Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Τι μου λες τωρα?Εμενα ποιος με καταλαβαινει,που ειμασταν 6-7 Candy sisters για καφε,και εγω στην γωνια με τις vhs αγκαλια,αμιλητη,νιωθοντας τα ματια της Σουλας να με τρυπανε..και οποτε γυρνουσα να την κοιταξω καθησυχαστικα,δεν μιλαγε,απλα εκανε την γνωστη θα-σου-κοψω-το-λαρυγγι χειρονομια...μπρρρρρ...
 
Το κακο ειναι οτι αν για καποιο λογω το video μασησει την ταινια, τοτε παπαλα... τελος το επεισοδιο...ασε αν τυχει να εχει σκονες η κεφαλη που διαβαζει παλι ερχεται η καταστροφη...ειναι πολυ ευαισθητες οι VHS. Eνω το DVD...

αχ το εχασα το get-together των Candy-stisters....πρεπει να το ξανακανονισετε, με την συμπληρωση ολων των επεισοδιων...
 
Domniki είπε:
αχ το εχασα το get-together των Candy-stisters....πρεπει να το ξανακανονισετε, με την συμπληρωση ολων των επεισοδιων...
Αχ ναι, να το ξανακανονίσετε και θα παρευρεθώ και εγώ στο gathering!!!Σαν Candy-sister θα ετοιμάσω και εκπληξούλα για την φαμίλια!!!Επεισόδια δυστυχώς δεν έχω να σας φέρω, αλλά σίγουρα θα είναι κάτι special... ;)
 
να δουμε ποτε θα ερθουν τα κοριτσια απο το εξωτερικο και αν θα ειναι καλο το ταιμινγκ και θα ειναι υπεροχα αν ερθετε και εσεις!!! :D

ελπιζω η εκπληξη να ειναι μια φουσκωτη κουκλα Αντονυ,σε φυσικο μεγεθος για προσωπικη μου χρηση!!:loco::tounge:ουπς...ντροπη μου πια! :)shh:,candy...με το κιλτ λουκ κατα προτιμηση.. :D )

το αποφασισες τελικα για τα μαθηματα γιαπωνεζικων?

πες το ναι,και εγω θα ουρλιαξω "ΓΙΟΥΚΑΤΑΑΑΑ!!!"
 
@Death2eliza. Είπες πως μια απο τις κοπέλες που πήρατε επεισόδια είναι απο Τρίκαλα, και πως έμπλεξε με άσχετους. Επειδή είμαι και εγω απο Τρίκαλα, μπορείς να πείς (αν ξέρεις) σε ποιους πήγε για να τους αποφύγω και εγω αν χρειαστεί να κάνω και εγώ κάποια μετατροπή?

@Candy. Πολλοί πωρωμένοι με τα Γιαπωνέζικα έχουν μαζευτεί εδώ.

Και εγώ προσπάθησα κάποια στιγμή να μάθω λόγω anime και games, αλλά τα e-books που βρήκα με μπερδέψαν χειρότερα γιατί οι Ιάπωνες έχουν δύο αλφάβητα (katanaka και kanji).

Ένας άλλος φίλος μου με την ίδια λόξα για τα anime, είχε μάθει κάποια βασικά από την εκπαιδευτική τηλεόραση της ΕΤ2. Έγραφε τις εκπομπές στο βίντεο και κρατούσε σημειώσεις. Εγώ πάλι ξέρω μόνο το baka ( :D ) και το arigato.

Επίσης μου έχουν πει πως η Ιαπωνική πρεσβεία στην Αθήνα κάνει σεμινάρια εκμάθησης της γλώσσας, αλλά δεν ξέρω αν κάνουν ακόμα.
 
Παιδιά δεν το έχω λησμονήσει,μόλις μπορέσω θα ανοίξω σχετική ενότητα.Μονολότι πάνε τέσσερα χρονάκια από τότε και τα έχω ψιλοξεχάσει,μπορώ να σας βοηθήσω στα στοιχειώδη.Με την βοήθεια και του kapamaru που είναι και πιο έμπειρος κάτι μπορεί να γίνει.Μόνο λιγάκι υπομονή... :)
 
theoritikos:

και να ζηταγα στην κοπελα να μου πει,δεν νομιζω να το εκανε,τι να σου πω..ο ενας απο αυτος της εκανε ενα κομματι εγχρωμο,αλλα μαλλον βαριοτανε να κατσει απο πανω να παρακολουθει,οποτε της ειπε οτι δεν θα το αναλαβει..

candy:

περιμενουμε με ανυπομονησια!! :D

τεικ γιορ ταιμ!!

αριγκατο μποσαι μαστα (το σκοτωσα!!:whothehell:)
 
Death2Eliza είπε:
και να ζηταγα στην κοπελα να μου πει,δεν νομιζω να το εκανε,τι να σου πω..ο ενας απο αυτος της εκανε ενα κομματι εγχρωμο,αλλα μαλλον βαριοτανε να κατσει απο πανω να παρακολουθει,οποτε της ειπε οτι δεν θα το αναλαβει..
Οk κανένα πρόβλημα. Ρωτούσα, γιατί οι περισσότεροι είναι άσχετοι ή βαριούνται, και απο την άλλη κάνουν τους ειδικούς όταν πας να τους πληρώσεις...
 
Κάτι παράδοξο που μου είχε μείνει από την Candy,ήταν όταν είχε φτιάξει τούρτα και την είχε στολίσει με πραγματικά λουλούδια από πάνω.Ε από τότε τα καλοκαίρια που πηγαίναμε στο εξοχικό μας,μαδούσα ότι λουλουδάκι είχε η αυλή μας και το σέρβιρα σαν φαγητό μέσα στα πλαστικά πιατάκια μου(άβυσσος η ψυχή του μικρού παιδιού :p ).
 
Παιδιά καλώς σας βρήκα!

Τι κάνετε? Γίνεται χαμός με την Candy Candy! Και δικαιολογημένα.

Είναι πλέον από τα πιο δυσεύρετα "anime" των παιδικών μας εποχών.

θα μπορέσουμε άραγε να αποκτήσουμε ο καθένας μας όλη την σειρά?

Μακάρι! Αξίζει να το δουν και τα παιδιά μας.

Δεν συγκρίνεται με τα τωρινά "anime"!

[edit] copyrights [edit]

Αυτά περί Candy Candy. Ελπίζω τα παιδιά στο Candyingreekproject να μπορέσουν να μας προσφέρουν τα επεισόδια που με τόσο κόπο μαζεύουν.

Φιλια σε όλους/όλες!

Candy forever!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ένα πράγμα είναι ολοφάνερο ότι ποιότητα σε σίριαλ ταινίες κτλ..

μονο ότι προέρχεται από τα παλιά..

ευτυχώς που τα ζήσαμε εμείς, ας μάθουμε και στα παιδιά μας την ποιότητα λοιπόν.

πολλές φορες έρχομαι στα λόγια του κατά αλλα χαζού δημαρχου Πόποτα ..πάμε εμπρός προς τα πίσω..
 
δυστυχως εχω την εντυπωση πως τα σημερινα παιδακια δεν τα αγγιζει η ενεργεια των δικων μας αγαπημενων παιδικων..

το βρισκω εξαιρετικα δυσκολο ενα μικρο παιδι που μεγαλωνει με ποκεμον,βια,αιμα και υπονοουμενα σεξουαλικης φυσεως,να συγκινηθει στην προκειμενη με την ιστορια μιας δυσμοιρης ορφανης με χρυση καρδια που καταφερνει να χαμογελα παρολες τις απιστευτες γκαντεμιες...

Δεν ξερω..νομιζω πως αν βαλεις σαν δεδομενο και το¨"αρχαιο" animation,που δεν εντυπωσιαζει μια μπροστα στην ποιοτητα γραφικων του playstation (πλεον ολα τα παιδακια γεννιουνται με το joystick στο χερι) ,δεν μπορω να πιστεψω οτι θα μπορεσει να περασει καποιο μυνημα μεσα στα μικρα τους κεφαλακια..
 
δε συμφωνω , η ελπίδα δε πρέπει να χάνεται,

στο δικό μου παιδί πιάνει η διαπαιδαγώγηση,φτάνει να το προσέγγισεις με το δικό του τρόπο και όχι με το δικό σου επιταχτικό.

τουλάχιστον πρέπει να γίνει η προσπάθεια ka ας πέσει χάμο.
 
diapaidagwgisi

Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου Death2Eliza.

Ποιο παιδί του σήμερα θα κάτσει να δει Candy Candy.

Οι ευαισθησίες πλέον στα παιδιά αντικαθιστούνται με αίματα, πολέμους και τα λοιπά. Ότι χειρότερο.

Εμείς παλιά ήμασταν πιο αθώα να το θέσω έτσι.

Το θέμα σηκώνει μεγάλο debate και δεν αντιμετωπίζεται και εύκολα.

Εννοώντας το πως χαλιναγωγείς τα σημερινά παιδιά. Βασικά δεν χαλιναγωγούνται... πολύ απλό.

Απλά λυπάμαι που τα σημερινά "ανιμε"/cartoons δεν έχουν την ευαισθησία και την ανθρωπιά μαυτά που βλέπαμε εμείς.

:icon_cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Alexia_gr είπε:
Ennowntas to pws xalinagwgeis ta simerina paidia. Basika den xalinagwgounte... polu aplo.

Apla lupamai pou ta simerina anime/cartoons den exoun tin euais8isia kai thn an8rwpia m'auta pou blepame emeis.

:icon_cry:
Πρώτα από όλα καλωσόρισες στο forum μας, θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα εδώ.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω μαζί σου και να συμφωνίσω με τον Ameno. Tα σημερινά παιδιά χαλιναγωγούνται και μάλιστα σε βαθμό που δεν φαντάζεσαι, αρκεί να τα προσεγγίσεις με το δικό τους τρόπο. Και μην ορκίζεσαι πώς σήμερα δεν θα βρεις παιδιά να συγκινηθούν με την Candy.

Το ζήτημα ξεκινάει από την ίδια την κοινωνία, η οποία προβάλλει πρότυπα "σκληράδας", ψευτομαγκιάς, ψευτο-mach(ο)-ίλας και προσφέροντας άπλετες αυταπάτες σε όλους ανεξαιρέτως. Ο λόγος είναι απλός. ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.Μάθε το άτομο από μικρό να καταναλώνει, μάθε το να θέλει όλο και περισσόερα, δίδαξέ το ότι το μέγεθος μετράει, κάντο consumer whore και άστο.

Τα οφέλη από μια τέτοια πρακτική είναι πολλά. Το άτομο μεγαλώνοντας δεν έχει μάθει από όρια. Καταναλώνει και φιγουράρει έχοντας γίνει παράλληλα σκλάβος σε τράπεζες και αφεντικά, consumer και workaholic. Τα συναισθήματα της Candy - candy συστυχώς δεν έχουν καμία θέση στην σημερινή κοινωνία........ ή έτσι κάποιοι νομίζουν.............
 
Tα παιδια ειναι παντα παιδια.Πιστεψε με, τα μικρα σημερινα κοριτσακια "καταβροχθιζουν" τη Χαιντυ (ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ),τα παραμυθια του Αντερσεν και τα συναφη...

Δεν ξερω..νομιζω πως αν βαλεις σαν δεδομενο και το¨"αρχαιο" animation,που δεν εντυπωσιαζει μια μπροστα στην ποιοτητα γραφικων του playstation
Ποιοτητα γραφικων του playstation??? Δεν υπαρχει ποιοτητα γραφικων στο σαπιοκουτι αυτο! :D :D
 
Anemos:

χαιρομαι που εχεις φιλοσοφησει το θεμα,και ασχολεισαι τοσο με το παιδι σου...ο ρολος του γονεα ειναι μια ασταματητη μαχη,αυτο ειναι γεγονος..

και γενικα χαιρομαι που βλεπω πως ειστε πολυ αισιοδοξοι σχετικα..δεν εχω παιδια και δεν μπορω να ξερω απο πρωτο χερι..

η μονη μου επαφη με μικρο κοριτσακι που το εχω ζησει απο μωρο και ειναι τωρα 10 χρονων,με εχει αφησει εκπληκτη..ασχολειται με πραγματα ενηλικων (κινητα κτλ),εχει πονοκεφαλους και στρες απο την πιεση των διαβασματων,μιλαει για γκομενους και γενικα ξερει τα παντα..το μονο που δεν εχει ειναι παιδικη ηλικια..κ Καντυ ειδε λιγο, λογω μιμητισμου,ειπε οτι της αρεσει μονο και μονο επειδη μου αρεσει εμενα,και την κλεισαμε για να δει καποιο απο τα αθλια γεματα σεξουαλικες νυξεις τρισαθλια ελληνικα σηριαλ..

αυτη ειναι η εμπειρια μου τεσπα..
 
Pooky, σεβαστή η γνώμη σου.

Εγώ απλά κρίνω από πράγματα που έχω δει.

Δεν έχω παιδιά για να ξέρω το ποσο εύκολα χαλιναγωγούνται αλλα έχω μια 12άχρονη βαφτιστήρα η οποια παρακολούθησε τα πρώτα 5 επεισόδια τις Candy Candy και μετά μου είπε 'βαριέμαι.

Φαίνεται ότι τα ράντικα αυτού του στυλ δεν τις τραβάνε την προσοχή.

Εγώ ακόμα και στην ηλικία των 32 (μεγαλώνοντας με Candy Candy) έφαγα μεγάλο κόλλημα και είδα τα πρώτα 15 χωρίς break.

Πες ότι μου ξύπνησαν αναμνήσεις, πες ότι ήθελα να νιώσω σαν παιδί, πες οτι θες.

Αλλα δεν πίστευα ότι στην μικρή (βαφτιστήρα μου) τις αρέσει να ασχολείται με τα αγόρια του σχολειου τις, με τα κουτσομπολιά από κάθε celebrity τις tv και ότι άλλο φυσικά που δεν 'κολλάει στην ηλικία της.

Δυστυχώς στις μέρες μας και στο μακρινό μέλλον, τα παιδιά από την ηλικία των 9 θα τα ξέρουν όλα. θα έχουν πλέον κορεστεί με τα πάντα όπως tv, τεχνολογία και λοιπά.... και τι άλλο θα αναζητήσουν παραπάνω? Απορώ.

Εν κατακλείδι. Απόψεις υπάρχουν πολλές και όλες σεβαστές, απλά που πάει ο κόσμος μας? και ποσο ακόμα να το "φιλισοφισουμε"? :)

P.S. Παραβγήκαμε off topic
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D2E το κοριτσάκι που αναφέρεις αν δεν αλλάξει τροπάριο και μάλιστα γρήγορα το βλέπω δυστυχισμένο σε όλη του τη ζωή. Δυστυχώς περιγράφεις ένα καθόλου σπάνιο κλισέ. Μια ίδια κατάσταση συμβαίνει αυτή τη στιγμή στο διπλανό μου σπίτι με ένα έξοχο και πανέξυπνο κορίτσι να προσπαθεί να ξεφύγει από τα ναρκωτικά, έξη που της δημιουγήθηκε λόγω της "υψηλούς κοικωνίας" συναναστροφές που είχε με "παρέες" που θα την προωθούσαν στο "modeling".

Από τα 10 για γκόμενους, κινητά και τα λοιπά, στα 15 με "όνειρα" για μια έυκολη γεμάτη χρήμα ζωή, στα 17 με το μυαλό πάνω από το κεφάλι λόγω ίσως εμφάνισης και εύκολη βορά στα "θηρία" που παραμονεύουν πίσω από τη γωνία προσφέροντας απλόχερα άπιαστα όνειρα σε μικρά παιδιά.

Στα 19 με νευρική ανορεξία και αν ποτέ φτάσει, στα 25 με μια ήδη κατεστραμένη από όλες τις πλευρές ζωή και μια θαμένη προσωπικότητα.

Δεν συνεχίζω άλλο μη χαλάσω το αισιόδοξο κλίμα, αλλά δυστυχώς κάποιες καταστάσεις είναι καρμπόν........
 
Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί αυτό που πολύ σωστά επισήμανε η Death2Eliza,ωστόσο νομίζω ότι η παρουσία των γονιών παίζει τον πιο καθοριστικό ρόλο στην διαπαιδαγώγηση ενός παιδιού.Απλά όπως είπε και ο Anemos,πρέπει να τα προσεγγίσεις με το δικό τους τρόπο,διαφορετικά θα φέρεις μόνο αντίθετα αποτελέσματα.

Ξέρουμε και εμείς οι ίδιοι πόσο δύσκολο είναι να αισθάνεσαι ότι δεν ταιριάζεις με το περιβάλλον σου,να είσαι διαφορετικός.Ειδικά σε μια τόσο τρυφερή ηλικία όπου τα παιδιά προσπαθούν να κερδίσουν το ενδιαφέρον και την αποδοχή των γύρω τους,πρέπει να πείσεις το παιδί σου πως δεν είναι κακό να είσαι διαφορετικός.

Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι πως ζούμε σε μια εποχή που υπάρχει μεγάλη ανοχή στον πόνο,στη βια,στην ανθρώπινη δυστυχία,στην υπερβολή και πως τα θέματα τα οποία πραγματεύεται η Candy σε σχέση με αυτά που καθημερινά προβάλλει η τηλεόραση μοιάζουν να είναι τουλάχιστον φαιδρά.

Θεωρώ ότι το πιο δύσκολο έργο ενός γονέα σήμερα,είναι να προσπαθήσει να κρατήσει το παιδί του μακριά από όλα αυτά τα ερεθίσματα που δηλητηριάζουν την ευαίσθητη ψυχή του.Το ότι θα τα δεχτεί κάποια στιγμή είναι κάτι το αναπόφευκτο,όμως το να έχει καταφέρει μέχρι τότε να θωρακίσει τον εαυτό έτσι ώστε να μπορέσει να τα αντιμετωπίσει,επαφίεται στην ικανότητα του ίδιου του γονέα να το κάνει.

Συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος...Καλωσόρισες Alexia_gr,οι retromaniacs σε χαιρετούν!!! :wavey:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα