Playstation 4

Εγώ πάλι θα φτιάξω μια κονσόλα βασισμένη στην θεωρία M. 11D ftw!
 
grinder είπε:
Ποια είναι τα καλά νέα…Αυτά είναι τα “next-gen” specs???
Ούτε οι ρέγκες δεν τους κλαίνε…

Μα ακριβώς!

Καλά νέα γιατί αν ασχολείσαι με pc gaming με μηχάνημα του ΧΤΕΣ παίζεις για μια δεκαετία ακόμα! Οπότε από τις αναβαθμίσεις και μόνο που θα γλυτώσεις πας και αγοράζεις όλες τις νέες κονσόλες!

Αν δεν βγουν παιχνίδια, το hardware είναι άχρηστο. Και με το 360 που είναι τεχνολογία του 2005/6 να παίζει ακόμα και τώρα μια χαρά (και για τα επόμενα 2 χρόνια φυσικά!!! ) όπως και το PS3, who cares anyway. Games να έχουμε και κονσόλες βρίσκουμε.
 
pooky(1) είπε:
Και με το 360 που είναι τεχνολογία του 2005/6 να παίζει ακόμα και τώρα μια χαρά (και για τα επόμενα 2 χρόνια φυσικά!!! ) όπως και το PS3, who cares anyway.
Και δύο τρομάρες.

(μιλάω και εγώ που το πιό ισχυρό hardware που ασχολούμαι είναι το πρώτο XBox) :p
 
Playstation 4 (First Details)

To Γερμανικο PSM3 περιοδικο εχει μερικα απο τα upcoming features της επομενης κονσολας της Σονυ.


Let the Wars Begin!



Περισσοτερα οταν κυκλοφορησει!


 


playstation-4-300x150.jpg


 




  • PS4 demos to be shown by Sony at E3 2013th
  • PS4 games will not run well at 4K ʽUltra HDʼ resolution.
  • The standard resolution of the PS4 should be at 1080p and 60 fps.
  • If 4k can be used, then probably only for videos.
  • Used games are not readily run on the PS4.
  • Sony is planning certain protections in the PS4, including perhaps an online pass or something similar.
  • The memory should be at 4GB to 8GB
  • The PS4 will probably have 4GB of memory, but in the end could have 8GB: If the Microsoft Xbox 360 successor have 8GB memory, then Sony would be put under pressure and should follow suit.
  • 16GB flash memory are planned.
  • The PS4 will not be backwards compatible with PS3 games.
  • Games need to be registered to PlayStation Network account.
  • The paid premium service PlayStation Plus will be an important pillar of the PS4.
  • Every PS4 should be shipped with a PS Move compatible controller and camera.
  • Classic games will be available via cloud gaming (Gaikai).
  • “In-Game” Advertising is to keep on the PS4 collection.
  • The console will use an AMD Accelerated Processor (4 cores). The chip carries the code name “Liverpool” and is produced in a 28-nanometer process.
  • The PS4 will cost about EUR 400 to EUR 500 in Europe, where Sony has here probably expect to lose.





http://www.gamingvogue.com/playstation-4-details-revealed-by-german-psm3-magazine-rumor/

http://www.thegnet.ch/news/7495/2012/11/16/Prognose--Details-zur-PS4-aus-dem-PSM3-Magazin


 
Used games are not readily run on the PS4:ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ η μαγεια του next gen σε ολο της το μεγαλειο.

16GB flash memory are planned:Nτροπη και αισχος στην NINTENDO για τα 8 και 32GΒ flash memory που εχει το Wii U.Τι ειναι αυτα ρε NINTENDO 400 ευρω κονσολα και να μην εχει τουλαχιστον εναν σκληρο δισκο 250GB και μπλα,μπλα,μπλα,μπλα,μπλα.Θελω να κουσω τα ιδια για το ps4 απο τα ατομα που ελεγαν ολα αυτα για το Wii U.Αν δεν τα ακουσω ειστε απλα κωλοτουμπες.

The PS4 will not be backwards compatible with PS3 games:Aρχισαν τα ωραια λοιπον.Ωσοι ελπιζατε οτι με το ps4 θα ειστε οκ πατε τωρα και αγοραστε ενα ps3 αν δεν εχετε γιατι η αγαπημενη σας $ony θελει να τα κονομησει.Μπραβο στην NINTENDO που το Wii U θα παιζει τα παιχνιδια του Wii και που αλλους τους πηραξε που δεν θα τα κανει upscale.Δεν βλεπουν εδω που δεν θα τρεχει καν τα παιχνιδια του ps3 το ps4.

PS4 games will not run well at 4K ʽUltra HDʼ resolution--If 4k can be used, then probably only for videos:Eδω φασκουν και αντιφασκουν γιατι στην πρωτη περιπτωση μας λεει οτι τα παιχνιδια δεν θα τρεχουν καλα σε 4k και στην αλλη μας λεει οτι αν χρεισιμοποιηθη αυτη η αναλυση θα ειναι μονο σε καποια videos.Αν λεω εγω τωρα αν χρεισιμοποιηθη σε παιχνιδια που αμφιβαλω προσωπικα μαζεψτε απο τωρα μια μικρη περιουσια να αγορασετε και τηλεοραση που να το υποστηριζει.

Και εις αλλα με υγεια.
 
Όπως λέει και ο Βασιλείου "Φήμες, φήμες, μην ακούς τις φήμες"...

Σιγά μη κάτσει η Sony να δει τι θα έχει πάνω του το επόμενο X-κουτί για να το ακολουθήσει...
 
"PS4 games will not run well at 4K ʽUltra HDʼ resolution."


"The standard resolution of the PS4 should be at 1080p and 60 fps"


Ουουουου, κρα, κρα, δεν είναι "real next gen" μιας και τα ίδια λέγατε για το WiiU (προσωπικά μου φτάνει)

Και πάμε τώρα στα πραγματικά τραγικά:


"Used games are not readily run on the PS4."



"Sony is planning certain protections in the PS4, including perhaps an online pass."



"Games need to be registered to PlayStation Network account."


"Classic games will be available via cloud gaming (Gaikai)"


OYOYOYOYOY
ε ρε γέλια που θα κάνουμε, η κλάμματα γιατί αν δεν πατώσει τελείως τότε μιλάμε για μεγάλο κίνδυνο για το μέλλον των videogames και το preservation τους. Απλά θα νοικιάζουμε παιχνίδια από εδώ και εμπρός, θα έχουν ημερομηνία λήξης και retro gaming στις μεθεπόμενες γενιές απλά δεν θα υπάρχει.

"The PS4 will not be backwards compatible with PS3 games."

Σιγά μην ήταν.


“In-Game” Advertising is to keep on the PS4 collection"


:rofl: :rofl: :points: :points: :banghead: :frypan: ορίστε?

....Καλά είναι σοβαροί? Περιμένουν να πουλίσουν κονσόλα με τέτοια χαρακτηριστικά? Ποιος θα το πάρει αυτό το πράγμα αν ξέρει όλα αυτά? Πραγματικά όποιος τα δεχτεί και βοηθήσει την Sony να προωθήσει αυτά τα πράγματα τότε για μένα δεν αξίζει να τον λένε gamer. Μποϊκοτάζ εδώ και τώρα. Δεν ξέρω τι από όλα αυτά θα ισχύσει αλλά μιλάμε για τα χειρότερα χαρακτηριστικά ever... άκου online pass... in game ads... εγώ αν έβγαζα τέτοιο πράγμα προς πώληση θα ντρεπόμουν να τα βγάλω στην φόρα. Η ασχετοσύνη της Sony όσον αφορά τα videogames φάνηκε. Οσο και μοδάτο να το κάνει θα πρέπει να μας υπνωτίσει για να μας πείσει. Οκ, φτάνει έχω να κράξω πολύ, ας φυλάξω για μετά :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάστε που λέγαμε για προβλήματα στην amd σε άλλο topic;

Aν βάλουν στο νέο ps cpu amd απορώ πως θα πτωχεύσει η εταιρεία!

Δεν θα πω σχόλια για την κονσόλα αφού όσα γράφουν είναι φήμες! Από την άλλη όμως το ονομα playstation κατάφερε να γίνει συνώνυμο του παιχνιδιού όπως η κοκα κόλα στα αναψυκτικά και τα jeep στα οχήματα εκτός δρόμου!

Θα πουλήσει έτσι και αλλιώς μας αρέσει δεν μας αρέσει!
 
Φήμες ξε-φήμες αυτά είναι τραγικά να υπάρχουν ακόμα και σαν ιδέες. Είναι επικίνδυνα για τα videogames σαν είδος ενώ οι gamers δεν έχουν να κερδίσουν ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά. Αν ισχύσουν θα είναι μόνο και μόνο για να κάνουν την ζωή της Sony (και της κάθε Sony) ευκολότερη και ακόμα πιο κερδοφόρα προσφέροντας ακόμα λιγότερα.

Και όχι δεν δέχομαι ότι θα πουλήσει. Δεν θεωρώ τους casual gamers τόσο χαζούς, ελπίζω να με βγάλουν σωστό.
 
Αν ειναι αληθεια αυτα. Ζητω που καηκαμε.. οχι μεταχειρησμενα, online pass.. (αμα δεν εχω internet δεν παιζω;; single player;; ) , Διαφημησεις την ωρα του παιχνιδιου;; χαχαχα! , αν τον δινουν δωρεαν τον full τιτλο, οκ τοτε.Προβλεπω με αυτα τα χαρακτηρηστικα να παει απατο...(αν δεν αλαξουν καποια πραγματα) εκτος αν ο κοσμος ειναι τοσο τραγικος που παει και το αγοραζει. . τοτε τι να πω;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλιστα δηλαδη εχουμε δυο δεδομενα οτι δεν προκεται να πουλησει και θα παει απατο αλλα αν τυχον και πουλησει ειναι τραγικοι και χαζοι αυτοι που θα το παρουν,lol.


Για να δουμε τι θα δουμε.
 
Ajax87 είπε:
Διαφημησεις την ωρα του παιχνιδιου;; χαχαχα! , αν τον δινουν δωρεαν τον full τιτλο, οκ τοτε.
Δηλαδή αν σου έδινα να παίξεις δωρεάν ένα παιχνίδι που σου πετάει διαφημιστικά (οπότε και θα σε βγάζει τελείως από τον κόσμο και την ατμόσφαιρά του) θα καθόσουν να ασχοληθείς? Η δες το και αλλιώς. Αν σου έδινα ένα μπαγιάτικο σάντουιτς μέσα στην μούχλα και την σαλμονέλα θα το έτρωγες αν στο έδινα δωρεάν?

Οχι, προτιμώ να πληρώσω και να το ευχαριστηθώ, αλλιώς δεν ασχολούμαι καθόλου.

Aardvark είπε:
Αλλα αν τυχον και πουλησει ειναι τραγικοι και χαζοι αυτοι που θα το παρουν,lol.
Για να δουμε τι θα δουμε.
Δεν θα πω ψέμματα ούτε θα το παίξω ευγενικός. Πραγματικά θα θεωρήσω θύμα κάποιον που θα δώσει χρήματα για κάτι τέτοιο και για μένα θα είναι και άξιος κραξίματος (στο επίπεδο συζήτησης για videogames πάντα, δεν θα τον μισώ σαν άτομο, αλίμονο :p ) μιας και θα έχει βοηθήσει στην εξόντωση του gaming κατά την άποψή μου (και όχι αναγκαστικά από οικονομική άποψη).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Και όχι δεν δέχομαι ότι θα πουλήσει. Δεν θεωρώ τους casual gamers τόσο χαζούς, ελπίζω να με βγάλουν σωστό.
Ναι, εγώ ο casual gamer θα το αγοράσω.

Παίδες, η λίστα αυτή μοιάζει να βγήκε από κάποιον σαν τον Wally... :D

Είναι οτι εύχεται ένας X-BOX gamer για τη Sony...

Relax, και βλέπουμε... Έχουμε καιρό μέχρι την Ε3...
 
αναλογα τι διαφημισεις θα ηταν και σε τι συχνοτητα. Αν ειναι να γλιτωσω 50-60 ευρω και να παιζω το παιχνιδι νομιζω οτι συμφερει σε παιχνιδια που δεν προκειτε να αγοραζες σε αυτες τις τιμες και δεν ειναι ατμοσφαιρικα οπως πχ ενα ποδοσφαιρακι, μπασκετακι, fighting games... Ενα παιχνιδι που θα μου αρεσε πολυ θα το παρω retail ετσι και αλλιως.

@Aardvark εσενα σου φαινοντε λογικα ολα αυτα;; αν ισχυουν και πουλησει ετσι θα ειναι τραγικο γιατι θα ακολουθησουν και οι αλλες εταιριες... αντικειμενικα μιλαω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτα να δεις λογικα μου φαινονται απο την αποψη οτι καταλαβαινω οτι οι εταιριες θελουν να προστατεψουν τα συμφεροντας με καθε τροπο τους,αρεστα οχι καθολου οπως και σε κανεναν δεν αρεσε στην προηγουμενη γενια το χασιμο του BC του PS2 ,η αφαιρεση του another OS και αλλα.


Γεγονος παραμενει οτι θα χορευουμε στην μουσικη της Σονυ και της καθε εταιριας αν θελουμε να παιζουμε τα exclusives τους,υπαρχουν πολλοι που δεν θελουν,σεβαστο.



Απο την αλλη προτιμω να εστιαζω στα θετικα τους και στα θετικα χαρακτηριστικα των κονσολων γενικα,περιμενουμε να τα δουμε παντως οπως και περιμενουμε γενικα να δουμε τα officials specs που δειχνουν πανω κατω να ειναι τα παραπανω.
 
Το συμφέρον τους είναι να κερδίσουν τον καταναλωτή.

Δυστυχώς, αν επιβεβαιωθούν τα παραπάνω, εσύ και 'γω θα το πάρουμε...
 
Να φοβάστε μόνο την μυστική συνεννόηση μεταξύ των εταιριών! Αν το κάνουν και οι 3 στη ζούλα τότε θα έχουμε πρόβλημα!

Όσο υπάρχει αντίπαλο δέος δεν θα τολμήσουν να κάνουν κάτι διότι θα τους φάει το κοινό τους ο ανταγωνιστής!
 
Aardvark είπε:
Μαλιστα δηλαδη εχουμε δυο δεδομενα οτι δεν προκεται να πουλησει και θα παει απατο αλλα αν τυχον και πουλησει ειναι τραγικοι και χαζοι αυτοι που θα το παρουν,lol.
Για να δουμε τι θα δουμε.
Η SONY έχει death wish και φαίνεται καθαρά από τις φήμες. Και όπου υπάρχει καπνός υπάρχει φωτιά. Κανόνας απαράβατος.

Τώρα, αν δεν έχει μτχ, [edited] με διαφημίσεις για σαμπουάν και αυτοκίνητα τη στιγμή που εσύ προσπαθείς να σκοτώσεις κάποιο δράκο, ε ρε Aardy μαγκιά σου να το αγοράσεις και να προσπαθείς να μας πείσεις ότι το φχαριστιέσαι και από πάνω. Και εμένα μαγκιά μου να επιμένω ότι όλοι οι fanboIs είναι τραγικοί για την επιλογή τους.

Ευτυχώς το Wii U δεν έχει τέτοιους περιορισμούς και από ότι φαίνεται ούτε το νέο XBOX (σκέτο, ούτε 720, ούτε next gen, ούτε τίποτε από ότι φαίνεται θα ονομάζεται) θα βαδίσει το μονοπάτι της αυτοκτονίας.

Η Sony πάντως καλά θα κάνει να κοιτάξει τι θα κάνει με το hardware γιατί από ότι βλέπω η AMD θα έχει περάσει στο χώρο των αναμνήσεων μέχρι να βγει η νέα κονσόλα στην αγορά με ότι αυτό θα συνεπάγεται. Δυστυχώς σαν εταιρεία έχει κάνει τα μύρια χίλια λάθη στο παρελθόν, έπαιξε και έχασε. Και η οικονομική συγκυρία δεν συγχωρεί.

Τώρα όσοι πιστεύετε ότι θα πάρετε πιο φτηνά παιχνίδια με διαφημίσεις, δεν το βλέπω να γίνεται ούτε στη δευτέρα παρουσία. Μάλλον θα είστε και υποχρεωμένοι για συνεχώς on-line σύνδεση για να αφήνει η κονσόλα ένα παιχνίδι να τρέξει.

SONY στο καλό. Έφαγες τη SEGA, σειρά σου να πας στο [edited]......[/edited].
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι Pooky μου δεν εχω αλλη δουλεια να κανω απο το να πεισω εσενα οτι ευχαριστιεμαι να παιζω παιχνιδια.
 
μα ουσιαστικά αυτά τα έχουμε μάθει σε διάφορες φάσεις παλιότερα και ενώ ακούγεται ότι είχαν ως σκέψη την εφαρμογή τους,παράγοντες της βιομηχανίας είχαν πει ότι είναι σκέψεις που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έβρισκαν εφαρμογή,ακριβώς λόγω των διαμαρτυριών και της αρνητικής διαφήμισης που θα προέκυπτε...

μάλλον το συγκεκριμένο περιοδικό ψάχνει τρόπο για αύξηση της κυκλοφορίας του....
 
Πίσω
Μπλουζα