E-mail στον Αντρέα Παρασκευά Τσουρινάκη....

Ωπ! Εξαιρετικά ενδιαφέρον!

Δεν ήξερα ότι ο σταθμός αυτός έχει τέτοια εκπομπή!!!!! (Από αθλητικά δεν με ενδιαφέρει τίποτε, εκτός από truck racing και daytona...... )
 
alkis21 είπε:
Για όποιον ενδιαφέρεται, την Κυριακή 5/7 22:00-01:00, ο Ανδρέας Τσουρινάκης είναι καλεσμένος στην εκπομπή "Users" και τον Sentra 103.3.
Τι είναι αυτή η εκπομπή, για υπολογιστές; Κάθε πότε βγαίνει στο αέρα; Γιατί το κοίταξα στο site του Sentra και εκείνη την ώρα της Κυριακής έχει "Σουτ-Τηλεφώνημα". Πάντως εννοείται ότι θα κάτσω να την ακούσω. Thanks for the tip. Έτσι και βγουν και γραμμές στο αέρα, θα γίνει πανικός!
 
Leon είπε:
Τι είναι αυτή η εκπομπή, για υπολογιστές; Κάθε πότε βγαίνει στο αέρα; Γιατί το κοίταξα στο site του Sentra και εκείνη την ώρα της Κυριακής έχει "Σουτ-Τηλεφώνημα". Πάντως εννοείται ότι θα κάτσω να την ακούσω. Thanks for the tip. Έτσι και βγουν και γραμμές στο αέρα, θα γίνει πανικός!
Leon Εδω θα βρεις περισσοτερα :

http://www.gameworld.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1785

Αυτη ειναι η οfficial σελιδα τους. :cool:
 
Ευχαριστώ. Έριξα μια ματιά στο site τους και δεν φαίνεται καθόλου κακό. Φαίνεται ότι τα παιδιά το αγαπούν αυτό που κάνουν. Αναμένω με ενδιαφέρον την εκπομπή.
 
Αναμένω κι εγώ με εξαιρετικό ενδιαφέρον την εκπομπή αυτή!!!!!!!!!!
 
Θα κάτσω ν' ακούσω την εκπομπή και τις απόψεις του κ. Τσουρινάκη για τις τρέχουσες εξελίξεις στο gaming και δη στα adventures,μια και σίγουρα θα περιλαμβάνεται η κουβέντα αυτή στο "μενού" της εκπομπής....
 
Παραβαίνω για μια και μόνο φορά τον κανόνα του double-posting για να πω ότι -εκτός απροοόπτου- ο κ. Τσουρινάκης σύντομα,και φυσικά κατόπιν δικής του επιθυμίας,θα συμμετάσχει στην ωραία αυτή συζήτησή μας...

Αξίζει επίσης να αναφέρω κάτι,που διαβάζοντάς το,επιβεβαίωσα το γιατί πιστεύω πως πραγματικά είναι "ένας από εμάς".

Στο PC MASTER Ιουλίου και στη στήλη του "Απόψεις-Adventure & RPG update",γράφει αναφορικά με την επερχόμενη κυκλοφορία του "The secret of Monkey Island-Special edition"

"Έπειτα από χρόνια,νομίζω πως θα στηθώ έξω από ένα κατάστημα και θα περιμένω να αγοράσω το αγαπημένο παιχνίδι με το που "σηκώνονται" τα ρολά του καταστήματος.Απλώς έχω ξετρελαθεί..."

Εγώ να δεις Αντρέα...!
 
Παιδια ακουσε κανεις την εκπομπη? Μηπως υπαρχουν αποσπασματα?
 
Απ'οσο ξέρω είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Κυριακή...
 
Ας μασησω μια Trident και ας σφυριξω αδιαφορα... :)
 
Λαθρακουσα ελαχιστα δυστυχως, διοτι εκει που ημουν δεν ειχα δικο μου ραδιοφωνο... :(

Ευχαριστω παντως απο τη μερια μου τον κ. Τσουρινακη για την αναφορα στο RetroΜaniaΧ αλλα και στην μνεια του στο φοβερο Εδω Λονδινο του κ. Κωνσταντινου (με τον οποιο ευτυχως δεν εχουμε "τελειωσει" ακομα. Το επερχομενο Phoenix - αν και εχει καθυστερησει αρκετα - θα περιλαμβανει εκπληξη)...
 
Άσε ρε τα hype και πες σε εκείνο τον αρχισυντάκτη να επιταχύνει λίγο τις διαδικασίες!

Είπαμε, keeper, αλλά το παρακράτησε! Αν συνεχίσει αυτό το βιολί, αλλάξτε του το nickname σε hoarder. :diablotin:
 
Ανεβηκε η ραδιοφωνικη συνεντευξη στο "ασπρογαλαζιο" απο καποιον καλο ανθρωπο που απο οτι τσεκαρα τυγχανει να ειναι και μελος του φορουμ...

Θα επανελθω με εντυπωσεις
 
To πρωτο μερος ειναι και το καλυτερο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NJcMnmnH4WM]YouTube - Users ΞΊΞ±ΞΉ ΞΞ½Ξ΄ΟΞ­Ξ±Ο Ξ?ΟΞΏΟΟΞΉΞ½Ξ¬ΞΊΞ·Ο - 12/7/2009 - Part 1
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω ξεθαψει τωρα ολα τα computer show και καθομαι και βλεπω! :D
 
Thanks Aardvark, ακούω την εκπομπή τώρα, απολαυστικότατο. :cool:
 
Αν οι οικοδεσποτες ηταν καπως πιο "διαβασμενοι" και αν επιτελους καποιος φιλτραρε καποια ασχετα (προσπαθω να ειμαι ηπιος) τηλεφωνηματα θα ηταν ολα πολυ πολυ καλυτερα...

Δεν χρειαζεται να μπω σε λεπτομερειες.

Παντως το γεγονος οτι καταφεραν να πεισουν τον Τσουρινακη για συνεντευξη ειναι αξιο συγχαρητηριων!
 
"Ήσουν στο pixel από το 1995";; "dragon 32; τι ειναι αυτο ρε παιδιά;" και πολλές άλλες αρλούμπες...!Θεε μου!!

βεβαια ο αντρεας ολα τα λεφτα...και μετα ήρθε το kick off lol!!
 
Θα είμαι ίσως λίγο αυστηρός με τα παιδιά που κάνανε την εκπομπή αυτή,μάλλον επειδή διαβάζοντας ανελλιπώς τον κ. Τσουρινάκη από το 1992 κι έπειτα,είχα μεγάλες προσδοκίες για τ' όλο αυτό εγχείρημα...

Ξεκινώντας λοιπόν,θα πω με λίγα λόγια ότι από την εκπομπή κρατάω την αξιοπρεπή παρουσία του κ. Τσουρινάκη και τις χρήσιμες πληροφορίες που έδωσε,στο χρόνο και στις ευκαιρίες που του δόθηκαν για να το κάνει.

Για να το αναλύσω λίγο περισσότερο αυτό που λέω,πιο ενδιαφέροντα κομμάτια ήταν εκείνο στο οποίο έδωσε τη δική του οπτική γωνία περί Myst και της επιρροής αυτού στα adventure games,κομμάτι το οποίο φυσικά χωρούσε πολύ περισσότερη κι ενδιαφέρουσα ανάλυση,η οποία όμως δε προχώρησε λόγω της "άναρχης" ροής της εκπομπής,η εξήγηση του όλου μύθου των "πεθαμένων" adventures -επίσης θα ήθελα να ακούσω πολλά παραπάνω γι' αυτό-,ενώ έκανε κι ενδιαφέρουσες -αν και (πάλι) δυστυχώς σύντομες- αναφορές σε γνωστά adventure games όπως Black Mirror,Dreamfall,A Vampyre story,Lost crown,Monkey Island games,Black Dahlia κτλ κτλ...

Εγώ πιστεύω ότι 2 1/2 ώρες ήταν ένας ίσως ικανοποιητικός χρόνος για να ακούσουμε -για πρώτη φορά μάλιστα ζωντανά- πολλά κι ενδιαφέροντα πράγματα από τον καλύτερο γνώστη των adventure games στην Ελλάδα.Όταν όμως ο χρόνος αυτός σκορπίζεται σε,και...."διανθίζεται" με,αναφορές και συζητήσεις περί PES,Manager,κονσόλες,αναβαθμίσεις PCs και χίλια άλλα δύο πράγματα,με τα οποία ο Αντρέας Τσουρινάκης δεν "εμπλέκεται" κι αναπόφευκτα δεν έχει κάτι να πει,-ούτε και τον καλείς άλλωστε για να σου πει για όλ' αυτά-,τότε δυστυχώς χάνεται η ευκαιρία για κάτι πολύ καλό και δυνατό,ως αποτέλεσμα.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι η εκπομπή αυτή όφειλε να βγει -για μία φορά,δε πειράζει,δεν έχεις κάθε φορά τον Τσουρινάκη στην εκπομπή σου,οπότε αξίζεις να κάνεις μια αλλαγή σ' αυτή,λόγω της περίστασης- διαφορετική από τις προηγούμενες,που παρόλο που δεν τις έχω ακούσει,"έπιασα" το ύφος τους και τη θεματολογία τους νομίζω,και πάνω απ' όλα να έχει μια οργανωμένη δομή και μια ροή στη συζήτηση που να ευνοεί την ανάπτυξη των διαφόρων θεμάτων περί adventure games -και RPGs φυσικά- όπως πήγε σε ορισμένα σημεία να γίνει,αλλά τελικά δεν έγινε.

Άσε το PES στην άκρη για μια φορά,ξέχνα το Manager για λίγο,δεν έγινε τίποτα,κάνε καλά αυτό που ανέλαβες να κάνεις και το κοινό σου -κι όχι μόνο- θα το εκτιμήσει αυτό.Είναι χίλες φορές καλύτερο αυτό,παρά να προσπαθείς σε 2 1/2 ώρες να στριμώξεις τα πάντα,διαβάζοντας άσχετα SMS,βγάζοντας στον αέρα τηλέφωνα που μιλάνε για εντελώς ότι να 'ναι κι έχοντας την ίδια στιγμή δίπλα σου τον κ. Τσουρινάκη,που πάνω που πάει η συζήτηση μεταξύ σας να πιάσει ένα ρυθμό και να δικαιολογήσει τέλος πάντων και τον λόγο που τον έχεις καλέσει βρε αδερφέ,διακόπτεται λόγω όλων τα παραπάνω "παρελκομένων"....

Το νόημα είναι ότι τελικά σαφώς και θέλαμε/θέλουμε να ακούμε τον Αντρέα-Παρασκευά να μιλάει ζωντανά και να αναλύει όλ' αυτά που κατά καιρούς αναφέρει και στις στήλες του και που λόγω περιορισμού χώρου δε μπορεί να αναπτύξει όσο ίσως ο ίδιος θα ήθελε,αλλά κι εμείς ως αναγνώστες,που τον διαβάζουμε 15 και πλέον χρόνια.Όχι όμως έτσι κι όχι μ' αυτόν τον,ας μου επιτραπεί η έφραση,"άτσαλο" τρόπο,που ήταν σαφές και λογικότατο ότι δεν τον βοηθούσε στο να μεταδώσει όλο αυτό τον πλούτο της γνώσης και της εμπειρίας που έχει για τον συγκεκριμμένο τομέα gaming.

Αυτό λοιπόν που δε καταλάβανε τα παιδιά που κάνανε την εκπομπή αυτή,είναι ότι σε μια τέτοια περίπτωση,κάνεις εκπομπή για τον Τσουρινάκη,κι όχι με τον Τσουρινάκη.Έχουν χαώδη διαφορά αυτά τα δύο μεταξύ τους.Νομίζω αυτό είναι πολύ εύκολο να το αντιληφθεί ο καθένας μας...

Φυσικά όσα λέω είναι καθαρά και μόνο καλοπροαίρετη κριτική,μια και μου είναι παντελώς άγνωστα και τα δύο παιδιά,άρα δε μπορώ -και να ήθελα δηλαδή που λέει ο λόγος- να είμαι ούτε θετικά,αλλά ούτε κι αρνητικά προδιαθετειμένος απέναντί τους...

Ευελπιστώ λοιπόν σε μια μελλοντική εκ νέου παρουσία του Αντρέα-Παρασκευά Τσουρινάκη σε μια εκπομπή,είτε είναι η ίδια -με μια σαφέστατα πιο οργανωμένη και στα μέτρα του καλεσμένου της ατζέντα-,είτε κάποια άλλη,για ν' ακούσουμε τελικά γι' αρκετά που πήγαμε ν' ακούσουμε αλλά έμειναν στη μέση,γι' αυτά που θέλαμε ν' ακούσουμε,γι' αυτά που θα ήταν χρήσιμο και για άλλους ν' ακούσουνε (ποιος μπορεί άλλωστε να είναι πιο κατάλληλος για να μιλήσει για τα είδη αυτά των παιχνιδιών και να τα κάνει γνωστά και σ' ένα ευρύτερο και ίσως και πιο νεαρό κοινό,από τον Αντρέα-Παρασκευά Τσουρινάκη) και για πολλά,πολλά και σίγουρα ενδιαφέροντα ακόμη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα