gog.com - Good Old Games

προφανώς δεν τους σύμφερε το εγχείρημα τελικά και αποφάσισαν να προχωρήσουν παρακάτω.... :xm: :xm:
 
Ήταν πολύ καλό για να μείνει.

Από τη στιγμή που το Underground - gamer έβγαλε φόρα παρτίδα όλα τα παιχνίδια του gog και μάλιστα με αναφορά στο site κάτι είχαμε ψιλιαστεί........
 
εγώ διάβασα ότι είναι "pr κόλπο" και ότι και καλά κλείνει και βγαίνει από την ΒΕΤΑ φάση που ήταν τόσο καιρό... τώρα για το αν αλήθεια δεν ξέρω...

σχετικά με το UG εγώ έριξα ένα μικρό κράξιμο, αλλά κλασσικά οι τσίπηδες/τεμπέληδες ήταν περισσότεροι...
 
Εγινε πολύ ξαφνικά, και καθότι πριν 2 μερες πηρα μαιλ για promo παιχνιδιών από Codemasters, εγώ αυτό που εν τέλει καταλαβα ειναι "Ανοίξαμε ενα σάιτ για τους ρετρομανείς, πλήρωσαν για ό,τι αγόρασαν, ντάξει βγάζαμε και κανα φρι παιχνίδι πού και πού, τα τσεπώσαμε". :( :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν είναι όντως έτσι, Rygar, είναι πολύ λυπηρό.

Δηλαδή, κάποιοι γουστάρουνε τα παλιά παιχνίδια, άντε μια αρπαχτή και ξεμπερδέψαμε....
 
υπομονή..... τώρα φαίνεται ότι κάτι έπαιξε με τις μετοχές της εταιρείας που έχει το GOG και μάλλον κάποιος αγόραρε πολλές (δηλαδή το πουλήσανε) και εφαρμόζουν αλλαγές... φήμες πάντα ε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
υπομονή..... τώρα φαίνεται ότι κάτι έπαιξε με τις μετοχές της εταιρείας που έχει το GOG και μάλλον κάποιος αγόραρε πολλές (δηλαδή το πουλήσανε) και εφαρμόζουν αλλαγές... φήμες πάντα ε;
Ας ελπισουμε οτι ισχυει το οπου υπαρχει καπνος φωτια υπαρχει και φωτια :) .
 
keropi είπε:
υπομονή..... τώρα φαίνεται ότι κάτι έπαιξε με τις μετοχές της εταιρείας που έχει το GOG και μάλλον κάποιος αγόραρε πολλές (δηλαδή το πουλήσανε) και εφαρμόζουν αλλαγές... φήμες πάντα ε;
Αυτό έγινε παιδία...η απληστία των μεγάλων εταιριών χτύπησε και πάλι. Μην τυχών και χάσουνε 0,002 πιθανή αύξηση εσόδων από παλιούς τίτλους που τυχαία βρέθηκαν να έχουν τα δικαιώματα απο κάποια προηγούμενη αγοραπωλησία. Οπότε το επόμενο βήμα είναι να δούμε την activision να πουλάει τα δίκα της στο official site ή το gog να ξαναλειτουργήσει κάτω απο άλλο ιδιοκτησιακό καθεστώς. Σιγουρα όλα αυτά λειτουυργούν και εις βάρος του καταναλωτή γιατί προβλέπω αύξηση τιμών αλλά ποτέ δεν ξέρεις
 
Μακαρι να μη γινει αυξηση των τιμων γιατι αν γινει κατι τετοιο ποιος ο λογος να προτιμησει καποιος το εν λογω site για αγορα ενος παλιου παιχνιδιου?Σιγουρα θα προτιμησει αλλους.
 
νομίζω οτι το καμπανακι χτύπησε οταν το UG αποφάσισε να έχει τα παιχνίδια του gog...
 
Μια ερωτηση για οσους εχουνε παρει παιχνιδια απο το site.

Πολλα παιχνιδια οπως και ξερετε, δεν παιζουνε σωστα σε XP. Οι ανθρωποι του gog, προγραμματισαν και ενσωματοσαν κωδικα για να παιζουνε σωστα σε XP / Vista, η μαζεψαν σε ενα πακετο οτι unofficial patch υπαρχει και το δινουνε ετσι;
 
στα περισοτερα απ'οσο ξερω, ενσωματωσαν το DosBox. Τουλαχιστον σε 2-3 που ειχα παρει, ακριβως αυτο ειχαν κανει (το οποιο μπορουσα να το κανω και μονος μου...)
 
Ethaniel είπε:
στα περισοτερα απ'οσο ξερω, ενσωματωσαν το DosBox. Τουλαχιστον σε 2-3 που ειχα παρει, ακριβως αυτο ειχαν κανει (το οποιο μπορουσα να το κανω και μονος μου...)
E.... ναι, αλλά στο πουλούσαν *νόμιμα*.
 
Πολλα παιχνιδια οπως και ξερετε, δεν παιζουνε σωστα σε XP. Οι ανθρωποι του gog, προγραμματισαν και ενσωματοσαν κωδικα για να παιζουνε σωστα σε XP / Vista, η μαζεψαν σε ενα πακετο οτι unofficial patch υπαρχει και το δινουνε ετσι;
Κάτι στο ενδιάμεσο. Πρέπει να χρησιμοποιούσαν πολύ, Application Compatibility Toolkit, και Unofficial patches. Πάντως μου μυρίζεται PR Stunt (του χειρίστου είδους).
 
Στα παλιά DOS είχαν έτοιμο το DOSbox περιβάλλον. Σε μερικά δίνανε και SCUMM περιβάλλον (όπως πχ στο Gobliiins Trilogy που αγόρασα, έπαιρνες και τις floppy και τις cd εκδόσεις). Σε windows παιχνίδια είχανε ενσωματώσει official/unofficial patches όπως και patces για να μην ζητάνε cd/keys ανάλογα με την περίπτωση. Επίσης με κάθε παιχνίδι έπαιρνες σε pdf τα manuals/reference cards , έπερνες έξτρα υλικό όπως wallpapers, avatars αλλά και το soundtrack (ανάλογα τί υπήρχε για κάθε παιχνίδι)

Το GoG εκτός από την νομιμότητα πουλούσε και την ευκολία, αφού όλα τα εγκαταστούσε ένας ωραίος installer και εσύ απλά έκανες διπλό κλικ στο εικονίδιο....
 
Το GoG εκτός από την νομιμότητα πουλούσε και την ευκολία, αφού όλα τα εγκαταστούσε ένας ωραίος installer και εσύ απλά έκανες διπλό κλικ στο εικονίδιο....
Ένας λόγος που αγόραζα παιχνίδια, που είχα ήδη σε boxed μορφή. (Independence War 1 & 2)
 
καταραμένο marketing! το νέο gog σε λίγες ώρες θα είναι διαθέσιμο ύστερα από το τέλος της beta περιόδου

προσωπικά με ξενέρωσε σαν κίνηση...
 
Ναι, συμφωνώ. Και εγώ ξενέρωσα κάπως.

Όταν πρόκειται για πραγματικά λεφτά, δεν είναι εύκολο να ανεχτεί κανείς "αστεία" και "marketing tricks". Μάλλον σκέφτηκαν την δωρεάν δημοσιότητα σε μεγάλα sites που θα αποκτούσαν με το "κλείσιμο", αλλά αμφιβάλλω αν συνειδητοποίησαν και το μέγεθος του ρίσκου.

Πιθανώς δεν θα με είχε ενοχλήσει τόσο προσωπικά αν δεν είχα αγοράσει 24 ώρες πριν "κλείσει" μερικά games που δεν είχα κατεβάσει ακόμα. Το λάθος τους ήταν που το "κλείσανε" αμέσως μετά από ένα καλό promo (και με υψηλότατο 60% discount) οπότε σίγουρα πολλοί θα αισθάνθηκαν "κρεμασμένοι" όπως εγώ. Μένει να δούμε πόσοι θα επιστρέψουν μετά από αυτό.

Από την άλλη, μου έδωσε να σκεφτώ δύο πράγματα.

1ον, όντας το μοναδικό DRM-free download site, ακόμα και αν εξαφανιστεί κάποια στιγμή ξαφνικά από προσώπου Γης, τα παιχνίδια που έχω αγοράσει και κατεβάσει θα συνεχίσουν να μου ανήκουν στον αιώνα τον άπαντα. Κάτι που δεν μπορεί να ισχυριστεί κανένα από τα άλλα αντίστοιχα sites. Απλά από εδώ και μπρος θα κατεβάζω ότι αγοράζω αμέσως.

2ον, αφού μου έλειψε το site όσο ήταν down και η παγωμάρα που ένιωσα στην αρχή ήταν σαφώς δυσανάλογη με τα 12.5$ που θα είχα χάσει αν είχε κλείσει πραγματικά, σημαίνει ότι το site μου άρεσε πραγματικά.

Θα περιμένω λοιπόν να δω την νέα μορφή του και αν συνεχίζει να αξίζει τον κόπο και ιδίως αν διατηρήσει 100% τον DRM-free χαρακτήρα του, θα συνεχίσω να είμαι "πελάτης". :)

Προς το παρόν, συνεχίζουν τις χαζομάρες:

Πρέπει να είναι το μοναδικό YT video που τα comments του σε λίγο θα είναι περισσότερα από τα views. Σφαγή! :)
 
κλάιν marketing ήταν αυτό αλλά τεσπά... δημοσιότητα ...

εγώ πάντως θα παραμείνω πιστός :p
 
Πίσω
Μπλουζα