Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Αγαπητε Theoritike,

Που ακριβως ειναι το καταστημα με τις κασετες? Εδω το συμπαν ψαχνει να τις βρει και εσυ ξερεις ΤΟ καταστημα???

Η Candy ειναι cult...εδω και ο Παπακαλιατης την εχει αναφερει στις σειρες του...χεχεχε
 
theoritikos είπε:
Candy σου έχω ευχάριστα νέα. Ξαναπέρασα από το κατάστημα που βρήκα τις κασέτες, και είδα πως προστέθηκε μια ακόμα. Για την ιστορία, τις έχει ακόμα τις κασέτες (φαίνεται πως δεν το έχει πάρει πρέφα κανείς πως υπάρχουν αυτές οι κασέτες...)
ποιες κασέτες, πού;;; κάποιος να τις πάρει!!!!!
 
Στο YouTube εχει πολλα καλα επεισοδια, αλλα ειναι ολα στα ισπανικα ή στα ιταλικα :-( Eπισης στα ιταλικα, τα επεισοδια ειναι καπως αλλαγμενα, και με διαφορετικο τελος. Παντως, Candy thanks για το link. Κανεις δεν εχει μετατρεψει VHS σε DVD???
 
Domniki είπε:
Στο YouTube εχει πολλα καλα επεισοδια, αλλα ειναι ολα στα ισπανικα ή στα ιταλικα :-( Eπισης στα ιταλικα, τα επεισοδια ειναι καπως αλλαγμενα, και με διαφορετικο τελος. Παντως, Candy thanks για το link. Κανεις δεν εχει μετατρεψει VHS σε DVD???
[edited] .Για τα υπόλοιπα,περιμένω νέα από την κοπέλα με το dvd που είχα αναφέρει.Όντως πρέπει να έχει γίνει επεξεργασία της εικόνας σε παλιά επεισόδια από Ιάπωνες animators,τα οποία εμφανίζονται με την ένδειξη OVA 92.Ίσως ο ειδήμων επί αυτών των θεμάτων Dominion, να γνωρίζει κάτι. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με χαρά μου έχω δεί ποσταρισμένα στο youtube μερικά επεισόδια της σειράς (18 το σύνολο από το 1 έως το 18) στα ελληνικά με την παλιά τους μεταγλώτα (μιλάμε για 1985), και επίσης μερικά τελευταία επεισόδια δυστυχώς ασπρόμαυρα τα φορτόσαμε εδώ και πολύ καιρό μαζί με το σπάνιότατο τελευταίο. Όλα μα όλα τα επεισόδια της σειράς (σε αρκετά καλή ποιότητα) έχουνε ποσταριστεί μεταγλωτσιμένα στα ισπανικά (και μερικά στα ιαπωνικά). Το oav (που σημαίνει original animation video δηλαδή εν όλίγης str8 για βίντεο ανιμέ παραγώγα) βγήκε το 1992 από το ίδιο στούντιο (ΤΟΕΙ). Η ποιότητα (απλά τέλεια σε σύγκριση με την παλιά σειρά)

κρίνετε και μόνοι σας (έχει βγεί σε κομμάτια στο youtube όλο)

ιδού


ελπίζω να διαφώτησα
 
Domo arigato Mr.Dominion!!! :thumbup: Όντως καμία σχέση με τα παλιά,αλλά θα προτιμήσω την original version.Αλήθεια,γιατί τόσο καιρό δεν τα είχαμε δει στο youtube;
 
γεια σε ολους!

εκ μερους της ομαδας candyingreekproject να σας ενημερωσω και πιο επισημα για το καναλι που προανεφερε ο dominion.

τα επεισοδια ανεβαινουν με ρυθμο 1 την ημερα (περιπου!)και θα ολοκληρωσουμε την σειρα.Το να μαζεψουμε ολο το υλικο μας πηρε μηνες και συναντησαμε ενα σωρο ευτραπελα,πιστεψτε με!!

ολα ειναι απο ιδιωτες και πλεον φιλες που μοιραστηκαν τις vhs τους μαζι μας.Απο οτι εχουμε προσπαθουμε να διαλεξουμε τις καλυτερες version,αλλα ΜΟΝΟ απο την μεταγλωτιση της ερτ,γιατι ως γνωστoν..Ματινα Καρρα rulez!!

Οποτε φιλε που σε πρηζει η γυναικα σου,πετα την μπροστα στην οθονη αφοβα!!
 
Συγχαρητηρια παιδια!!! (και ευχαριστω... :D )
 
Καλώς ήρθες Death2Eliza!Να'στε καλά για τη δουλειά που κάνατε! [edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domniki και miko63 το κατάστημα στην Αθήνα,λέγεται Μέμος, και είναι στις αρχές της Πατησίων δίπλα απο το κτήριο που ήταν το Minion.

Σήμερα που πέρασα είναι ακόμα εκεί οι κασσέτες.
 
Καταρχάς,καλωσόρισες Death2Eliza (το nick-name σου άπαιχτο).Κατά δεύτερον,υποκλίνομαι στο θεάρεστο έργο σας και στην προσπάθεια να το μοιραστείτε αυτό μαζί μας.Δεν υπάρχουν λόγια να σας ευχαριστήσω εγώ προσωπικά,αλλά και αλλά μέλη-οπαδοί της Candy πιστεύω.Κρατάτε την ανάμνηση ζωντανή,αλλά ακόμα περισσότερο την ίδια την Candy (πάντα με τη φωνούλα της Ματίνας Καρρά).Ευκαιρία μέσα από αυτή την προσπάθεια,να γνωρίσουν την Candy και οι μελλοντικές γενιές και να την αγαπήσουν όπως και εμείς... :thumbup:
 
Death2Eliza, thanks! Ειστε απαιχτες, κ'εσυ και οι φιλες σου που βοηθησαν.

Μολις ξεκινησα και το δικο μου project μετατροπης των VHS σε DVD. Αλλα αφου τα εχετε ηδη καταφερει, δεν υπαρχει λογος να προχωρησω.

Περιμενω με ανυπομονησια τα links!

Και οπως λενε και τα αλλα μελη: Mατινα Καρρα forever!
 
domniki συνεχισε πληζ!!!

η τουλαχιστον,αν δεν εχεις τον χρονο να το κανεις,ριξε μια ματια στο υλικο σου,μας λειπουν γυρω στα 4-5 επεισοδια προς το τελος..

Μεχρι να φτασουμε εκει βεβαια,μπορει να τα εχουμε βρει απο καπου,αλλα καλο ειναι να χτυπαμε ολες τις πορτες.. :help:

να σημειωσω πως σε περιπτωση που χρησιμοποιησουμε υλικο αλλου, θα δωσουμε τα credits σε αυτον,οπως ηδη κανουμε με τα επς που ανεβαζουμε..

[edited]

επισης μπορει να μας κλεισουν οι διαχειριστες του youtube πριν προλαβουμε να ολοκληρωσουμε την σειρα,ηδη η candy community εκει δεχτηκε ενα ισχυρο χτυπημα με την διαγραφη του blog της candy0candy που ειχε ανεβασει τα jap/english subs..

οπως και να'χει ομως,θα τα ανεβασουμε και αλλου καποια στιγμη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hello σε ολους,

Δυστυχως οι καλες αυθεντικες VHS μου, που ειχα γραψει οταν παιζονταν τα αυθεντικα επεισοδια για καποιο λογο φαινονται στο video μου ασπρο-μαυρα :-((( Και σ'αυτα περιλαμβανεται και το τελευταιο επεισοδιο (ειναι σχεδον ολα τα επεισοδια απο το σχολειο του Αγ. Παυλου και μετα...)...φοβερη απογοητευση. Δεν ξερω γιατι φαινονται ετσι. Θελω να δω πως θα βγει και το DVD απο την VHS που εχω δωσει στο videoclub. Η ποιοτητα της ταινιας ειναι καλη (δεν εχει χιονια και τετοια), ο ηχος επισης... Αν ξερει κανεις απο τετοια, please help !!!

Καποια αλλα επεισοδια, που τα ειχα γραψει απο το ΣΚΑΙ, που ομως ΔΕΝ εχουν την αυθεντικη μεταγλωτιση (Ματινα Καρρα, κτλ) ειναι ΟΚ. Αλλα, τουλαχιστον για μενα, δεν ειναι αποδεκτη η νεα μεταγλωτιση...οι αυθεντικες φωνες ειναι ολα τα λεφτα! Ισως οι αλλοι fans της σειρας να εχουν αλλη γνωμη...

Death2Eliza, τα επεισοδια που εχεις ειναι τα original (εικονα-ηχος)?
 
Domniki το έχουν αντιμετωπίσει αρκετοί το πρόβλημα σου .

Ο λόγος είναι πως οι κασέτες είχαν γραφεί με το σύστημα secam (τώρα έχουμε το pal). To βίντεο που έχεις δεν μπορεί να παίξει κασέτες σε secam με χρώμα, γιατί έχουν άλλους χρωματικούς κώδικες. Ο μόνος τρόπος για να έχουν εικόνα, είναι να βρεις ενα παλιό βίντεο που παίζει secam (θα πρέπει να έχει κάποιο κουμπί ή επιλογή που λέει secam). Το βιντεοκλάμπ πιστεύω πως θα έχει τέτοιο βίντεο, οπότε το dvd που ζήτησες θα βγει (μάλλον) οκ. Αν έχουν τέτοιο βίντεο δώσε εκεί τις κασέτες που είναι για μετατροπή.
 
Ακριβως αυτο που ειπε ο theoritikos ειναι το προβλημα!:indeed:

Το υλικο που ανεβαζουμε δεν ειναι δικο μου,εκτος απο τα 3 επς (87,114,115)

που εχω στην σελιδα μου (backpacker74) και δυστυχως ασπρομαυρα,μια και δεν τα ηξερα ολα αυτα και εγω τοτε..

τα κοριτσια που μοιραστηκαν το υλικο τους μαζι μας,κατεφυγαν και αυτες στην λυση του επαγγελματια για να τα γυρισουν σε εγχρωμα dvd..

παντως ειναι τα original,και τελειως συμπτωματικα ετυχε να ταιριαζουν ακριβως..εκει που σταματησε της μιας κοπελας το υλικο,ξεκιναγαν τις αλλης τα επς..(ουφφφ..)!!

ενα αστειο συμβαν σχετικα:

Η φιλη Σουλα το '87,προγραμματιζε το βιντεο του ξαδερφου της για να γραφει Καντυ.Την ημερα λοιπον που ηταν να παιχτει το επ.100 (το αμεσως επομενο απο την τραγικη σκηνη του αποχαιρετισμου στις σκαλες) η ερτ εβαλε εκτακτως ..την κηδεια του Μπακογιαννη και μαλλον το επεισοδιο παιχτηκε αργοτερα.Οταν η μικρη Σουλα γυρισε να τσεκαρει την εγγραφη,εξαγριωθηκε τοσο που πηρε τηλεφωνο στην ερτ και τους την ειπε ασχημα!!!:biglaugh:

θεα!!

btw..στα dvd της εξακολουθει να λειπει το επ,και να υπαρχει η κηδεια στην θεση του..
 
:biglaugh:

Παντως απο οτι φαινεται εχετε επιδειξει φοβερο ζηλο!!

Συγχαρητηρια! (Ειμαστε εν αναμονη ;) )
 
Αγαπητη Death2Eliza,

H κασετα που εχω δωσει στο videoclub για μετατροπη σε DVD περιεχει τα επεισοδια με την προσκληση, την συναντηση, την πρεμιερα και τον χωρισμο καθως και το επομενο επεισοδιο που εχασε η φιλη σου (οι γνώστες της σειρας γνωριζουν σε τι αναφερομαι). Ακομα δεν με εχουν ειδοποιησει αν ειναι ετοιμη. Ελπιζω να το ξερουν αυτο με το PAL/SECAM!!! Θα παω αυριο να δω τι γινεται. Theoritikos, thanks για το info!
 
Wally είπε:
:biglaugh:Παντως απο οτι φαινεται εχετε επιδειξει φοβερο ζηλο!!

Συγχαρητηρια! (Ειμαστε εν αναμονη ;) )

..και υπομονη γαιδουρινη!!!δεν μπορεις να φανταστεις τι παλιανθρωπους εχουμε συναντησει ολους αυτους τους μηνες!Μας εχουν εξαπατησει,εκβιασει κ.τ.λ.

Βλεπεις,υπαρχουν καποιοι εκει εξω που εκμετταλευονται την αγαπη του κοσμου για αυτο το κομματι της παιδικοτητας μας,για να βγαλουνε χρηματα..:mad:

Σου πουλανε αθλιες εγγραφες,εχοντας το δυνατο χαρτι στα χερια τους,το γεγονος του οτι αυτο το ανιμε ειναι τοσο δυσευρετο και απαγορευμενο,που ενας φαν θα παρει οτι να'ναι και θα πει και ευχαριστω απο πανω!!

Ελπιζουμε μονο αυτη μας η κινηση να τους χαλασει τις δουλειες:)midfinger:),και να μαθευτει παντου,ωστε να το παρουν ολοι δωρεαν και να μην υπαρξουν αλλα "θυματα".. :diablotin:

domniki,νιωθω την αδρεναλινη να βραζει μεσα μου!!!:headbangdude:YOU ROCK!!Εχω να δω αυτο το επ. 20 χρονια.. :icon_cry:

Περιμενουμε με αγωνια τα νεα σου!!
 
Aν ειναι ετσι...ΤΡΙΠΛΑ συγχαρητηρια...αν θελετε καμια εξτρα βοηθεια,υπαρχει πολυς κοσμος εδω...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα