RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Thor είπε:
κι εγω νομιζα οτι ηταν λαθος αλλά ψαχνοντας την ταινια ειδα οτι ειναι σωστα περασμενο στη retrodb

στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα γραφει η αφισα κι αλλα οι τιτλοι εναρξης της ταινιας
 
Με πρόλαβε η Κατερίνα! Και όπως πάντα, δίνοντας τη σωστή ορθογραφία θα σε οδηγήσει πάλι σε αυτό! Όπως και να 'χει, να ευχαριστήσω και τον Thor για τη συμβολή του! :)

johnalepou είπε:
Η Ζέτα Μακρυπούλια εμφανίστηκε ως καλεσμένη και εδωσε και συνέντευξη στο Ciao Ant1 την τελευταια σεζον επί Γιώργου Μαρίνου.
Ναι η συγχώνευση θαρρώ πρέπει να γίνει γιατί απλά η Νόρα ανέβασε για μία και μόνο καλοκαιρινη σεζον το ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ αλλά όπως γίνεται συνήθως αλλάξαν τον τιτλο.Νομίζω κάποιος μας πρόλαβε το ένα λήμμα λείπει ήδη βλέπω!

Για να σου δείξω ότι καταλαβαινω απολυτως και συμφωνω σε αυτό που λες, υπαρχει παρακατω πχ άλλη παρασταση της Νορας ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΗΣ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 15 (1997). Το έργο αυτό το είχε ανεβάσει και το 1987,οποτε ναι εκει χρειαζεται καινουριο λημμα!

Επίσης όπως έχω τσεκάρει και εγώ και άλλοι φίλοι εδώ που έβλεπαν την σειρα Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ, η Νόρα δεν εμφανίστηκε ποτε σε αυτή. Σε καποιο τηλεοπτικο περιοδικο εκ παραδρομης αντι για Ντορα Βολανακη η οποια συμμετειχε στον συγκεκριμενο κυκλο επεισοδιων ειχαν γραψει Νορα Βαλσαμη,οποτε μας πηρε κι εμας η μπαλα εδώ!

Στο club της Νορας υπαρχουν πολλες λεπτομερεις για να συμπληρωθεί το λημμα της!

http://clubs.pathfinder.gr/norabalsamiclub/513167

Η Lass το έσβησε, αλλά το επανέφερα γιατί αυτός είναι ο σωστός τίτλος (σύμφωνα με τα λεγόμενα του Γιάννη) και έφτιαξα το συγκεντρωτικό λήμμα (όπου δε συμπεριλαμβάνει τη συγκεκριμένη, όπως καταλαβαίνετε!). Νομίζω πως τώρα είμαστε εντάξει! Μία ερώτηση μονάχα. Ως έτος παραγωγής έχετε "1991" και στις περιόδους γράφετε "1990-1991". Τελικά πότε ανέβηκε η παράσταση, το '90 ή το '91; Αυτή η διόρθωση θα πρέπει να γίνει μονάχα. Ως έτος θα μπει το πρώτο, φυσικά!

Επίσης, ήθελα να σε ρωτήσω πόσο σίγουρος είσαι ότι ο "Σπύρος Βασιλείου" που πέρασες εδώ, στα σκηνικά, είναι ο ίδιος με τον σεναριογράφο του οποίου το προφίλ υπήρχε ήδη. Εάν δεν είναι, θα σε παρακαλέσω να τον διορθώσεις βάζοντας "(II)" στο τέλος του ονόματος. Και υπενθυμίζω πως δεν ανοίγουμε προφίλ εάν δεν έχουμε κάποιο ελάχιστο στοιχείο να περάσουμε μέσα που να ταυτοποιεί, κάπως, το ποιος είναι ή όταν δεν τον έχουμε σε κάποια άλλη παραγωγή. Εάν δεν είσαι σίγουρος αν πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο ή κάποιο άλλο, βάλε αυτό "(?)" στο τέλος του ονόματός του. Εάν δε φροντίζουμε αυτό το πρόβλημα με τα ονόματα εν τη γενέσει του, αυξάνουμε τις πιθανότητες για λάθος καταχωρήσεις στο θολό τοπίο με τις συνωνυμίες, που με τόσο κόπο προσπαθούμε εδώ και χρόνια να ξεδιαλύνουμε. Όλα θα περαστούν, απλά μη βιάζεστε! :)

Και κάτι τελευταίο. Βλέπω πως έχετε συγκεντρωτικό λήμμα και τίτλους για κάποιες θεατρικές παραστάσεις ως "Ξυπόλητοι Στο Πάρκο" ενώ ως θεατρικό τίτλο κάθε μιας απ' αυτές, βάζετε "Ξυπόλητη Στο Πάρκο". Τελικά τι απ' τα δύο ισχύει; Χρειάζονται οπωσδήποτε διορθώσεις. Εάν η παράσταση άλλοτε ονομάζετε έτσι και άλλοτε αλλιώς, τότε θα πρέπει να βρείτε αριθμητικά ποια υπερισχύει και βάσει αυτής θα ανοίξετε το συγκεντρωτικό λήμμα κι αφού έχετε διορθώσει τους τίτλους των παραστάσεων, να βάλετε στο συγκεντρωτικό ότι "έχουν παρόμοιο τίτλο". Έπειτα χρειάζεται ένα ανακατευθυντήριο λήμμα με τον λιγότερο γνωστό τίτλο, σκέτο (ας πούμε "Ξυπόλητη Στο Πάρκο") που να οδηγεί στο συγκεντρωτικό που έχετε καταλήξει (ας πούμε "Ξυπόλητοι Στο Πάρκο").
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον οσον αφορα το πρωτο που ρωτας, η παρασταση ανεβηκε το καλοκαιρι του 1991,οποτε σε αυτές τις περιπτώσεις τα προγράμματα των θεατρων δεν αναφερουν "Περιοδος 1990-91",αλλα καλοκαιρινη περιοδος 1991 ή Καλοκαιρι 1991.Κατα την διαρκεια της χειμερινης περιοδου 1990-91 δηλαδή δεν παιχτηκε καθολου.Οποτε το 1990 φρονω ότι δεν πρεπει να το συνδεουμε καθολου με την συγκεκριμενη παραγωγη όπως φαινεται και εδώ.

http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=221248&pic_id=1&w=724 1.jpg

Για τον Σπύρο Βασιλειου όταν τον προσθεσα ως σκηνογραφο στην βασιλισσα Αμαλια και στη συνεχεια πατησα το λημμα,μου εβγαλε οντως την φωτο με τον μεγαλο μας ζωγραφο-σκηνογραφο οποτε το θεωρησα οκ. Βεβαια τωρα πως εγραψε την μουσικη στην ταινια 2000+1 στιγμες αφου ειχε πεθανει 15 χρονια πριν... Τι να πω δεν ξερω. Επειδή γνωριζω καπως το εργο του,δεν ηξερα και εχω αμφιβολιες αν εγραφε και μουσικη.Μηπως προκειται για καποια συνωνυμια με καποιον λιγοτερο γνωστο καλλιτεχνη? Στο πορτρετο της Πεμπτης παντως που αναφέρεται πιο κατω οντως εμφανιστηκε ως καλεσμένος.

Οσο για τους ΞΥΠΟΛΗΤΟΥΣ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ εχω μπερδευτεί κι εγω,μπορω μονο να σου πω ότι η Νορα το ανεβασε δυο φορες!!! Την πρωτη φορα στο εξωφυλλο λεει ΞΥΠΟΛΗΤΗ,θα το δειτε εάν μπορειτε να ανοίξετε και την παρακατω εικονα.

http://clubs.pathfinder.gr/norabalsamiclub/513280?album=221255&zoom=6
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία! Το "Ένας Τρελλός Έρωτας" διορθώθηκε! Στον Σπύρο Βασιλείου έχω κάνει εγώ τη γκάφα. Οπότε έχουμε στη θεατρική παράσταση και στο "Πορτραίτο Της Πέμπτης" αυτόν που υπάρχει στο λήμμα; Με τη φωτογραφία και τις ημερομηνίες γέννησης/θανάτου σωστές, έτσι; Έπειτα υπάρχει ένας που έγραψε μουσική για μια κινηματογραφική ταινία κι ένας που έκανε σκηνοθεσία και σενάριο για άλλη. Είναι τρεις άραγε ή δύο; Θα τους βάλω ως διαφορετικά άτομα και βλέπουμε. Για τους "Ξυπόλητους" περιμένω κι άλλα στοιχεία απ' την Lass ή κάποιον άλλον που μπορεί να ξέρει. Δε μπορώ να προχωρήσω μ' αυτό μόνο... Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Τέλος και με τους Σπύρους Βασιλείου. Εάν βρούμε στοιχεία ότι ο 2ος είναι το ίδιο πρόσωπο με τον 3ο, θα το διορθώσουμε ξανά. Έφτιαξα και κάποια templates γιατί δε φαινόταν στο προφίλ τους όσοι συμμετείχαν σε θεατρικές παραστάσεις εκτός τηλεόρασης (σε ένα template και εντός). Νομίζω στα templates των "Καλεσμένων", των "Κινηματογραφιστών" και των "Σεναριογράφων". Αν δείτε ότι χρειάζεται και σε κάποια άλλη κατηγορία, πείτε μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Σπύρος Βασιλείου έχει κάνει και τα κοστούμια για την Κόρη του ήλιου (1971)
 
Ναι, απλώς δεν έχουμε μεταβλητή για τέτοιους συντελεστές στις κινηματογραφικές και ταινίες και για την ώρα ούτε και καμιά διάθεση να προσθέσουμε, γιατί δε θα υπάρξει υποστήριξη. Το "κρατάω" αυτό που λες, για όταν έρθει η ώρα. :)
 
katerinak είπε:
προσθεστε και την Αννα Ιασωνιδου στην ταινια "Μισος",φωτο εδω
Η Lass είχε κάνει την αλλαγή και μόλις πέρασα και την φωτογραφία στο προφίλ της. Σ' ευχαριστούμε και πάλι!

Rakeesh είπε:
Το αρθρο για την εκπομπη Αννιτα SOS νομιζω θελει μια διορθωση για τους πανελιστες. Στο άρθρο αναφερεται ως πανελιστρια η Ερμίνα Γάκη η οποια αν δεν κανω λαθος εμφανιστηκε μονο στα πρωτα επεισοδια (βλ. πχ την
Πρέπει να είναι όπως τα λες, φίλε μου. Ο Βασίλης Καϊλας παίζει σίγουρα στην ταινία αυτήν, κάνοντας ένα μικρό αγόρι και δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο κορίτσι στην ταινία. Ούτε στους τίτλους αρχής που βρήκα στο youtube, ούτε σε βιβλιογραφία ή άλλη βάση δεδομένων. Έκανα κάποιες διορθώσεις στο σενάριο. Εάν κάτι δε σου αρέσει, εδώ είμαστε! Σ' ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στη βιντεοταινια ο τιτλος ειναι λιγο διαφορετικος:

tre.JPG

Επισης πρεπει να αφαιρεθει το ονομα "Γιαννης Γκιωνακης" και να προστεθουν τα παρακατω ονοματα:

22.JPG

μια απ τις χορευτριες ειναι η ηθοποιος Μαρια Ναυπλιωτου

23.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG
 
στους τιτλους της ταινιας δεν υπαρχει το ονομα "Αντωνης Αντωνιου" αλλά "Γιωργος Αντωνιου"

k1.JPG

Η Ελενη Ερημου δεν αναφερεται καθολου και δεν την εντοπισα πουθενα ως ΚΑΜΕΟ εμφανιση

Μηπως τη βρηκατε σε καποιο σημειο που μου ξεφυγε;
 
katerinak είπε:
στους τιτλους της ταινιας δεν υπαρχει το ονομα "Αντωνης Αντωνιου" αλλά "Γιωργος Αντωνιου"Προβολή συνημμένου 104844

Η Ελενη Ερημου δεν αναφερεται καθολου και δεν την εντοπισα πουθενα ως ΚΑΜΕΟ εμφανιση

Μηπως τη βρηκατε σε καποιο σημειο που μου ξεφυγε;
Νομίζω πως Αντώνης Αντωνίου είναι ο σωστός. Εάν βρούμε και φωτογραφία του από μέσα, θα επιβεβαιωθεί πέρα για πέρα. Γιώργο Αντωνίου ηθοποιό δε βρίσκω πουθενά να υπάρχει. Ένας Γιάννης Αντωνίου υπάρχει μονάχα και αυτός πιθανόν να εμφανίζεται συχνότερα στο θέατρο. Η IMDB συμφωνεί ότι ο Αντώνης Αντωνίου παίζει με το όνομα Γιώργος Αντωνίου στην ταινία αυτήν, κάτι που εάν διασταυρώσουμε με κάποια φωτογραφία θα πάω να το διορθώσω στο λήμμα του ηθοποιού. Σωστή η παρατήρησή σου, πάντως! Για την Ελένη Ερήμου δε γνωρίζω, δεν έχω δει την ταινία... Εάν μπορεί, ας βοηθήσει κάποιος φίλος που την έχει δει και την πέτυχε κάπου.

EDIT: Υπάρχει τελικά ένας Γιώργος Αντωνίου! Ή τουλάχιστον συναντούμε ένα τέτοιο όνομα στο 12ο επεισόδιο της τηλεοπτικής σειράς "Άγγιγμα Ψυχής" ('98-'99). Δε ξέρω..να το δούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διορθώθηκε ο τίτλος και προστέθηκαν οι συντελεστές .

Είναι βέβαιο ότι δεν συμμετέχει ο Γιάννης Γκιωνάκης (χωρίς να αναγράφεται);
 
nasos kolias είπε:
Διορθώθηκε ο τίτλος και προστέθηκαν οι συντελεστές .Είναι βέβαιο ότι δεν συμμετέχει ο Γιάννης Γκιωνάκης (χωρίς να αναγράφεται);
ευχαριστουμε,αυτο δεν το ξερω γιατι το βιντεο ηταν ολιγολεπτο και νομιζω οτι εδειχνε μονο τους τιτλους

Καποιος που ειδε την ταινια ισως μπορει να απαντησει
 
Ο tony ανεβασε αυτή την παρα πολύ σπανια φωτο που είναι από την σειρα ΕΝΑΣ ΠΥΓΜΑΛΙΩΝ...Οποιος θελει ας την προσθεσει στο λημμα εγω δεν γνωριζω πως,συγγνωμη

http://img.pathfinder.gr/clubs/images/96/373296/30.jpg

30.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη μίκρυνα και την πέρασα φίλε μου! Σ' ευχαριστώ πολύ και ιδιαίτερα τον Αντώνη που την ξέθαψε απ' το αρχείο του και μας την παρουσίασε! :)
 
Στην ΑΛΤΑΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΓΑΣ αναφέρεται στο ρολο της κυρα Φροσυνης η Ελενη Βιταλη! Τον ρολο αυτό όμως ειχε η Μαιρη Βιδαλη!
 
Πραγματικά πρόκειται για "τραγικό" λάθος.

Μπράβο johnalepou που το εντόπισες.

Και για του λόγου το αληθές προστέθηκε και η φωτογραφία της Μαίρης Βιδάλη ως Κυρά-Φροσύνη.
 
Χεχεχε εισαι δεν εισαι nasos, εισαι ασσος!

Επίσης εχω μια ενσταση σε καποια σηριαλ οσον αφορα την "ιεραρχια" των ηθοποιων....πχ στη σειρα ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗ πρώτο αναφέρουμε τον Λάκη Κομνηνό,ο οποίος εμφανίστηκε μονο στα τρια πρωτα επεισοδια...ουσιαστικα είναι ειδικη συμμετοχη και καπως ετσι αναφέρεται και στους τιτλους. Το ιδιο συμβαινει και με τον Νικο Βερλεκη που επαιξε μονο στα τέσσερα πρωτα επεισοδια και αναφέρεται ιεραρχικα τριτος. Ενώ η Ελένη Ράντου και ο Τάκης Χρυσικάκος που είναι οι απολυτοι πρωταγωνιστες από το τεταρτο επεισοδιο και μεχρι το τελευταιο αναφέρονται πολύ πιο κατω.

Εσεις τι γνωμη εχετε? Πιστευετε ότι εχει σημασια μια καποια ιεραρχια στη σειρα των ονομάτων? Ή δεν πειράζει να τα αναφέρουμε φιρδην μιγδην?

Το ξενο αντιστοιχο αδερφακι μαςimdb εχει την τακτικη να αναφερει πρωτο τον ηθοποιο ο οποιος εχει παιξει στα περισσοτερα επεισοδια της σειρας ,αμεσως μετα τον επομενο κλπ κλπ. Δεν λεω βεβαια να κανουμε κατι με τοση λεπτομερεια,αλλα όταν υπαρχουν εξωφθαλμες ιεραρχιες να τις αλλαζουμε λιγο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα