Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Σατανικό τέλος!!!

Λοιπόν...

Το βράδυ το πέρασα μεταξύ φθοράς και Panadol. Στην προσπάθεια να

μην σκέφτομαι τι μου συμβαίνει αλλά και επηρεασμένη από την εικόνα του

Τέρυ με το Oscar μου πέρασε από το μυαλό η εξής σατανική ιδέα:

Πως θα τελείωνε η Κάντυ έτσι ώστε όλοι να ήταν ικανοποιημένοι!

(Μην έχετε μεγάλες απαιτήσεις στις περιγραφές, ο χρόνος μου είναι μετρημένος)

" Ο 1ος Παγκόσμιος μαίνεται. Στο μέτωπο η Φλάνυ προσπαθεί να σκεφτεί

κάτι να απαλύνει τον πόνο των τραυματισμένων.

Στέλνει γράμμα στην Κάντυ εξηγώντας της την κατάσταση. Η αγαπημένη μας

φίλη σκέφτεται πως μιά θεατρική παράσταση θα άλλαζε την καθημερινότητα

των αρρώστων και θα έδινε ένα τόνο χαράς και αισιοδοξίας...

Αμέσως επικοινωνεί με την κα Μάρλοου, χορηγό επικοινωνίας του θεάτρου

όπου παίζει ο Τέρυ και η Σουζάνα άλλά και μάνατζέρ τους. Με την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί δεν ξέρουν ποιά παράσταση να ανεβάζουν στην οποία η Σουζάνα να έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο: λόγω της κατάστασης που επικρατεί στο μέτωπο σκέφτονται για την "Υπολοχαγό Σουζάνα" ή "Το κονσέρτο για πολυβόλα" ή ακόμα και το "17 σφαίρες για έναν άγγελο".

Τζίφος... δεν τους βγαίνει τίποτα. Εκείνες τις μέρες κυκλοφορεί η αυτοβιογραφία ενός Ιρλανδού με τίτλο "Το αριστερό μου πόδι".

Η Κάντυ το αναφέρει στην κα Μάρλοου που όλο χαρά σκέφτεται: να ένας ρόλος κομένος και ραμένος για την κόρη μου (με κάποιες παραλλαγές...).

Μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα η παράσταση ανεβαίνει στο Μπροντγουαιη με

τρομερή επιτυχία: Η Σουζάνα δίνει ρεσιταλ ηθοποιίας στο βασικό ρόλο και ο Τέρυ στο ρόλο του βιογράφου της. Οι ηθοποιοί δέχονται με μεγάλη τους

χαρά να ανεβάσουν την παράσταση στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του Νοσοκομείου που εργάζεται η Φλάνυ.

Όλα κυλάνε τέλεια... Μόνο ένας βαριά τραυματισμένος στο κεφάλι ασθενής

κάθεται στο βάθος της αίθουσας σκεπτικός... Βαθιά ερωτευμένος με τη Σουζάνα δεν θέλει να πιστέψει πως το γυναικείο του πρότυπο για την Άρεια Φυλή θα μείνει ανάπηρο για πάντα. ¨Οταν όλοι οι ηθοποιοί είναι στο σανίδι για το χειροκρότημα αυτός στο όνομα της Γερμανίας και ψιθυρίζοντας κάτι ακατάληπτα γερμανικά (μόνο το ... Χιτλερ θυμόμαστε...) βγάζει το όπλο του και πυροβολεί εν ψυχρώ την πρωταγωνίστρια.

Συγκλονισμένη η αγγλική κοινή γνώμη και όχι μόνο για το συμβάν.

Η επόμενη σκηνή είναι ξανά στο Μπρόντγουαιη. Έχουν μόλις θεσπιστεί τα θεατρικά βραβεία "Τονυ" και το πρώτο και μοναδικό (αυτό του αδικοχαμένου νεαρού πρωταγωνιστή) πάει ομόφωνα στη Σουζάνα Μάρλοου

που το παραλαμβάνει α/α η μητέρα της φανετά συγκινημένη που η κόρη της

με το θάνατό της έγινε σύμβολο της αγωνιζόμενης Αγγλίας ενάντια στον επερχόμενο ναζισμό. Αυτή με τη σειρά της το παραδίδει στον Τέρυ για την αυταπάρνηση και τη συνεχή του παρουσία στο πλευρό της κόρης της (εξού και η εικόνα: Τόνυ είναι... όχι Όσκαρ).

Η παράσταση συνεχίζεται με αμείωτη επιτυχία για τα επόμενα 10 χρόνια.

Κάνει και παγκόσμια τουρνέ.

Χρόνια μετά, ο Τέρυ ανηφορίζει για το λόφο της Πόνη προκειμένου να βρει

την παλιά του αγαπημένη Κάντυ και να της εξηγήσει γιατί υπήρξε λιγόψυχος

την αποφράδα εκείνη ημέρα στα σκαλιά του Νοσοκομείου. Συναντά μιά κοπέλα

να γυαλίζει μετά μανίας το παρκέ του Ορφανοτροφείου. Αμυδρά του θυμίζει κάτι. Είναι η Ελίζα που αφού φαλήρισε η οικογένειά της, παντρεύτηκε τον Μπομπ, επιτέλους ανακάλυψε το "γλυκό νόημα της ζωής" και ξεγλάρωσε το μάτι της και αφοσιώθηκε με γλυκύτητα και καλοσύνη στην ανατροφή των παιδιών του Ορφανοτροφείου μετά το θάνατο της κας Πόνη (είχε τελειώσει με αλληλογραφία το Saint Paul). Κέρασε ένα καφεδάκι τον Τέρυ, του είπε για τον αγαπημένο της αδερφό Νηλ που μετά τη χυλόπιτα από την Κάντυ αποφάσισε να γίνει καλόγηρος, και του είπε πως την Κάντυ θα την βρει στην οικία των Audrey.

Πράγματι ο Τέρυ κατεβαίνει το λόφο πηγαίνει στο αρχοντικό και βρίσκει ένα

κατάξανθο κοριτσάκι να φροντίζει έναν υπέροχο κήπο με τριαντάφυλλα το ένα πιό όμορφο από το άλλο. Μιά γλυκειά ευωδιά παντού. Το ρωτάει αν ξέρει

την Κάντυ και αυτό τρέχοντας φωνάζει: Μαμά μαμά ένας κύριος σε θέλει.

Η Κάντυ με τον Άλμπερτ βγαίνουν από το σπίτι. Η Κάντυ προσπαθεί να θυμηθεί

από που ξέρει τον κύριο που σκέκεται μπροστά της. Δεν αργεί. Οι θύμησες

επανέρχονται... Συζητούν για λίγο... Ο Τέρυ ζητά γονυπετής συγνώμη... αλλά δε χρειάζεται... Η Κάντυ είναι ευτυχισμένη και τον έχει κρατήσει για πάντα στην καρδιά της. Αλλωστε ποτέ δεν του κράτησε κακία... Τον ήξερε καλά... Ο Τέρυ φεύγει απαλλαγμένος από τις τύψεις του και ξαναγυρνά στη μεγάλη του αγάπη: το θέατρο.

Η τελευταία σκηνή: το Καντάκυ να χοροπηδά από δέντρο σε δέντρο, τον υιό της Αννυ και του Άρτσυ να κρατά την ανάσα του φωνάζοντάς της να προσέχει, την Αννυ και τον Αρτσυ να πίνουν τσάι στην αυλή τους και την Κάντυ αγκαλιά με τον Άλμπερτ να κάνουν σχέδια για το μωράκι που έρχεται..."

Μετά... κοιμήθηκα!!! Σκέφτηκα και μουσική υπόκρουση: "Τώρα κλαις", "Το ακκορντεόν" κλπ αλλά θα μακρυγορούσα...
 
Εχμ.. Γιατί δεν το κάνεις κωμικό fanfiction?
 
QueenofHearts είπε:
Εχμ.. Γιατί δεν το κάνεις κωμικό fanfiction?
Δεν το έχω σκεφτεί... :diablotin:

Φοβάμαι μην κάνει επιτυχία και δεν είμαι για πολλά φώτα εγώ...:biglaugh:
 
Συγχαρητηρια Juanita :clap: :clap: :clap:

Παρολο που η ιστορια τελειωνει με τον Τερρυ μπουκάλα (καλα του εκανες :diablotin: μετα απ'οσα περασε η Καντυ εξαιτιας του) η Καντυ μας ειναι τρισευτυχισμενη διπλα στον "ιπποτη με το ασπρο αλογο" Αλμπερτ :lotsofolove:.

Δεν ξερω φυσικα ποσο πιστευτη ειναι η σκηνη οπου η Καντυ δεν αναγνωριζει τον Τερρυ - τετοιος ερωτας και τα ξεχασε ολα :nervous: - αλλα αν ειχαν περασει καμια 10αρια χρονια, το βρισκω πολυ πιθανο.

Εκτος απο την δικια σου μουσικη υποκρουση, μου δινεις την αδεια να προσθεσω το

"Κάποια μέρα το ξέρω καλά


θα γυρίσεις ξανά



θα μου πεις πως μετάνιωσες



γι ΄αυτό, φεύγω πρώτη εγώ



πρέπει τρόπο να βρω



να υπάρχω χωρίς εσένα"
 
Domniki είπε:
Εκτος απο την δικια σου μουσικη υποκρουση, μου δινεις την αδεια να προσθεσω το

"Κάποια μέρα το ξέρω καλά


θα γυρίσεις ξανά



θα μου πεις πως μετάνιωσες



γι ΄αυτό, φεύγω πρώτη εγώ



πρέπει τρόπο να βρω



να υπάρχω χωρίς εσένα"
Ελεύθερα.... :D

Domniki είπε:
Δεν ξερω φυσικα ποσο πιστευτη ειναι η σκηνη οπου η Καντυ δεν αναγνωριζει τον Τερρυ - τετοιος ερωτας και τα ξεχασε ολα :nervous: - "[/color][/i]

Ενώ...:eek: οι υπόλοιπες είναι;;; :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Ενώ...:eek: οι υπόλοιπες είναι;;; :diablotin:
Μαλλον δεν εχεις διαβασεις αλλα fanfic (ιστοριες που γραφουν οι φαν της σειρας και δινουν το δικο τους τελος στο σηριαλ)....εκει να δεις σημεια και τερατα...

Mariadelmar είπε:
Ξέχασες να αναφέρεις τα τρουφάκια!
Και ολη τη σοκολατοβιομηχανια Παυλιδη (ειναι αραγε τυχαια η συνωνυμια) να καταναλωσω, η πικρα παραμενει η ιδια.

Ισως αν ο Τερρυ δεν ειχε παραδωσει τοσο ευκολα τα οπλα, να μην ειχαν χαθει ολα. Αλλα αυτος ειχε παρει την αποφαση του πριν συναντησει την Καντυ στο σταθμο, πριν την πρεμιερα. Η σταση του στην συναντηση τους στο σταθμο, μετα απο τοσα που ειχαν περασει μεχρι να ξανασυναντηθουν, το δειχνει. Ουτε καν την αγκαλιαζει. Ειναι απομακρος και ψυχρος μαζι της, εντελως τυπικος. Το λεει ξεκαθαρα και στην σκηνη στην ταρατσα "η καρδια μου παει να σπασει, δεν μπορω να κανω πισω". Φυσικα και η δικια μας καρδια εχει γινει σκονη και θρυψαλα :icon_cry: Η Καντυ το ενιωσε και εδειξε ανωτεροτητα. Δεν θα σερνοταν και στα ποδια του, ε, ποτέ!

Αλλα οπως με σοφια εχει πει και η QueenofHearts, o Tερρυ ειναι ενα ρακος μετα το ατυχημα, δεν μπορει να αντιδρασει, δεν μπορει να διεκδικησει. Ετσι ουσιαστικα η Καντυ επικυρωσε την επιλογη του Τερρυ.

Και φυσικα αν δεν ηταν τα προηγουμενα 70 επεισοδια της αναμονης (ο Τερρυ εμφανιζεται στο 30 και χωριζουν οριστικα στο 99 :eek:uf:) δεν θα ειχαμε επενδυσει τοσα σ'αυτη τη σχεση. Καταραμενη :pistolies: Μιζουκι: γιατι πρεπει να περασουν τοσα και τελικα να ερθει ο ολεθρος? :protest:
 
Domniki είπε:
Συγχαρητηρια Juanita :clap: :clap: :clap:


"Κάποια μέρα το ξέρω καλά


θα γυρίσεις ξανά



θα μου πεις πως μετάνιωσες



γι ΄αυτό, φεύγω πρώτη εγώ



πρέπει τρόπο να βρω



να υπάρχω χωρίς εσένα"
εισαι και ρουβίτσα δομνίκη?? :) :headbangdude: :headbangdude::anim-cheers::anim-cheers::anim-cheers::anim-cheers:
 
A! Κι έλεγα που το ξέρω! Πλάκα πλάκα αν και δεν ακούω Σάκη, αυτό το τραγούδι μ'άρεσε..
 
το τραγουδι απλα τα σπαει χωρις πλακα.

Off topic: γιατι δεν μου εμφανιζει την υπογραφη μου??????καποιος Mod να βοηθησει...

α οκ!ενταξει!και εκανα μια ωρα να την κανω!
 
Juanita είπε:
και την Κάντυ αγκαλιά με τον Άλμπερτ να κάνουν σχέδια για το μωράκι που έρχεται..."
αχ,καλά θα ήταν,αλλα μια χαρά και σε εμάς δεν αξιώθηκε να δώσει η κ.Mιζούκι,τι να πεις......

Domniki είπε:
γιατι πρεπει να περασουν τοσα και τελικα να ερθει ο ολεθρος? :protest:

Φίλτατη Domniki oχι και όλεθρος,ολόκληρος Albert(2 μέτρα παληκάρι,το τονίζω αυτό και φιλόζωος)έμεινε κοντά της ως το τέλος. :) :) :) :)

324841tq6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οντως ο albert φυλακας προστατης σολη της τη ζωη...
 
telamonas.stokos είπε:
Γιατι θεε μου ? :icon_cry:
Ωχ, ο Mod telamonas, αν και ηρωας του Τρωικου πολεμου (ο δευτερος ισχυροτερος μετα τον Αχιλλεα) σε λιγο καταθετει τα οπλα :diablotin: Κουραγιο...οι πρωτες 100 σελιδες ειναι οι δυσκολες :biglaugh:

@sorin, οχι δεν ειμαι ρουβιτσα, αλλα οι στιχοι ταιριαζουν ταμαμ (οπως θα λεγαμε και στην Θεσσαλονικη).

@bi-bi, ο ολεθρος αναφερεται στην σχεση Καντυ-Τερρυ, οπως επισης και στα δακρυα και την καταρρευση της Καντυ στα επομενα επεισοδια. Αν σκεφτει κανεις οτι μετα τον χωρισμο αποφασιζει να παει στα ορυχεια με τους καταδικους για να ξεχασει, τι αλλο παρα ολεθρος ηταν? Ολοι της λενε οτι θα κινδυνευσει η ζωη της, οτι εκει θα αντιμετωπισει επικινδυνους ανθρωπους, αλλα η Καντυ το προτιμα απο το να καθεται στο Σικαγο και να εχει να αντιμετωπισει την καθημερινοτητα χωρις τον Τερρυ ή χωρις μια ελπιδα να τον ξαναδει.
 
Σε λέω δομνίκη όντως έτσι θα λέγαμε..:biglaugh:

Υ.Γ: δειτε στις ταινιες ένα αφιέρωμα που έκανα σε μια απο τις αγαπημένες μου ταινιες. :)
 
Μπράβο Juanita! Είσαι μεγάλο ταλέντο!

Εγώ πρέπει να είμαι υπερευχαριστημένη που ο Terry έμεινε τελικά στο ράφι και δεν κατέληξε να κάνει σχέση με την Ελίζα (ως προς αυτό, την πάτησε ο καημένος ο Μπομπ :help: ) ή -ακόμη χειρότερα- με τον παπά-Νηλ!:eek:

Πάντως θα ήθελα πολύ να δω την έκφρασή του όταν θα αντίκρυζε "τη μικρή Candy". Νομίζω ότι στη σκηνή αυτή θα ήταν για πολλά φιλιά!!!:makia::makia:
 
Αγαπητή Juanita :

"Υπολοχαγό Σουζάνα".....


"Εκείνες τις μέρες κυκλοφορεί η αυτοβιογραφία ενός Ιρλανδού με τίτλο "Το αριστερό μου πόδι".....


Χα! Χα! Χα! Πολύ καλή δουλειά!! :thumbup:

Πάντως παιδιά πλάκα -πλάκα ο Άλμπερτ έχει κάτι μυστήριο στην ματιά του!Κρύβει πολύ σοφία......
 
nessie είπε:
Εγώ πρέπει να είμαι υπερευχαριστημένη που ο Terry έμεινε τελικά στο ράφι και δεν κατέληξε να κάνει σχέση με την Ελίζα (ως προς αυτό, την πάτησε ο καημένος ο Μπομπ :help: ) ή -ακόμη χειρότερα- με τον παπά-Νηλ!:eek:

makia::makia:
Σκεφτόμουν αρχικά τον Μπομπ τον Μάστορα (για να μη σου πω τον Σφουγγαράκη και φάω πρόστιμο από το ΕΣΡ για ανάρμοστες σχέσεις).

Μετά σκέφτηκα πως όλο και κάποιος Μπομπ θα υπήρχε στο Ορφανοτροφείο

που θα καταλάβαινε το ορμονικό πρόβλημα της Ελίζας...Αν έχεις δει το

"Φρανκενστάιν Τζούνιορ" καταλαβαίνεις τι εννοώ!:biglaugh:
 
Χμμμ! Δένει πάντως!!! Θα φτιάχνει ο Μπομπ μαζί με την Ελίζα ξύλινους σταυρούς παραγγελία για τον παπά-Νηλ!!!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
To καλυτερο στην ιστορια της Juanita ειναι η τιμωρια της Ελιζας. Η καλυτερη τιμωρια: να υπηρετει τα παιδια του ορφανοτροφειου !
 
Εχτές πέρασα το βράδυ μου βλέποντας τα σημαντικότερα επεισόδια


της Κάντυ μετά από πολύ καιρό.


 


@ Domniki μου όταν η Κάντυ λαμβάνει την πρόσκληση του Τέρυ



ξεκινάει
το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου...


Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Σ.


Όχι μόνο έχει πάρει την απόφασή του να χωρίσουν για χάρη



της καριέρας του αλλά την αφήνει να επωμιστεί όλο το βάρος



του χωρισμού...



Τίμα ρε τα παντελόνια σου. Πεσ' στο κορίτσι την αλήθεια...



Αφού γνωρίζεις τι έχει περάσει, γιατί της δίνεις άλλη μιά...



για να την αποτελειώσεις;


 


Μόνο ο Άλμπερτ είναι Άντρας με το Α κεφαλαίο.



Το λέει ο καημένος... και να ξαναβρει τη μνήμη του



δεν θα μπορεί να αποχωριστεί την Κάντυ.


 


Και ο μόνος που καταλαβαίνει πως η Κάντυ δεν είναι μόνο



άρρωστη όταν γυρνάει από τη Νέα Υόρκη. Οι άλλοι έχουν



το χαβά της Πάτυ που διαρκώς κλαίγεται... Μα που τη βρήκε



ο Στήαρ;;;; Μέχρι που σκέφτομαι πως έφυγε για το μέτωπο



για να γλιτώσει κλάψες...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα