Retro reviews του "ektelion"

Wally είπε:
Ο Nemo μαθαινει τα νεα γενικως, λιγες ωρες πριν το Google...
Το εχω παρατηρησει οτι ποσταρει πολλα νεα πριν τα διαφορα Sites :)
 
Γεια σας! Δεν είχα πάρει πρέφα ότι είχατε ποστάρει και το Let's Play, thanks!

Ορίστε το επόμενο RR:

[video=youtube;8aO-vPS1ZBw]

 
Μy 50cents mode on

Nemo είπε:
Το παραθετω εδω προς ενημερωση ,προκειμενου/μεχρι ο ιδιος ο Ektelion να ανοιξει καινουριο thread ... .
Oπως προειπα πιστευω οτι ειναι καλυτερα να ανοιχτει ενα καινουριο αποκλειστικο thread για τα lets play video σου,ενω το παρων να επικεντρωθει σε οτι λεει ο τιτλος του : τα Retro reviews (με το ιδιαιτερο υφος και σχολιασμο που δεν ειναι δοκιμος στα lets play videos) .

Μy 50cents mode off
 
Αλλο ενα πολυ ωραιο Review ,παρα πολυ καλος και παλι! :D
 
Thanks, Ajax και Nemo!

Το σκέφτηκα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει νόημα κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο forum δεδομένου ότι τα let's play μου δεν θα αφορούν (πάντα) παλιά παιχνίδια... Ίσως ανοίξω ένα thread όταν παίξω το πρώτο μου retro παιχνίδι και μετά ανεβάζω μόνο τα ρετροπαίχνιδα, θα δούμε. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως!
 
Btw mode on

κειμενο που συνοδευει το video

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά του Retromaniax που ψηφιοποίησαν τα Pixel κι έτσι βρήκα το σχετικό review (αν και έχω κι εγώ το τεύχος σε υλική μορφή, αλλά τράβα βρες το τώρα).
Btw mode off
 
Φιλαρακι ektelion πραγματικα εισαι τεραστιος καλιτεχνης Respect:thumbup:Mιλαμε η αρχη με το νεκροταφειο την ομιχλη και τα προσωπα των τερατων που εμφανιζονται απο πισω ειναι πραγματικα ολα τα λεφτα.Δεν εχω ιδεα για το συγκεκριμενο παιχνιδι γιατι με amiges:D και ολα αυτα δεν ασχοληθηκα ποτε αλλα γουσταρω με χιλια τα βιντεο σου και ας μην ξερω καποια απο τα παιχνιδια.
 
Ωραίος, και βελτιώνεσαι με τον καιρό αισθητά. Το τρύπημα, τα κάδρα σου, μπράβο για όλα. Μία μικρή-μικρή παρατήρηση, είναι στη φωνή σου που βγαίνει λιιιιιιίγο μουντή, με την τοποθέτηση της ψείρας λίγο πιο κάτω, η έστω με λίγο EQ θα γίνει τέλεια. Πιο κάτω το λέω γιατί πιάνεις καρωτίδα, καλύτερα να έχεις χώρο παρά αυτό (ο χώρος με λίγο gate στρώνει). Κατά τα άλλα , πολυαγαπημένο το Darkseed, ευτυχώς πούλησα την floppy version και πήρα την cd32 κάποτε, οπότε ούτε disk-swap, ούτε καταραμένο flickering.
 
11 σελιδες θεμα και εχω χαζεψει....:animeek:

Τα συγχαρητηρια μου για την εξαιρετικη δουλεια που κανεις ektelion!!!! :bow: :bow:

Ολα τα reviews ειναι ενα κι ενα...οσο για τον σχολιασμο...τον αφηνω ασχολιαστο...απλα δεν υπαρχει!!!! :thumbup:
 
Ωραίο review!

Θυμάμαι είχα παίξει αυτό το παιχνίδι σε PC και είχα απογοητευτεί... Μετά το εξαιρετικό platform του NES περίμενα πολύ περισσότερα από ένα παιχνίδι σε μηχάνημα το οποίο ήταν παραπάνω από 10 φορές ισχυρότερο. Ηταν η εποχή που άρχισα να συνειδητοποιώ ότι είναι θέμα software και όχι θέμα ιπποδύναμης. Πάντως ωραία θα ήταν να συνέχιζε η Capcom τo franchise και στις 16bit κονσόλες, φαντάζεστε ένα sequel στο SNES?
 
Eξαιρετικο το review:thumbup:Οσο για το παιχνιδι ειναι ντροπη και μονο που εχει το ονομα Ducktales.
 
Πολύ ωραία η δουλεία σου φίλε ektelion.Χρονομηχανή κανονική :cool: Οπως ανέφερε και ο Imgema η capcom έπρεπε να συνεχισει το franchise στις 16-bit κονσόλες μιας και τουλάχιστον εμπορικά τα ducktales τα πήγαν πολύ καλά
 
Thanks guys! Έχω φτιάξει κι ένα blog για να συλλέγω όλες μου τις διαδικτυακές δραστηριότητες. Όποιος θέλει το επισκέπτεται.
 
Ωραιος!Μετα το Review σου παντως το παιχνιδι φαινεται τραγικο...και νομιζα οτι μονο ο σπεκτρουμ ειχε χαλια παιχνιδια...
 
Πολύ ωραία και χιουμοριστική παρουσίαση - μπράβο. :thumbup:

Για το βασισμένο στην ομώνυμη σειρά σειρά παιχνίδι, είχα πρωτοδιαβάσει (όπως και οι περισσότεροι απο εμάς), στο Pixel - οπότε και έσπευσα να το αποκτήσω.

Συμφωνώ με όσα ανέφερε ο ektelion: Oμοίως και εμένα με είχαν χαλάσει τα "δύσκαμπτα" controls και η απότομη κίνηση (που "χτυπάει" άσχημα, αφού μιλάμε για Amiga) - αν και στους τομείς των graphics και του ήχου το παιχνίδι ήταν μιά χαρά (οπότε έχουμε μία τυπική "hit & miss" κατάσταση).

Kατά πάσα πιθανότητα αυτή η Incredible Technologies είναι αμερικάνικο software house, και ως γνωστόν οι αμερικάνοι προγραμματιστές δεν ήξεραν τόσο καλά την Amiga (εξαιρείται ασφαλώς η Cinemaware), όσο οι ευρωπαίοι. Eικάζω ότι η έκδοση για pc ίσως να είναι καλύτερη στο θέμα της ταχύτητας - αλλά μην έχοντας παίξει την συγκεκριμένη version δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

Οπως και να 'χει, έχουμε να κάνουμε με έναν (πλέον) "κλασσικό" Amiga game τίτλο της εποχής. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καιρο ειχαμε να δουμε retro review!!Πολυ ωραιο και με χιουμορ οπως παντα!

ps. Μιας και μου δοθηκε ευκαιρια να πω οτι και τα vblog σου ειναι εξαιρετικα!
 
Ίσως φταίει το ότι ήταν απο τα πρώτα παιχνίδια που ελιωσα στην Amiga, ίσως το ότι ήμουν πιτσιρίκος και με είχε μαγέψει η μεταφορά της αίσθησης του κόμικ και της σειράς στην οθόνη της Amiga, όπως και να έχει το παιχνίδι το λάτρεψα. Έχω ακόμη τις δισκέτες στην δισκετοθήκη μου, και προτιμώ να το παίζω απο φλόπυ στην 500άρα, όπως τότε. Η βουτιές του Σκρούτζ στα νομίσματα, η ατάκα "Launchpad McQuack, Flying Ace....At your service !!!", όλα αυτα έχουν χαραχθεί στη μνήμη μου και μου έχουν αφήσει ευχάριστες αναμνήσεις.

Ναί, ξέρω ότι οι περισσότεροι το σιχαίνονται, ότι είναι αργό, οτι είναι δυσκαμπτο, οτι έχει μεγάλους χρόνους φορτώματος..., αλλα το γεγονός οτι μιλάμε για ένα παιχνίδι που "ζωγραφίστηκε" στο Deluxe Paint 3 και μου έκανε ευχάριστη παρέα στην παιδική μου ηλικία στην αγαπημένη μου Amiga, το καθιστά ένα απο τα αγαπημένα μου amiga classics !
 
Πίσω
Μπλουζα