Playmobil

Τα playmobil! Έπαιζα ώρες μαζί τους! Είχα τρελές συλλογές! Από το πειρατικό καράβι μέχρι το ζωωλογικό κήπο! Μην μιλήσω για τους καουμπόιδες, τις μηχανές και κάτι μπασκέτες!Τα αλογάκια δεν ήταν υπέροχα;;;

Ακόμα βρίσκονται σε ένα μέρος του σπιτιού όλα αυτά...

Κι εγω θυμάμαι πως υπήρχε αυτή η κόντρα μεταξύ lego και playmobil. Είχα και από τα δύο είδη αλλά για μένα τα playmobil δεν μπορούσε να τα ξεπεράσει τπτ.
 
DINO είπε:
Αλήθεια, πόσοι και πόσοι από εμάς δεν πορώνονταν με κάποιο γουέστερν στην τηλεόραση και μετά έτρεχαν για να παίξουν με τα Playmobil τους;
πω πω...τι μου θύμισες τώρα. εγώ τα είχα όλα, το γραφείο του σερίφη, το σαλούν (θυμάστε την πινακίδα με την Λόλα)? το Hardware store, την Τράπεζα καταυλισμό ινδιάνων, τον στάβλο, την αμαξα και ένα κάστρο από αλλο παιχνίδι που το χρησιμοποιούσαμε για το Ιππικό.....θυμάμαι ένας φίλος μου με ιδιαίτερη φαντασια έπλαθε την ιστορία καθώς παίζαμε..έίχαμε και τεράστιο playroom και τα απλώναμε όλα και συνεχίζαμε την επόμενη μέρα (δεν τα μαζέυαμε ποτέ!)τι "ξύλο" στο σαλούν, τι επιδρομές ινδιάνων, τι άδικοι φυλακισμοί των "ηρώων" μας, Ληστές να κλέβουν την άμαξα, φωτιά στο κάστρο του Ιππικού, συμμαχία με Ινδιάνους για να βρούμε τους ληστές που σκότωναν τους βίσωνες, επιδρομή ληστών και όλη η πόλη στις ταράτσες και μέσα από τα παράθυρα με καραμπίνες και τα πιστολάκια που τα χάναμε συνέχεια

(ευτυχώς πάντα στις συσκευασίες είχε πάντα απο μια εξάδα τουλάχιστον πιστολάκια και καραμπίνες-πολυ προνοητικό απο την LYRA)

και όταν βαριόμασταν, αλλάζαμε theme! ιππότες και πειρατές (κυρίως αναπαραστουσαμε ιστορίες του βασιλιά αρθούρου απο το anime) είχαμε 2 κάστρα, το πειρατικό και πάρα πολλούς ιππότες ανθρωπάκια με πολλά οπλα! κονταρομαχίες οπού ύπήρχε ένας "κακός" που λάμβανε μέρος για να σκοτώσει τον βασιλιά, θρυλικές πολιορκίες, περιπέτειες στον κόσμο απο μιά ομάδα ιπποτών με δράκους, πριγκήπησες, πειρατές, κακούς μάγους με τέρατα και "μαύρους" ιππότες, ξιφομαχίες και επικές μάχες στον ανοιχτό χώρο..το αγαπημένο μου θέμα ήταν οι ιππότες..

και βέβαια galactica με τους αστροναύτες...θυμάμαι οτί για τους Κύλωνες χρησιμοποιούσαμε τις full face κάσκες των ιπποτών...για όπλα χρησιμοποιούσαμε κάτι lazer guns απο άλλο παιχνίδι γιατί τα playmobile δεν είχαν διαστημικά οπλά..και βέβαια starwars (ειχαμε βάψει κάτι σπαθιά πορτόκαλί και κίτρινα με νερομπογίες , καθώς και έναν ιππότη χρυσό r2d2, και έναν μαύρο darth wader),

τι κρίμα που τα πιο πολλά απο αυτά χάθηκαν..κάτι λίγα έχουν παραμείνει, αλλά θα ξαναρχίσω την συλλογή μαζι με τα παιδιά μου σιγά σιγά! τα playmobile εχουν εξελιχθεί απο ότι βλέπω και χαίρομαι για αυτό!!
 
Εγώ την έχω αρχίσει ήδη χε χε χε......!!!

Ξεκινάω από απλά σετάκια και τον δεκαπενταύγουστο θα πάρω δώρο στον γιο μου ένα κάστρο που έχω δει με ιππικό και καταυλισμό ινδιάνων που έχει....Το κακό είναι ότι ο μικρός δεν δίνει την πρέπουσα σημασία και χάνει κομμάτια αλλά κάνει και κάτι φοβερούς συνδυασμούς (ιππότης με μούσια και κράνος από μοτοσυκλέττα πάνω σε άλογο οπλισμένος με καραμπινα από καουμπόϊ να πολεμάει δεινόσαυρο playmobil)
 
τέλειοι συνδυασμοί...εγώ δεν έχω χάσει κάτι σημαντικό απλά μικροεξαρτήματα και ανθρωπάκια.Αυτά που άξιζαν πραγματικά τα έχω ακόμα!
 
Μπράβο που τα κρατησες.Eγώ την δικιά μου συλλογή όταν ήμουνα μικρός (ευτυχώς ήταν μικρή χωρίς δυνατά κομμάτια - μεροκαματιάρης πατέρας βλέπεις) την χάρισα σε κάτι φτωχά παιδιά για να παίζουν, όταν εγώ πήγα στην Β΄Γυμνασίου.
 
Πολυ καλυτερα αυτο που εκανες παρα να σκεφτεσαι οτι τα εφαγε η χωματερη.

Και πραγματι εχουμε τη δυνατοτητα να προσφερουμε πολυ περισοτερη χαρα απο οτι μπορουμε να φανταστουμε αν κανουμε κατι σαν αυτο που περιγραφει ο Rookie.
 
Θυμάστε το πίσω του κεφαλιού που είχαν τα παιδάκια όταν βγάζαμε τα μαλλιά?Ήταν κάτι καφέ και το λέγαμε "τέρας"

O κατάλογος των Lyra

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και ειπες για Lyra.

THE LYRA LICENSE (GREECE)
During the latter part of the seventies, PLAYMOBIL® was produced in Greece under License from Geobra Brandstätter by a company named Lyra. Unlike other licensees, Lyra did not just copy complete sets and their associated packaging. Instead they put together a completely different product assortment - including figures and accessories that were not available in the original German product range.

Lyra offered its licensed PLAYMOBIL® products in a very colorful packaging, which looked more like current day PLAYMOBIL® boxes in terms of backgrounds an photography than the simple blue boxed sets that were used by Geobra Brandstatter at that time
περισοτερα εδω
Φωτογραφιες

EDIT

Ο καταλογος Playmobil LYRA του 1978 (οχι δικο μου scan,kudos εδω)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Σφήνα Σημείωση ΑΕΟΝ: Από την σειρά αυτή είχα τα 1024, 2014, 2008, 2013, 4002, 4005, 3001 και 6002 (το πρώτο μου αυτοκίνητο :p )
 
http://www.playmoboard.com/gallery/thumbnails.php?album=26&page=1

Πολλά από αυτά πάντως δεν υπήρχαν στην εποχή μου,μάλλον θα είχαν εξαντληθεί τη δεκαετία του 90!Πάτρα υπάρχει κατάστημα που πουλάει playmobil και pin pon!!!!Το έχω εντοπίσει και θα ψάξω για περαιτέρω πληροφορίες!!!!!!!!!!
 
georgeangel είπε:
Τι να πρωτοθυμηθείς από αυτά τα Υπέροχα μικρά παιχνιδάκια...αλλα όχι όλα....Είχα προτίμηση σε Western Εποχή, Pirates και άντε κανένα από SIpania Ιππότη και έτσι..τα διαστημόπλοια τα είχα αλλα δεν κολλούσαν δώρα μου τα έκαναν και τι να τα έκανα? Τα έβαζα και αυτά στο παιχνίδι
Από που είναι αυτή η φωτό; Το Fort Union το έχω ακόμη, καθώς και το πειρατικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
georgeangel είπε:
Τι να πρωτοθυμηθείς από αυτά τα Υπέροχα μικρά παιχνιδάκια...αλλα όχι όλα....Είχα προτίμηση σε Western Εποχή, Pirates και άντε κανένα από SIpania Ιππότη και έτσι..τα διαστημόπλοια τα είχα αλλα δεν κολλούσαν δώρα μου τα έκαναν και τι να τα έκανα? Τα έβαζα και αυτά στο παιχνίδι


Αυτή τη φωτό την έχω ξαναδεί...

thebest20 είπε:
http://www.playmoboard.com/gallery/thumbnails.php?album=26&page=1
Πολλά από αυτά πάντως δεν υπήρχαν στην εποχή μου,μάλλον θα είχαν εξαντληθεί τη δεκαετία του 90!Πάτρα υπάρχει κατάστημα που πουλάει playmobil και pin pon!!!!Το έχω εντοπίσει και θα ψάξω για περαιτέρω πληροφορίες!!!!!!!!!!

Ποιο μαγαζί είναι αυτό αγαπητέ;;;

Και για να μην ξεχάσω.... οι παραπάνω κατάλογοι είναι από Lyra 2hd generation και όχι από την πρώτη....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό με τις ιδιοκατασκευές Playmobil με ενδιαφέρει και μένα kyriazisv. Καμμια φωτό ;
 
Playmolover είπε:
Αυτή τη φωτό την έχω ξαναδεί...



Ποιο μαγαζί είναι αυτό αγαπητέ;;;

Και για να μην ξεχάσω.... οι παραπάνω κατάλογοι είναι από Lyra 2hd generation και όχι από την πρώτη....
μαγαζί είναι στην [edited] ,δεν θυμάμαι όνομα,έχω καιρό να περάσω...αλήθεια υπήρχε και πρώτη γενιά lyra?γιατί δεν έχω βρει πουθενά photos???????????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
μαγαζί είναι στην [edited],δεν θυμάμαι όνομα,έχω καιρό να περάσω...αλήθεια υπήρχε και πρώτη γενιά lyra?γιατί δεν έχω βρει πουθενά photos???????????

Γενια πρωτη περιλαμβανε σχεδον τα ιδια, εκτος απο παιδακια, βρεφη κλπ, οπως και οι καρποι στα χερια ηταν ενα με το υπολοιπο χερι (δηλαδη δεν εστριβαν). Επισης τα αυτοκινητα ειχαν πλαστικες ροδες (ενω της δευτερης γενιας ειχαν ελαστικο στρωμα). Οι κορινες στα σετ με τα αυτοκινητα ηταν πορτοκαλοκοκκινες χωρις ριγες και διακριτικα.

Εκτος απο αυτα ειχαν μικροδιαφορες οπως πχ στο Drug Store που ειχα της πρωτης γενιας, τα παραθυρα, οροφη, σκαλα και καγκελα ειχαν καφε αποχρωσεις αντι για ασπρες. Αλλα η κυρια διαφορα πρωτης και δευτερης γενιας ηταν οι κινουμενοι καρποι που ανεφερα παραπανω και πιο μοντερνα οχηματα (συν τα παλια που συνεχισαν να παραγονται κανονικα). Το Τζηπ με το τρειλερ (οπως και η καραμπινα με την διοπτρα απο το ιδιο σετ) και το διπλανο, το windsurfing ανηκαν επισης στην δευτερη γενια απο τα λιγα οχηματα που θυμαμαι οπως και το καραβι που δεν θυμαμαι να υπηρχε στης πρωτης γενιας εκδοσεις..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σε παραπέμψω στο Γερμανικό site της Playmobil αγαπητέ αλλά και στην κατηγορία licenses του Collectobill.

Η δεύτερη γενιά της Lyra ήταν κομμάτια πολύ κατώτερης ποιότητας, τα περισσότερα ελατωματικά και τα σετ ήταν πολύ φτωχά. Πολλές φορές είχαν μόνο ένα καπέλο και ένα μαντήλι. Τα ποδαράκια από κάτω δεν έγραφαν τίποτα. Οι διαφορές στα σετ της πρώτης και της δεύτερης γενιάς ήταν κάτι παραπάνω από χρωματισμούς κ.α.

Φυσικά και το τζιπ με το τρέιλερ και το windsurfing είναι πρώτης γενιάς. Τα χέρια στα playmobil πρωτογύρισαν το 1976-77.

Φυσικά, εκτός από τους τόνους του αρχειακού υλικού και τα data - base στον υπολογιστή μου, αδιάψευστος μάρτυρας η συλλογή μου!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Playmolover είπε:
Φυσικά και το τζιπ με το τρέιλερ και το windsurfing είναι πρώτης γενιάς. Τα χέρια στα playmobil πρωτογύρισαν το 1976-77.
Bαλε και τον καρβουνιαρη που τα φορτωσαν μεχρι να φτασουν και να πρωτοεμφανιστουν στην Ελλαδα καπου στο 1985-86! Δεν θυμαμαι να ειχα πριν απο αυτες τις χρονολογιες κινητους καρπους στα playmobil μου.
 
Εγώ είχα αλλά δεν μου άρεσαν. Ακόμα και σήμερα μέσω e-bay κυνηγάω τα πολύ - πολύ παλιά.....

Α.... και τα παιδάκια, μόνο με γυριστά χέρια έχουν βγει, πρωτοβγήκαν το 1981.
 
Playmolover είπε:
Θα σε παραπέμψω στο Γερμανικό site της Playmobil αγαπητέ αλλά και στην κατηγορία licenses του Collectobill. Η δεύτερη γενιά της Lyra ήταν κομμάτια πολύ κατώτερης ποιότητας, τα περισσότερα ελατωματικά και τα σετ ήταν πολύ φτωχά. Πολλές φορές είχαν μόνο ένα καπέλο και ένα μαντήλι. Τα ποδαράκια από κάτω δεν έγραφαν τίποτα. Οι διαφορές στα σετ της πρώτης και της δεύτερης γενιάς ήταν κάτι παραπάνω από χρωματισμούς κ.α.

Φυσικά και το τζιπ με το τρέιλερ και το windsurfing είναι πρώτης γενιάς. Τα χέρια στα playmobil πρωτογύρισαν το 1976-77.

Φυσικά, εκτός από τους τόνους του αρχειακού υλικού και τα data - base στον υπολογιστή μου, αδιάψευστος μάρτυρας η συλλογή μου!!!

Γι'αυτό εγώ που έπαιρνα στα μέσα των 90's ήταν διαφορετικά σε χρώματα από το εξώφυλλο στο κουτί,τα ποδαράκια δεν είχαν γράμματα,χαλούσαν εύκολα και επίσης τα κοριτσάκια δεν υπήρχαν και ας φαίνονταν στο εξώφυλλο,ήταν αγοράκια!!!!!!!!!!!Αλλά ήταν πολύ φθηνα πχ μια εορταστική συσκευασία με saloon,τράπεζα και γραφείο σερίφη έκανε 10000δρχ.Της πρώτης γενιάς είναι αυτά που έχει το collectobil????????????
 
Ρωτάς αν αυτά της πρώτης γενιάς είναι αυτά που έχει το collectobil... Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα. Μιλάμε για playmobil της Geobra, ή για playmobil της LYRA και μόνο;

Αυτά τα ελάχιστα που έχει το collectobil σαν LYRA LICENSE είναι της δεύτερης γενιάς και εάν θυμάμαι καλά κάπου λέει τα χειρότερα για αυτή την περίοδο με παραδείγμα, φωτό και ακλόνητα επιχειρήματα. Επίσης, τα δεύτερης γενιάς της LYRA ουδέποτε κυκλοφόρησαν από την μητρική Geobra. Είναι σετ με ότι είχε περισσέψει στο εργοστάσιο της LYRA και με φτηνοεξαρτήματα που έφτιαχνε μέχρι το τέλος της.

Πρέπει να ξεκαθαρίζεις εάν συλλέγεις playmobil ή playmobil της LYRA. Πρόσφατα συμπλήρωσα ένα από τα πρώτα σετ των πειρατών που είχα της LYRA με κομάτια από playmobil της Geobra. Καμία απολύτως διαφορά.

Ότι έχει το collectobil τώρα σαν playmobil, τα ίδια τα είχε κυκλοφορήσει και η LYRA, στην πρώτη περίοδό της όμως.
 
PLAYMOBIL!!!Tι να πρωτοθυμηθώ.Από όλα τα παιχνίδια μου ήταν το πιο αγαπημένο.Επειδή η οικονομική δυνατότητα των γονιών μου δεν ήταν μεγάλη δεν είχα καράβια και διαστημόπλοια.Είχα όμως (και έχω) μεγάλη φαντασία.Κατέβαζα βιβλία από την βιβλιοθήκη και ότι αντικείμενο μου φαινόταν χρήσιμο και κατασκεύαζα μόνος διαστημόπλοια,καράβια,κάστρα ,οχυρά,μυστικές βάσεις και ότι ταίριαζε στην περίσταση του παιχνιδιού.Ότι ταινία έβλεπα την έπαιζα με τα playmobil αλλά το σενάριο το άλλαζα και έφτιαχνα δικό μου.Όταν είδα την "αυτοκράτειρα Σίσσυ" δημιούργησα μια δική μου αυτοκρατορία μέ "πόλεις" στο σαλόνι στην κουζίνα και στο υπνοδωμάτιο μου.Το σενάριο περιλάμβανε μέχρι και συνομωσίες και ανταρσίες και πολεμικές επιχειρήσεις και ίντριγκες μέσα στο παλάτι.Απορώ πως τα σκεφτόταν όλα το μυαλό μου.Έχω παίξει φυσικά και εγώ γουέστερν με τα playmobil και μάλιστα από ότι θυμάμαι είχα φτιάξει καραβάνι το οποίο ξεκινούσε από το δωμάτιο μου διέσχιζε μια επικίνδυνη περιοχή με την ονομασία "χώλ" και έφτανε στην γή της επαγγελίας που ονομαζόταν σαλόνι.Μια φορά ξεκίνησα τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο των playmobil με εχθρό προαιώνιο τις κούκλες της αδερφής η οποία διέθετε στρατό υπό την διοικηση του τρομερού "ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ".Ο Στρατός της είχε δύο αρκουδάκια λούτρινα,ένα σκυλάκι ,μια τίγρη και έναν κλόουν.Όπως καταλαβαίνετε τα playmobil μου θα κέρδιζαν άνετα αν δεν επαινέβενε η μαμά η οποία ως άλλος ΟΗΕ με εξόρισε με όλη μου την αυτοκρατορία στο σαλόνι!!!!!!

Δεν ξέρω αν θα αξιωθώ ποτέ να κάμω δική μου οικογένεια πάντως αν συμβεί αυτό θα πάρω καινούρια playmobil στα παιδιά μου και θα παίζω μαζί τους.Υπάρχουν αρκετά σενάρια που δεν έχω παίξει ακόμη!!!!

Διακαής πόθος .ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΡΑΒΙ ΤΩΝ PLAYMOBILL.Άπιαστο όνειρο την εποχή εκείνη ,εδώ και λίγο καιρό το εντόπισα και θα το αγοράσω !!!!
 
Πίσω
Μπλουζα