[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

phil_vr μας τρέλανες !

Συνέχισε να μας ενημερώνεις και ... καλή απόλαυση !
 
Ωραίες φωτογραφίες. Ζήλεψα!
 
[deadlink]





[edit]This video is unavailable.


 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαβάζοντας το ποστ και βλέποντας τις φωτογραφίες του phil, ξαφνικά θυμήθηκα πως αυτή η εκδοχή του παιχνιδιού είχε κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα, με το όνομα Πολιορκία, πριν από μερικά χρόνια.

Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα στα μαγαζιά.
 
Εδω ειναι το site της εταιρειας! Ειναι ισως η μονη εταιρεια που εχω δει προσωπικα, να εχει τοσο θερμη υποστηριξη για ενα απλο παιχνιδι. Εχει κατι φανταστικα wallpapers για download οπως επισης και δυο διαφορετικα σεναρια (ενα ακομα θα προστεθει σε λιγο) για να παιχτει το παιχνιδι, σε μια φανταστικη downloadable PDF εκδοση που αξιζει να δωθει ολη η ποιοτητα τερμα στον εκτυπωτη για να βγει οσο το δυνατον πιο factory made! Υπαρχουν ακομα και τα original manual για download σε περιπτωση που θα χαθει η καταστραφει καποιο!!!

Επισης εχει αναλυτικα ολα τα attack packs και το βασικο war-chest ωστε να δειτε ολα τα καλουδια που μπορουν να προστεθουν!

[deadlink]




Ενα ειναι βεβαιο, οτι ο τυπος που εκανε concept και upgrade την μορφη του απλου αυτου παιχνιδιου σε ιπποτες και orcs, εφαγε πολλες πολλες ωρες παιζοντας σε υπολογιστη το πρωτο WARCRAFT!!!

..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!

Τα σπάει!!! αράγε στέλνουν Ελλάδα?
 
Εδω και τα υπολοιπα expansion packs που απαρτιζουν τον κοσμο του BATTLEGROUND!

attackpacks.jpg

attackpacksback.jpg

To μεγαλο expansion ειναι το Tower Attack, που εχει δυο μικρα καστρα με φυλακες, που οταν χτυπηθει ο στοχος, η φυλακη ανοιγει και ελευθερωνεται ο στρατιωτης και επιστρεφει στην μοναδα του! Επισης προσφερει δυο επιπλεον καταπελτες, τουβλακια οβιδες και στρατιωτες.

Και τα τρια μικροτερα Attack Packs που ειναι τα:

- Knight Battering Ram vs Orc Triple Catapult

- Knight Gatling Gun vs Orc Twin Crossbow

- Knight Trebuchet vs Orc Mortar

Που και το καθενα προσφερει στρατιωτες (απο 1 αυτη τη φορα), και επιπλεον τουβλακια και οβιδες. Και φυσικα τα νεα οπλα που ειναι απλα απιστευτα. (Διπλη βαλιστρα με διπλα και τριδιπλα λαστιχακια = DEATH!!)

Ενα ακομα συν στο ολο packaging του παιχνιδιου, ειναι το οτι δεν υπαρχουν μοντερνα bubbles κουτια, που καταστρεφονται μολις τα ανοιξεις (οπως ειναι τα expansion packs του Heroscape της Hasbro). Tο BATTLEGROUND και ολα του τα expansion ειναι μεσα σε χαρτονενια κουτια οπως τα μαθαμε και μεγαλωσαμε με αυτα.

Ολα μαζι ενωμενα απαρτιζουν ενα πληρες σετ που απο οσο θυμαμαι ουτε το παλιο Καστρα και Πολιορκητες προσφερε. Η ποιοτητα και το illustration ειναι το κατι αλλο, και οι φωτογραφιες/φωτισμος το αδικουν πραγματικα. Με το basic war-chest και ενα σετ απο τα expansion, αποτελει την απολυτη εμπειρια και ειναι εγγυηση για απειρες ωρες παιχνιδιου και στρατηγικης.

..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark αναφερεσαι στο BATTLEGROUND Crossbows & Catapults, την συγχρονη εκδοση του Καστρα και Πολιορκητες που αγαπησαμε χρονια πριν.

cross1.jpg

cross2.jpg

cross3.jpg

cross4.jpg

cross5.jpg

backinfo.jpg

Δεν ειναι τοσο διαφορετικη απο τοτε, απλα εχουν αλαχθει λιγο τα στοιχεια που απαρτιζουν το παιχνιδι (με την ελευση των Lord of the Rings και Warcraft στην ζωη μας πλεον!!) Στην εκδοση αυτη δεν υπαρχουν Βαρβαροι και Βικινγκς, αλλα εχουν αντικατασταθει απο medieval knights και orcs! Τα καστρα, καθως και οι καταπελτες, κανονια, και βαλιστρες εχουν ενα φανταστικο texture και ροδες, ανεβαζοντας κατα πολυ ετσι τον ρεαλισμο.

Οι εκαστος οβιδες εχουν το texture και τα οικοσημα της καθε φυλης (τα οποια ειναι ετοιμα και δεν χρειαζεται πλεον να τα κολησετε μονοι σας οπως στο παλιο Καστρα και Πολιορκητες). Skull για τα orcs και ενα Σπαθι/Σφυρι για τους ιπποτες. Αναλογα ειναι και τα λαβαρα (και οχι σημαιες με αυτοκολητο οπως ειχε η παλια εκδοση). Πλεον τα λαβαρα ειναι σκαλιστα και με τρομερη λεπτομερεια, και ακολουθει πιστα σε σχεδιαση τα οικοσημα των ανωτερω οβιδων.

Ενα ακομα φανταστικο καινουριο feature, ειναι οταν κτυπηθει ενα καστρο στην πυλη, εκτος απο εκτοξευση του βασιλια, σηκωνεται και ενα μικρο πανο σε σχημα φωτιας, υποδεικνυοντας οτι το καστρο πυρποληθηκε!

Η μονη ουσιαστικη διαφορα απο το κλασσικο Καστρα και Πολιορκητες, δεν υπαρχει το χαρτονι με τους θησαυρους και το ποταμι (αλλα απο οσο θυμαμαι ποτε σχεδον δεν το χρησιμοποιησα, καθως με τα ενισχυμενα λαστιχακια οι αποστασεις επρεπε να ειναι αναλογες για να μην διαλυονται τα παντα σε καθε κτυπημα!), και οτι τα μικρα καστρακια εχουν αντικατασταθει απο κανονια! Αλλο ενα ειναι οτι πλεον τα λαστιχακια περιλαμβανονται στην συσκευασια!!!

(Ακομα θυμαμαι που ειχα φαει τα συρταρια της κουζινας να βρω λαστιχακια καθως ΔΕΝ υπηρχαν μεσα στο παλιο μου Καστρα και Πολιορκητες!)

Τρομερη διαφορα ειναι οτι υπαρχουν δυο διαφορετικα ειδη φιγουρας για την καθε φυλη!!! Οι φιγουρες εχουν φανταστικες λεπτομερειες και ακομα και στις φωτογραφιες απο το πισω μερος του κουτιου αδικουνται (!) καθως πρεπει να ειναι οι φωτογραφιες απο την πρωτη εκδοση του παιχνιδιου, ενω οι φιγουρες που περικλυονται τωρα εχουν matching colors και σκιες και πιο αληθοφανη χαρακτηριστικα! Επισης σημαντικο ειναι οι βασιλιαδες! Ειναι δυο φιγουρες που εχουν μοναδικα χαρακτηριστικα και ειναι βαμενες ασημενια για τους ιπποτες και χρυση για τα orcs. Ανετα θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν σε deluxe εκδοση για σκακι.

Εδω και τα υπολοιπα expansion packs που απαρτιζουν τον κοσμο του BATTLEGROUND!

attackpacks.jpg

attackpacksback.jpg

To μεγαλο expansion ειναι το Tower Attack, που εχει δυο μικρα καστρα με φυλακες, που οταν χτυπηθει ο στοχος, η φυλακη ανοιγει και ελευθερωνεται ο στρατιωτης και επιστρεφει στην μοναδα του! Επισης προσφερει δυο επιπλεον καταπελτες, τουβλακια οβιδες και στρατιωτες.

Και τα τρια μικροτερα Attack Packs που ειναι τα:

- Knight Battering Ram vs Orc Triple Catapult

- Knight Gatling Gun vs Orc Twin Crossbow

- Knight Trebuchet vs Orc Mortar

Που και το καθενα προσφερει στρατιωτες (απο 1 αυτη τη φορα), και επιπλεον τουβλακια και οβιδες. Και φυσικα τα νεα οπλα που ειναι απλα απιστευτα. (Διπλη βαλιστρα με διπλα και τριδιπλα λαστιχακια = DEATH!!)

Ολα μαζι ενωμενα απαρτιζουν ενα πληρες σετ που απο οσο θυμαμαι ουτε το παλιο Καστρα και Πολιορκητες προσφερε (δεν υπαρχουν μεγαλοι "κακοι" πλεον, αλλα η προσθεση μεγαλυτερου οπλοστασιου ειναι πολυ χρησιμοτερη και ουσιαστικη). Η ποιοτητα και το illustration ειναι το κατι αλλο, και οι φωτογραφιες/φωτισμος το αδικουν πραγματικα. Με το basic war-chest και ενα σετ απο τα expansion, αποτελει την απολυτη εμπειρια και ειναι εγγυηση για απειρες ωρες παιχνιδιου και στρατηγικης.

Ενα ακομα συν στο ολο packaging του παιχνιδιου, ειναι το οτι δεν υπαρχουν μοντερνα bubbles κουτια, που καταστρεφονται μολις τα ανοιξεις (οπως ειναι τα expansion packs του Heroscape της Hasbro). Tο BATTLEGROUND και ολα του τα expansion ειναι μεσα σε χαρτονενια κουτια οπως τα μαθαμε και μεγαλωσαμε με αυτα.

Ξαναεζησα τα χρονια που ειχα το καταπληκτικο εκεινο παιχνιδι (και η μητερα μου "καθαρισε" φυσικα!), και αυτη ειναι η πληρεστερη μορφη του. Η μαγεια αυτου του παιχνιδιου ειναι οτι οταν προσθεσεις επιπλεον εξοπλισμο, τοτε γινεται πραγματικη διασκεδαση! Με ενα μεγαλο στρατο και οπλα και καστρα και πολεμιστρες... το απολυτο BATTLEGROUND!

Θα ηθελα να ειχα και παλι τους βικινγκς και τους βαρβαρους ωστε να τα ενωσω και να γινει ενας καταμερισμος απο allies για την καθε πλευρα με βικινγκς-ιπποτες εναντι βαρβαρων-orcs με το υπαρχον σετ! Αλλα και στην τωρινη του μορφη, το παιχνιδι αυτο ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ!

..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή ρε παιδιά αυτά μπορούμε να τα βρούμε και σε κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα ή κυκλοφορούν μόνο στο εξωτερικό; Και επίσης, την παλιά version του παιχνιδιού που θα την βρούμε;
 
playmolover: Απο οσο γνωριζω, αυτο το παιχνιδι κυκλοφορησε για λιγο και στην Αγγλια, οποτε δεν ειναι απιθανο να υπαρχει σαν stock σε κανενα μαγαζι. Οσο για την παλια εκδοση, υπαρχουν δυο δρομοι: Ebay - αλλα πρεπει να κανεις ταμα σε αγιο πρωτα καθως πολλες φορες ειναι λειψα σε εξοπλισμο και λειπουν η εχουν σπασμενα/φθαρμενα κομματια μεσα, χωρια που θα τα πληρωσεις σε χρυσο! Η δευτερη σου επιλογη οπως εμαθα σημερα απο την εταιρεια, ειναι να κανεις λιγη υπομονη!!!!! :diablotin:

Οσο για Ελλαδα, ειλικρινα δεν εχω ιδεα τι κυκλοφορει εκει. Ισως καποιος board game hunter απο το φορουμ να μας ενημερωσει?

..

Το οπλοστασιο του Πολεμαρχου!!!!

Πλεον το σετ ειναι σχεδον ετοιμο (!!) για ωρες μαχης!

warfare.jpg

FIRE!!!!!!

..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Phil, όταν ξεκινήσει η μεγάλη μάχη, τράβα κάνα βιντεάκι, να δούμε στο ΥοuTube !
 
phil_vr είπε:
Η δευτερη σου επιλογη οπως εμαθα σημερα απο την εταιρεια, ειναι να κανεις λιγη υπομονη!!!!! :diablotin:
:animeek:

Μπορεί να γίνει αυτό που νομίζω; :confused:
 
Omenforever είπε:
:animeek:Μπορεί να γίνει αυτό που νομίζω; :confused:
Σωστη η σκεψη σου Omenforever! Απεκτησα μια επαφη με το design team της εταιρειας, και αναμεσα στα αλλα, υπαρχει στα σχεδια τους μια υλοποιηση της παλιας απλης εκδοσης (η μιση ομαδα ειναι φανατικοι με την παλια εκδοση), αλλα δεν ηθελε να μου το επιβεβαιωσει καθως περιμενουν το "OK" απο την ηγεσια και τους αναλυτες εσοδων. Για αυτο και το κραταω με επιφυλαξη αυτο, μεχρι να εχω κατι πιο σιγουρο να αναφερω. Αλλα απο οσο μου ανεφερε, το παιχνιδι πουλαει πολυ καλα, οποτε δεν βλεπω τον λογο να μην γινει κατι τετοιο. Σε αναμονη λοιπον..

Αυτο που μου ειπε και μου επιβεβαιωσε, ειναι οτι λιαν συντομως θα υπαρχουν και αλλα expansion packs, με πιο brutal οπλα και με μερικους μεγαλους "κακους" οπως ειχε η παλια σειρα! Περιμενω και εγω με αγωνια να δω τα νεα αυτα expansions! (Ουτε Windows να χρησιμοποιουσα!)

Exetlaios: Πρεπει να παρω αποφαση να ανοιξω τις συσκευασιες πρωτα!!! Ισως με ενα τριτο σετ?!?! :eek:

Α, και κανενα μαγικο φιλτρο για να ξαναγινομουν 10 χρονων δεν θα ηταν ασχημο!!

..
 
Phil πασα μου, μου άναψες μεγάλη φωτιά. Πάνω που έλεγα πως γλίτωσα από τις συλλογές.. Τα θέλω όλα!
 
Καλα δεν υπαρχει περιπτωση να κυκλοφορησει σε Ελληνικα μαγαζια ενα απο αυτα και να μην το παρω ,εστω και το μικροτερο.

Το χρωσταω στις αναμνησεις μου απο το πρωτο καταπληκτικο σετ.

Θυμαμαι οταν ειχα το παιχνιδι πιτσιρικας συνεπεσε με την εποχη που φτιαχναμε το τζακι στο σαλονι του σπιτιου μου και οπως ηταν ριγμενα τουβλα (κανονικα) απο εδω και απο εκει τα επαιρνα και τα εβαζα ως μερος του σκηνικου. :p

Ααααααχ αναμνησεις. :cry:
 
αγαπητε phil μου εφτιαξες τη μερα(νυχτα δηλαδη)

το καστρα και πολιορκητες το εχω θαμμενο σχεδον καινουριο.με βλεπω με τον αδερφο μου να ριχνομαι στη μαχη οπως τα παλια καλα χρονια.ευτυχως η μανα μου δεν τα πεταξε.
 
Με αυτα μεγαλωσαμε φιλε filer30! Αν δεν τα θυμηθουμε και διατηρησουμε, ειμαστε χαμενοι! Η μητερα μου δεν αφησε τιποτα απεταχτο, και το Καστρα και Πολιορκητες ηταν μεσα στα πρωτα που εφυγαν! Λογικο και επομενο να προσπαθω να ανακτησω οτι χαθηκε.

Το οτι υπαρχουν και κυκλοφορουν ακομα αυτα τα παιχνιδια, αναμεσα σε ολα τα μοντερνα και franchise-ο-ποιημενα και τυποποιημενα παιχνιδια, ειναι πραγματικη οαση.

Περιμενουμε οπωσδηποτε φωτο filer30!!!!!

..

Αν δεν προλαβει να βαλει φωτο ο Filer30 απο την κλασσικη εκδοση Καστρα και Πολιορκητες, μην στεναχωριεστε!! Θα βαλω εγω σε λιγες μερες και απο τις μεγαλες πολιορκιες, και με δυο διαφορετικες συσκευασιες!!! :diablotin: :diablotin: :diablotin:

Υπομονη...

..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ ο κακομοίρης δεν ζητάω και πολλά....

Θα ήθελα να συμπληρώσω το παλιό μου σετ που μου έχουν απομείνει πολύ λίγα κομμάτια, θα βγάλω φωτο να σας δειξω. Άντε, να έβρισκα και κάνα καινούργιο να πάρω καλά θα ήταν αλλά και πάλι την παλιά έκδοση.
 
παιδια καλησπερα.απο βδομαδα θα εχετε φωτο με οτι εχω απο καστρα και πολιορκητες.
 
Πίσω
Μπλουζα