H ομορφότερη Ελληνίδα πρωταγωνίστρια του Κινηματογράφου - Β' μερος

H ομορφότερη Ελληνίδα πρωταγωνίστρια του Κινηματογράφου - Β' μερος

  • Κορινα Τσοπεη

    Ψηφοφορίες: 5 18,5%
  • Ελενη Προκοπιου

    Ψηφοφορίες: 5 18,5%
  • Χριστινα Συλβα

    Ψηφοφορίες: 1 3,7%
  • Μεμα Σταθοπουλου

    Ψηφοφορίες: 4 14,8%
  • Ρικα Διαλυνα

    Ψηφοφορίες: 4 14,8%
  • Νικη Τριανταφυλλιδη

    Ψηφοφορίες: 1 3,7%
  • Βερα Κρουσκα

    Ψηφοφορίες: 4 14,8%
  • Ελενη Ερημου

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Μαιρη Κυβελου

    Ψηφοφορίες: 3 11,1%
  • Γκιζελα Νταλι

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    27
Στη Μέμα Σταθοπούλου θα πάει η δική μου ψήφος και πιστεύω με διαφορά..πάντα μιλώντας για τις συγκεκριμένες..!!
 
Ομοίως με την συμφορουμίτισσα.

Από τις πιο όμορφες παρουσίες στον ελληνικό κινηματογράφο! :)
 
Ειναι φανερο οτι εχουν ξεχωρισει οι δυο πρωτες: Πρωτη ειναι η Μεμα Σταθοπουλου και δευτερη η Βερα Κρουσκα.

Χριστινα Συλβα - Μαιρη Κυβελου, κανενας βαθμος. Τοσο ασχημες ηταν; :eek:
 
bambinella 100 είπε:
Επειτα απο τοσον καιρο, νομιζω πως ηρθε η ωρα να ψηφισω κι εγω. :) Ελενη Ερημου. Πολυ ωραια γυναικα, με εκφραστικο προσωπο και μια αδιορατη θλιψη στα ματια. Μου αρεσε πολυ στις πρωτες της ταινιες των αρχων του '70. Αργοτερα, νομιζω πως εχασε πολυ απο την ωραια της εμφανιση. Για παραδειγμα, στην Τελευταια Πτηση του 1978, δεν ειχε την ομορφια που ειχε στη Μαντω Μαυρογενους (1971).
Aυτη ειναι και η δικη μου επιλογη!Δεν λεω κατι αλλο γιατι με καλυψε 100% η bambinella!
 
Bambinella αν δεν υπήρχε στη ψηφοφορία το όνομα της Μέμας πιστεύω θα έδινα τη ψήφο μου στη Μαίρη Κυβέλου ( ήταν σύζυγος του Νίκου Απέργη ), όμορφη γυναίκα!!

(και θα βάλω και μία φωτογραφία τους μια και την βρήκα, έπειτα απο χρόνια φυσικά)
apergis.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δύσκολη ψηφοφορία...ήμουν ανάμεσα σε Ερήμου, Μέμα, Κρούσκα και τελικά ψήφισα την τελευταία γιατί παραμένει ακόμα και σήμερα μια ωραιότατη γυναίκα! Και στη Διαλυνά μου αρέσει κάτι...αλλά δεν ξέρω τι ακριβως!
 
Ψηφισα και εγω Μεμα Σταθοπουλου.. Μια πολυ ομορφη γυναικα...

2η στη σειρα,βαζω την Ελενη Ερημου... :)
 
Μου αρέσουν Σταθοπούλου & Ντάλι. Όμως, ψήφισα τη Γκιζέλα.... :)
 
Από τη δεύτερη δεκάδα, Ελένη Ερήμου !
 
Ρικα Διαλυνα, κατι παραπανω θα ηξερε ο Φελλινι. :flower:
 
Ψηφισα τη Μεμα Σταθοπουλου πανεμορφη γυναικα με διαφορα απο τις αλλες.
 
Ρίκα Διαλυνά. Πανέμορφη και αριστοκρατική...
 
RIO είπε:
Ρίκα Διαλυνά. Πανέμορφη και αριστοκρατική...
Πάλι συμφωνούμε, όπως και στο πρώτο μέρος! Ρίκα και για μένα, γλυκύτατη και με ένα από τα ωραιότερα χαμόγελα.
 
Η Μεμα για μένα είναι πιο γυναίκα από τις υπόλοιπες της λίστας. Η Τσοπέη π.χ. (που είναι και γιαγιά ενός επιφανούς μέλους του φόρουμ, δε λέμε ονόματα ;) ) ηταν πανέμορφη, όμως ηταν μοντέλο. Ομοίως και η (για μένα, εντελώς ατάλαντη) Ρίκα. Θα μου πεις, πολλές ξεκινάνε έτσι και αποφασίζουν κάποτε να γίνουν ηθοποιοί.
 
Bambinella, δεν έχεις συμπεριλάβει την Νίτσα Μαρούδα στις ψηφοφορίες σου. Μου θυμίζει πολύ την Bardot (που φαντάζομαι είναι η αγαπημένη σου) και είναι από τις πιο όμορφες (συμ)πρωταγωνίστριες. Δεν είναι τυχαίο πως έπαιζε την αντίζηλο της Καρέζη στο "Δις Διευθυντής" (με την χαρακτηριστική ατάκα "Αλέκο χρυσό μου, σε παρακαλώ), της Καραγιάννη στο "Ανθρωπάκι", της Λάσκαρη στο "Τεντυ μπόι αγαπη μου". Σ'αυτη την ψηφοφορία ψήφισα την Διαλυνά.
 
Rygar είπε:
Η Τσοπέη π.χ. (που είναι και γιαγιά ενός επιφανούς μέλους του φόρουμ, δε λέμε ονόματα)
Του Wally θα ειναι. Αλλιως δεν εξηγειται η τοση αδυναμια που της εχει. Ελεγα κι εγω.... :D
 
Η Νίτσα Μαρούδα είχε την ατυχία να τυποποιηθεί σε ρόλους χαζής προκλητικής ξανθιάς μ' ενα γκρινιάρικο νιαούρισμα, κι έτσι ποτέ δεν μου είχε φανεί όμορφη, αλλά τώρα που σκέφτομαι το πρόσωπό της, ήταν.

Αυτό είναι το πρόβλημα: Εϊναι αδύνατο (τουλάχιστον για μένα) να ξεχωρίσει η εμφάνιση μιας ηθοποιού από την εν γένει προσωπικότητά της, πραγματική ή δημοσιοσχεσίτικη, και τους ρόλους που έπαιξε. Εξ ού και τα σχόλια περί ταλέντου ή έλλειψής του.

Επίσης είναι και το πώς αλλάζει η εμφάνιση με τα χρόνια. Εβλεπα μια σχετικά πρόσφατη τηλεοπτική παραγωγή στην οποία εμφανιζόταν η Βέρα Κρούσκα και παραμένει πανέμορφη παρά τις δεκαετίες που πέρασαν από τότε που πρωτοεμφανίστηκε. Ο χρόνος δεν ήταν το ίδιο ευγενικός με άλλες. Γι' αυτό αν και το 1975 δεν θα τη θεωρούσα ίσως την ομορφότερη από το γκρουπ, την ψήφισα.

Όμως υπάρχει και μια άλλη λέξη που δεν είναι συνώνυμη με το ομορφότερη: Εντυπωσιακή. Μια γυναίκα που κάνει τους ανθρώπους (κι όχι μόνο άντρες) να γυρνάνε όταν περνάει. Άλλο μια ομορφιά "της διπλανής πόρτας" (Κρούσκα, Ερήμου...), όμορφες γυναίκες με κανονικά χαρακτηριστικά, που θα μπορούσαν να περάσουν δίπλα σου απαρατήρητες, και άλλο μια εντυπωσιακή ομορφιά που συχνά συνδυάζεται με κάποιο τονισμένο χαρακτηριστικό. Η πιο εντυπωσιακή από τη λίστα ήταν νομίζω η Ρίκα Διαλυνά, λόγω στόματος. Μετά έχουμε τα μάτια της Σύλβα και της Προκοπίου. Περιορίστηκα στις ηθοποιούς της λίστας.
 
Δια της ατόπου απαγωγής διάλεξα τη Μέμα Σταθοπούλου.
 
bambinella 100 είπε:
Του Wally θα ειναι. Αλλιως δεν εξηγειται η τοση αδυναμια που της εχει. Ελεγα κι εγω.... :D
Αποκλείεται να είναι του Γουώλη. Η δγιαφορά γονιδίων είναι τεράστια (εις βάρος του Γουώλη εννοείται :p )
 
Ελένη Προκοπίου... είναι η αγαπημένη μου ηθοποιός...

Bambinella, πριν γνωρίσω το forum, είχα σκεφθεί να κάνω κάτι τέτοιο, όπως τα charts στα τραγούδια και εξέταζα αν έπρεπε να συμπεριλάβω την Ε. Π. στην πρώτη δεκάδα ( εγώ δηλαδή θα την έβαζα και πρώτη) ..... με απάλλαξες από τον κόπο και βέβαια η κατάταξη σας είναι πιο αντικειμενική, αφού η γνώμη των πολλών μετράει καλύτερα. Πάντως σε ευχαριστώ που μου έδωσες τη δυνατότητα να την καμαρώσω έστω και στη δεύτερη κατηγορία και να την ψηφίσω...
 
Πίσω
Μπλουζα