Raspberry Pi - o Η/Υ των 25$ του Braben

Όλα αυτά τα έγραψα διότι σε προηγούμενο post διάβασα ότι το pi απο 25$ φτάνει κοντα στα 100?!!! Και σχεδόν με αυτα τα χρήματα υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις μικρού μεγέθους, χαμηλής κατανάλωσης και αθόρυβες (fanless) όπου μπορούν να έχουν εφαρμογές σε περισσότερα αντικείμενα.

Η αλήθεια είναι ότι εάν το φέρει κανένα μαγαζί στην Ελλάδα θα το αγοράσω. Για 2 λόγους, 1ον γιατι είμαι περίεργος και 2ον και σημαντικότερο, δεν μπορω να βγάλω το geek απο μέσα μου!!! :)
 
Καταρχάς δεν είναι 25$ είναι 40?. Και ναι μπορεί να φτάσει τα 100?, ΚΟΜΠΛΕ όμως με τροφοδοτικό/κουτί/πληκτρολόγιο/ποντίκι. Μα και οι αλλες λύσεις των 100? θα χρειαστούν αυτά τα επιπλεον εξαρτήματα και αρα το κόστος τους θα φτάσει κοντά τα 200? αφου θα χρειαστεί τουλάχιστον μεγαλυτερο κουτί/τροφοδοτικό. Ορισμένες από τις λύσεις που αναφέρεις δε θα εχουν και μνήμη επάνω τους, αν αναφέρεσαι σε μητρική μεγέθους ΙΤΧ με ενσωματωμένο επεξεργαστή. Γιατί κατι τετοιο εψαχνα κι εγώ, ομως παλι κατέληγα σε κατι μεγαλο σε όγκο. Και αλλωστε το αγόρασα ακριβώς για τους 2 λόγους που αναφέρεσαι. ;)
 
Ναι μονο που πρέπει όλες οι εφαρμογές να είναι compile για MIPS. Ειναι; Εντωμεταξύ στα σχόλια, αυτός που ανεβασε το βίντεο που αναφέρεσαι, σε απάντηση ενός που ρωτάει για το πώς το δικτυώνεις γράφει ότι

Yes, via usb networking, or external SDIO wifi cards, though It's rather pointless


It's more of a handheld dictionary/ogg player, than a real netbook
Και να το ξαναπω. Με ενδιαφέρει πολύ το κόστος. Επίσης είναι παρα πολύ σημαντικό που υπάρχει GPIO header πανω στο Pi
 
2000 πακετα περσι - σχεδον 3000 φετος - και σχετικη συμβατοτητα με τα 33000 πακετα του Debian MIPS/MIPSEL , καλα δεν ειναι ?

Η αποψη του uploader σεβαστη - αλλα το οτι υπαρχει και usb και SDIO σε μηχανημα παλαμης ειναι γεγονος.

Αυτο με το κοστος δεν το καταλαβα - 99 δολαρια σε μηχανημα με οθονη TFT, με πληκτρολογιο, με κουτι - που συνδεεται με οτι θες (arduino πχ) και το βαζεις στη κωλοτσεπη... ε ειναι μια επιλογη αγορας.
 
Στην κωλοτσεπη βαζω το κινητό μου, δε θελω και κατι αλλο :D . Το συγκεκριμένο προορίζεται για διαφορετικούς σκοπούς, αλλωστε αυτό αποδεικνύει και η ενσωματωμένη του οθόνη. Δεν εχει και καποια εξοδο video να στείλεις καπου σήμα και εδώ θέτω την ερώτηση: ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ κανείς να δει σε 3" οθόνη;; Γιατί ασφαλώς και δε μπορείς να κανεις development εκτός κι αν είσαι μυρμήγκι. Ουτε ταινία μπορείς να δεις, ούτε παιχνίδια να παίξεις. Γιατί είναι μικρότερη πλέον από το μέσο όρο ακόμα και των smartphones.

Τεσπα το θεμα μας είναι αλλο τώρα. Τετοιες συσκευές σαν κι αυτή που αναφέρεις μπορεί να υπαρχουν κι αλλες αλλα σε μικρότερες αγορές γι'αυτό και δεν τις εχουμε παρει χαμπάρι.
 
Σε μια αγορα που ο υπολογιστης σου παρεχεται δωρεαν με καθε κινητο που εχεις ,αναρωτιεμαι τι θεση εχουν τα παραπανω μιτστιτσικια περα απο χομπιστες.


 
Δυστυχως αυτο που προτεινει ο Ηρακλης το θεωρω παρωχημενο ιδιως αν το συγκρινω με το Sharp Zaurus c750 που εχω με αναλυση VGA που αμα θελω παιρνει και linux:) .Αυτο που πιστευω οτι κανει την διαφορα ειναι αυτο:

UbiSlate7.jpg

Διαβαστε χαρακτηριστικα:

-Ονομα:Aakash

-7-inch touch screen

-ARM 11 processor and 256 MB RAM

-Android 2.2 operating system

-2 (USB) ports

-high definition (HD) quality video

τιμη:US$50

Κατασκευαστης:Ινδια!!

Περισσοτερα εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Aakash_(tablet)
 
Το κυριότερο, ποιός θα βγάλει custom firmware για δαύτο; ;)
 
angel_grig είπε:
Δυστυχως αυτο που προτεινει ο Ηρακλης το θεωρω παρωχημενο ιδιως αν το συγκρινω με το Sharp Zaurus c750 που εχω με αναλυση VGA που αμα θελω παιρνει και linux:) .Αυτο που πιστευω οτι κανει την διαφορα ειναι αυτο:
Προβολή συνημμένου 51993

Διαβαστε χαρακτηριστικα:

-Ονομα:Aakash

-7-inch touch screen

-ARM 11 processor and 256 MB RAM

-Android 2.2 operating system

-2 (USB) ports

-high definition (HD) quality video

τιμη:US$50

Κατασκευαστης:Ινδια!!

Περισσοτερα εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Aakash_(tablet)
Άσε... έχω και εγώ ένα Arnova 7" με παραπλήσια χαρακτηριστικά...

Δεν το πήρα 50 δολλάρια, αλλά 100?... και τελικά έγινε το "παιχνιδάκι" της κόρης μου...

Η οθόνη είναι επιοικώς απαράδεκτη... άσε που για να καταλάβει την επαφή του δάκτυλου, πρέπει να το πιέζεις κιόλας...

Για εμένα, που έχω συνηθίσει στην ταχύτητα του κινητού μου (HTC Sensation XE),μου φαίνεται παναργο και δυσχρηστο...

Άσε το εικονικό πληκτρολόγιο... για να γράψεις κάτι σωστά, το γράφεις και το ξανασβήνεις 10 φορές...

Λογικά, και αυτό το παραπάνω, κάτι αντίστοιχο θα είναι...

Α! και μην ξεχάσω, επειδή δεν είναι εγκεκριμένα από την Google, δεν έχουν εγκατεστημένο το play store!!! αλλά δικό τους πολύ περιορισμένο market!
 
Λογικά τα βρίσκω όλα αυτά. Με ελάχιστες εξαιρέσεις, ο,τι πληρώνεις παίρνεις ;)

Κατι εναλλακτικό αλλα με πολύ μεγαλη διαφορά στο κόστος, ειναι αυτό. Με πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά τα οποία, με εξαίρεση τη cpu/gpu/ddr2 ram, μπορεί κανείς να τα ενσωματώσει στο PI. Κατά τη γνώμη μου, το μόνο αρνητικό του Pi είναι η πολύ λίγη μνήμη, τα 256ΜΒ, η οποία μειώνεται περισσότερο αν σκεφτούμε ότι είναι shared με τη GPU.
 
Η χρήσεις του Pi είναι πάμπολλες, απο εναν thin client, μέχρι development board, Media Center (256 μνήμη είναι μια χαρα αφου κάνει hw video decoding) Server, κατεβαστίρι (γκουχ) και νετ μασίνι.

Είναι αντίστοιχο των πρώτων netbook στην πραγματικότητα.
 
Moυ ηρθε και νεο mail απο την RS..θα ανακοινωσουν στους πελατες την σειρα τους..αντε να δουμε..

p.jpg
 
Σημερα μπαινοντας στο email μου ειχα μια ευχαριστη εκπληξη :D :

pi.jpg

Χωρις καθυστερηση το χτυπησα (και δεν αντεξα οποτε πηρα και την θηκη :)

pi2.jpg

Τωρα ακολουθει η αναμονη, που μπορει να φτασει και τις 10 εβδομαδες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Btw στο thelab.gr πωλειται ηδη ενα στην τιμη αγορας του
 
angel_grig είπε:
Σημερα μπαινοντας στο email μου ειχα μια ευχαριστη εκπληξη :D :
Προβολή συνημμένου 53732

Χωρις καθυστερηση το χτυπησα (και δεν αντεξα οποτε πηρα και την θηκη :)

Προβολή συνημμένου 53731

Τωρα ακολουθει η αναμονη, που μπορει να φτασει και τις 10 εβδομαδες!
Εμενα μου ήρθε μαιλ ότι προσπάθησαν να με χρεώσουν αλλα δεν τα κατάφεραν. Μπαίνω στο web bank συστημα και όντως δεν υπήρχε μία εκεί γιατί μια μερα πριν τα ειχα μεταφερει :D . Δεν το πηρα όμως γιατί πηρα κατι αλλο που εμένα προσωπικά θα μου φανεί πολύ πιο χρήσιμο. Περισσότερα στην κατηγορια "Συγχρονοι υπολογιστές",....όταν το παρω ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Amazon έχει βιβλίο-οδηγό για το Pi, γραμμένο μάλιστα σε συνεργασία με κάποιον από τους δημιουργούς της mobo. Preorder προς το παρόν, υποτίθεται θα κυκλοφορήσει στις 21/9. Στις 11.69 λίρες.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/111846446X/

The essential guide to getting started with Raspberry Pi computing and programming.
Originally conceived of as a fun, easy way for kids (and curious adults) to learn computer programming, the Raspberry Pi quickly evolved into a remarkably robust, credit-card-size computer that can be used for everything from playing HD videos and hacking around with hardware to learning to program! Co-authored by one of the creators of the Raspberry Pi, this book fills you in on everything you need to know to get up and running on your Raspberry Pi, in no time, including how to:-

Connect to a keyboard, mouse, monitor and other peripherals

Install software

Master basic Linux System Admin

Configure your Raspberry Pi

Set-up your Raspberry Pi as a Productivity computer

Write programmes in Scratch and Python

Set up the Raspberry Pi to drive a multimedia centre

This is your complete guide to using and getting the most out of the worldʼs first, true compact computer.

Eben Upton is the co-creator of the Raspberry Pi board and the founder of the Raspberry Pi Foundation. Gareth Halfacree is a freelance technology journalist, open source advocate and erstwhile system administrator.
 
Ενταξει καλο το Raspberry Pi αλλα ειναι μονο ενα.....

Αν του βαλεις ακομα 63 αδελφακια και λιγα LEGO τοτε τι???

Raspberry Pi Supercomputer

7979633208_1c8b858c9b_z.jpg

The cheapo cluster has 1TB of storage, thanks to the 16GB SD card inserted into each board,

and 16GB of RAM.

Each Pi is connected by 100MBit Ethernet, and is powered by a Broadcom BCM2835 graphics chip

that handily features a 700MHz ARMv6 processor core.

he Debian GNU/Linux cluster runs off a single 13-amp mains plug,

and uses the Message Passing Interface (MPI) protocol to manage the communications

between each of the 64 nodes. Professor Cox wrote the control code in Python

using Microsoft's Visual Studio

Αν θελετε να φτιαξετε το δικο σας ΥΠΕΡυπολογιστη χαμηλου κοστους

θα χρειαστειτε τη βοηθεια του παρακατω

ιστοτοπου
 
Πίσω
Μπλουζα