Retro Σοκολάτες !

και όμως στη δεκαετία του 80 ήταν πορτοκαλί το περιτύλιγμα.Ροζ άσπρο τις συναντάω τώρα .Μια φορά που δοκίμασα πρόσφατα η γέμιση της μου φάνηκε διαφορετική, σε σχέση με τότε , δεν είχε τόσο έντονη γεύση .
 
Πολύ σωστά θυμάσαι και την πορτοκαλί γιατί η Kiss κυκλοφόρησε ένα διάστημα και σε δύο γεύσεις. Η μια ήταν η ροζ που ολοι ξερουμε και η αλλη η πορτοκαλί. Μαλλον ροδάκινο γεύση πρέπει να είχε.

Και μια αναμνηση.. παντα έλεγα : μια kiss γιατί ηταν σοκολάτα. Μεχρι που το ακουσαν οι φιλοι μου και μου ειπαν θα λες : ένα kiss γιατί ειναι το φιλί στα αγγλικά. Εδω το το βλέπω : η kiss . Τελικά ποιο ειναι το σωστό; Λύστε μου αυτό το ρετρό... ερωτημα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η (σοκολάτα) "Kiss" Το "Η" προσδιορίζει το γένος του ουσιαστικού του οποίου το όνομα είναι "Kiss".

Σωστά την έλεγες ;)

Η άλλη γεύση της Kiss ήταν μπανάνα.
 
mad είπε:
και όμως στη δεκαετία του 80 ήταν πορτοκαλί το περιτύλιγμα.Ροζ άσπρο τις συναντάω τώρα .Μια φορά που δοκίμασα πρόσφατα η γέμιση της μου φάνηκε διαφορετική, σε σχέση με τότε , δεν είχε τόσο έντονη γεύση .
Ειναι διαφορετικη μετα τα μαρκετιστικα μαιμουδισματα με το και καλα εξτρα γαλα μεσα σε σοκολατες. Μια προσπαθεια να πεισθουν μπαμπουινοι γονεις οτι ειναι θρεπτικο ενα junkfood και μονο αποτελεσμα η καταστροφη της γευσης.

Αφου ετσι κι αλλιως ειναι ανθυγιεινο ρε ανθρωποι, αφηστε μας να το φαμε οπως γουσταρουμε. Ουφ...

Παντως το χρυσο Derby της ΙΟΝ παραμενει αναλλοιωτο τοσο γευστικα οσο και σε θεμα περιτυλιγματος. Μια αληθινη ρετρογευση.
 
exetlaios είπε:
3) "Τριπλό κεράσι".

Ήταν ουσιαστικά 3 σοκολατάκια με κεράσι,

ενωμένα ώστε να σχηματίζουν 1 σοκολάτα.

Είχε και λικέρ μέσα.

Ενδεχομένως να υπάρχει ακόμα.

Έχω πολύ καιρό να την πετύχω κάπου.
Mε εκανες κομματια! Αυτο ηταν το αγαπημενο μου γλυκο και μαλιστα σε νηπιακη ηλικια. Το επισημο ονομα του για μενα ηταν ''κοκο''(αργοτερα καταλαβα οτι λενε και αλλα πραγματα ετσι :flower: ), και με πηγαινε η γιαγια μου στο φουρνο για να μου παρει. Υπαρχει πουθενα?
 
Πρόσφατα το είδα νομίζω στα Lidl.Αν περάσετε από εκεί ρίξτε μια ματιά.Όσο για το kiss όντως δεν έχει καμία σχέση η γεύση του σήμερα (σαν να τρως αφρό).Βρε juanita τι μου θύμησες με την γέμιση μπανάνα τώρα...Μου άνοιξες την όρεξη!
 
joe είπε:
Mε εκανες κομματια! Αυτο ηταν το αγαπημενο μου γλυκο και μαλιστα σε νηπιακη ηλικια. Το επισημο ονομα του για μενα ηταν ''κοκο''(αργοτερα καταλαβα οτι λενε και αλλα πραγματα ετσι :flower: ), και με πηγαινε η γιαγια μου στο φουρνο για να μου παρει. Υπαρχει πουθενα?

"Tres joli" λεγόταν;

Την τσάκιζα και εγώ #) (αλίμονο... σιγά μη την γλίτωνε :p )
 
Η Lila Pause υπάρχει ακόμα; Θυμάμαι ακόμα καθαρά τη διαφήμιση με τον Κοντογιαννίδη...
 
Φυσικά και υπάρχει! Στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μου έχει, πάντως! ;)

Σοκολάτα με ονοματεπώνυμο!!!
 
έχετε δίκιο για την kiss...την έχουν πλέον χαλάσει σε θέμα γεύσης και αίσθησης...θα μου πείτε βέβαια ότι τότε τρώγαμε ένα κάρο "Ε" χωρίς να το ξέρουμε και τώρα η σημερινή είναι πιο καλή και...συγκριτικά θρεπτική(σιγά μην είναι...)

Κάτι άλλο τώρα που μου έρχεται αμυδρά στην μνήμη...ποια σοκολάτα έβγαινε τότε σε γίγας έκδοση και είχε μέσα και χάρτινες φιγούρες σαν του καραγκιόζη και ... (;; ;) νομίζω ηρώων της επανάστασης του 21;

Οι 30 φεύγα παρακαλούνται να επέμβουν για να φρεσκαριστεί η μνήμη του 30 μέσα... :)
 
Η kiss ήταν ολη ροζ μέσα και δεν είχε τα κομματακια τρούφας

Τις σοκολάτες Ναι τις θυμαται κανεις? Ήταν οι πρωτες τετράγωνες που είχαν κυκλοφορήσει
 
dr_slump είπε:
Η Lila Pause υπάρχει ακόμα; Θυμάμαι ακόμα καθαρά τη διαφήμιση με τον Κοντογιαννίδη...
YouTube - LILA PAUSE

10F3C&playnext=1&playnext_from=PL&index=74
Μια και το ανέφερες.......!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχα δεν το περίμενα... thanks ;D

Την Lion τη θυμάται κανείς; Εδώ στην Βρετανία υπάρχει ακόμα, στο επόμενό σας meeting θα σας κεράσω μια κούτα!
 
Αγαπημένο γλύκισμα ήταν το Tronky, με γκοφρέτα απ'έξω και σοκολάτα-πραλίνα μέσα. Όσο παλιό το θυμάμαι να είναι, τόσο κυκλοφορεί ακόμα στα σουπερμάρκετ!



tronky.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy είπε:
Τότε οι παιδικές τροφές είχαν άλλη γεύση, πιο γλυκιά.Τώρα έχουν βγάλει και τη ζάχαρη από τις φρουτόκρεμες, σκέτη απελπισία!!!Δοκίμασα σχετικά πρόσφατα μπισκοτόκρεμα και ήταν εντελώς άγευστη.Άμα έχεις μεγαλώσει με ζαχαρούχο γάλα και μερέντα, άντε να ζήσεις χωρίς ζάχαρη μετά. :baby2:
Τώρα όμως η παιδική παχυσαρκία είναι στα φόρτε της...τότε δεν ήταν...
 
ION Αμυγδάλου

Άνθος Αραβοσίτου με σοκολάτα

Kiss

Yes Nestle

Lila Pause

Break

και ένα μπισκότο με σοκολάτα του ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ

Θυμάμαι αυτά έτρωγα κοριτσάκι
 
Η σοκολάτα "μέλο" είχε ΄μια πεταλούδα στο περιτύλιγμα της και ήταν κόκκινο...
 
θυμάτΑΙ κανεις τις κατι μικρες σοκολατιτσες παυλιδη-΄''πεταλούδα''??εκαναν 5 μονο δραχμεςκαι της ετρωγα δεκα-δεκα!Επίσης οι μπισκότες παπαδοπουλου γεμιστές ριγέ!
 
Πολύ πολύ γλυκό αυτό το θρεντ. Για τις σοκολάτες, θυμάστε μήπως και κάποιες που είχαν μέσα αυτοκόλλητα με ήρωες του Ντίσνεϊ? Δυστυχώς, δε θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες.

Α, και για τις καραμέλες, - 60 τοις εκατό υπάρχουν ακόμα- τα "ραντεβουδάκια" (έτσι τα λέγαμε)- ήταν ροζ στρόγγυλα καραμελάκια πασπαλισμένα με πολλή ζάχαρη σε ροζ (γλυκά) και πράσινο (μέντα- έκαιγαν και δεν τα προτιμούσαμε), σε σακουλάκι επίσης μικρό.

Luis Enrique είπε:
Αλλα μπινελικια της εποχης ηταν και οι σοκοφρετες κομμενες κομματακια, και συγκεκριμενα οι "ανταγωνιστριες" Pocket Pie και Amaretti:D Αν θυμαμαι καλα τη διαφημιση της εποχης το catch phrase ηταν το "κοβεις οσο θελεις, και την αλλη την κρατας"!

Να πω την αλήθεια με βεβαιότητα, γιατί τη θυμάμαι και οπτικά, το "κόβεις όση θέλεις και την άλλη την κρατάς" ήταν για την Ο- Βαβολ της Big Babol μαστίχας. Ήταν δηλ. μία συσκευασία, σαν τσίχλα- γίγας, ροζ με άσπρη εξ ημισείας και πράγματι μπορούσες να την τρως σε... δόσεις.

Και ένα άλλο αλήστου μνήμης τραγούδι με εκείνη την κοπέλα (σαν την πρωταγωνίστρια από τον πυρετό της Δόξας, το Φέιμ έμοιαζε, καρά έιτις) που τραγουδούσε και έλεγε "Μαστιχιά μου, μαστιχιά μου επατσιά μου μπάμπε μπου/ πάτσα μο πα/ πάτσα μο πι/ πατσα μο πάπι /μπα μπε μπου" (θυμάμαι και τον σκοπό ακόμα, αλλά δεν μπορώ να τον μεταφέρω!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα