Playstation 4

συγνώμη από τους φανατικούς κονσολάκηδες όμως τα demo παιχνίδια που βγάλανε δεν είναι καλύτερα των μεσαίων gpu's του σημερα στα πισι. Αυτά που είδα γίνονται από κάθε κάρτα της αγοράς στα πισι από amd 7870 και πάνω και από 660ti και πάνω ακόμα και σε αναλύσεις 1080p! Οι κορυφαίες gpu του σήμερα είναι ήδη καλύτερες...

H επόμενη γενιά gpu's 8χχχ & 7χχ επομένως θα το έχει για πρωινό το ps4 που τόσο περιμένατε και αγωνιούσατε! Ο επεξεργαστής του φαντάζομαι ότι είναι στην καλύτερη κάτι ανάλογο του amd8350 που μέχρι το λανσάρισμα του ps4 θα έχει αντικατασταθεί από νεώτερο cpu της σειράς fx! Για μνήμη τα πισι ήδη μιλούν για 16γκίγκα οπότε μάλλον και εκεί θα υστερεί!

Δεν είναι καθόλου τυχαίοι οι ισχυρισμοί της nvidia ότι το pcgaming θα ξεπεράσει το συνολικό console gaming μέσα στο 2015!

Κάτι μου λέει ότι οι κονσόλες πάνε να την πατήσουν απέναντι στα πισι όπως τα home στις αρχές της δεκαετίας του 90!

H κλειστή αρχιτεκτονική δεν είναι ανίκητη όσο στήριξη και αν υπάρχει.

Να τοπ ξέρετε ότι αν με κάποιο τρόπο εξουδετερώσουν την πειρατεία στο πισι gaming οι κονσόλες θα μπουν αμέσως στο περιθώριο!
 
Εμένα μου αρέσει που πολύς κόσμος έχει εντυπωσιαστεί από το demo που δείχνει ένα λεπτομερές ανθρώπινο κεφάλι ενώ πριν από 5-6 χρόνια κάτι ανάλογο με σχεδόν ίδια ποιότητα βλέπαμε στα demos της 8800!

Πάντως αυτή η μανία με τα γραφικά πλέον με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν πα να είναι και φωτορεαλιστικά? Αυτό που θέλω να δω επιτέλους είναι next-gen gameplay, next-gen AI και μεγάλα άλματα στην ελευθερία κινήσεων και στα πιθανά σενάρια που μπορείς να δημιουργήσεις σε έναν virtual κόσμο. Με λίγα λόγια next-gen software. Οχι μόνο hardware και gadgets. Αντί για αυτά φοβάμαι ότι θα δούμε τα ίδια και τα ίδια απλά με καλύτερα γραφικά (Killzone).
 
spyros_s είπε:
συγνώμη από τους φανατικούς κονσολάκηδες όμως τα demo παιχνίδια που βγάλανε δεν είναι καλύτερα των μεσαίων gpu's του σημερα στα πισι. Αυτά που είδα γίνονται από κάθε κάρτα της αγοράς στα πισι από amd 7870 και πάνω και από 660ti και πάνω ακόμα και σε αναλύσεις 1080p! Οι κορυφαίες gpu του σήμερα είναι ήδη καλύτερες...H επόμενη γενιά gpu's 8χχχ & 7χχ επομένως θα το έχει για πρωινό το ps4 που τόσο περιμένατε και αγωνιούσατε! Ο επεξεργαστής του φαντάζομαι ότι είναι στην καλύτερη κάτι ανάλογο του amd8350 που μέχρι το λανσάρισμα του ps4 θα έχει αντικατασταθεί από νεώτερο cpu της σειράς fx! Για μνήμη τα πισι ήδη μιλούν για 16γκίγκα οπότε μάλλον και εκεί θα υστερεί!

Δεν είναι καθόλου τυχαίοι οι ισχυρισμοί της nvidia ότι το pcgaming θα ξεπεράσει το συνολικό console gaming μέσα στο 2015!

Κάτι μου λέει ότι οι κονσόλες πάνε να την πατήσουν απέναντι στα πισι όπως τα home στις αρχές της δεκαετίας του 90!

H κλειστή αρχιτεκτονική δεν είναι ανίκητη όσο στήριξη και αν υπάρχει.

Να τοπ ξέρετε ότι αν με κάποιο τρόπο εξουδετερώσουν την πειρατεία στο πισι gaming οι κονσόλες θα μπουν αμέσως στο περιθώριο!
εεε,τωρινά pc όμως με το κόστος που θα έχει το ps4 και αργότερα το xbox θα μπορεί να αποδόσει όπως οι κονσόλες όταν θα έχουν φτάσει στο maximum της εκμετάλλευσης της δύναμής τους; μάλλον όχι
 
Η ανοικτη αρχτεκτονικη ειναι παντοτε χαμενη...ιδιαιτερα οταν πρεπει να τρεχει λειτουργικα που καταναλωνουν 1GB φυσικη μνημη σε γενικοτατες διεργασιες.

Και να μην ξεχναμε οτι οταν θες να παιξεις παιχνιδι πρεπει απλα να το διαλεγεις και οχι να κανεις πειραματα, να πατσαρεις, να δοκιμαζεις νεους οδηγους καρτας γραφικων, να αγχωνεσαι για τα minimum requirements και τοσα αλλα θλιβερα.

Και φυσικα παιζεις κατι αλλο απο αυτο που επαιξε ο δημιουργος του.

Ασε που πρεπει να υπαρχουν και παιχνιδια. Φυσικα αν εισαι MMO-ακιας, παω πασο.

Τα PC ειναι για δουλεια και για κανα καλο adventure.

EDITED:Παντως ουτε κονσολα ειδαμε, ουτε για ημερομηνιες πληροφορηθηκαμε, ουτε για τιμη ακουσαμε.

Το πιο εντυπωσιακο παιχνιδι της παρουσιασης (Deep Down) ειναι multiplatform...
 
Wally είπε:
Και φυσικα παιζεις κατι αλλο απο αυτο που επαιξε ο δημιουργος του.
Για μένα αυτό δεν λέει κάτι. Παίζω την πετσοκομμένη έκδοση που παίζει και ο δημιουργός, ε και? Προτιμώ την έκδοση για PC με καλύτερα textures/frame-rate/ανάλυση/antialiasing κλπ. Στο PC παίζω αυτό που θα ήθελε αρχικά να παίζει και ο δημιουργός αλλά δεν μπορούσε να το κάνει να τρέξει καλά. Αυτό που βλέπουμε σε μία κονσόλα είναι σχεδόν πάντα η πετσοκομμένη έκδοση αυτού που είχε ο δημιουργός στο μυαλό του γιατί πρέπει πάντα στο τέλος να το φέρει στα μέτρα των κλειστών specs. Ενώ στο PC κάνει αυτό που πραγματικά θέλει και εσύ αν έχεις δυνατό μηχάνημα το τρέχεις.

Σίγουρα οι next gen κονσόλες (όπως το PS4 τώρα) έχουν αρκετή δύναμη αρχικά για να πραγματοποιήσουν τα όνειρα των devs αλλά αυτή η περίοδος διαρκεί το πολύ ένα χρόνο. Μετά πάλι πρέπει να κόβουν και να περιορίζονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την ιδια λογικη ομως..και εσυ περιοριζεσαι που δεν αγορασες GeForce Titan με ενα χιλιαρικο ή που δεν μπορουσες να παιξεις Rage επειδη ετυχε να ειχες καρτα AMD(Ati) ή που σε παραπλανησαν τα minimum requirements που εγραφε στο κουτι.

Και μην ξεχναμε τη ποσοτητα και τη ποικιλια τιτλων μεταξυ κονσολας-PC...
 
Τιποτα δεν ετρεχε σε PS4 αφου δεν υπαρχει ακομα η κονσολα. Σε dev-kits ετρεχαν ολα (custom fixed υπολογιστικα συστηματα χωρις windows, linux και αχρηστα services, με κωδικα γραμμενο κουστουμι για το hardware και GDR5 unified)...
 
Ολοι περιοριζόμαστε. Το θέμα είναι ότι για να παίξεις αυτό που θέλει ο δημιουργός, πρέπει να τα σκάσεις. Ουτε στην κονσόλα ούτε σε ένα μέτριο PC δεν μπορείς να έχεις αυτήν την εμπειρία. Απλά στο PC μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια κόπια μετά από λίγο καιρό που θα έχεις κάνει αναβάθμιση ή θα έχεις καινούριο PC και να δεις την πραγματική όψη του παιχνιδιού, έστω αργά, κάτι που με την κόπια της κονσόλας δεν έχεις την δυνατότητα.

Όσο για την ποικιλία και ποιότητα τίτλων είναι θέμα γούστου. Εγώ πλέον προτιμώ τα PC. Εκεί μπορώ να παίξω και κάτι πιο εξειδικευμένο από τα mainstream παιχνίδια των κονσολών αυτής της γενιάς. Όπως ένα καλό παιχνίδι στρατηγικής ή ένα σοβαρό RPG που σε κονσόλα δεν παίζεται λόγο περιορισμένου interface. Ελάχιστα είναι τα games που με ενδιαφέρουν τώρα σε κονσόλες (που να είναι exclusives εννοείται αφού τα multiplatform είναι καλύτερα σε PC έτσι κι αλλιώς) και τα περισσότερα είναι ακυκλοφόρητα παιχνίδια που περιμένω από Nintendo μεριά.

Edit: Οσο για το watch dogs, ωραίο φαίνεται αλλά όλα τα gameplay videos που είδα μου φαίνονται πολύ scripted.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η M$ :p (Για το πρώτο Xbox)

Τα PC ειναι για δουλεια και για κανα καλο adventure.
Και για να καλό εξομοιωτή, και για να καλό retro game, και για να καλό RPG, και για να καλό Strategy, κλπ κλπ :tease:
 
Στο πρωτο σκελος εχεις δικιο. Τεχνικα το PS4 ειναι ενα nextgen XBOX360.

Ελπιζω και πιστευω οτι η MS θα μας δωσει κατι ακομα πιο φρεσκο και καινοτομο.
 
Χαχαχαχαχα! Καθε αλλο!

Οι τεχνικοι της Sony, ανευ φαντασιας, απλα ανεβασαν τα specs της δοκιμασμενης λυσης του 360 με πινελιες PC...
 
(να δω τι αλλο θα πει...)
 
Wally είπε:
Χαχαχαχαχα! Καθε αλλο!
Οι τεχνικοι της Sony, ανευ φαντασιας, απλα ανεβασαν τα specs της δοκιμασμενης λυσης του 360 με πινελιες PC...
Αφου δεν υπαρχουν φραγκα πλεον για πειραματα! :p O cell τους κοστισε και διαλεξαν πλεον την φθηνη λυση.
 
DarkSynbios είπε:
Αφου δεν υπαρχουν φραγκα πλεον για πειραματα! :p O cell τους κοστισε και διαλεξαν πλεον την φθηνη λυση.
Πραγματικά δεν ξέρω αν έμαθαν από τα λάθη του παρελθόντος, ή η χρήση PC εξαρτημάτων ήταν λύση ανάγκης..

Πάντως η μη παρουσίαση κάποιου "τέρατος", και η μην χρήση "εξωτικών" τεχνολογιών μόνο καλή φαίνεται ως αυτή την στιγμή (Και ας μην τρέχει τα παιχνίδια σε 4Κ... :p ), και ελπίζω να δούμε και μία τιμή κάτω από 450 με 400?.
 
cloud είπε:
Πραγματικά δεν ξέρω αν έμαθαν από τα λάθη του παρελθόντος, ή η χρήση PC εξαρτημάτων ήταν λύση ανάγκης..Πάντως η μη παρουσίαση κάποιου "τέρατος", και η μην χρήση "εξωτικών" τεχνολογιών μόνο καλή φαίνεται ως αυτή την στιγμή (Και ας μην τρέχει τα παιχνίδια σε 4Κ... :p ), και ελπίζω να δούμε και μία τιμή κάτω από 450 με 400?.
Μαλλον ητανε λυση αναγκης γιατι πλεον η Sony οικονομικα δεν ειναι και στα καλυτερα της. Το βλεπω και εγω στα 449 Ε (Τιμη ψυχολογιας απλου πακετου) και 499 Ε με καποια εχτρα.
 
429 και 529 δολάρια (δινάρια, ευρώ, γρόσια) είναι οι "φημολογούμενες" τιμές.

Όσο για τη δοκιμασμένη λύση, το αρχικό X-box είναι εξαιρετικό δείγμα. Και δεν χάλαγε, δεν καιγόταν, ήταν κάτασκευασμένο για επικίνδυνες και μακροχρόνιες αποστολές. Και μη πει κανείς "δεν έπιασε" γιατί την ίδια τύχη είχε και η μπακατέλα της SEGA που λεγόταν Dreamcast. :p

-------EDIT-------

Τα νέα άρχισαν να έρχονται. Το PS4 θα παίζει μτχ και δεν θα θέλει συνεχή σύνδεση στο internet. Day 1 λοιπόν για μένα.

Δεν είμαι fanboI κανενός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστώ πολύ! Με τα νέα που μεταφέρατε, δεν θα χάσω τον πολύτιμο ύπνο μου, για να δω αυτό που έχασα χθες βράδυ! :biglaugh:

Τι να σας πω - εγώ, ως μισή ξανθιά, θα κάνω μια χαζή ερώτηση: τι υποτίθεται ότι παρουσίασαν χθες βράδυ?

Αν κατάλαβα καλά: (παρακαλώ διορθώστε με, αν κάνω λάθος - είναι και η ώρα δύσκολη!)

-Τα παιχνίδια ήταν demos (φαντάζομαι λογικό, γιατί αλλιώς θα είχατε ξεσηκωθεί όλοι)

-Η κονσόλα δεν έκανε καν την εμφάνισή της

-Δε γνωρίζουμε [noparse]( ;) [/noparse] τα specifications της

-Εικάζουμε την τιμή.....

-Αγνοούμε την ημερομηνία κυκλοφορίας....

Ε, οπότε, τι κάνανε? Μαζευτήκανε, είδανε το νέο χειριστήριο να τρέχει μερικά demos, συζητήσανε για το τι πρόκειται να κάνει, όταν με το καλό κυκλοφορήσει και το λήξανε? Αν ναι, πραγματικά να μην το δω... Κρίμας είμαι!....

Είμαι φιλικά προσκείμενη προς τη Sony, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν εντυπωσιάστηκα από κάτι....

Όσον αφορά τα περί κτήσης:

Rygar είπε:
Εγώ προσωπικά θα το αγοράσω σε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 χρόνια. Από τη στιγμή που θα βγει τελη Δεκεμβρη 2013, συν κανας χρόνος να πέσουν λίγο οι τιμές (αναλόγως και το ποσό εκκίνησης), άρα μιλάμε για το 2015:D. Πρόβλημα θα εχουμε οι κάτοχοι PS3 σε περίπτωση που οι προγραμματιστές σταματήσουν την παραγωγή τίτλων για μας. [...]
O Κος με κάλυψε! ;)
 
Μια χαρά παρουσίαση! Ο οθόνη που αγκάλιαζε το κοινό, όλα τα λεφτά...

Η μεγάλη απογοήτευση ήταν που δεν είδαμε το κτήνος...
 
Πίσω
Μπλουζα