Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
"Ποτέ....μα ποτέ δε θα τον συγχωρέσω!!!


Δεν είχε ούτε το θάρρος να έρθει να με βρει και να με αποχαιρετήσει πριν φύγει!!!!"


Αυτά έλεγε η Πάτυ και έκλαιγε με αναφιλητά.... Αυτός όμως άλλη πήγε και χαιρέτησε......:rolleyes:
 
Domniki είπε:
To καλυτερο στην ιστορια της Juanita ειναι η τιμωρια της Ελιζας. Η καλυτερη τιμωρια: να υπηρετει τα παιδια του ορφανοτροφειου !

Στον στάβλο είναι καλύτερα :biglaugh:
 
Juanita είπε:
Όχι μόνο έχει πάρει την απόφασή του να χωρίσουν για χάρη

της καριέρας του αλλά την αφήνει να επωμιστεί όλο το βάρος

του χωρισμού...

Τίμα ρε τα παντελόνια σου. Πεσ' στο κορίτσι την αλήθεια...

Αφού γνωρίζεις τι έχει περάσει, γιατί της δίνεις άλλη μιά...

για να την αποτελειώσεις;
Ναι, εχει παρει τις αποφασεις του, αλλα ουτε στον εαυτο του δεν αντεχει να τις παραδεχτει. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι ειχε στο νου της η Μιζουκι και μας τον παρουσιαζει τοσο αδυναμο, ποιόν, αυτον που μαλωνε συνεχως με τον πατερα του, που πηγε και τον παρακαλεσε για χαρη της Καντυ (ενω τον αντιπαθουσε τοσο...αχ αυτο με εχει σκλαβωσει), που εγκατελειψε τις ανεσεις του Γκραντσεστερ για να ακολουθησει το ονειρο του. Λιγες μερες πριν το ατυχημα ειχε στειλει το one-way-ticket....κανει ονειρα...και μετα ερχεται ο προβολεας.

Σε καμια περιπτωση δεν δεχομαι οτι ο Τερρυ προτιμησε να χωρισουν για χαρη της καριερας του. Ο λογος που χωρισαν ηταν οι ενοχες του για την Σουζανα, η ψυχολογικη πιεση που του ειχε ασκηθει, η αισθηση του καθηκοντος πανω απο το συναισθημα. Κ'εγω εχω κατηγορησει τον Τερρυ για την αδυναμια που εδειξε να αντιδρασει στην πιεση, αλλα απο πουθενα δεν φαινεται οτι το εκανε για την καριερα. Αυτο φαινεται ξεκαθαρα στα επομενα επεισοδια, οπου ο Τερρυ εγκαταλειπει τον θιασο και γυριζει στα μπαρ καταληγοντας στο Σικαγο- γιατι ξερει οτι η Καντυ ζει εκει. Οι σκηνες οπου τον συναντα ο Αλμπερτ και αυτος αρνειται την ταυτοτητα του κλαιγοντας και καταρρεοντας ειναι αααχχχχ (μεγας αναστεναγμος). Ο Τερρυ υποφερει μακρια απο την Καντυ.... :icon_cry: Και εδω ταιριαζει και το ασμα

Σαν ακούρδιστο ρολόι


που δεν παίρνει πια στροφή



το μυαλό μου έχει μείνει



στη δική σου τη μορφή


 


Σε βλέπω στο ποτήρι μου



και πίνοντας σε πίνω



κι όταν τελειώσει το πιοτό



δεν ξέρω τι θα γίνω





Δεν υπαρχει ζωη γι'αυτον στην μετα-Καντυ εποχη!

Turrican είπε:
Αυτά έλεγε η Πάτυ και έκλαιγε με αναφιλητά.... Αυτός όμως άλλη πήγε και χαιρέτησε......:rolleyes:
Η τελευταια λεξη που λεει ο Στιαρ πριν πεθανει ειναι "Καντυ"...αυτο τα λεει ολα. Πιστευω οτι σ'εκεινο τον αποχαιρετισμο ηθελε να της πει οτι την αγαπαει, αλλα δεν τα καταφερε. Η Καντυ ηταν τοσο ερωτευμενη με τον ηθοποιο και τοσο "στα συννεφα" που θα τον συναντουσε σε λιγο, που του εκοψε τα ποδια του καημενουλη του Στιαρ.
 
Βασικά, εγώ λέω να αποχορώ σιγά σιγά και με ελαφρά πηδηματάκια γιατί έχει αρχίσει και δεν με σηκώνει το κλίμα!

Και όχι τίποτα άλλο, εδώ είμαι μόνη μου δεν έχω υποστηρικτές. Είστε πολλές και είμαι μία οπότε καλύτερα να λείπει το βύσσινο.

Θα πάρω το κουβαδάκι μου και θα πάω σε άλλη παραλία...
 
Mariadelmar είπε:
Βασικά, εγώ λέω να αποχορώ σιγά σιγά και με ελαφρά πηδηματάκια γιατί έχει αρχίσει και δεν με σηκώνει το κλίμα!
Και όχι τίποτα άλλο, εδώ είμαι μόνη μου δεν έχω υποστηρικτές. Είστε πολλές και είμαι μία οπότε καλύτερα να λείπει το βύσσινο.

Θα πάρω το κουβαδάκι μου και θα πάω σε άλλη παραλία...
Καλέ πού πας; Δεν είσαι μόνη σου! Είμαι και γω εδώ! Δεν έχεις ακούσει που λένε "η ισχύς εν τη ενώση;" Μη φύγεις γιατί θα μείνω σαν την καλαμιά στον κάμπο... :help:

(Στο τέλος προβλέπω να μαλλιοτραβηχτούμε για τα μάτια του Terry:animeek:)

Άσε τις άλλες να λένε! Εμείς θα κάνουμε την ιταλική version στο σενάριο της Juanita, οπότε τα ζευγάρια θα έχουν ως εξής: Terry+Candy, τον Άλμπερτ με ποια λες να τον βάλουμε; Χμ! Τώρα που το σκέφτομαι, η Πάττυ καλή μου φαίνεται!!!
 
nessie είπε:
τον Άλμπερτ με ποια λες να τον βάλουμε; Χμ! Τώρα που το σκέφτομαι, η Πάττυ καλή μου φαίνεται!!!
Να ξεκαθαρίσω τη θέση μου :)

Τον Άλμπερτ τον συμπαθώ πάρα πολύ ως χαρακτήρα αλλά μετά τον Τέρρυ το χάος! :biglaugh:

Λυπηθείτε την άμοιρη Τερρυκιά!

Τώρα όσον αφορά την ερώτηση σου για το ποια να βάλουμε με τον Άλμπερτ, χμμ :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Την Σουζάννα μήπως;

Καλά καλέ μη βαράτε!

Την Φλάμυ; Μία χαρά τη βρίσκω και πολύ σοβαρή μάλιστα.

Αν δεν σας αρέσει ούτε κι αυτή δεν απομένουν πολλές επιλογές...
 
Σε παρακαλω mariadelmar, μην μεταφερεις το κλιμα του αλλου φορουμ (ξερεις ποιο εννοω) στο GRM :nervous: Εδω υπαρχει ελευθερια αποψεων για την ευτυχια της γλυκιας μας Καντυ. Ολες οι αποψεις ειναι αποδεκτες και κανεις δεν πρεπει να αποχωρει επειδη εχει γνωμη :cool:

Και μην ξεχναμε οτι η ελευθερια του καθενος σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου :clap:
 
Domniki είπε:
Σε παρακαλω mariadelmar, μην μεταφερεις το κλιμα του αλλου φορουμ (ξερεις ποιο εννοω) στο GRM :nervous: Εδω υπαρχει ελευθερια αποψεων για την ευτυχια της γλυκιας μας Καντυ. Ολες οι αποψεις ειναι αποδεκτες και κανεις δεν πρεπει να αποχωρει επειδη εχει γνωμη :cool:
Και μην ξεχναμε οτι η ελευθερια του καθενος σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου :clap:

Προφανώς με παρεξήγησες Domniki μου...

Το ποστ μου ήταν καθαρά κωμικό και σκοπό είχε να διασκεδάσουμε.

Ζητώ συγνώμη αν έθιξα την ελευθερία απόψεων κάποιων με το παραπάνω ποστ και δεν προσπαθώ να μεταφέρω εδώ κανένα κλίμα κανενός άλλου φόρουμ. Θα έλεγα ότι αυτό με προσβάλει μάλιστα κατά κάποιο τρόπο.

Άλλωστε μπορώ να παραμείνω σε εκείνο το φόρουμ και να διασκεδάζω με το εκεί του κλίμα αφού έτσι το θέτεις.

Η ελευθερία απόψεων όπως είπες κι εσύ ισχύει για όλους.

Προφανώς έχω κακό χιούμορ τελικά και παρεξηγείται.

Ειλικρινά ζητώ συγνώμη.
 
@Mariadelmar: Εννοείται ότι συμπαθώ τον Άλμπερτ. Εξάλλου η παρουσία του στο anime είναι απολύτως θετική! Απλώς δεν μπορώ να τον δω ως ταίρι της Candy...Μισό λεπτό! Πώς είναι το σωστό; Ως ταίρι της Candy ή ως Terry της Candy; :confused: Ζαλίστηκα... :help:

@Mariadelmar & Domniki: Τελικά πιστεύω ότι η Mizuki πέτυχε το στόχο της. Έγραψε τέτοιο ασαφές τέλος για να τσακώνονται οι candyfans μέχρι να αντέχουν... Άτιμη γιαπωνέζα, όλα τα είχε προβλέψει :diablotin:

@Mariadelmar & Domniki από παπά-Νηλ: Ειρήνη ημίν και υμίν αδελφές Χριστιανές ή αλλιώς Candysisters!
 
Domniki είπε:
Η Καντυ ηταν τοσο ερωτευμενη με τον ηθοποιο και τοσο "στα συννεφα" που θα τον συναντουσε σε λιγο, που του εκοψε τα ποδια του καημενουλη του Στιαρ.
Πραγματικά πέταγε στα σύννεφα εκείνη τη μέρα!!!

Εδώ στον Άλμπερτ που ήθελε να την συνοδεύσει του είπε:

"Όχι δεν χρειάζεται να έρθεις μαζί μου στο σταθμό!Δεν θέλω να πάθεις καμία γρίπη εξαιτίας μου!!!!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Το Μιζούκιο άσμα!

Ας τα πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή.

Η κυρία Μιζούκι ξεκινάει και γράφει αυτό το δραματουργικό έργο προφανώς με κάποιο σχέδιο εξ' αρχής στο μυαλό της.

Η Κάντυ γνωρίζει τον πρίγκηπα του λόφου στα έξι της χρόνια και πηγαίνει στην οικογένεια στα 12. Δηλαδή έχουν περάσει έξι ολόκληρα χρόνια από την ημέρα που τον συνάντησε και όχι αυτό που δείχνει στο ανιμέ δηλαδή ότι με το που κατεβαίνει από τον λόφο της ζητούν να την υιοθετήσουν οι Ράνγκαν. (Στο μάνγκα είναι έτσι ακριβώς)

Στη συνέχεια γνωρίζει τον Άντονυ και όπως είναι λογικό τον περνάει για τον πρίγκηπα του λόφου. Τελικά λίγο παρακάτω διαπιστώνει πως δεν είναι αυτός. Ο Άντονυ σκοτώνεται και έτσι χάνει άδικα την πρώτη της, ρομαντική αγάπη.

Μετά πηγαίνει στη σχολή του Αγίου Παύλου και εκεί γνωρίζει τον Τέρρυ (όπως όλοι ξέρετε) όπου η σχέση τους περνάει πάρα πολλά στάδια, για να μη πω από σαράντα κύμματα. Θα έλεγα πως πρόκειται για την απόλυτη και μοναδική αγάπη της ζωής της η οποία όπως όλοι ξέρουμε λήγει άδοξα.

Τέλος λοιπόν έρχεται ο Άλμπερτ και αποκαλύπτεται πως αυτός είναι ο Μεγάλος Θείος Ουίλιαμ, ο αρχηγός της οικογένειας Άρντλευ, ο οποίος ήταν πάντα δίπλα στην Κάντυ με τον ιδιαίτερο δικό του τρόπο και την προστάτευε.

Η Μιζούκι λοιπόν είχε στο μυαλό της ένα σχέδιο ως εξής. Τους κύκλους που κάνει η ζωή, τα γυρίσματα της μοίρας, εκεί που ξεκινάνε όλα εκεί ξανακαταλήγουν κ.τ.λ. Και όλα καλά και ωραία ήταν αυτά και θα είχαν αποτέλεσμα αν είχε χειριστεί κάποιες καταστάσεις διαφορετικά.

Επένδυσε υπερβολικά στον χαρακτήρα του Τέρρυ, τον έκανε αναμφισβήτητα τον πιο γοητευτικό χαρακτήρα του έργου της και μάλιστα η ηρωίδα της να είναι απελπιστικά ερωτευμένη μαζί του. Το κούρασε με όλα αυτά τα ανεκπλήρωτα, τα καράβια που έφευγαν, τα τρένα που χάνονταν, την πίκρα, τα δάκρυα κ.τ.λ. Αυτό που κατάφερε στο τέλος ήταν να απογοητεύσει τους φαν και μάλιστα ακόμα και τους Ιάπωνες οι οποίοι καταλαβαίνουν καλύτερα αυτά τα θέματα της δικής τους κουλτούρας.

Έτσι λοιπόν στο τέλος ενώ λογικά θα έπρεπε να δίνει κάτι περισσότερο ανάμεσα σε Κάντυ και Άλμπερτ (κάτι που στο μάνγκα φαίνεται κάπως καλύτερα) αφήνει απλά ένα νερόβραστο υπονοούμενο ότι η Κάντυ ξαναβρήκε τον πρίγκηπα του λόφου και τέρμα. Δεν δείχνει ούτε κάποια μεταξύ τους αισθήματα αγάπης ούτε κάποιο ερωτικό ενδιαφέρον ούτε τίποτα.

Αν το έκανε ξεκάθαρο εγώ θα ήμουν πολύ ευχαριστημένη ως Κάντυ - φαν διότι θα έβρισκε επιτέλους η πρωταγωνίστρια κατά κάποιο τρόπο την ευτυχία.

Με το να τρέχει στο λόφο της Πόνυ να παραβγεί με παιδιά - 2 δευτερόλεπτα αργότερα αφού έχει ανακαλύψει πως ο Άλμπερτ είναι ο πρίγκηπας της, και παρακάτω να κάνει απλά μία πρόποση πως η ζωή της θα είναι καλύτερη από εδώ και πέρα εμένα προσωπικά δεν μου λεέι τίποτα.

Απλούστατα, η Μιζούκι ακριβώς επειδή ξεσήκωσε θύελα με όλα αυτά που έκανε με τον Τέρρυ δεν είχε πλέον τα κότσια ξεκάθαρα να βγει και να πει ότι ναι - η Κάντυ τελικά μένει με τον Άλμπερτ και είναι μαζί του ευτυχισμένη κ.τ.λ.

Από τη στιγμή που αφήνει αυτό το ανοιχτό τέλος έχω το δικαίωμα να κάνω ικασίες ότι μπορεί λίγο αργότερα να παντρεύτηκε τελικά τον Τομ. Στην τελική μου αρέσει καλύτερα από τον Άλμπερτ!

Αφού δεν ξεκαθαρίζει αλλά υπονοεί ο καθένας μπορεί να ερμηνεύει τα γεγονότα με τον δικό του τρόπο.

Τέλος θα ήθελα να πω δύο λογάκια για τον Τέρρυ.

Για εμένα είναι αναμφισβήτητα ο πιο τραγικός χαρακτήρας όλης αυτής της ιστορίας σε όλα τα επίπεδα.

Η Κάντυ ήταν ορφανή αλλά είχε δίπλα της ανθρώπους που την αγαπούσαν αληθινά, την Κυρία Πόνυ και την αδελφή Μαρία.

Ο Τέρρυ ήταν έκθετο, την μητέρα του είχε πάρα πολλά χρόνια να τη δει, ο πατέρας του προφανώς δεν του έδινε σημασία και είχε μία μητριά η οποία τον έκανε τουλάχιστον να αισθάνεται παρείσακτος.

Αργότερα η Κάντυ, παρ' όλα όσα τραβάει από τους Ράνγκαν, όσο απαράδεκτα κι αν είναι έχει τους φίλους της. Τον Στήαρ, τον Άρτσι και φυσικά τα παιδιά στο ορφανοτροφείο κ.τ.λ.

Ο Τέρρυ κλείνεται στο κολλέγιο χωρίς να έχει κανέναν απολύτως φίλο, είναι μόνος του. Θα μου πείτε δική του επιλογή. Ναι αλλά πόσο εύκολο είναι να κάνει κανείς πραγματικούς φίλους ή πόσο εύκολο είναι ένα παιδί σαν τον Τέρρυ να μοιραστεί τα αληθινά του προβλήματα με κάποιον άλλο;

Μόνο η Κάντυ ήταν αυτή που το κατάφερε και είδατε πόσα πέρασε μέχρι να βρει άκρη μαζί του.

Στη συνέχεια Τέρρυ και Κάντυ είναι πραγματικά ερωτευμένοι. Ο Τέρρυ όσο υπερόπτης ή δύστροπος κι αν είναι δείχνει πάρα πολλές φορές ότι την αγαπάει. Αν δεν την αγαπούσε δεν θα περίμενε μία ολόκληρη νύχτα έξω από το νοσοκομείο να τη συναντήσει, δεν θα της έστελνε το εισητήριο χωρίς επιστροφή.

Παίρνει τον ρόλο του Ρωμαίου και σκέφτεται την Κάντυ. Κάνει διαρκώς πρόβες για να είναι καλός για την Κάντυ.

Ο Τέρρυ είχε την Κάντυ ανεβασμένη σε ένα πάρα πολύ ψηλό σκαλοπάτι.

Όταν κάνει την επιλογή να μείνει με τη Σουζάννα όπου έχει πεθάνει από τις τύψεις και από την πίεση που δέχεται και από την Σουζάννα και από την μητέρα της, το κάνει και για έναν ακόμα λόγο. Η Κάντυ θεωρεί πως αυτό είναι το σωστό άρα εκείνος πρέπει να το κάνει για να νιώθει η Κάντυ περήφανη για εκείνον.

Στο τέλος λοιπόν ο Τέρρυ έχει μόνο μία υποχρεωτική επιλογή που λέγεται Σουζάννα. Η Κάντυ έχει πολλές επιλογές. Σίγουρα βέβαια δεν είναι απόλυτα ευτυχισμένη αλλά όμως έχει το δικαίωμα να μείνει με τον Άλμπερτ, να μείνει μόνη στο σπίτι της Πόνυ, να γυρίσει πίσω στη δουλειά της και να γνωρίσει κάποιον άλλο κ.τ.λ. Ο Τέρρυ δεν έχει απολύτως καμία άλλη επιλογή.

Και τελικά είναι ο πιο τραγικός χαρακτήρας. Μπορεί να είναι λαμπερός και ιδιαίτερος αλλά είναι πάντα δυστυχισμένος.

Για τη Σουζάννα δεν θα μιλήσω. Θεωρώ περριτό να καθίσω να αναλύσω ότι τη βρίσκω απαράδεκτη και εγωίστρια.

Αφού γουστάρει να τρώει τα ψίχουλα που της άφησε κάποια άλλη αυτό και μόνο δείχνει για τι άνθρωπο πρόκειται...

Τέλος το μόνο που θέλω να πω είναι πως για όλα φταίει η Μιζούκι η οποία θα έπρεπε να προσέξει περισσότερο και να χειριζόταν διαφορετικά τις καταστάσεις. Αν ήθελε η Κάντυ να μένει με τον Άλμπερτ θα έπρεπε να επενδύσει περισσότερο σε αυτό και όχι έτσι. Και σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε το σκηνικό με τον Τέρρυ να ήταν τόσο πολύ μεγάλο και ανεκπλήρωτο.

Διαφορετικά έπρεπε να βρει κάποια λύση και να μένει τελικά η Κάντυ με τον Τέρρυ.
 
βασικα, εχω πετυχει στο candycandy.forumfree.net, μια συνεντευξη igarashi/mizuki, υπολογιζουν πως πρεπει να ειναι γυρω στο 1982, σε ιταλικο περιοδικο.. απο κει κ η φωτο

igarnmizukiphoto.jpg

θετε να σας ριξω τα σημαντικοτερα κομματια της συνεντευξης εδω? λενε κατι λιγα σχετικα με αυτα που αναφερει η μαρια. επισης εχει και κανα 2 ενδιαφεροντα σχολια απο τον δημοσιογραφο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Death2Eliza είπε:
βασικα, εχω πετυχει στο candycandy.forumfree.net, μια συνεντευξη igarashi/mizuki....
...θετε να σας ριξω τα σημαντικοτερα κομματια της συνεντευξης εδω? λενε κατι λιγα σχετικα με αυτα που αναφερει η μαρια. επισης εχει και κανα 2 ενδιαφεροντα σχολια απο τον δημοσιογραφο..
@ D2E θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να διαβάσουμε τις απόψεις τους!!!

Αν δε σου κάνει κόπο να τα παραθέσεις... :)
 
Death2Eliza είπε:
βασικα, εχω πετυχει στο candycandy.forumfree.net, μια συνεντευξη igarashi/mizuki, υπολογιζουν πως πρεπει να ειναι γυρω στο 1982, σε ιταλικο περιοδικο.. απο κει κ η φωτο
θετε να σας ριξω τα σημαντικοτερα κομματια της συνεντευξης εδω? λενε κατι λιγα σχετικα με αυτα που αναφερει η μαρια. επισης εχει και κανα 2 ενδιαφεροντα σχολια απο τον δημοσιογραφο..
Ναι!

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.

Επίσης μου αρέσει πολύ η φωτογραφία. Είναι και οι δύο νέες και δείχνουν τόσο διαφορετικές σε σχέση με το σήμερα.

Προφανώς εκείνη την εποχή υπήρχε πραγματικά το Candy spirit ανάμεσα τους. Διότι σήμερα... :icon_cry:
 
Αυτό που με χαλάει στις μεταφράσεις είναι που τους μεγάλους έρωτες


τους αναφέρουν ως "πολυαγαπημένους φίλους"... Αποσυντονιζόμαστε...



anyway...


 


Ξεκαθαρίζω τη θέση μου... Μεταξύ Άντονυ και Τέρυ επιλέγω ¨Αντονυ.



Μεταξύ Άλμπερτ και λοιπών ενδιαφερομένων επιλέγω ΑΛΜΠΕΡΤ δαγκωτό.


 


Και εξηγούμαι.


 


Ο Άλμπερτ δεν είναι μόνο η τρυφερή ανάμνηση της Κάντυ.


 


Στο τελευταίο επεισόδιο αναφέρει πως και γι αυτόν ο Λόφος της Πόνη



είναι γεμάτος αναμνήσεις. Αυτό σημαίνει πως πήγαινε συχνά εκεί.



Ενδεχομένως να είχε ξαναδεί τη μικρούλα Κάντυ χωρίς να γίνεται



αντιληπτός. (Εικασίες κάνω)



Από τότε που διαπιστώνει πως δουλεύει στους Ράνκαν γίνεται φύλακας άγγελος της Κάντυ. Αυτός δεν εμφανίστηκε (αντί της D2E:biglaugh: ) όταν η Ελίζα και ο χαζοαδερφός της πάνε να δηλητηριάσουν τα άλογα (ή κάτι τέτοιο... δε θυμάμαι ακριβώς) και τους πλάκωσε στις μπούφλες;;;; Να μην



πω που την έσωσε στο ποτάμι, που δέχτηκε να την υιοθετήσει (δε νομίζω πως



περίμενε να του το πούνε ο Άντονυ ο Άρτσυ και ο Στήαρ). Που την παρηγορούσε ακόμα και στο ράντσο του Τομ εμφανιζόμενος από το πουθενά



και έστελνε τον πιό έμπιστό του άνθρωπο να την έχει από κοντά και να την προσέχει.



Στο Λονδίνο ποιός τη φρόντιζε μέχρι να εμφανιστεί ο Τέρυ;;;



Κατ' εμέ, έφυγε για την Αφρική όχι επειδή τον είχε πιάσει η κάψα



να γνωρίσει την άγρια φύση αλλά επειδή η Κάντυ ερωτεύτηκε...



Ό,τι δηλαδή έκανε και η Κάντυ όταν χώρισε με τον Τέρυ και



πήρε τα όρη και τα βουνά για να ξεχαστεί...



Γύρισε όχι γιατί βαρέθηκε αλλά επειδή η Κάντυ ακολούθησε δρόμο



μακρυά από τον Τέρυ και ήθελε να είναι πάλι κοντά της να την προστατεύει.



Και όταν καταλάβαινε πως θα ξαναβρεί τη μνήμη του το μόνο που τον



στενοχωρούσε ήταν που ίσως να αναγκαζόταν να μείνει μακρυά από την



Κάντυ.



Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που δεν είναι ερωτευμένος να κάνει τόσα πολλά για μιά ουσιαστικά άγνωστή του;;; Ακόμα και ο Στήαρ όταν πέθαινε



την Κάντυ σκεφτόταν. Ο Άλμπερτ που ήταν συνέχεια πλάι της δε θα την ποθούσε;;;;



Στο σήριαλ ο Άντονυ πεθαίνει πριν προλάβει να αποκαλύψει στην Κάντυ



ποιός ήταν ο Πρίγκηπάς της... Ίσως... επειδή ήξερε πολλά τον βγάζει η Μιζούκι από τη μέση...



Ο Τέρυ είναι η μεγάλη -επιτρέψτε μου- καψούρα. Όμως είναι η Κάντυ που



του δίνει δύναμη να έρθει σε αντιπαράθεση με τον πατέρα του, να ξανααγαπήσει



τη μητέρα του και τελικά να ακολουθήσει το όνειρό του. Όχι πως ο Τέρυ



δε βοήθησε την Κάντυ να ξεπεράσει τον Άντονυ ή δεν την ερωτεύτηκε.



"Τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας" τα έχουμε εμπεδώσει, έτσι δεν είναι;;;



Μιά από τα ίδια και ο Τέρυ. Πατήρ Ραλφ ντε Μπρικασάρ... Προτιμάει την καριέρα του αντί για την αγάπη του με όποιο και αν είναι το κόστος. Άλλωστε μην ξεχνάμε στο τελευταίο επεισόδιο ο Τέρυ έχει ξεπεράσει τα αλκοολίκια



και έχει ξαναγυρίσει στον ίδιο θίασο. Η Κάντυ χαίρεται γι αυτόν αλλά δεν



αισθάνεται πλέον πληγωμένη.



Ο Άλμπερτ ίσως να ερωτεύτηκε την Κάντυ επειδή τα μάτια της του την θύμιζαν



Σίγουρα όμως δεν κάνει ψυχικό για την πρόωρα χαμένη αδερφή του.



Στον Άλμπερτ η Κάντυ βρίσκει το απανέμι της. Αυτόν σκέφτεται για να πάρει



δύναμη όταν πάει να συναντήσει το θείο Γουίλλιαμ, γι αυτόν νοιάζεται να είναι καλά μακρυά της αυτός είναι ο Πρίγκηπάς της. Το παζλ ολοκληρώνεται. Το



έμβλημα των Άρντλεϋ βρίσκει τη θέση του στο στήθος του Άλμπερτ. Εκεί όπου



πάντα ακουμπούσε η Κάντυ για να ξεπερνά τις δυσκολίες της. Ποιός άλλος είναι ο καταλληλότερος για να την κάνει ευτυχισμένη;;;;;;;;
 
παιδια, τι ποσταρες ποιηματα εχετε ριξει??

ειναι πραγματικα μαγευτικος ο τροπος που γραφετε, με τοσο παθος κ αγαπη.

θα ριξω το αρθρο αργοτερα για να μην σας κοψω τον ειρμο.. :)
 
Juanita είπε:

Ξεκαθαρίζω τη θέση μου[...] Ποιός άλλος είναι ο καταλληλότερος για να την κάνει ευτυχισμένη;;;;;;;;
Έτσι όπως τα περιγράφεις είναι πολύ σωστά και πιθανότατα αυτό να ήθελε να πει και ο ποιητής - στην δική μας περίπτωση η Μιζούκι.

Έτσι όπως το κάνει όμως πολύς κόσμος είναι απογοητευμένος και είναι λογικό. Σε κανένα σημείο δεν δείχνει ούτε και στο τέλος αυτό το κάτι παραπάνω που χρειάζομαι εγώ ώστε να ικανοποιηθώ από αυτό. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω αλλά νιώθω ένα απέραντο κενό.

Δεν λέω ότι θέλω να μου δείξει την Κάντυ να φοράει πέπλα και νυφικά και να τρέχει στο λόφο της Πόνυ να συναντήσει τον Άλμπερτ γαμπρό με τη γκάϊντα και να γράψει από κάτω "The end" για να ευχαριστηθώ.

Θα ήθελα όμως εκεί λίγο μετά την αποκάλυψη της ταυτότητας του Άλμπερτ ίσως μία εξομολόγηση από την πλευρά του. Ίσως την Κάντυ να παραδέχεται έστω και από μέσα της ότι νιώθει κάτι διαφορετικό για τον Άλμπερτ.

Απλά το αφήνει να πλανιέται στον αέρα κι εσύ να αναρωτιέσαι τώρα τι γίνεται εδώ; :confused: :confused: :confused:

Το θέμα δεν είναι ποιος είναι ο καταλληλότερος για να την κάνει ευτυχισμένη. Ο καθένας είχε τα δικά του χαρίσματα, ο Άρτσι, ο Στήαρ, ο Τομ, ο Άλμπερτ κ.τ.λ. (Νομίζω πως ο Νηλ δεν έχει θέση στη λίστα! :biglaugh: ) Σημασία έχει ποιος είναι αυτός που θέλει τελικά η Κάντυ. Για να είναι η ηρωίδα ευτυχισμένη το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι τι είναι αυτό που εκείνη θέλει - ποιον εκείνη αγαπάει και ποιον εκείνη θεωρεί καταλληλότερο για να την κάνει ευτυχισμένη.

Φυσικά εγώ προσωπικά παραδέχομαι ανοιχτά πως ο αγαπημένος μου χαρακτήρας είναι ο Τέρρυ για τους δικούς μου λόγους χωρίς αυτό να σημαίνει πως προσπαθώ να πείσω κανέναν να έχει την ίδια άποψη με την δική μου.

Και έχω πει πολλές φορές ότι θα ήμουν ευχαριστημένη αν η Κάντυ έμενε με τον Άλμπερτ και αν υπήρχε συνέχεια θα ήθελα να δω και την αντίδραση του Τέρρυ σε αυτή τη σχέση.

Αλλά έτσι όπως το κάνει η Μιζούκι δεν με πείθει απόλυτα ούτε με ικανοποιεί το τέλος της όχι επειδή η Κάντυ δεν μένει με τον Τέρρυ αλλά επειδή δεν είναι ένα σαφές και ξεκάθαρο τέλος.

Death2Eliza είπε:
παιδια, τι ποσταρες ποιηματα εχετε ριξει??ειναι πραγματικα μαγευτικος ο τροπος που γραφετε, με τοσο παθος κ αγαπη.

θα ριξω το αρθρο αργοτερα για να μην σας κοψω τον ειρμο.. :)
Άντε καλέ!

Ρίξε τις πληροφορίες να ενημερωθούμε.

Μην ανησυχείς, όπως γνωρίζεις εμένα πολύ δύσκολα μου κόβεται ο οίστρος! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν,

 


επειδή οι απόψεις μας τριίστανται :biglaugh:



σκέφτομαι πως η τηλεόραση του μέλλοντος



θα πρέπει :animrolleyes:



να δίνει δυνατότητα στους τηλεθεατές



να φτιάχνουν οι ίδιοι την πορεία των ηρώων τους



(ή έστω το τέλος).



Φαντάζεστε όλες αυτές οι funfinction καταστάσεις



να μπορούσαν να γίνουν πραγματικότητα;;;:eek:



Εξειδίκευση για τον κάθε τηλεθεατή!!!:animeek:



Animes κομένα και ραμένα στα μέτρα μας...



Και το γέλιο που θα έπεφτε στο forum θα ήταν



απερίγραπτο...
:diablotin:

 


Αχχχ. Γεννηθήκαμε πολύ πριν την εποχή μας! :biglaugh:
 
Death2Eliza είπε:
igarnmizukiphoto.jpg
Ποια ειναι η Μιζουκι και ποια η Ιγκαρασι? Τουλαχιστον να ξερουμε ποια ειναι αυτη που βριζουμε καθημερινα. Ομως οσο και να την βριζουμε πρεπει να παραδεχτουμε οτι η δημιουργια της εχει κανει τοσους ανθρωπους να ψαχνουν μανιωδως στο internet για την σειρα, παρολο που εχουν περασει πανω απο 20 χρονια απο την προβολη της.

Πολυ θα ηθελα να μαθω τι σκεφτοταν η ιδια η συγγραφεας για τους ηρωες της σειρας, τι γνωμη ειχε, ποιον συμπαθουσε περισσοτερο, αν εμεινε ικανοποιημενη απο την τηλεοπτικη σειρα, και αλλα τετοια. Γιατι στο κατω κατω, οτι και να πουμε εμεις, η Μιζουκι ειναι η μητερα ολων, ο νους πισω απ'ολα, αυτη που κινει τα νηματα και ενιοτε τα κοβει.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα