Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
SONIC είπε:
Μη με πειτε αδερφη ομως ειδα το πρωτο πενταλεπτο απο το πρωτο επεισοδιο και βουρκοσα.Μα απο τα γενοφασκια της τετοια μοιρα, την αφησαν κατω απο ενα δεντρο ουτε καν κοντα στο ορφανοτροφειο χωρις καν ονομα και της εδωσαν το ονομα απο την κουκλα της,ημαρτον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::eek:
Μην αγχώνεσαι και εγώ κόντεψα να βουρκώσω όταν το είδα,αλλά για άλλο λόγο.

Πάνε 18 χρόνια από τότε που είδα το συγκεκριμένο επεισόδιο ...

Γενικά όταν βλέπω Intros στο youtube απο καρτούν που έχω πάρα πολλά χρόνια να δω, τα οποία λάτρευα (και δεν υπάρχει περίπτωση να τα δω ξανά στην τηλεόραση :animangry: ) νοιώθω κάπως περίεργα... :down::sob:
 
bi-bi είπε:
Μήπως η Σουζάννα δεν ήταν η αιτία αλλά η αφορμή για να μην είναι η Candy με τον Terry μαζί;Έχω την εντύπωση,μπορεί να κάνω και λάθος,ότι τους ταιριάζει η φράση ¨ Αυτοί μαζί δεν κάνουνε και χώρια δεν μπορούνε¨.Μήπως προτιμήσαν να προστατεύσουν (υποσυνείδητα) αυτό που είχαν απο την αναπόφευκτη «φθορά» που θα έφερνε ο χρόνος;Μήπως αυτή είναι η μοίρα για τους μεγάλους έρωτες; :) :) :) :)
Διαφωνω καθετως! Εδω εκαναν τα παντα για να ειναι μαζι και το συμπαν συνομωτουσε για το αντιθετο...Μη μου χαλας το "ονειρο" τωρα, χαχαχα

Οσο για το τελευταιο επεισοδιο, που η Καντυ σκεφτεται Τερρυ και Σουζανα μαζι και χαμογελαει, απλα επρεπε να συμβιβαστει με το αναποφευκτο. Δυστυχως, χωριζουν και ετσι οι ζωες των ανθρωπων που αγαπηθηκαν με τοσο κοπο...

Πολυ φιλοσοφικα δεν αναλυουμε ενα cartoon? Εμενα μου θυμιζει σαπουνοπερα με unhappy ending (τουλαχιστον για τις Τερρυκες), γιατι παρολα οσα συμβαινουν η Καντυ εμφανιζεται τρισευτυχιστμενη στο τελος. Ειναι τεχνη το να μπορεις να εισαι ευτυχισμενος μ'αυτα που εχεις. Υπαρχουν πολλοι, πχ Ελιζα, που ειχαν πολλα περισσοτερα απο την Καντυ και ηταν παντα δυστυχισμενοι. Νομιζω οτι κατι που μας διδασκει το cartoon ειναι κ'αυτο.
 
Ρε παιδιά, κοριτσια και αγόρια, ειλικρινά απορώ πώς είναι δυνατόν να θυμάστε τόσες λεπτομέρειες. Κι εγώ το έβλεπα όχι τόσο συχνά όμως και δε θυμάμαι τίποτε.

Δε το ρίχνουμε λίγο στην Τολμη και Γοητεία; Εκεί εχω να πω πολλά :fafoutis:
 
Rygar είπε:
Ρε παιδιά, κοριτσια και αγόρια, ειλικρινά απορώ πώς είναι δυνατόν να θυμάστε τόσες λεπτομέρειες. Κι εγώ το έβλεπα όχι τόσο συχνά όμως και δε θυμάμαι τίποτε.
Δε το ρίχνουμε λίγο στην Τολμη και Γοητεία; Εκεί εχω να πω πολλά :fafoutis:
Candy candy=παιδικά μου χρόνια εξʼου και τόση αγάπη.

Όσο για την Τόλμη και Γοητεία παίζεται ακόμη στην ερτ3,όταν το είδα έπαθα σοκ ήμουν παιδάκι όταν ξέκίνησε και σε λίγο θα κάνω έγω τα δικά μου παιδιά και αυτή η σειρά θα υπάρχει ακόμη. :) :)
 
μην μου πειτε πως δεν υπαρχει ηδη τοπικ για το τολμη και γοητεια..:eek:

σχετικα με το ending (?) της Καντυ..

δεν χρειαζεται να εισαι τερρικια για να κοψεις φλεβα με την εκβαση της ιστοριας..

ο βασικος λογος που αγαπαμε το ανιμε αυτο, ειναι η Καντυ ως παρουσια..

Οι γιαπωνεζοι την ψηφιζουν ακομα στα τοπ 100 σαν εναν απο τους πιο αγαπημενους χαρακτηρες στην (τεραστια) ιστορια των ανιματιον τους..

και φανταστειτε ποσα χρονια εχει να παιχτει οπουδηποτε,συν τον ανταγωνισμο με τοσα αλλα.

Αυτο λεει κατι..και αυτο το κατι ειναι πιθανον το γεγονος του οτι αν το τελος ηταν "νορμαλ", ισως και να μην μας ειχε μεινει τοσο απωθημενο πια.

Η Καντυ εχει τα στοιχεια της Πολυαννας (για εσας που ετυχε να διαβασετε στην παιδικη σας ηλικια).Τωρα τι νοημα περνανε ολα αυτα, ποιος μπορει να πει με σιγουρια?

Προσωπικα ειμαι πολυ μπερδεμενη, και το βλεπω και σε αλλους, καποιοι π.χ. διχαζονται για την Σουζαννα, τις αποφασεις του Τερρυ, την ελλειψη δυναμικοτητας της κατα τα αλλα παουερ Καντυ στα αισθηματικα της..

δυστυχως, δεν ειναι τα προσωπα ξεκαθαρα οπως πχ οι Ρανγκαν, που μπορεις να τους μισησεις χωρις ενδοιασμους..
 
Death2Eliza είπε:
Η Καντυ εχει τα στοιχεια της Πολυαννας (για εσας που ετυχε να διαβασετε στην παιδικη σας ηλικια).Τωρα τι νοημα περνανε ολα αυτα, ποιος μπορει να πει με σιγουρια?

Προσωπικα ειμαι πολυ μπερδεμενη, και το βλεπω και σε αλλους, καποιοι π.χ. διχαζονται για την Σουζαννα, τις αποφασεις του Τερρυ, την ελλειψη δυναμικοτητας της κατα τα αλλα παουερ Καντυ στα αισθηματικα της..
Να πω την αληθεια "Πολυαννα" εχω διαβασει, πριν απο καμια 20αρια χρονια, και δεν θυμαμαι πολλα, αλλα θυμαμαι οτι ειχε happy end.

Παντως εχεις δικιο για την ελλειψη δυναμικοτητας της Καντυ. Ομως δεν ηταν θεμα δυναμικοτητας. Η αποφαση της βασιζοταν στην υπερμετρη καλοσυνη της. Απο την αλλη, νομιζω οτι εφταιγε ο Τερρυ, που ειχε δωσει πολλα δικαιωματα στην Σουζανα. Αυτος επρεπε να ξεκαθαρισει την κατασταση, και οχι να αφησει την Καντυ να βγαλει τα καστανα απο την φωτια. Αχ Τερρυ....
 
Στην Domniki που είναι και Τερρυκιά,για να μην μου στεναχωριέται... ;)

003zu4.jpg


anxcandy3se8.jpg


terryxcandyxe4.jpg


terryxcandyxe4.jpg

003zu4.jpg

anxcandy3se8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενο πόστ, αλλά υπάρχει και ελληνικό site για την Candy. Όσοι πιστοί προσέλθετε.
 
Γειά σας.

Εγώ δεν έβλεπα ποτέ τη σειρά, αλλά διάβασα με ενδιαφέρον αρκετά από αυτά που γράψατε εδώ και εντυπωσιάστηκα με το πάθος σας.

Από περιέργεια έκανα μία αναζήτηση στο eBay.

Για ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://cgi.ebay.ie/CANDY-CANDY-Japan-Anime-Postcard-Limited-Edition_W0QQitemZ160134394885QQihZ006QQcategoryZ1345QQrdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=015&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=250138089444&rd=1&rd=1

http://cgi.ebay.ie/Adorable-Red-CANDY-CANDY-Assorted-Crystal-NECKLACE-NR_W0QQitemZ260134753943QQihZ016QQcategoryZ50659QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.ie/CANDY-CANDY-SPOSA_W0QQitemZ130130522857QQihZ003QQcategoryZ248QQrdZ1QQcmdZViewItem (SONIC, αγόρασε την κούκλα Candy Candy και μπορείς να τη γδύσεις, να τη φωτογραφήσεις, κ.ο.κ.)

http://cgi.ebay.ie/Card-Captor-Sakura-doujinshi-Candy-Candy-Candy_W0QQitemZ110145760037QQihZ001QQcategoryZ31374QQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.ie/IMPERDIBILE-ALBUM-FIGURINE-CANDY-CANDY-anni-80_W0QQitemZ280131195287QQihZ018QQcategoryZ217QQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.ie/CANDY-CANDY-RARO-SHITAJIKI-TYPE-B-ANIME-MANGA_W0QQitemZ180136312810QQihZ008QQcategoryZ159QQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.ie/Candy-candy-Polistil-Beauty-case_W0QQitemZ320134635395QQihZ011QQcategoryZ124246QQrdZ1QQcmdZViewItem

Άφησα το καλύτερο για το τέλος. Δεν είναι δημοπρασία, αλλά πώληση, συνολική τιμή 20 ευρώ, μάλλον αξίζει λίγο παραπάνω:

http://cgi.ebay.ie/CANDY-CANDY-CARTONI-ANIMATI-GIAPPONESI-INFERMIERA_W0QQitemZ260134241979QQihZ016QQcategoryZ20803QQrdZ1QQcmdZViewItem

Γενικά στο eBay υπάρχουν πολλά πράγματα με την Candy, πολλά δεν έβαλα εδώ. Η γνώμη μου είναι ότι εκτός του τελευταίου, όλα τα άλλα είναι μούφες.

Και με την ευκαιρία που γράφω, να ρωτήσω κάτι.

Απ' ότι κατάλαβα κάποια στιγμή, αρκετά χρόνια μετά τη σειρά, έγινε μια βελτίωση στην εικόνα με χρήση νέας τεχνολογίας;

Αυτό (αν το κατάλαβα καλά) έγινε για όλα τα επεισόδια της αυθεντικής σειράς;

Αν είναι έτσι, γιατί δεν οργανώνετε ένα project όπου θα φτιάξετε DVDs με 2 οπτικές γωνίες (παλιά σειρά και βελτιωμένη εικόνα) με 2 audio (ελληνικά και αγγλικά);
 
candy, πολυ ομορφα τα φαν αρτ, ειδικα το τελευταιο ειναι πολυ καλοσχεδιασμενο!! :D

vageli, θενκς για τα λινκς..

κατα την δικη μου γνωμη, το πιο οφισιαλ απο ολα αυτα ειναι το αλμπουμ της Πανινι. Το 45 αρι βινυλιο λεει πανω disco,και παρολο που ειμαι λατρης του συγκεκριμενου μουσικου ρευματος, δεν νομιζω πως την παλευω να αντεξω αλλο βερσιον του μουσικου θεματος της Καντυ, εξω απο τα 2 που εηω συνηθισει..

οχι πως θα με χαλαγε να το αποκτησω βεβαια.. :diablotin:

τωρα, αυτο το τελευταιο που ρωτας, δεν το πολυπιανω (ειμαι κ σχετικα ασχετη απο αυτα).

Στην Ελλαδα δεν υπηρξε ποτε επισημη "βελτίωση στην εικόνα με χρήση νέας τεχνολογίας".. απο οτι ξερουμε η ερτ τα εχει ακομα σε μπομπινες.

το καλυτερο υλικο που εχουμε προς το παρον σε ποιοτητα image ειναι τα γαλλικα επ. ..

audio αγγλικο δεν υπαρχει, ειχαν κανει μονο λιγα επς απο τα πρωτα, και μετα το σταματησαν..

υπηρξε μια σκεψη καποια στιγμη, να βαλουμε το ελληνικο audio πανω στο γαλλικο video, αλλα ακουγεται αρκετα δυσκολο.. που να τα συγχρονισεις..
 
Domniki είπε:
Candy, εισαι υπεροχη! Ονειρεμενες φωτογραφιες...thanks a million :)
Αλίμονο Domniki,έτσι θα σε άφηνα... :p .Δυστυχώς Death2Eliza δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο σε Antony. :(

Vagelis καλωσόρισες!!!:wavey:Σ'ευχαριστούμε για τα πολύ ενδιαφέροντα link που μας υπέδειξες.Προς στιγμήν λιγουρεύτηκα την κουκλίτσα Candy αλλά ευτυχώς μου πέρασε γρήγορα. :D
 
candy είπε:
Vagelis καλωσόρισες!!!
Ευχαριστώ, αλλά δεν είμαι νέος στο forum.

Είμαι ο Vag, αλλά μετά τη μετακόμιση σε άλλον server δεν είναι δυνατόν να συνδεθώ με αυτό το username.

Πέρασε αρκετός καιρός από τότε μέχρι να αποφασίσω να δημιουργήσω και δεύτερη προσωπικότητα, γιατί δοκίμαζα κωδικούς μήπως και...

Αν καταφέρω να ανακτήσω το password, θα μείνω με το "Vag", αφού το "Vagelis" δε χωράει στα hi scores των arcades...

Επειδή όποτε με πιάνει ψάχνω κάποια πραγματάκια στο eBay, αν βρίσκω τίποτα ενδιαφέρον σχετικά με την Candy Candy ή την Paris Hilton :diablotin: θα σας ενημερώνω.
 
Vagelis είπε:
Επειδή όποτε με πιάνει ψάχνω κάποια πραγματάκια στο eBay, αν βρίσκω τίποτα ενδιαφέρον σχετικά με την Candy Candy ή την Paris Hilton :diablotin: θα σας ενημερώνω.
Vagelis σε παρακαλώ για την Candy Candy και να μην μας ενημερώσεις δεν πειράζει κομμάτια να γίνει, για την Paris Hilton όμως έτσι και δεν ενημερώσεις θα το πάρω πολύ προσωπικά....... :D :D:D
 
:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:

ε,μα βεβαια.. με την Καντυ θα ασχολουμαστε τωρα?

η αλλη εχει "ψωμι", η Καντυ μας 'ξοφλησε εδω και καιρο..

ασε που εχει παει κ .. χμμ .. 107 χρονων αν δεν κανω λαθος..:eek:
 
Ειδα το 44ο επεισοδιο στο Youtube. Ο Τερρυ της λεει οτι η ζωη τους ανηκει, και καμια 50αρια επεισοδια μετα της λεει αντιο για παντα...παλι καλα που οι υποσχεσεις κρατησαν και τοσα επεισοδια....αχ αμοιρη Καντυ.

Wally, ολα οκ για την μετατροπη σε DVD? Αναμενω νεα.
 
Ωχ ναι ολα ετοιμα.

Μηπως συναντηθουμε Σουκου επανω...τα λεμε μεσω ΡΜ
 
Α,ρε dim, με ακολουθεις παντου και με διορθωνεις!!!:biglaugh:

αντε παιδια, καλο dvding και περιμενουμε με αγωνια τα αποτελεσματα!!

domniki, πηρες το e-mail μου ε?

Candy, κανεις απο οτι φαινεται δεν εχει φτιαξει artwork οπου να απεικονιζεται ο Αντονυ με την Καντυ σε ...περιπτυξεις..

Ισως επειδη ηταν μικρουλια μωρε οταν ερωτευτηκανε...αχχχ...

μηπως εισαι η μονη μας ελπιδα? :diablotin:
 
Death2Eliza είπε:
αντε παιδια, καλο dvding και περιμενουμε με αγωνια τα αποτελεσματα!!

domniki, πηρες το e-mail μου ε?
Email εληφθη :)

Ελπιζω ο Wally να μην μας διαολοστειλει μολις δει τις κασετες...αυτα τα λιγα δευτερολεπτα που λειπουν μετα το χαστουκι πρεπει να τα εχω, αλλα φοβαμαι για την ποιοτητα της ταινιας...το εχω δει χιλιες φορες το τρομερο αυτο επεισοδιο, χεχεχεχε, και περασαν και 20 χρονια απο τοτε. Θυμαμαι οτι οσα επεισοδια εχω, τα ειχα γραψει ενα καλοκαιρι, στην μοναδικη επαναληψη που ειχε βαλει η ΕΡΤ.

Επισης δεν θυμομουν καθολου οτι η Καντυ ηταν αυτη που ειχε δαγκωσει την λαμαρινα, και τριγυριζε εξω απο τον πυργο του Τερρυ στην Σκωτια.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα