Retro αλυσίδες Φαστ-Φουντ

ntsmrtz είπε:
δεν το θυμάμαι κοντά στη φοιτητική εστία... μάλλον εννοείς απέναντι από την πλ.Αμερικής. ως γεύση δεν έχω να πω κάτι αφού από πιτσιρίκι μέχρι και σήμερα ποτέ δεν συμπάθησα το κοτόπουλο.
Ηταν απο την πλευρα της εστιας2 τετραγωνα πριν,προς α.πατησια.Σχεδον απεναντι απο το βιβλιοπωλειο <<Διαγωνιος>>
 
spirosp είπε:
Λοιπον βοηθεια γιατι θα με τρελλανουν μερικοι.....Δεν υπηρχαν wendys στη Ν.Σμυρνη???Εκει που ειναι τωρα τα floca an δεν κανω λαθος..
εννοείται!!!

ήταν Wendys μετά γίνανε Πιτα Παν και τώρα είναι Flocafe
 
ΘΕΛΩΝΤΑΣ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΤΟ TACO TIME ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80 ΗΤΑΝ FAST FOOD ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ SMILEYS. ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΣΟΥΞΕ ΛΟΓΩ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΙΑΣ.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΣΑΝ ΤΟ GOODINO(ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ) ΜΕ ΨΩΜΑΚΙ -ΜΠΙΦΤΕΚΙ-ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΨΩΜΑΚΙ ΑΥΓΟ. ΣΤΟ ΤΥΡΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΝΩ ΕΙΧΕ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΦΑΤΣΑ ΜΕ ΚΕΤΣΑΠ.

ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΕΙΧΕ HAMBO(ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΓΑΡΔΕΝΙΑΣ).

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΙΧΑΛΟΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ MR TRIM!!!!! ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΥΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΜΩΣ.ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panosvw είπε:
Το Golden Bird στα Πατησια στο υψος της φοιτητικης εστιας τα θυμαται κανεις?Τα θυμαμαι απο αρχες 80 μεχρι αρχες 90.Φανταστικο τηγανιτο κοτοπουλο και hot dog!!!Ειχα δει και σε αλλη περιοχη που δεν θυμαμαι.Πηγαιναν μαλλον για αλυσιδα αλλα....
Επειδή εκεί πέρασα όλη μου την εφηβεία, καλά το Σάββατο κατασκήνωνα εκεί, σου θυμίζω πως άνοιξε το 1985. Είχε τρομερή δουλειά, πολλές φορές δεν έβρισκες τραπέζι ούτε στο πατάρι. Έκλεισε μετά το 1993 και έγινε βίντεο κλάμπ που λειτουργεί μέχρι και σήμερα.
 
achille είπε:
Καλά τόσοι Νεο-σμυρνιώτες :wave: και δεν θυμόσαστε το πρώτο φαστφουντάδικο αλυσίδας που άνοιξε στην Νέα Σμύρνη;;;;;;; ;)

Μέσα της δεκαετίας του 80, επι της οδού Αγ. Φωτεινής γωνία με πλατεία Καρύλλου...

και μιλάω για φυσικά για το Burger Inn!!!

Το θυμάται κανείς;;;
To Τwins το θυμάμαι ! Δυο τύποι κάπως μεγάλοι, δίδυμοι με πράσινες ποδιές, έτσι δεν είναι; Θύμισέ μου πού ακριβώς ήταν. Σίγουρα κάπου μέσα στην πλατεία, γιατί έμενα πλατεία 1979-1993. (τα πρώτα ηλεκτρονικά τα έπαιξα στου "Διφωνή", δίπλα στο Burger Inn που αναφέρεται αλλού.).

Εκεί ήταν και ένα από τα πρώτα παγωτατζήδικα Igloo, δίπλα από το βιβλιοπωλείο "Βουλγουρίδη" και απέναντι από το ψιλικατζήδικο του Λώλου, που υπάρχει ακόμα, γράφοντας μάλιστα στην ταμπέλα του "Λώλος 1937".

Εγώ θυμάμαι πάντως σαν πρώτο fast food ένα στην πάνω μεριά της πλατείας, με όνομα κάτι με "Canadian". Canadian sandwich, κάπως έτσι. Μικρό στενό μαγαζί, κάπου εκεί κοντά στην (τότε) στάση του λεωφορείου που πέρναγε από την 2ας Μαϊου.

Επίσης θυμάμαι το "Hamburger με διάφορα" με προσθήκη μέξικαν σως, που έπαιρνα στην κατηφόρα για το Γυμνάσιο, από ένα fast food ακριβώς δίπλα στο σινεμά Σπόρτιγκ.

Και φυσικά τα Hambo στη μέση της πλατείας, μετέπειτα Glou. Eκεί πρωτογνώρισα - ελλείψει τότε ακόμα Goody's - αυτό που αποκαλούμε Club Sandwich. Και μάλιστα το club εκείνο φτιαχνόταν με ψωμί ψημένο σε κανονική τοστιέρα, τύπου Nova, γι αυτό και φαινόταν "ριγέ". Καμιά σχέση με τη σημερινή μετεξέλιξη στα Goody's, όπου οι φέτες περνάνε από κυλιόμενη φρυγανιέρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κριε σε προηγουμενο ποστ ο saulot ανεφερεοτι στην φωκιωνος υπηρχαν wendy s.Τον επιβεβαιωνεις;θυμασαι χρονολογιες και σημειο;
 
foutix είπε:
κριε σε προηγουμενο ποστ ο saulot ανεφερεοτι στην φωκιωνος υπηρχαν wendy s.Τον επιβεβαιωνεις;θυμασαι χρονολογιες και σημειο;
Και βεβαια υπηρχαν ανεβαινοντας απο Δροσοπουλου στη δεξια πλευρα. Μεσα δεκαετιας 90 σιγουρα.Ακριβες σημειο δε θυμαμαι foutix δυστυχως.
 
krios είπε:
Και βεβαια υπηρχαν ανεβαινοντας απο Δροσοπουλου στη δεξια πλευρα. Μεσα δεκαετιας 90 σιγουρα.Ακριβες σημειο δε θυμαμαι foutix δυστυχως.
Ειχε και πατάρι, θυμάμαι. Ηταν μετά την αγορά, κοντά στην ταβέρνα με τα κουδούνια, αν θυμάμαι καλά...

Επαιρνα συνέχεια το τσίλι με κιμά και το λιωμένο τυρί και έβαζα και την έξτρα καυτερή σος!!! Γιάμι! Με ένα τέτοιο γεύμα, που πρέπει να έκανε 500-800δρχ. το 1993-1994 και ένα ποτήρι κοκα κόλα βγάζαμε ολόκληρη την ημέρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργο. Δεν το ήξερα καθόλου. Εκτός των 2 γκουντις στην φωκίωνος(Δροσοπούλου και κοντά στην πλατεία κυψέλης το οποίο έκλεισε πριν 3 περίπου χρόνια) δεν θυμάμαι τα wendy s.

Και μια διευκρίνηση: στην πλατεία Αμερικής μέχρι το 1992-3 υπήρχε το χρυσό κοτόπουλο με σουβλιστά κοτόπουλα ψημένα στο ταμάμ. Δεν νομίζω οτι μπορεί να θεωρηθεί κλασικο φαστ φουνταδικο.
 
panp είπε:
To Τwins το θυμάμαι ! Δυο τύποι κάπως μεγάλοι, δίδυμοι με πράσινες ποδιές, έτσι δεν είναι; Θύμισέ μου πού ακριβώς ήταν. Σίγουρα κάπου μέσα στην πλατεία, γιατί έμενα πλατεία 1979-1993. (τα πρώτα ηλεκτρονικά τα έπαιξα στου "Διφωνή", δίπλα στο Burger Inn που αναφέρεται αλλού.).Εκεί ήταν και ένα από τα πρώτα παγωτατζήδικα Igloo, δίπλα από το βιβλιοπωλείο "Βουλγουρίδη" και απέναντι από το ψιλικατζήδικο του Λώλου, που υπάρχει ακόμα, γράφοντας μάλιστα στην ταμπέλα του "Λώλος 1937".

Εγώ θυμάμαι πάντως σαν πρώτο fast food ένα στην πάνω μεριά της πλατείας, με όνομα κάτι με "Canadian". Canadian sandwich, κάπως έτσι. Μικρό στενό μαγαζί, κάπου εκεί κοντά στην (τότε) στάση του λεωφορείου που πέρναγε από την 2ας Μαϊου.

Επίσης θυμάμαι το "Hamburger με διάφορα" με προσθήκη μέξικαν σως, που έπαιρνα στην κατηφόρα για το Γυμνάσιο, από ένα fast food ακριβώς δίπλα στο σινεμά Σπόρτιγκ.

Και φυσικά τα Hambo στη μέση της πλατείας, μετέπειτα Glou. Eκεί πρωτογνώρισα - ελλείψει τότε ακόμα Goody's - αυτό που αποκαλούμε Club Sandwich. Και μάλιστα το club εκείνο φτιαχνόταν με ψωμί ψημένο σε κανονική τοστιέρα, τύπου Nova, γι αυτό και φαινόταν "ριγέ". Καμιά σχέση με τη σημερινή μετεξέλιξη στα Goody's, όπου οι φέτες περνάνε από κυλιόμενη φρυγανιέρα...
το Twins ήταν επί της πλατείας και έχει κλείσει εδώ και χρόνια αλλά το κατάστημα έχει μείνει κενό έκτοτε. Είναι δίπλα στην καφετέρια "Παραμύθι"

Το Canadian που λές ήταν παρακάτω γωνία με Τροίας, εκεί που τώρα είναι κατάστημα ρούχων, αλλά ήταν περισσότερο τοστάδικο όχι χαμπουργκεράδικο.

Το άλλο που λές πρέπει να ήταν στο ισόγειο του Σπόρτινγκ με το οποίο επικοινωνούσε και λειτουργούσε και σαν μπαρ του κινηματογράφου, έχω την εντύπωση ότι λεγόνταν Gilli's
 
Για βοήθησε...πού είναι η καφετέρια "Παραμύθι"; Κάτι πιο παλιό;

Το "Canadian" επίσης δεν πρέπει να ήταν γωνιακό, νομίζω ότι ήταν στην πολυκατοικία με το κοσμηματοπωλέιο TMS, δεξιά της εισόδου (το TMS μάλλον δε θα σε βοηθάει κι εσένα, καθώς πρέπει επίσης να έχει κλείσει). Πάντως εννοώ στη μέση του τελευταίου τεταγώνου της 2ας Μαϊου.

Για το όνομα του Gilli's συγχαρητήρια, δε θα το θυμόμουνα ποτέ...
 
Έντυπη Διαφήμιση Fast Food Steer's

attachment.php
 
Εγώ την είδα live τη διαφήμιση!

Ζήλια, ζήλια! :biglaugh:

Παρεπιπτόντως, δεν τα θυμάμαι καθόλου τα συγκεκριμένα - παίζει να μην πήγα / αγόρασα και ποτέ!

(Ευχαριστούμε And1! :flower: )
 
Να είσαι καλά D@redevil. Η αλήθεια είναι ότι ούτε κ 'γω ήξερα την συγκεκριμένη αλυσίδα παρόλο που είχε κ στη Θεσσαλονίκη.
 
Στάση Φάληρο. Αν τύχαινε να πάω στο Ραδιο Σιτυ μια επίσκεψη στα Steers ήταν απαραίτητη. Για fast food καλό ήταν :)

Μπράβο and1, είχα ξεχάσει την ύπαρξή του :)
 
Για όσους είναι παλιοί Γλυφαδιώτες θα θυμούνται τα:

Mama's (Απέναντι από την παλιά αφετηρία)

Royal (Στην Α. Μεταξά μετά τις καφετέριες στην Ζησιμοπούλου)

Taco Time (Στην Λαζαράκη)

Point Restaurants (Α. Μεταξά κ' Α. Παπανδρέου. Τωρα είναι KFC και Pizza Hut)
 
And1 για τι χρονολογίες μιλάμε για την διαφήμιση steers?
 
Alucard είπε:
Mr. Trim στο Παγκράτι και όχι μόνο.Να αναφέρω μόνο πως η Χαρούλα της σειράς "Το Ρετιρέ", σε κάποιο επεισόδιο κατέληξε στο εν λόγο φαστφουντάδικο μετά από αποτυχημένη απόπειρα αδυνατίσματος για να αναπληρώσει τη χαμένη της ενέργεια. :biglaugh:

Επίσης αν και δεν είναι φαστφουντάδικο, ο Λέντζος ίσως αποτελεί την πιο cult καφετέρια των 80`s και όχι μόνο και φυσικά βρισκόταν κοντά στα Mr. Trim του Παγκρατίου στο άλσος. :thumbup:
Aν μας πει κανεις και ποιο επεισοδια του Ρετιρε ηταν η Χαρουλα εκει,το θυμαμαι αρχες 90ς το μαγαζι.
 
Για μένα τα fast foods είναι ο γαστρονομικός Όλυμπος, και τα burgers η αμβροσία των Θεών. Μπροστά σε ένα καλοψημένο, αρτηριοκτόνο burger με φρέσκο κιμά δεν βάζω κανένα gourmet πιάτο ούτε σπιτικό φαγητό. Απορώ λοιπόν πώς μου είχε διαφύγει και δεν είχα γράψει τόσα χρόνια σ' αυτό το topic... Θα μου επιτρέψετε να σχολιάσω κάποια παμπάλαια posts.

Καταρχάς έχει γέλιο που κάθε δεύτερη σελίδα αναφέρεται από κάποιον το bacon mushroom melt των Wendy's... πραγματικά εκπληκτική σύνθεση! Το μόνο αρνητικό που έβρισκα στην αλυσίδα αυτή ήταν ότι δεν είχε Coca-Cola.

pooky(1) είπε:
ΒΕΕF BURGER στο Χολαργό!!!!!
Την δεκαετία του '80 ήταν το στέκι συνάντησης των πάντων.
Πραγματικά Γιώργο, την εποχή που δεν υπήρχαν όλες αυτές οι ωραίες καφετέριες στην Περικλέους το Beef Burger ήταν το κύριο μαθητοστέκι. Κι είχε και αρκετά καλό φαΐ. Εγώ και η παρέα μου το τιμούσαμε σε εβδομαδιαία βάση την περίοδο 1990-92.

Dominion είπε:
Τα hamboo της Αγίου Νικολάου κλείνουνε το 1996. Την ίδια περίοδο ανοίγουνε τα goodys στην πλατεία όλγας και το φοβερό και τρομερό mr burger.
Μια μικρή διόρθωση φίλε, αν και λίγοι το γνώριζαν τότε το Mr. Burger υπήρχε από το 1994, όχι όμως στην Αγίου Ανδρέου που ήταν τα περισσότερα χρόνια αλλά ως ένα πολύ μικρό μαγαζάκι-τρύπα στη Μουρούζη. Το είχα ανακαλύψει τυχαία γιατί το φοιτητικό μου διαμέρισμα ήταν πολύ κοντά (Καρόλου & Κωνσταντινουπόλεως) και το ερωτεύτηκα με τη μία! Νομίζω ότι με τα δικά μου λεφτά αναβαθμίστηκαν και άνοιξαν το μεγαλύτερο μαγαζί.

Πέρυσι που κατέβηκα με τη γυναίκα μου Πάτρα για το Games Expo, φυσικά το επισκέφτηκα στη νέα του διεύθυνση στην Κολοκοτρώνη. Κάποια στιγμή πλησίασα την ιδιοκτήκτρια για να της υποβάλλω τα ταπεινά μου σέβη. Το απίστευτο ήταν ότι με θυμόταν! Μάλιστα είπε την φοβερή ατάκα, "τώρα έλεγα στην <<όνομα σερβιτόρας>>, αυτό δεν είναι το παιδί που παράγγελνε από εμάς kathe mera, kathe mera, kathe mera...".. (τα Greeklish για να αποδώσουν την ξενική προφορά της, αφού είναι Ελληνοκαναδή)! :animlaugh: Πραγματικός ναός το Mr. Burger. Έχω γυρίσει τόσες χώρες, τέτοιες γεύσεις δεν έχω συναντήσει πουθενά. Και η ποιότητά του δεν πέφτει ποτέ.
 
Πίσω
Μπλουζα