[Hasbro] Sindy

Sindy by Hasbro

Πάντως κορίτσια ένα κατάλαβα! Τα κοντά φουρώ ήτανε πολύ της μόδας τότε! Για αυτό και η bibi-bo μας έχει κάτι φουρό τεράστια...

Σε ποια ντουλάπα να κλειστούν;Δε χωράνε! Ανα δύο φουρό θέλουμε και άλλη ντουλάπα! :(
 
Γι'αυτό αγαπημένη μου ραπουνζέλ έχω αγοράσει κάτι μαύρα κινέζικα σταντ για ρούχα (σαν αυτά που έχω παραπάνω τα τρία φορέματα party lights) και ό,τι ογκώδες το βάζω εκεί και ελευθερώνω τις ντουλάπες! Τώρα που τα βάζω αυτά? Σε βιτρίνες, στο δωμάτιο της μπέμπας, στις ντουλάπες, σε μπαούλα, μόνο στο ψυγείο που δεν έχω βάλει ακόμα! :xm: :cool:
 
Sindy by Hasbro

Εγώ βρήκα άλλη λύση: όλες οι στολίσμένες κούκλες φοράνε φουρό. Οι ντουλάπες λυτρώθηκαν και οι κούκλες πάχυναν από τη μέση και κάτω... :D
 
Οι σιντοτάνυες

Από καιρό μας έχει απασχολήσει το θέμα της σιντοτάνυας. Πως είναι δυνατόν κάποιες sindy hasbro να είναι ίδιες οι tanya ceppiratti/giochi preziosi? Αυτή ήταν η αρχική απορία μας. Δεδομένου όμως ότι τις είχα δει πράγματι να κυκλοφορούν με αυτή τη μορφή στα κουτιά ως σίντυ, υπέθεσα ότι η giochi preziosi χρησιμοποιούσε και τα δύο καλούπια. Πρόσφατα, λύθηκε το μυστήριο αυτό και το έλυσαν οι άγγλοι σπεσιαλίστες της sindy! Μεταφέρω πληροφορίες από αγγλικό φόρουμ για τη σίντυ και ομολογώ ότι αν και δεν έχω διασταυρώσει τις πληροφορίες, ακούγεται μια πολύ πειστική εξήγηση.

Το 1997 η Hasbro σταμάτησε να κατασκευάζει τη sindy, παρόλο που είχε ακόμη τα δικαιώματα. Η giochi preziosi ανέλαβε την κατασκευή της κούκλας. Οι πρώτες sindy που έφτιαξε ήταν από τα καλούπια της Tanya της κούκλας που έφτιαχνε η ίδια στην Ιταλία με πολύ μεγάλη επιτυχία. Οι κούκλες αυτές κυκλοφόρησαν αρχικά στη Γαλλία που η sindy είχε πολύ μεγάλη επιτυχία και στη συνέχεια και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες και ιδίως στην Ισπανία και στην Ελλάδα. Αυτές οι κούκλες δεν κυκλοφόρησαν στην Αγγλία. Στις επόμενες εκδόσεις η κούκλα απέκτησε και πάλι το κεφάλι sindy όμως τα ρούχα της ήταν τα ρούχα που είχε ήδη λανσάρει η Τάνυα!

Γι'αυτό λοιπόν στο σάιτ με τα ID της σίντυ http://www.club-sindy.com/hasbro_id.htm , οι εκδόσεις της hasbro σταματάνε στο 1996. Και γι'αυτό υπάρχει ξεχωριστή ενότητα giochi preziosi. Και γι'αυτό εκεί δεν βλέπουμε τις σιντοτάνυες, γιατί το σάιτ είναι αγγλικό και οι σιντοτάνυες δεν κυκλοφόρησαν στην Αγγλία. Επομένως όλες οι σιντοτάνυες είναι από το 1997! Καλό? :cool:


Επίσης, επειδή με την σιντοτάνυα της bibibo28 μου δημιουργήθηκε μια απορία βλέποντας τα χεράκια της να έχουν διαφορετική κλίση από τις άλλες σίντυ, κάθισα και τις έβαλα κάτω και διαπίστωσα τα εξής: όλες οι σιντοτάνυες, οι δύο που βρήκε η Αναστασία μας εκτός κουτιού και όσες έχω που ήταν σε κουτί sindy έχουν ακριβώς το ίδιο σώμα. Τα χεράκια που διαφέρουν είναι αυτά που έχουν οι άλλες sindy hasbro 3ης γενιάς.


 


Σας μπέρδεψα ή σας ξεμπέρδεψα?
:xm:




Σήμερα θα δούμε μια ακόμη σιντοτάνυα που κατέφθασε από την Ιταλία! Μυστήριο αν είναι σίντυ ή τάνυα γιατί αγοράστηκε χωρίς το κουτί της από μια πονόψυχη κουκλομάνα.

Το ρούχο που φοράει είναι από τη σειρά Three wishes collection από το 1989. Το φόρεμα ονομάζεται Glamorous in Gold




picture.php


picture.php
 
Sindy by Hasbro

Πολυαγαπημένη mytinyworld σε υπερευχαριστώ! Τώρα μπήκε μια σειρά και καταλάβα! Αυτή η κούκλα είναι για σήριαλ.Όλο χέρια και εταιρείες άλλαζε!

Η Σιντοτάνυα πάντως από την Ιταλία που έβαλες φωτογραφία έχει πολύ τύπο! ;)


 
κοντεύουν να με πάρουν τα ζουμιά... Είχα την ίδια ακριβώς σίντυ... Δεν το πιστεύω Χριστέ μου... Οπτικές ίνες. Θυμάμαι αυτό το φόρεμά της... Να είσαι καλά που το πόσταρες...

mytinyworld είπε:
Αυτή την κούκλα την είχα βγάλει φωτογραφία όπως ήταν στο κουτί της πριν την ανοίξω, αλλά δυστυχώς η φωτογραφία χάθηκε μαζί με τις άλλες στην καταραμένη, εχμ, κατεστραμένη ήθελα να πω, κάρτα μνήμης...Η συγκεκριμένη κούκλα έχει την εξής ιδιαιτερότητα: πίσω στην πλάτη της παίρνει μπαταρία για να φωτίζουν τα μαλλιά της που έχουν μερικές οπτικές ίνες (έτσι νομίζω λέγονται, σαν πετονιές που φωτίζουν στις άκρες). ΔΕΝ το δοκίμασα, ήθελε κατσαβίδι και βαρέθηκα...

picture.php


picture.php


Με το όνομα party lights collection, βγήκε και μια συλλογή με τέσσερα φορέματα στο ίδιο "γιορτινό" φαντασμαγορικό ύφος! Είναι μία από τις γνωστές τετράδες ρούχων που έβγαλε το 1991 η hasbro για την sindy. Εχουμε ήδη δει παραπάνω την groovy collection, ένα ρούχο της funtime collection (το ναυτικό συνολάκι) και ένα ρούχο από τη city chic collection (το μπλε με το άσπρο πουά και την κίτρινη ζώνη/κίτρινα παπούτσια).

Αυτά είναι τα τρία από τα τέσσερα φορέματα της party lights collection.

picture.php
 
Να'σαι καλά rapunjel μου! Δεν πρέπει να υπάρχει άλλη κούκλα που να άλλαξε τόσες μορφές κρατώντας το ίδιο όνομα! Και ύστερα μας έκαναν εντύπωση οι 4 γενιές που μας έδειξε ο φίλος el greco fanatic της κούκλας susi από το 1960 μέχρι σήμερα. Η σίντυ την τρώει λάχανο! Οι ιταλίδες rapunjel μου έχουν πάντα αυτόν το ξεχωριστό ιταλικό αέρα!

Γεια σου vassoftr! Καλως ήρθες! Πες μας για την κούκλα αυτή! Δούλευαν οι οπτικές ίνες (ακόμη δεν έχω αξιωθεί να δοκιμάσω τη δική μου), την έχεις ακόμη?
 
mytinyworld είπε:
Να'σαι καλά rapunjel μου! Δεν πρέπει να υπάρχει άλλη κούκλα που να άλλαξε τόσες μορφές κρατώντας το ίδιο όνομα! Και ύστερα μας έκαναν εντύπωση οι 4 γενιές που μας έδειξε ο φίλος el greco fanatic της κούκλας susi από το 1960 μέχρι σήμερα. Η σίντυ την τρώει λάχανο! Οι ιταλίδες rapunjel μου έχουν πάντα αυτόν το ξεχωριστό ιταλικό αέρα! Γεια σου vassoftr! Καλως ήρθες! Πες μας για την κούκλα αυτή! Δούλευαν οι οπτικές ίνες (ακόμη δεν έχω αξιωθεί να δοκιμάσω τη δική μου), την έχεις ακόμη?

ΜΑΚΑΡΙ να την είχα ακόμα :( ... Έχουμε κάνει πολλές μετακομήσεις και χάθηκε όλη η πραγμάτια μου. Αλλά μόλις την είδα εδώ, έπεσε το σαγόνι μου... Μου φερες στα μάτια μου πολλές όμορφες αναμνήσεις! Ακόμα θυμάμαι τα πολύχρωμα μαλλιά της στο σκοτάδι...
 
Sindy by Hasbro

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld βάλε την σε ημίφως αν μπορείς,άναψε της τα μαλλιά , φωτογράφισε την να τη δούμε.Αν είναι εύκολο....

vassoftr η πολυαγαπημένη mytinyworld είναι προφέσορ στις Sindy by Hasbro και μας δίνεις υπέροχες πληροφορίες και απίθανες φωτογραφίες! Δεν υπάρχει άλλη στην Ελλάδα και σίγουρα είναι μια από τις 10 καλύτερες στο συγκεκριμένο θέμα στον κόσμο...Την υπερευχαριστώ για αυτό!
 
Πραγματικά πρέπει να έχει μια αξιοσέβαστη συλλογή! Ήθελα να ήξερα, πού την έχει βολέψει; Σε βιτρίνα, ή σε ένα ολόκληρο δωμάτιο;!!!

Μακάρι να μπορούσαμε να δούμε για άλλη μια φορά μετά από χρόνια, τη Σιντυ με τα πολύχρωμα φωτάκια στα μαλλιά της!
 
Σας ευχαριστώ κοριτσια για τα καλά σας λόγια! #) Ραπουνζέλ μου πάλι υπερβάλεις! #) #)

Θα προσπαθήσω να την βάλω να φωτίσει και να τη φωτογραφίσω, να χαρεί και η καινούρια φίλη μας που ήταν παιδική της κούκλα! ;)

Οι sindy hasbro μου, έχουν για πάρτη τους μια ολόκληρη βιτρίνα που την έχω βολέψει μέσα στο υπνοδωμάτιό μου και τα ρούχα τους βρίσκονται σε μια διπλή ντουλάπα vintage barbie εκτός από τα φουσκωτά με φουρό που τα έχω σε διάφορα σταντ διάσπαρτα στο σπίτι... Μιλάμε για σκηνές απείρου κάλλους!8)
 
ΠΩΠΩ...Αυτό αξίζει φωτογραφία.! Νομίζω πρέπει να ανοίξετε ένα τόπικ με θέμα "Οι βιτρίνες μου - Οι συλλογές μου". Κι εγώ περιμένω να εγκατασταθω σε σπίτι μόνη μου, να αρχίσω να γεμίζω βιτρίνες, γιατί τώρα που είμαστε οικογενειακά, το σπίτι δεν μας χωράει ούτε εμάς τους ίδιους!
 
Αγαπητή vassoftr, νομίζω ότι είναι πολύ πιο ενδιαφέρον να βλέπουμε την ομορφιά, τη μοναδικότητα και την ιδιαιτερότητα της κάθε κούκλας και του κάθε κουκλορούχου από το να δείχνουμε το.... κουκλομάζωμά μας! ;)

Εξάλλου είναι κάτι που έχει στο παρελθόν παρεξηγηθεί στο θέμα της bibi-bo, οπότε ίσως είναι καλύτερα να συνεχίσουμε έτσι! :)
 
Sindy by Hasbro

Συμφωνώ απόλυτα vassoftr με την πολυαγαπημένη mytinyworld! Σκοπός μας είναι να καταγράψουμε και να διασώσουμε οτιδήποτε για αυτά τα παιχνίδια και όχι να προβληθούμε εμείς με τις τεράστιες συλλογές μας και να αυξήσουμε τον εγωισμό μας! Τουλάχιστον εμένα, της mytinyworld και της Αναστασίας μας που το έχουμε συζητήσει! Για αυτό από μας δεν θα δεις vassoftr ούτε ποσότητες, ούτε βιτρίνες...
 
Καλωσηρθες και απο εμενα Vassoftr!!!! Ελα στην κουκλοπαρεα μας!

MytinyWorld μου τι μυστηριο ελυσες παιδι μου!!!! :D :D:D

Μιλαμε τυφλα να χει η Αγκαθα Κριστι!!!!!

Ακου ρε ιστορια που εχει η Σιντοτανυα!!!! :D :D

Καλα η κουκλα με τα ρουχα που της εβαλες, εχει και το μαλλι πλατινα και ειναι πολυ χλιδη!!!

Ειναι παιδι μου να βρεθει η ξυπολητη κουκλα (με την Mytinyworld τις κουκλες που βρισκουμε γυμνες στα παζαρακια τις λεμε ξυπολητες πριγκηπισσες, για να μην τις πουμε ξεβρακωτες!) στην σωστη κουκλομανα!!! :) Μετα εγινε πριγκηπισσα επι τοπου!!!

Rapunjel μου, αλοιμονο αν τα παιχνιδια φτασουν να μπλεχτουν με τον εγωισμο και την επιδειξιομανια... Να βαλουμε και μια καμπαρντινα και να φοβιζουμε τις ηλικιωμενες κυριες στην σταση των λεωφορειων!!! :D

Εγω παντως μερικες φορες ντρεπομαι λιγο που εχω τοσες κουκλες. Με πιανει το ενηλικιακο μου.

Αλλα μετα σκεφτομαι οτι οι περισσοτερες απο αυτες ειναι δωρα αγαπημενων προσωπων, ή κουκλες απο παζαρακια για φιλανθρωπικους σκοπους, ή κουκλες ασημαντες, παρεξηγημενες, παλιες, αγνωστες.

Αυτες τις αγαπαω πιο πολυ γιατι εχουν μυστηριο. :eek:

Και ακομα πιο πολυ χαιρομαι οταν καποιος κατορθωνει να με κανει να αλλαξω γνωμη για εναν ασημαντο σπιρτουλη, για μια "ξενερωτη" (οπως μου φαινονταν στην αρχη) σιντοτανυα, και να τα κοιταξω με αλλα ματια, γεματα ενδιαφερον, γεματα ενθουσιασμο! :)

Για αυτο αγαπαω αυτο το φορουμ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα κορίτσια! Προς Θεού, ο μόνος λόγος που είπα να δείξεις πού "χωράς" τη συλλογή σου, είναι πραγματικά από αυθόρμητη απορία. Γιατί κι εγώ όπως είχα πει θέλω να αρχίσω να συλλέγω παιχνίδια και μικροαντικείμενα από το παρελθόν, αλλά δεν είχα ιδέα πώς θα μπορούσα να τα βολέψω, ώστε να μην μειονεκτούν λόγω πλήθους. Ϊσως καμιά φορά είναι καλύτερα το "λιγα και καλά".. αλλά θα μου πείτε, ποια μπορεί να κρατηθεί ?/ Ειδικά οι παλιές κούκλες που τείνουν προς εξαφάνιση εχουν ακόμα μεγαλύτερη συναισθηματική αξία, είναι πιο νοσταλγικές!!

Ακόμα περιμένουμε φωτό από τη Σίντυ! (Ακόμα θυμάμαι τη μυρωδια τους όταν τις έβγαζα από το κουτι!!)
 
Και να φανταστείς Αναστασία μου ότι δεν ρώτησα για τις σιντοτάνυες, απλά μου ήρθε η απάντηση στο πιάτο λες και διάβασαν τη σκέψη μου! Επίσης, στο ίδιο τόπικ, ο ίδιος σπεσιαλίστας, έκανε ιδιαίτερη αναφορά στις sindy της hasbro hellas που για τους άγγλους θεωρούνται συλλεκτικές και δυσπρόσιτες μιας και κυκλοφόρησαν μόνο στην Ελλάδα! Μάλιστα μου είπαν ότι είμαι πολύ τυχερή που ζω στην Ελλάδα γιατί μπορώ "να απλώσω το χέρι μου" κατά τη βρετανική τους έκφραση σε κούκλες μοναδικές! :) Μόνο που δεν ξέρω ποιες είναι αυτές να πάω να τις μαζέψω! :p :(

Καλή μου vassoftr, αν αρχίσεις να συλλέγεις το οτιδήποτε, πολύ φοβάμαι ότι θα μπει το μικρόβιο μέσα σου και μετά.... άστα! Προσωπική μου άποψη (την έχω εκφράσει και στο θέμα bibi-bo) είναι οι κούκλες να βρίσκονται σε βιτρίνα γυάλινη ή πλεξιγλας για να φαίνονται γύρω γύρω. Αυτό έχω κάνει εγώ με τις δικές μου και τις καμαρώνω όλες χωρίς να ρίχνω καμία! ;) Είχε πριν καιρό μια σε πολύ καλή τιμή το γνωστό σουηδικό πολυκατάστημα (μην ξανακάνω διαφήμιση, έκανα μια φορά δεν το ξανακάνω #) ). Είναι λίγο μπελάς στο στήσιμό της, αλλά η τιμή της είναι σούπερ για αυτό που παίρνεις! :D :cool:
 
Sindy by Hasbro

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld αυτή η φωτογραφία είναι για σένα. Σε ευχαριστώ για όλα όσα έχεις κάνει για τη Sindy Hasbro και που είσαι φίλη μου! :D

Δυο φίλες λοιπόν στη φωτογραφία...
 
Σ'ευχαριστώ αγαπημένη μου ραπουνζέλ κι εγώ που είσαι φίλη μου! Και σ'ευχαριστώ για όσα έχεις κάνει για όλες τις κούκλες και ιδίως για την bibi-bo μας!

Κούκλες οι φιλενάδες! Είναι η pearly princess σου ραπουνζέλ μου μαζί με το κορίτσι μας?
 
Ειναι τα χρυσα κοριτσια στον χρυσο φοντο!!! :)

Rapunjel μου, δεν ειναι μονο η bibi-bo σε αυτον τον κοσμο! :eek: Ασε που αυτη συνηθως μοσχοπουλιεται και σπανια χαριζεται!!! :xm: Ενω ολες οι αλλες κουκλιτσες που εχουν αναγκη απο την διατριβη μας για να ξαναγινουν γνωστες εχουν κανει εθελοντριες στα παζαρακια του κοσμου και σε φιλανθρωπικά γκαλά! :flower:

Να γιατι βρε παιδια δεν τις ειχα δει ποτε αυτες τις Σιντυ που μας δειχνει η Μytinyworld μας! Γιατι δεν υπαρχουν!!! Καμια απο αυτες που μας εχεις δειξει δεν την εχω δει εδω στην Ιταλια!!! Μονο Σιντοτανυες.

Οποτε πιστευω οτι αυτες που εχεις ειναι ολες μοναδικες και συλλεκτικες!!! :D

Δηλαδη οι αγγλοι φιλοι μας εννοουν οτι υπαρχουν κουκλες που λενε επανω Hasbro Hellas φαρδυ πλατυ???? :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα