την εχει καποια κοπελα απο εσας..

κοιτα ψαχνω οτιδηποτε απο παλιες μπιμπιμπο-και κουκλα και ρουχαλακι..αλλα κυριως το νυφικο και το μαγιο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
georgeikos είπε:
αυτη φορουσε ενα φορεμα με μπλε και κοκκινα μικρα λουλουδακια και κοκκινη τσαντα και κοκκινο καπελο..νομιζω την εχει καποια κοπελα απο εσας..κοιτα ψαχνω οτιδηποτε απο παλιες μπιμπιμπο-και κουκλα και ρουχαλακι..αλλα κυριως το νυφικο και το μαγιο..

Μήπως εννοείς αυτό????

picture.php


Με ενδιαφέρει να μάθω αν πουλιόταν κούκλα με αυτό το φόρεμα, γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι αυτό φορούσε η δική μου όταν μου την αγόρασαν!
 
mytinyworld είπε:
Μήπως εννοείς αυτό????
picture.php


Με ενδιαφέρει να μάθω αν πουλιόταν κούκλα με αυτό το φόρεμα, γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι αυτό φορούσε η δική μου όταν μου την αγόρασαν!
ναιιιιιιι!!!! αυτο ειναι μονο αντι για κιτρινα εχει μπλε λουλουδια!!!..πουλιοταν σε κουτι!!!
 
georgeikos είπε:
κοιτα ψαχνω οτιδηποτε απο παλιες μπιμπιμπο-και κουκλα και ρουχαλακι..αλλα κυριως το νυφικο και το μαγιο..
georgeike μου, τις κούκλες τις ψάχνεις οπωσδήποτε καινούργιες ή σου κάνουν και μεταχειρισμένες; Άμα μου πεις θα κοιτάξω κι εγώ να σε βοηθήσω! Έχω κάποια λίγα connections και θα δω τι μπορώ να κάνω! #) (Συγγνώμη που πετάγομαι μέσα στη μέση σαν το ραπανάκι, ε?)
 
fraoulitsa είπε:
georgeike μου, τις κούκλες τις ψάχνεις οπωσδήποτε καινούργιες ή σου κάνουν και μεταχειρισμένες; Άμα μου πεις θα κοιτάξω κι εγώ να σε βοηθήσω! Έχω κάποια λίγα connections και θα δω τι μπορώ να κάνω! #) (Συγγνώμη που πετάγομαι μέσα στη μέση σαν το ραπανάκι, ε?)
βρεε οτιδιποτε δεν ειμαι απαιτητικος ουτε αχαριστος..αρκει να ειναι α περιοδου..επηξα να βλεπω στο ebay καινουργιες μελαμψες..και ειναι και πανακριβες
 
Έλα καλέ... κι οι μελαμψές την έχουν τη χάρη τους! :) Προσπαθώ να μην ασχολούμαι πολύ με το τι πουλιέται στο ebay γιατί κάθε φορά εκνευρίζομαι! ::) Θα σε έχω λοιπόν υπόψην μου, αλλά χλωμό το βλέπω για κουτί. Για κουκλίτσα σε καλή κατάσταση, από την άλλη, με φόρεμα είναι πιο πιθανό. ;)
 
fraoulitsa είπε:
Έλα καλέ... κι οι μελαμψές την έχουν τη χάρη τους! :) Προσπαθώ να μην ασχολούμαι πολύ με το τι πουλιέται στο ebay γιατί κάθε φορά εκνευρίζομαι! ::) Θα σε έχω λοιπόν υπόψην μου, αλλά χλωμό το βλέπω για κουτί. Για κουκλίτσα σε καλή κατάσταση, από την άλλη, με φόρεμα είναι πιο πιθανό. ;)
οπως και να εχει ευχαριστω παραααα πολυυυυ ;)
 
bibi-bo

Georgeike αν βρω κάποια Α' περιόδου σε παλαιοπωλείο, γιατί πια μόνο εκεί βρίσκεις και εκεί σπάνια , θα στη συντηρήσω και θα στη στείλω. Ούτως ή άλλως ψάχνω Τζον Τζον Α΄περιόδου για τη πολυαγαπημένη μου mytinyworld.

Κάθε μήνα πάω και ρωτάω και ψάχνω. Απέκτησες καλές νεράιδες που ότι μπορούν θα κάνουν!
 
Πίσω
Μπλουζα