Candy Candy...

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Wally
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Χμμμ! Επειδή από παλιά έβλεπα συχνά- πυκνά να επανέρχεται και να τίθεται (έστω και εμμέσως) το θέμα του πόσο φυσιολογικό είναι ένας άντρας να παρακολουθεί την Candy και να ταυτίζεται εντέλει μαζί της κάθισα λίγο και το φιλοσόφησα μόνος μου!

Προσπάθησα να αναλύσω τον χαρακτήρα της και την προσωπικότητα της!

Έτσι πήγα λίγο πίσω και ξαναθυμήθηκα ότι η Candy ήταν πάντα η αρχηγός της παρέας! Είχε πολύ ανεπτυγμένη την αίσθηση της ευθύνης και της θυσίας!Ήταν έντονα μαχητική και υπερασπιζόταν το δίκαιο! Το πιο μεγάλο της πλεονέκτημα ήταν ότι στο τέλος την αγαπούσαν και οι εχθροί της! Επέδειξε μάλιστα εξαιρετική αντοχή και καρτερικότητα σε όλες τις κακές συγκυρίες που αντιμετώπισε! Ήταν γεννημένη μαχητής!

Πως άραγε όλα αυτά τα συστατικά της προσωπικότητας της θα αλληλεπιδράσουν με την ιδιαίτερη αντρική ιδιοσυγκρασία των αρσενικών fan? Θα δημιουργηθεί άραγε ένα έκτρωμα ή θα προκύψει τελικά ένα αποτέλεσμα φόρος τιμής για την αρρενωπότητα που θα στολίζει και θα ολοκληρώνει τον άντρα;

Η αναζήτηση μου αυτή είχε την ανάγκη τεράστιας επεξεργαστικής δύναμης!!

Για αυτόν τον λόγο ξύπνησα τον τρομερό μου ZX SPECTRUM +2 με ολόκληρα 128 kb's μνήμης και αφού του εξήγησα στα γρήγορα τι θέλω να κάνει στρώθηκε αμέσως στη δουλειά! Μετά από μισή μέρα σχεδόν έχω επιτέλους το αποτέλεσμα!

Με βάση τα παρακάτω δεδομένα που του έδωσα μου έδειξε το πώς πρέπει να μοιάζει ο αρσενικός Candy fan!!!!!!

Τα δεδομένα Candy-κής προσωπικότητας που εισήχθησαν στο computer :

1)Αρχηγός παρέας

2)Αίσθηση ευθύνης και θυσίας

3)Γεννημένη μαχητής, δυνατή

4)Δίκαιη

5)Την αγαπούσαν όλα τα παιδιά στο ορφανοτροφείο

6)Ευγενική, ευαίσθητη

7)Στο τέλος την αγαπούσαν και οι εχθροί της

8)Έφαγε τρομερά στραπάτσα στην ζωή αλλά προσπερνούσε τα εμπόδια

9)Ήταν πιστή

Και το αποτέλεσμα:

[edit] This video is no longer available due to a copyright claim by Metro Goldwyn Mayer Inc.. [edit]

Όσο περισσότερο το βλέπω μέχρι τέλους τόσο πείθομαι περισσότερο!!!!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια σας!!!δεν το πιστευω οτι βρηκα κι αλλους!!εχω κολλησει εδω κ ποση ωρα σας διαβαζω.μαγικη λεξη:CANDY!!!!!που πως ποτε?που μπορω να την ξαναδω?πηρε το ματι μου κατι για youtube -ειναι στα ελληνικα?απτη χαρα μου δε προλαβαινα να διαβασω ολα τα μηνυματα!!
 
Πρώτα από όλα καλώς ήλθες φίλη NIRIA και καλή διαμονή. Εκτός από την Candy θα βρεις και άλλα εξαιρετικά ενδιαφέροντα θέματα στο εξαιρετικό μας φόρουμ. Μοναδικά όχι μόνο για τον Ελλάδικό χώρο αλλά και για το Παγκόσμιο.

Όντας έχοντας διαβάσει το παρών thread θα ήθελα να εκφέρω μια γνώμη χωρίς πολλά - πολλά.

Ο χαρακτήρας της Candy για εμένα συνοψίζεται σε μια και μόνο λέξη:


ΗΓΕΤΗΣ.


Και οι πραγματικοί και αληθινοί ηγέτες έχουν πραγματικά και αληθινά επικίνδυνους εχθρούς.

......και ναι έβλεπα τη σειρά και μου άρεσε.

Χρόνια Πολλά στην Καντική αδελφότητα και θάνατος στην Ελίζα...... (όχι στη φίλτατη συμφορουμίτισσα εννοείται!!!!! )

My 2 cents not hard earned but easy and well spent.
 
Turrican είπε:
Προσπάθησα να αναλύσω τον χαρακτήρα της και την προσωπικότητα της!

Έτσι πήγα λίγο πίσω και ξαναθυμήθηκα ότι η Candy ήταν πάντα η αρχηγός της παρέας! Είχε πολύ ανεπτυγμένη την αίσθηση της ευθύνης και της θυσίας!Ήταν έντονα μαχητική και υπερασπιζόταν το δίκαιο! Το πιο μεγάλο της πλεονέκτημα ήταν ότι στο τέλος την αγαπούσαν και οι εχθροί της! Επέδειξε μάλιστα εξαιρετική αντοχή και καρτερικότητα σε όλες τις κακές συγκυρίες που αντιμετώπισε! Ήταν γεννημένη μαχητής!
Aγαπητε Turrican, με εντυπωσιασες :clap: :clap: :clap:

Eισαι ενας πραγματικος Candy-fan! Δεν εχω ξαναδιαβασει τετοια συμπυκνωμενη αναλυση ουτε απο τις Candy-sisters! AΞΙΟΣ!!!!

Προς τους υπολοιπους αντρες της Καντυοπαρεας, ο Turrican ειναι ενα λαμπρο παραδειγμα καντυ-fan που πρεπει να ακολουθησετε! Οποιος θελει να κοροιδεψει την καλη μας Καντυ, μπορει να παει σε καποιο αλλο thread. Απ'ο,τι θυμαμαι, ο Starbuck μου ειχε πει στην ρετρο-συναντηση μας στην Θεσσαλονικη πριν μερικες μερες, οτι δεν εβλεπε Καντυ, και οτι η γυναικα του ειναι η πραγματικη fan της σειρας, που τον ειχε πρηξει...ε, Starbuck?
 
Domniki είπε:
Απ'ο,τι θυμαμαι, ο Starbuck μου ειχε πει στην ρετρο-συναντηση μας στην Θεσσαλονικη πριν μερικες μερες, οτι δεν εβλεπε Καντυ, και οτι η γυναικα του ειναι η πραγματικη fan της σειρας, που τον ειχε πρηξει...ε, Starbuck?
δυστυχώς, η αλήθεια είναι πως δεν το έβλεπα και μάλλον δεν κάνω για κάντη-σίστερ.. ίσως καλύτερα να ξεκινήσω μια αιρετική Ελίζα-μπραδερχουντ :D

εχθές βρέθηκα με την αδελφή μου και της παρουσίασα την αιρετική μου άποψη όμως διαπίστωσα πως και αυτή είναι μια ταγμένη κάντη-σίστερ που θα ταίριαζε πολύ στην παρέα σας. Μου εξήγησε την υπόθεση της σειράς την οποία κατάλαβα ως εξής:

η Κάντη μεγαλώνει σ' ένα ορφανοτροφείο όπου οι καλόγριες την μεγαλώνουν με πολλή στοργή. Έπειτα την υιοθετεί μία ανάδοχος οικογένεια που έχει ήδη δύο παιδιά, την Ελίζα και τον Μάρκο οι οποίοι δεν της συμπεριφέρονται καθόλου καλά. Αντιθέτως, η φίλη της Κάντης, Άννη καταλήγει σε πολύ καλή οικογένεια. Η Κάντη δεν μπορεί να διαλέξει ανάμεσα στον Αντώνη και τον Τέρη. Ο Αντώνης εμφανίζεται πάντα μέσα από λουλούδια ενώ ο Τέρης καβάλα σε άλογο.

κάτι τέτοιο...

είπα λοιπόν να ελέγξω εάν η Ελίζα είναι πράγματι τόσο κακιά και έβαλα την αδελφή μου να μου διηγηθεί τρεις χαρακτηριστικές περιπτώσεις όπου προκύπτει η κακία της Ελίζας. Μου ανέφερε τις εξής:


1) Η Κάντη βρίσκει ένα παλιό φόρεμα της Ελίζας και το δοκιμάζει και η Ελίζα την βλέπει και της το αρπάζει..

εδώ δυστυχώς η Ελίζα μοιάζει δικαιολογημένη.. Όλοι υπερασπιζόμαστε τα πράγματά μας..


2) Η Ελίζα κι ο Μάρκος παίρνουν τα γράμματα της Άννης προς την Κάντη και τα διαβάζουν τρέχοντας στους αγρούς και περιγελώντας την..

χμ.. κάπως πιο δύσκολο αυτό.. λέω, ίσως να μην την περιγελούσαν αλλά να γελούσαν καθώς μοιράζονταν την χαρά της..

3) Σε κάποια γιορτή, η Ελίζα κλειδώνει την Κάντη σ' ένα σκοτεινό δωμάτιο και την αφήνει να κλαίει μονάχη μέχρι που την βρίσκει και την ελευθερώνει ο Αντώνης.

ακόμη πιο δύσκολη αυτή η περίπτωση.. εάν όμως κρίνουμε εκ του αποτελέσματος κερδισμένη βγήκε η Κάντη η οποία διασώθηκε από τον αγαπημένο της αποκτώντας έναν ακόμη δεσμό μαζί του.. θετική λοιπόν η μεσολάβηση της Ελίζας..

δεν ξέρω.. δεν μπορώ να δεχτώ το απόλυτα κακό..

πάντως ναι! γυναίκα και αδελφή ταγμένες κάντη-σίστερς..

παρεμπιτόντως, πότε θα ξαναπιούμε μπυρίτσα στην Θεσσαλονίκη; :D
 
(Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι επιμενεις να μπλεκεσαι στα ποδια τους :P ... οχι τιποτα αλλο αλλά εχεις ενα καρο reviews να γραψεις ακομα, και με αυτα και με αυτα σε βλεπω καρφωμενο με το σπαθι της Rose of Versailles ωσαν τον Αθανασιο Donner Διακο...παρε παραδειγμα τους υπολοιπους, ερχομαστε εδω διαβαζουμε, λεμε ενα "LoL" ενα "Θεοτρελλες" και αποχωρουμε πετωντας...αν σου εχει φανει μικρο το χερακι της D2E , αν σου εχει φανει αθωο το χαμογελο της Domnikης ή το βλεμμα της Queen of Hearts, αν νομιζεις οτι η Candy (η δικια μας) ειναι απλα κορη Ζαχαροπλαστου, αν τελος τα πρασινα ή ροζ γραμματα της Juanitaς νομιζεις οτι ειναι απο γλασσο, πλανασαι πλανην οικτραν αδερφε μου :biglaugh:)
 
Ουδέν κακόν αμιγές καλού και φυσικά και το αντίστροφο!

Καμία πράξη που τελείται σε αυτόν τον υλικό κόσμο από ατελή όντα δεν οδηγεί σε τέλεια αποτελέσματα.Προσπαθούμε όμως παρόλα αυτά να κρατηθούμε κοντά στο τέλειο! Το καταστροφικό θα ήταν βέβαια να πέσουμε στην πλάνη και να βαπτίσουμε το καλό κακό και το κακό καλό και να παρασυρθούμε στην αίρεση!

Το ότι η Eliza άρπαξε το φόρεμα από την Candy μπορεί να το βρει δικαιολογημένο ο μέσος άνθρωπος (πιθανών και εγώ) που δεν θέλει να μοιράζεται τα πράγματα του!

Ποιο τελικά όμως είναι το σωστό; Άραγε η Candy θα αντιδρούσε με τον ίδιο τρόπο; Μάλλον όχι! Αλλά τι λέμε τώρα... Εδώ δεν αντέδρασε έτσι όταν είδε τον Neal να φοράει τα ρούχα του αγαπημένου της και αδικοχαμένου Anthony (που θα είχε κάθε δικαίωμα!). Το ότι εγώ πιθανών δε θα μπορούσα να φερθώ σαν την Candy δεν σημαίνει ότι αυτή είναι λάθος ,αλλά μάλλον ότι εγώ δεν έχω φτάσει δυστυχώς σε αυτό το υψηλό επίπεδο!

Στην περίπτωση της Eliza τώρα αν σκύψουμε στην προσωπικότητα της σίγουρα προκύπτει ότι κουβαλάει αρκετή κακία!Πώς μπορούμε να ορίσουμε όμως τον κακό άνθρωπο;Κακός είναι ο δυσάρεστος , ο φθοροποιός ,ο βλαβερός , ο επιζήμιος, ο υπολειπόμενος σε ποιότητα , ο πονηρός , αυτός που στερείται ηθικής και δρα εκτός ηθικών φραγμών! Ένα - ένα τη φωτογραφήσουν με ακρίβεια! Ειδικά στο ζήτημα των ηθικών φραγμών μου ήρθε στο μυαλό η στιγμή που η Eliza προσπαθεί να πείσει τη μητέρα της να δει θετικά το ενδεχόμενο ενός γάμου του αδερφού της neal με την Candy για να καρπωθούν την κληρονομιά των Ardlay! Φοβερά πράγματα!!!!

Φυσικά κανενός ανθρώπου η πνευματική κατάσταση δεν είναι εντελώς παγιωμένη! Ο άνθρωπος έχει το τρεπτόν και το μεταβλητόν!Έτσι αυτό σημαίνει ότι σε κάποια στιγμή στη ζωή της μπορεί να συναισθανθεί το λάθος της και να μετανιώσει για όλα!Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να βαπτίσουμε τις κακές της πράξεις ως καλοσύνη γιατί έτσι χάνουμε κάθε σταθερό σημίο αναφοράς και κόβουμε κάθε γέφυρα για "ασφαλή επιστροφή" !
 
Τώρα κατάλαβα που κοπροσκυλιάζεις και τα βγάζω μόνος μου πέρα με τους Amigaδες!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
DINO είπε:
Τώρα κατάλαβα που κοπροσκυλιάζεις και τα βγάζω μόνος μου πέρα με τους Amigaδες!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Άντε βρε και με τρόμαξες νόμιζα ότι είχαμε κανένα θερμό επεισόδιο!!!! :eek: :biglaugh:
 
Χα χα!!! Don't worry! Just kidding!!! :biglaugh:
 
telamonas.stokos είπε:
(Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι επιμενεις να μπλεκεσαι στα ποδια τους :P ... οχι τιποτα αλλο αλλά εχεις ενα καρο reviews να γραψεις ακομα, και με αυτα και με αυτα σε βλεπω καρφωμενο με το σπαθι της Rose of Versailles ωσαν τον Αθανασιο Donner Διακο...παρε παραδειγμα τους υπολοιπους, ερχομαστε εδω διαβαζουμε, λεμε ενα "LoL" ενα "Θεοτρελλες" και αποχωρουμε πετωντας...αν σου εχει φανει μικρο το χερακι της D2E , αν σου εχει φανει αθωο το χαμογελο της Domnikης ή το βλεμμα της Queen of Hearts, αν νομιζεις οτι η Candy (η δικια μας) ειναι απλα κορη Ζαχαροπλαστου, αν τελος τα πρασινα ή ροζ γραμματα της Juanitaς νομιζεις οτι ειναι απο γλασσο, πλανασαι πλανην οικτραν αδερφε μου :biglaugh:)
βέλτιστε φίλε, στα 36 μου πλέον, έχω από καιρό ανακαλύψει πως η γυναίκες δεν είναι το αδύναμο φύλο! ουδεμία ψευδαίσθηση έχω ως προς αυτό...

στην ουσία είπα να βοηθήσω να φτάσει το θρεντ τις 100 σελίδες.. δυστυχώς όμως κανείς δεν αντιλήφθηκε τις καλές μου προθέσεις..

όπως και να 'χει, κάπου εδώ θα πάψω με αυτό το θέμα αφού η φίλη Δομνίκη μου το είπε νέτα σκέτα να πάρω τον πουλόπουλο..

Domniki είπε:
Οποιος θελει να κοροιδεψει την καλη μας Καντυ, μπορει να παει σε καποιο αλλο thread.
τι να κάνω.. θα πω κι εγώ lol..
 
@Turrican, ομολογω οτι με ξαναεντυπωσιαζεις με τις βαθιες γνωσεις σου για την Καντυ! Ευγε :worship:

@Τelamonas.stokos, μας εχεις παρει χαμπαρι τις candy-sisters :biglaugh: Χτυπιομουν στα γελιο με το τελευταιο post σου.

Ωχ, κοριτσια, μας εχουν καταλαβει :diablotin:

@starbuck, τις αποψεις σου για την Καντυ της εχεις μοιραστει μονο με την αδερφη σου? Στην γυναικα σου φανταζομαι δεν εχεις πει τιποτα ακομα?...και καλα θα κανεις να μην πεις, γιατι σε βλεπω να κοιμασαι για καμια εβδομαδα στον καναπε :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Καλη χρονια σε ολους!
 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αγαπητή Domniki! :)
 
Ωχ άρχισε και εδώ να χτυπάει ο thanks virus????
 
Μαλλον, αλλα δεν λεω τιποτα πια - γιατι την προηγουμενη φορα που καποια ψυχη μας γεμισε ευχαριστιες και της ειπα οτι δεν χρειαζεται (μιας και δεν εχουμε κανενα κρυφο υλικο στο forum) - της κακοφανηκε γιατι οντως ηθελε να μας ευχαριστησει για την υλη μας και την προσπαθεια μας. Οποτε - ελευθερα παιδια - ριχτε οσα thanks θελετε - προφανως το αξιζουμε :biglaugh:
 
Αμε είναι αυτός εδω...

eyxaristw

eyxaritsw

eyxaristw

eyxaristw

eyxaristw

:D
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα