[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Σε μισω ,σε ζηλευω,η λεπτομερεια ειναι απιστευτη ,καλο λειωσιμο......

Γκρρρρρρρρρρρρ. :angry:
 
Όχι Wally.... τα δικά μου είναι καλύτερα :D

Thank you Santa-Phil, for everything





http://imageshack.us[/URL]

img0134ad1.jpg


 




 




 


img0136fu5.jpg

img0132kf7.jpg

img0133ee5.jpg

img0134ad1.jpg

img0135xj8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Battleground reigns supreme!! Πλεον τα σετ σας ειναι complete (τουλαχιστον μεχρι να κυκλοφορησουν νεα expansion sets - εχει παγωσει λιγο το θεμα και ελπιζω να λυθει συντομα ωστε να μην εκλειψει για αλλη μια φορα το παιχνιδι αυτο).

Μegathanx παιδια για τις υπεροχες φωτο!!
 
Mε αφορμη την διαφημιση που ειδα παλι να παιζεται στην τηλεοραση.. η διαφημιση του Battleground - Crossbows and Catapults. Ομορφες εικονες που ξυπνανε πολλες μνημες απο ενα πολυαγαπημενο μας παιχνιδι. Οποιος εχει πηγη για την παλια ελληνικη διαφημιση του παιχνιδιου Καστρα και Πολιορκητες ας κανει ενα κοπο να την προσθεσει στο thread.

[edit]This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

ΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΓΩ!! το BAttleground με το ένα expansion. μου ήρθαν εξ' Αμερικής απο EBAY...εχω μπει στη διαδικασία να πέρνω διάφορα παιχνίδια για να μπορέσει ο γιος μου, οταν μεγαλώσει με το καλό, να παίξει με τα ίδια παιχνίδια που έπαιζα και εγώ οταν ήμουν μικρός...και στην περίπτωση που έχουν εξελιχθει και υπάρχουν για την εποχή μας, ακόμη καλύτερα..

Το κάστρα και πολιορκητές υπήρξαν απο τα αγαπημένα παιχνίδια και δυστηχώς το μόνο που διασώζεται πλέον είναι τα τουβλάκια, τα στρατιωτάκια και οι βολίδες..η αλήθεια είναι οτί η El-Greco δεν είχει και την καλύτερη ποιότητα και όταν άρχιζαν να σπάνε τα τόξα και οι καταπέλτες, (έσπασε την μέση του ο Μινόταυρος και χάλασε το ελατήριο του Κυκλωπα) το ψιλοπαράτησα το παιχνίδι με αποτέλεσμα να χαθεί...

Το καινούργιο version είναι πολύ πιο όμορφο και νομίζω καλύτερης ποιότητας και αντοχής...το μόνο παράπονο είναι οτί διαθέτει ελάχιστες βολίδες και στρατιωτάκια..( κάλά που έχουν μείνει τα reserves από το παλιο)

και κατί άλλο...οι Knights, δεν φέρνουν λίγο προς Undead (skeletons) ή είναι ιδέα μου, Phil, Wally και Gtsamour?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπά, εμένα νορμάλ μου φαίνονται :)
 
Τhamona, χαιρομαι φιλε που σε παρακινησαμε και απεκτησες το καταπληκτικο αυτο νεο edition του παιχνιδιου που αγαπησαμε χρονια πριν. Οντως ειναι Upgraded κυριως σε θεμα αισθητικης (πλεον τα πιτσιρικια εχουν υψηλες απαιτησεις!).

Αληθεια ποιο expansion πηρες? Φανταζομαι το Tower Attack ε? Με πρωτη ευκαιρια χτυτπα και τα τρια μικροτερα καθως τα οπλα που προσφερουν ειναι κυριολεκτικα το ενα καλυτερο απο το αλλο.

Για τους knights, δεν θα το ελεγα οτι φερνουν σε undead, απλα δεν εχουν την εκφραση απο τα "καλα παιδια απο την νορβηγια" που ειχαν οι παλιοι μας Vikings! Η αληθεια ειναι οτι το pearl βαψιμο που εχουν οι knights εμποδιζει να φανουν οι λεπτομερειες τους. Τα εχω δει βαμενα με ανθρωπινες αποχρωσεις, μεταλλικα χρωματα σε πανοπλιες και οπλα και ειναι η μερα με την νυχτα. Το ιδιο ισχυει και για τα Orcs. Το καλο ειναι οτι κυκλοφορουν ενα σωρο φιγουρες στο εμποριο με ιδιες διαστασεις, οποτε μπορεις να κανεις ανετα ενα Mix'n'match στρατο και για τις δυο παραταξεις.

Εκανες την καλυτερη κινηση για τον πιτσιρικα σου Thamona.. :)
 
!

ναι φίλε μου...το βασικό expansion tower attack πήρα...ειναι πολύ εντυπωσιακά οντως. οπως επισύμανες Phil, είναι πολύ σωστό εκ μέρους της εταιρείας που έχει μέσα στη συσκευασία και τα λαστιχάκια..είναι σαν να λεμε "Battεries included". τα οποία λαστιχάκια δεν είναι τα κλασσικά λαστιχάκια που έχουμε στα συρτάρια μας..η μίξη του καουτσουκ δίχνει πιο ανθεκτική και το γεγονός οτί είναι κάπως διάφανα δίχνει το μεράκι της εταιρείας παραγωγής.
 
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230325352518

Είναι αυτό που νομίζω;

Εννοώ, έχει το βιντεοπαιχνίδι σχέση με το επιτραπέζιο; Δεν ήξερα καν οτί υπήρχε video game Castles and Catapults.

Όπως και να'χει, μπορεί κάποιος να ψήνεται για bid. :)
 
Δεν εχει καμια σχεση με τα Καστρα και Πολιορκητες, εκτος ισως απο την θεματολογια. Εχουν κυκλοφορησει παμπολα αναλογα turn based παιχνιδια αλλα κανενα που να εχει βασιστει και να λειτουργει σαν τα Καστρα και Πολιορκητες. Μηπως πρεπει να ενωσουμε τις δυναμεις μας να φτιαξουμε μια δικια μας ακριβη εκδοση του παιχνιδιου!? ;)
 
Φιλιππε χωρις πλακα,στο πισω μερος του μυαλου μου ειναι να φτιαξω κατι τετοιο.

Σκεφτομαι τελη καλοκαιριου-αρχες φθινοπωρου που συνηθως ξελασκαρω να κατσω να ξεστραβωθω με το XNA.

Οταν ερθει η ωρα θα κανω ενα call to arms και οποιος θελει ας συμμετασχει
 
Καποιος ψαχνεται για αλλαγη καριερας. :xm:

Καποιος περιμενει να τον ανακαλυψει η M$.
icon10.gif
 
!!

Ωραίο θα είναι..σε LAN θα είναι τεράστια πόρωση!!!

πάντως το παιχνίδι που αναφέρει ο MadDog έχει πολύ ασχημές κριτικές απο το gamespot.
 
Wally είπε:
Φιλιππε χωρις πλακα,στο πισω μερος του μυαλου μου ειναι να φτιαξω κατι τετοιο.Σκεφτομαι τελη καλοκαιριου-αρχες φθινοπωρου που συνηθως ξελασκαρω να κατσω να ξεστραβωθω με το XNA.

Οταν ερθει η ωρα θα κανω ενα call to arms και οποιος θελει ας συμμετασχει
Πλάκα-πλάκα... μου είχε περάσει κι εμένα κάποτε η ιδέα...

...Λες??? ;)
 
Αλλο ενα απορθητο καστρο επεσε αμαχητι.. κοινως αποκτηθηκε! Εδω η Αμερικανικη εκδοση του κλασικου Καστρα και Πολιορκητες απο την Leisure Dynamics/Lakeside. Nαι ειναι η ιδια εταιρεια που κυκλοφορησε και το Immortals of Change που εχει παρουσιαστει σε προηγουμενο ποστ, με την διαστημικη θεματολογια.

Iσως το πιο ομορφο εξωφυλλο απο ολες τις εκδοσεις που εχουν κυκλοφορησει. Το illustration απλα δεν παιζεται!

fetch


Οι κλασσικες απεικονησεις των αντιπαλων παραταξεων και το βασικο στησιμο ειναι και εδω παρον.

fetch


Απο οσο γνωριζω (και ειμαι ακομα σε εξερευνηση του θεματος), η Leisure Dynamics/Lakeside δεν κυκλοφορησe τα γνωστα Grand Battleset/Μεγαλη Πολιορκια αλλα αρκεστηκε στο βασικο Battleset/Πολιορκια που ειχε μονο τους πυργους και οχι τα καστρα, λιγοτερα τουβλακια, λιγοτερα πυρομαχικα και απο 4 μονο στρατιωτες ανα παραταξη. Φυσικα κυκλοφορησαν και ολα τα επιπλεον expansions που γνωρισαμε και εμεις στις ελληνικες εκδοσεις, με τους μινωταυρους, κυκλωπες, ασπιδες, δουρειους ιππους, καστρα, δρακους και πολιορκητικους κριους.

Straight from 1983! Το βασικο σετ που εχει μονο τους πυργους και δεν περιεχει τα Καστρα των Grand Battleset.

fetch


Εδω πολλες γνωριμες εικονες, μιας και ειναι οι ιδιες που συνοδευαν το manual οδηγιων της δικης μας ελληνικης εκδοσης!

fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια πραγματα phil και οι φωτο τεραστιες.

Το κουτι ξυπναει τρελες αναμνησεις ,το μανουαλ παροτι πιεστηκα δεν μου θυμησε κατι.

Μπραβο και παλι εισαι ο Νο1 καστροπολιορκητοσυλλεκτης. :thumbup:
 
Εγώ παιδιά πριν μερικές ημέρες πήρα αυτό:

[deadpic]




Κυκλοφορούσε αυτή η έκδοση ποτέ Ελλάδα; Ψάχνω τώρα και για την βασική έκδοση και για τον δράκο-καταπέλτη! :)

Μιχάλης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
michpan είπε:
Εγώ παιδιά πριν μερικές ημέρες πήρα αυτό:
[deadpic]

Κυκλοφορούσε αυτή η έκδοση ποτέ Ελλάδα; Ψάχνω τώρα και για την βασική έκδοση και για τον δράκο-καταπέλτη! :)

Μιχάλης
Aλλος ενας Kαστροπολιορκητης στο GRM! Καλως ηρθες φιλε Μιχαλη. Πολυ καλο το νεο σου αποκτημα και περιμενουμε λεπτομερεις φωτο απο οτι περιλαμβανει. Το βιβλιαρακι για το Sea Battleset θα μας κανεις μεγαλη χαρη αν μπεις στον κοπο και το σκαναρεις και το ανεβαζεις προς εμπλουτισμο του thread.

Oι εκδοσεις Sea Battleset, Trojan Battleset, Chariots Battleset της TOMY/Action GT, δεν κυκλοφορησαν ποτε στην Ελλαδα,παρα μονο ειδαμε τους κυκλωπες και τους μινωταυρους, την ασπιδα και τον δουρειο ιππο σαν expansion της βασικης εκδοσης. Επισημα στην Ελλαδα κυκλοφορησαν μονο τα Battleset/Grand Battleset οπως υπαρχουν στις Αγγλικες εκδοσεις της Action GT. Για το Sea Battleset που πηρες, επισημα εχουν βγει ο κοκκινος και ο πρασινος δρακος σαν δικα του expansion.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα επανέλθω με φωτογραφίες! :)

Μιχάλης
 
ποπο τι μου θυμισατε τωρα , απιστευτα θελω να αποκτησω κ εγω αυτο το πακετο, αρε μανα τι τα πεταξες,υπαρχει δυνατοτητα ακομα παραγγελειας του σετ?
 
Πίσω
Μπλουζα