[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Ασε,εχω βαλει τη Ms Wally να πλακωσει παρκε το Σαββατο :D
 
Πόσο πήγε παιδιά και ποία έκδοση πήρες Wally?
 
Την καινουργια εκδοση.Γιωργο ελα καμια μερα απο το σπιτι να σε "γκρεμισω" :D
 
Βλέπω να γίνονται επικές μάχες !
 
Καλα που τα βρισκουμε ακομα να λες theoritike, και μπορουμε να φερνουμε πισω ομορφες αναμνησεις αλλα και "πληγματα" με τις αυξημενες στρατηγικες ικανοτητες που εχουμε αναπτυξει με τα απανταχου RTS games! Πατωμα καλο (σαν του wally), χρονο, καλη διαθεση, και γεμιστα μπισκοτα (γιατι δεν την βγαζουμε αλλιως στα γονατα!!).. αυτα χρειαζονται για τα παιχνιδια αυτα!
 
Wally είπε:
Την καινουργια εκδοση.Γιωργο ελα καμια μερα απο το σπιτι να σε "γκρεμισω" :D
Τώρα που σε λίγο καιρό θα έχω και τα δικά μου, θα σι τσακίσ......

Σκέφτομαι να πάρω μερικά τετραγωνικά τρόχα να στρώνω κάτω γιατί το πάτωμά μου είναι πλάκες γρανίτη και μπορεί οι οβίδες να βρίσκουν στις εγκοπές. Θα είναι καλά πάνω στην τσόχα άραγε?
 
Σε τσοχα gtsamour, δεν πιστευω να εχει προβλημα.. απλα ισως να χρειαζεται να εχεις κοντινοτερες αποστασεις. Αλλα ισως παλι και οχι, καθως το σετ περιλαμβανει τον καταπελτη και το κανονι, οπου εκει δεν παιζει τριβη, αλλα και με η βαλιστρα με ενα καλο διπλο λαστιχο και με τις βολιδες που ειναι σχετικα ελαφρυτερες απο τις παλιες εκδοσεις.. μαλλον μια χαρα θα ειναι! Και το Tower Attack περιλαμβανει ακομα δυο καταπελτες, οποτε οι περισσοτερες "ζημιες" σου θα ειναι απο αερος!!! ;)
 
Θα δοκίμάσω πρώτα πάνω σε μια τσόχα που έχω για τα χαρτοπαίγνια να δω πως είναι και μετά θα πάρω μεγαλύτερη αν είναι καλά. Θα είναι σα να γίνεται η μάχη σε πράσινο λιβάδι :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτελους εφτασε στα χερια μου! Εξ ολοκληρου made in USA, κατευθειαν απο το 1985, με concept και κατασκευη απο την Leisure Dynamics/Lakeside! Λιτοτατοι κανονες, λειπουν τα εξτρα με τις πυλες απο τα καστρα οπως στις κλασσικες μας εκδοσεις, αλλα περιλαμβανει καινοτομιες που εχουν ενα και μονο στοχο.. PURE FUN!

Σκοπος της εταιρειας ηταν να μετατρεψει το παιχνιδι αυτο απο ενα "στημενο" και ισως μετα απο καποιο διαστημα βαρετο (μαλλον δεν πηραν χαμπαρι τα δικα μας παιδικα βιωματα!), σε ενα πληρως μετατρεψιμο και everchanging παιχνιδι που δεν θα το βαρεθουμε ουτε σε 10 ζωες! Και καθως εδω η μοδα των Transformers υπηρχε απο την αρχη, εδωσαν στο παιχνιδι αυτο ακριβως το στιγμα. Λιγο Transformers λοιπον, λιγο Lego, λιγο Αdvantix, και πολυ Crossbows & Catapults.. και το καταφεραν με απιστευτο τροπο! Το πακετο, καθαρα αμερικανικο.. διαθετει τα παντα. Αυτοκολητα ακομα και για το εσωτερικο απο τα κομματια που απαρτιζουν πυργους και ρομποτ! Σου λεει.. αν βαλεις ενα ανθρωπακι μεσα να προστατευτει.. ε, να μην εχει ενα πανελ? Ενα πινακα με ενδειξεις? Λαμπακια και κουμπακια να νιωθει σαν το σπιτι του?! Εκτενεστατες οδηγιες ακομα και για το μικροτερο IQ, αλλα παραλληλα προσφερουν αρκετο υλικο για φαντασια και πολλα τρελα σχηματα! Αλλα ο ολος σχεδιασμος του ειναι καθαρα οπως το συνηθισαμε στην Ελλαδα με τις δικες μας εκδοσεις.. κοινως: "Πισω και σε εφαγα"!

Ισως η ομορφοτερη και πιο πλουσια εκδοση ολων, αρκετα δυσευρετη και σχεδον καθολου διαδεδομενη στην Ευρωπη (εκτος απο limited κυκλοφορια στην Γερμανια), που της αφαιρουνται ποντοι μονο και μονο απο το "απλουστευμενο" σεναριο και τα στοιχεια που αγαπησαμε στις πυλες των δικων μας καστρων και στην εκτοξευση των βασιλιαδων. Αν και πρεπει να ομολογησω οτι καποια τετοια καινοτομια στο συγκεκριμενο σετ, θα "αδυνατιζε" παρα πολυ τα κομματια με σιγουρο αποτελεσμα το ευκολο σπασιμο τους.

Σημειο αναφορας οι βαλιστρες, που εχουν σκανδαλη! Τι πιο απλο? Παταμε το κουμπι και απασφαλιζεται ο ολεθρος!!

Ο very limited θησαυρος!

fetch


Μερικες "τυπικες" οδηγιες του τι μπορουμε να φτιαξουμε με το σετ αυτο. Και περιοριζεται ΜΟΝΟ απο το μεγεθος του κουτιου που δεν χωραει αλλα σχεδια!

fetch


Εδω ξεφευγουμε αρκετα απο τις κλασικες εκδοσεις αλλα και απο το Battleground.

fetch


Αντε παλι.. σακουλακια και στησιμο που μας περιμενει!

fetch


Πολυ "πραμα" τελικα, και οδηγιες που παραπεμπουν σε αρχιτεκτονικα σχεδια!

fetch


Μερικα απο τα "απλοϊκα" σχεδια. Ειπαμε, the sky is the limit!

fetch


fetch


Ολα σε "ενα"κατασταση! Ακομα το ψαχνει ο Michael Bay, που το ειχε σαν προτυπο εξολοθρευσης του Megatron!

fetch


Ενα μικρο και βιαστικο στησιμο με δυο διαφορετικα setups.

fetch


fetch


Και το διλημα της υποθεσης! Ποιοι ειναι οι καλοι και ποιοι οι κακοι?! Οχι πια Vikings & Barbarians, αλλα μπλε και κοκκινοι.. χμ.. εχουμε και λεμε.. κοκκινες καταβολες.. χαλαλι να γινει, καλοι οι "κοκκινοι"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΩΩΩ! είναι υπέροχο! Μπράβο φίλε! Καλορίζικο! :D
 
Επιτέλους η αναμονή μου τελείωσε!!!!! Τα έστησα σε πρώτη φάση στο τραπέζι και όχι στο πάτωμα, για καλύτερη φωτογράφιση. Θαυμάστε....

Φίλιππε σ'ευχαριστώ πολύ :)

img0063hv5.jpg

img0064dr2.jpg

img0065aa6.jpg

img0066ha0.jpg

img0067kw0.jpg

img0068zo8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελειο! Οι φωτογραφιες σου ειναι τελειες gtsamour!! Χαιρομαι που τελικα εφτασε στα χερια σου φιλε μου. Και το expansion κολαει τελεια στο basic set! Σε βλεπω να κλεινεσαι μεσα το σαββατοκυριακο! Τρεμε Wally!!!! :)
 
Ναι Phil είναι τέλεια, θα πάω να πάρω και μερικά τετραγωνικά πρασινη τσόχα για terrain :D
 
Συγνωμη,εχεις αυταπατες ελπιδος?

Θα σε "γκρεμισω"!

Ραντεβου στο πατωμα ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 
Θα κυλιστούμε στα πατώματα :D
 
Ναι και στις λάσπες.... :D

Γιώργο είναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!! Ακριβώς όπως και πριν 23-24 χρόνια!!!!
 
Πολύ καλύτερο είναι τώρα Νίκο :)
 
wow:cry:

εγω παιδια το μονο που θυμαμαι ως κατοχος του συγκεκιμενου επιτραπεζιου ειναι οτι πεταγα τις βολιδες στην αδερφη μου...

μαλλον γι'αυτο "καπως" το εχασα μια μερα...

α ρε μανα...
 
Ο santa-Phil μου επιφυλασσε μια εκπληξη...

Νεα BG extensions...Παω να παρω την Πολη!

fetch


fetch


fetch


fetch


thanx bro!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα