[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Aardvark: με τους σχετικα απλοικους και ουσιαστικα ανυπαρκτους κανονες, επρεπε να πεσουν ολες οι σημαιες και οι στρατιωτες του αντιπαλου, να πεσει και το μικρο καστρο (στην Ελληνικη παλια δικια μας εκδοση στην Μεγαλη Πολιορκια), ωστε να μπορεσεις μετα να αρχισεις να κτυπας την πορτα απο το μεγαλο καστρο. Οποτε, ειχαν και αυτοι τον ρολο τους, αλλα οχι με την ευρυ εννοια των board games.

Υπαρχει μια ιδεα (που θα την συζητησουμε με το καλο σε κανενα gathering) ωστε να γινει καμια "εισαγωγη" του παιχνιδιου αυτου (Battleground πλεον) απο εδω στην Ελλαδα. Απλες σκεψεις μεχρι στιγμης και θα εξαρτηθει και απο το μεγεθος του ενδιαφεροντος φυσικα.
 
Καταφερα να ανοιξω (θυσιασω!) ενα απο τα expansion packs για το Battleground. Το ολο packaging, το κατι αλλο. Ολα μεσα σε σακουλακια και πανω σε μια πλατφορμα απο χαρτονι, τετρασελιδες οδηγιες για την εξηγηση των οπλων, επιπλεον σακουλακι με λαστιχακια, και εκτος απο τα τουβλακια (3 για καθε φυλη), και απο εναν στρατιωτη εκαστος.

Το pack που ανοιξα ειναι το Knight Battering Ram vs Orc Triple Catapult.

battle2.jpg

Διακρινονται (αν και λιγο θολα λογω photobucket) στις φωτο οι τρεις θηκες για τις βολιδες πανω στον καταπελτη των Orcs, που το κανει κυριολεκτικα death from above, ενω το πανισχυρο Ram αρκει να ακουμπησει το μπροστινο του τμημα σε καποιο τουβλακι η πορτα καστρου, σπρωχνοντας προς τα κατω την ασφαλεια που κραταει το κυριος τμημα του που εκτοξευεται προς τα εμπρος και αλοιμονο σε οτι βρεθει στον δρομο του!

battle1.jpg

Αν και ενα απλο pack, τα οπλα αυτα ειναι σημαντικα, καθως δινουν επιπλεον δυναμη πυρος στην καθε φυλη, αλλα οχι σε σημειο που να δινεται περισσοτερο βαρος σε μια απο τις δυο ομαδες. Αυτο ειναι το ισσοροπημενο στοιχειο που ανεφερα σε ανωτερο post.

Λογω φωτισμου βγηκαν λιγο θολες οι φωτο, αλλα αυτη η τελευταια δειχνει πραγματικα τις φανταστικες λεπτομερειες που εχουν βαλει στο παιχνιδι αυτο. Αρκει να παρατηρησετε το σκαλιστο οικοσημο στο πλαι απο τον καταπελτη και τις ροδες του, η τις σκαλες ρυθμισης που εχει (5!) ως προς την ταση του λαστιχου, ρυθμιζοντας ετσι την δυναμη και εμβελεια του και θα καταλαβετε τι εννοω! Η τις χαρακιες που εχει στο μπροστινο μερος το RAM απο τις παραβιασεις πυλων! Τις σκιασεις των φιγουρων, οι βολιδες που ειναι το ζουμι της υποθεσης (και σιγουρα δεν θα μας παει η καρδια να γδαρουμε το τελειο φινιρισμα που εχουν!), το texture απο τα οπλα που μοιαζουν να τα εχει φαει το σαρακι και να τα εχει καψαλισει η φωτια της μαχης.. λεπτομερειες να καθομαστε να αναλυουμε!

battle3.jpg

Θα ακολουθησουν και τα υπολοιπα με την σειρα τους, οπως και το basic warset.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρεθηκαν επιτελους οι ΣΩΣΤΕΣ και ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΕΣ οδηγιες στην Αγγλικη εκδοση της TOMY! Η εκδοση αυτη περιλαμβανει εκτος απο το σετ που ξερουμε, ενα σωστο και πολυ απλο turn based συστημα, δυνατοτητα SPELL σε μορφη 3 καρτων (με διπλα αποτελεσματα απο White η Black Spell που μπορει να λειτουργησει υπερ η εναντιον σας, και με ενα απλο και πανεξυπνο συστημα επιλογης τους!), υπαρξη immortality discs που χαριζουν τρεις ζωες στους Leaders επανω στους πυργους, 3 special βολιδες (Boulder, Fire, Oil) που συμπληρωνονται απο τα destruction discs (τοποθετουνται εκει που επεσαν οι βολιδες και οτι πιανει η ακτινα τους αφαιρειται απο το battlefield, καθως και χαρακες 15cm που οριζουν κινησεις και εμβελειες τοποθετησης στρατιωτων η οπλων.

100_8540.jpg

Στα αριστερα η εκδοση της Tomy, που οπως φαινεται ηταν και η αρχικη εκδοση του παιχνιδιου. Δεξια η εκδοση της Action GT, πανω στην οποια βασιστηκε και η Ελληνικη με μονες αλαγες στην ονομασια.

Αυτη η εκδοση μας λυνει ολες τις αποριες πλεον για το πως παιζεται το παιχνιδι. Οι υπολοιπες που δεν εχουν τα επιπλεον extra, λογικο ειναι οτι μας ηρθαν με ελειπη εξοπλισμο, και απλουστευμενες και ασαφη οδηγιες.

100_8541.jpg

Το μαγικο βιβλιαρακι που ειναι πραγματικος θησαυρος!

Ειναι στο δρομο για scanning φυσικα, και θα αναρτηθει με δαφνες και τυμπανοκρουσιες!

Δειτε λοιπον τι στερηθηκαμε και δεν γευτηκαμε ποτε απο το αγαπημενο μας παιχνιδι. Οι σελιδες 9-10 εξηγουν με τον καλυτερo τροπο how to play the game!

Rules1.jpgRules2.jpgRules3.jpgRules4.jpgRules5.jpgRules6.jpg

Rules7.jpgRules8.jpgRules9.jpgRules10.jpgRules11.jpgRules12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αψογος για αλλη μια φορα Phil_VikingR.

Τετοιες φωτο δεν τις χορταινουμε. :thumbup:

Αυτες οι οδηγιες αν δεν κανω λαθος ειναι απο την παλια εκδοση και οχι απο την καινουργια,right;
 
Ναι Aardvark, ειναι απο την παλια εκδοση, που οπως ολα δειχνουν ηταν η πρωτη και πληρης εκδοση που κυκλοφορησε. Ολες οι αλλες που εχω δει ειναι "κουτσουρεμενες" στην μορφη που τις γνωρισαμε. Λογικο να πασχει το παιχνιδι με διαλυμενους πλεον κανονες και ελειπη εξοπλισμο, αλλα ετσι αποφασιστηκε να δωθει ευρεια η εκδοση, ως ενα απλο παιχνιδι για παιδια. Η υπαρξη του καταπελτη και της βαλιστρας, εδιναν απο μονα τους λογο υπαρξης σε ολα τα υπολοιπα, οποτε και οι διαφοροι εισαγωγεις δεν θελαν και πολυ για να το προωθησουν στα ραφια εφοσον ηξεραν οτι τα παιδια θα αρκεστουν στην απλη λογικη gameplay του "ριχτα ολα κατω πρωτος".

Ακομα και η καινουρια εκδοση δεν εχει αυτα τα extra, αν και οι οδηγιες ειναι λιγο πιο εκτεταμενες, και το καλο ειναι οτι στο site εχουν και διαφορα σεναρια, οπως και νεα expansion packs στα σκαρια. Θα επικοινωνησω παλι μαζι τους να δω τι παιχτηκε και δεν ξαναεφεραν τα παλια extra στην επιφανεια.

Και thanks για το Viking! (Κοιτα να δεις που θα μου κολησει στο τελος!)
 
Phil εισαι πολυβολο!Δεν σε προλαβαινω!

Θα μιλησουμε με PMs μεσα στην εβδομαδα ωστε να ανεβουν ολα τα σκαναρισματα που εχεις κανει στον Server ;)
 
phil_vr, you rock man!

Έχεις απίστευτα πράγματα!

Περιττό να πω, πως από τα δικά μου Κάστρα και Πολιορκητές, δεν έχει μείνει κολυμπηθρόξυλο!!!
 
Καλά Phil μου έλυσες απορίες που είχα πάνω από 20 χρόνια. Και από τα δικά μου «Κάστρα και Πολιορκητές» δεν έχει μείνει σχεδόν τίποτα και είχα πάντα την απορία αν το παιχνίδι είχε κάποιους στοιχειώδεις κανόνες πέρα από το «Πυρ Ομαδόν» που εφαρμόζαμε χεχε…
 
Wally: Το κατα δυναμην φιλε μου. Και μεσα στα τρεξιματα που εχω τωρα που θα σας επισκευθω, παλι καλα να λες. Που να ειχα και χρονο!

Dino: Thanks to my mom, δεν εχει μεινει ουτε Matchbox αυτοκινητακι. Μονο ως δια μαγειας γλυτωσε ο STFM (μηπως ακουσε η mom καμια φημη για τον Tramiel και την ζωσανε τα φιδια?!)

Τωρα που θα ερθω και με το καλο θα σας δω σε gathering, θα συζητησουμε και μια ιδεα που εχω για να φερουμε μερικα Battleground σε Ελληνικο εδαφος. Απο οσο εχω δει, υπαρχει ενδιαφερον και ισως να μπορεσουμε με τιποτα μαζικες, να κανουμε κανενα balancing τα μεταφορικα. Ολα υπο σκεψη.

Omenforever: Και εγω οπως ολοι μας, στο ιδιο σκοταδι ζουσαμε σχετικα με τις οδηγιες. Ευθυνη φερουν οι εταιρειες εισαγωγης και το κοινο που προορισαν το παιχνιδι αυτο. Σκεπτικο που δεν μπορει και να τους κατηγορησει κανενας εφοσον πρωταρχικος τους παραγοντας ηταν το κερδος και οι πωλησεις : "Χριστουγεννα ερχονται, πιτσιρικαδες δημοτικου στοχευουμε, κοψε τους περιπλοκους κανονες στην μεση (λογικη που πρεπει να ενισχυθηκε απο τις πενιχρες πωλησεις D&D στην Ελλαδα στα μεσα του 80), βγαλε τα περιττα extra, και ριξε και μια διαφημιση με τους καταπελτες και ριχτε το στην αγορα".

Και επιασε απολυτα, αν κρινουμε τις πωλησεις και τον σαματα που εκανε αυτο το παιχνιδι οταν βγηκε. Το καλο ειναι ομως οτι ολα τα extra ηταν φτιαγμενα απο χαρτονι! Αυτο σημαινει οτι μπορουν να ξανα-δημιουργηθουν (με κανενα καλης ποιοτητας scanning και printing) και να εφαρμοστουν στην νεα εκδοση! Το οτι το Battleground αναγραφει στην συσκευασια του War Chest - Starter Set, ειναι η καλυτερη αποδειξη για αυτο. Και επιπλεον, μην ξεχναμε τα νεα στοιχεια με τις φυλακες (στο μεγαλο expansion set) που κυριολεκτικα "φωναζει" για εμπλουτισμο στις οδηγιες!

Ορεξη να εχουμε..
 
Καθως ειδα οτι υπαρχει αρκετο ενδιαφερον για την νεα εκδοση των Καστρα και Πολιορκητων, κοινως Battleground - Crossbows & Catapults, πηρα πρωτοβουλια να στοιβαξω μερικα απο αυτα καθως και απο τα μαγαζια εδω αρχιζουν και μειωνονται (ειδικα τα expansion packs που ειναι σχεδον ανυπαρκτα). Οποιος ενδιαφερεται, ας μου στειλει ενα PM, ωστε να φτιαξω σιγα σιγα μια λιστα και αν ολα πανε καλα, να μπορεσουν ενα σωρο φιλοι μας στην Ελλαδα να χαρουν το παιχνιδι αυτο.

Μεχρι στιγμης υπαρχουν:

8 War Chest - Starter Sets

5 Tower Attack Expansions

3 Twin Attack Expansions (1 απο καθε variation)

bulk.jpg

Σημειωση: Η δηλωση ενδιαφεροντος δεν σας δεσμευει με κανενα τροπο ουτε ειναι προπαραγγελια, απλα θελω να δω το ενδιαφερον που υπαρχει, ωστε να δω τι μπορω να κανω για να ερθει με τον πιο ανεξοδο τροπο (λογω μεταφορικων) το παιχνιδι αυτο στα χερια σας. Αν υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον τοτε θα αναρτηθει λιστα με ονοματα μελων (αναλογα με το τι θελει ο καθενας), και θα αυξηθει αναλογα και ο αριθμος των παιχνιδιων οσο υπαρχουν διαθεσιμα στην αγορα ακομα. Αν παλι αποτυχει η προσπαθεια, κανενα προβλημα, καθως θα επιστραφουν πισω στα μαγαζια.

Παρακληση και παλι, να επικοινωνησετε μονο σε PM, γιατι δεν θα ηθελα να χαλασει το ολο υφος του thread.

*** Αν καποιος moderator κρινει οτι αυτο το post βρισκεται σε λαθος thread η χριζει διαμορφωσης, ας το μεταφερει/διαμορφωσει αναλογα. Το εβαλα εδω καθως δεν υπαρχει αλλη αναφορα στο forum για το συγκεκριμενο παιχνιδι και υπαρχει το ενδεχομενο συγχυσης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με πήγατε πολλά χρόνια πίσω ! Θυμάμαι ακόμα πώς τσακονόμασταν επειδή διπλόναμε διπλά το λαστιχάκι στη βαλίστρα και και η βολίδα της μετατρεπόταν σε πύραυλό .

Θα ήθελα με την ευκαρία να αναφέρω ένα παρεμφερές παιχνίδι , το οποίο τουλάχιστον εμένα μου χάρησε πολλές ώρες διασκέδασης , και συγκεκριμένα αναφέρομαι στο Torpedo Run ! Ήταν παρεμφερές παιχνίδι , όπου αντί καταπέλκτες κτλ είχες υποβρύχια και έπρεπε να πετύχεις συγκεκριμένα σημεία στο κάτω μέρος των πλοίων του αντίπαλου στόλου !

Άρε χρόνια ! ...
 
Ανακαλυφθηκε και αυτη η εκδοση της Leisure Dynamics που ειναι και η μοναδικη διαφοροποιηση απο το μεσαιωνικο θεμα (διαστημικη) που βασιζεται ο κοσμος των Καστρων και Πολιορκητων. Σιγα σιγα μαζευονται ολες! ;)

7489.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nice Phil_VikingR.

Αν ειναι δικα σου ,να τα δουμε και στημενα.:animeek: :worship:

Κανενα με star_wars theme υπαρχει; :D
 
On my way ειναι φιλε Aardvark! ;) Θα στηθουν λιαν συντομως.. μπορει να παιχτει και στησιμο απο κλασσικη εκδοση και απο την Battleground διπλα διπλα!

Επιτελους καταφερα να υλοποιησω κατι που ειχα υποσχεθει πριν καιρο. Πλεον αφου βρεθηκαν και οι παλιες εκδοσεις, ολα ειναι ετοιμα για μαχη! Πεδιο μαχης βρεθηκε. Παραταξεις βρεθηκαν (2 νεες με συμμαχια Orcs και Knights - και 2 με Βικινγκς και Βαρβαρους).

fetch


Οι στρατιες ετοιμαστηκαν. 4 φυλες σε συμμαχιες. (Αν εβαζα ολα τα Battleground και τα expansions
που εχω, η μαχη θα διαρκουσε 10 δευτερολεπτα!)

fetch


fetch


Rome total war και πρασινα αλογα! Αυτο ειναι πεδιο μαχης!

fetch


fetch


Οι καλοι (ε αφου ειναι η παλια εκδοση σε συμμαχια τι στο καλο.. και οι Βικινγκς παντα ενεπνεαν
μια.. καλοσυνη!)

fetch


fetch


Οι κακοι! (με orcs και επιρροες απο Lord of the Rings, who cares.. κακοι!)
fetch


fetch


fetch


Εικονες απο το παρελθον..

fetch


fetch


fetch


Και εικονες απο το παρoν..

fetch


There can be only one!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
On my way ειναι φιλε Aardvark! ;) Θα στηθουν λιαν συντομως.. μπορει να παιχτει και στησιμο απο κλασσικη εκδοση και απο την Battleground διπλα διπλα!


αχ βρε Phil !!!! Να σε δω στα γόνατα να τα στήνεις, σαν το γιό μου και τί στο κόσμο!!!!!

:) :) :)
 
Simply EPIC!

Σηκωνει Warlord ή Wagner η φαση :)
 
Το είχα και εγώ αυτό το παιχνίδι σε κάποια φάση και μπορώ να πώ πως το λάτρευα !!!
 
Να ευχαριστησω ιδιαιτερως τον Phil!

fetch


fetch


fetch


Μολις μαζευτουμε καμποσοι, υπαρχουν ωραια σχεδια για να οργανωθουμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Excellent!!! :bow:

Ειδικά οι παλιές εκδόσεις, είναι όλα τα λεφτά!!!

Να'στε καλά για τον κόπο που τα στήσατε!!!
 
Dino: Ερχεται και διαστημικη εκδοση... ;)

Wally: Ουτε κουβεντα φιλε μου.. Χαρηκα μαλιστα που ηρθε γρηγορα στα χερια σου. Και απο οτι ειδα εχεις ΠΟΛΥ καλυτερο πατωμα απο εμενα!!! Εκει ειναι για βαλιστρο-blasting και για τουρνουα!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα